elektro.info

Jak chronić się przed przepięciami w instalacjach?

Jak chronić się przed przepięciami w instalacjach?

Miedź przejmuje kontrolę nad samochodami elektrycznymi »

Miedź przejmuje kontrolę nad samochodami elektrycznymi »

news Konferencja „Zasilanie budynków oraz samochodów elektrycznych w energię elektryczną”

Konferencja „Zasilanie budynków oraz samochodów elektrycznych w energię elektryczną”

Zapraszamy Państwa na kolejną konferencję techniczno-szkoleniową organizowaną przez redakcję „elektro.info”, która została poświęcona dwóm problemom: zasilaniu budynków w energię elektryczną w warunkach...

Zapraszamy Państwa na kolejną konferencję techniczno-szkoleniową organizowaną przez redakcję „elektro.info”, która została poświęcona dwóm problemom: zasilaniu budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych i w czasie pożaru oraz ładowaniu samochodów elektrycznych. Konferencja odbędzie się 1 kwietnia (to nie prima aprilis!) w Warszawie, Centrum Konferencyjne WEST GATE, Al. Jerozolimskie 92.

Jaka jest teraz cena paneli fotowoltaicznych?

Redakcja | 2018-07-18

Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, ceny paneli fotowoltaicznych mają w tym roku znacząco spaść, co ma być zasługą ograniczenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Chinach i wygenerowania w ten sposób rynkowej nadpodaży. Ile teraz kosztują moduły fotowoltaiczne i ile mogą kosztować pod koniec tego roku?

Zobacz także

news Wystartował pierwszy zakład recyklingu paneli fotowoltaicznych

Wystartował pierwszy zakład recyklingu paneli fotowoltaicznych

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Francuska Veolia uruchomiła pierwszy w Europie zakład, w którym recyklingowi będą poddawane wyłącznie zużyte moduły fotowoltaiczne. Takie zakłady staną się potrzebne...

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Francuska Veolia uruchomiła pierwszy w Europie zakład, w którym recyklingowi będą poddawane wyłącznie zużyte moduły fotowoltaiczne. Takie zakłady staną się potrzebne zwłaszcza, gdy moduły PV instalowane w fotowoltaicznym boomie, który w Europie zaczął się około 10 lat temu, za 10-15 lat będzie trzeba poddać utylizacji.

news Wzrasta wartość wiatraków a spada fotowoltaiki

Wzrasta wartość wiatraków a spada fotowoltaiki

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Bloomberg New Energy Finance policzył, że w pierwszej połowie tego roku wartość inwestycji w globalnym sektorze czystej energii wyniosła 138,2 mld dolarów i była...

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Bloomberg New Energy Finance policzył, że w pierwszej połowie tego roku wartość inwestycji w globalnym sektorze czystej energii wyniosła 138,2 mld dolarów i była o 1 proc. mniejsza w porównaniu do wartości inwestycji z analogicznego okresu ubiegłego roku.

news Koszalin i Kołobrzeg inwestują w fotowoltaikę

Koszalin i Kołobrzeg inwestują w fotowoltaikę

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach bloków, szpitali, instytucji publicznych coraz częściej wpisują się w krajobraz zachodniopomorskich miast. Wprowadzenie fotowoltaiki do nich przynosi korzyści...

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach bloków, szpitali, instytucji publicznych coraz częściej wpisują się w krajobraz zachodniopomorskich miast. Wprowadzenie fotowoltaiki do nich przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale także spore oszczędności. 20 czerwca 2018 roku wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj w Koszalinie i członek Zarządu Anna Mieczkowska w Kołobrzegu podpisali umowy, dzięki którym możliwa będzie realizacja kolejnych inwestycji z OZE.

Kilka tygodni temu rząd Chin zapowiedział ograniczenie inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne ze skutkiem natychmiastowym. W ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali w fotowoltaice rekordowe 53 GW, czyli ponad połowę potencjału zainstalowanego w 2017 r. na całym świecie (ok. 98 GW). W tym roku inwestycji w fotowoltaikę w Chinach ma być mniej, a to powinno prowadzić do powstania nadpodaży modułów fotowoltaicznych i spadku ich cen.

Tajwańska firma EnergyTrend podaje, że przeciętna, hurtowa cena modułów fotowoltaicznych typu polikrystalicznego wynosi obecnie 0,269 USD/W (ok. 0,23 EUR/W). Najtańsze można kupić za 0,26 USD/W (0,22 EUR/W), a najdroższe za 0,29 USD/W (0,25 EUR/W). Średnia cena najwydajniejszych modułów tego typu ma sięgać 0,283 USD/W. Natomiast cena standardowo droższych, ale wydajniejszych modułów monokrystalicznych wynosi w hurcie przeciętnie 0,325 USD/W (0,28 EUR/W), przy czym średnia dla najwydajniejszych modułów mono ma wynosić 0,35 USD/W.

Z kolei firma PV InfoLink podaje, że średnie ceny modułów polikrystalicznych o mocy 270 W wynoszą ok. 0,271 USD/W, przy czym najtańsze można kupić za 0,26 USD/W, a najdroższe aż za 0,38 USD/W. Natomiast według PV InfoLink średnie ceny modułów mono wynoszą obecnie w hurcie – 0,295 USD/W dla modułów o mocy nominalnej 280 W, a także 0,315 USD/W dla modułów o mocy 300 W wykonanych w technologii PERC.

Analitycy globalnego rynku fotowoltaicznego oczekują, że w tym roku ceny modułów powinny znacząco spaść w wyniku spadku dynamiki inwestycji w Chinach. Swoją prognozę w tym zakresie przedstawił ostatnio Bloomberg New Energy Finance, zakładając, że spodziewana nadpodaż modułów na rynku fotowoltaicznym powinna doprowadzić w tym roku do spadku cen przeciętnie o 34 proc. – do średniego poziomu ok. 0,244 USD/W (ok. 0,21 EUR/W).

Skorzystanie ze spadku cen modułów fotowoltaicznych w Unii Europejskiej w ostatnich latach ograniczały restrykcje celne w zakresie importu chińskich modułów PV, uniemożliwiając unijnym importerom zakup modułów poniżej określonych cen (jeśli te moduły mają nie podlegać wysokim karnym cłom).

Restrykcji celnych w ramach tzw. porozumienia cenowego nadal nie zniesiono, jednak z początkiem tego miesiąca Unia Europejska obniżyła minimalne ceny zgodnie z harmonogramem przyjętym we wrześniu ubiegłego roku, co umożliwia unijnemu rynkowi PV skorzystanie ze spadku cen modułów, ale nadal tylko w ograniczonym zakresie.

Od początku tego miesiąca minimalna cena importowanych z Chin modułów polikrystalicznych i monokrystalicznych wynosi odpowiednio 0,3 EUR/W i 0,35 EUR/W, czyli znacznie powyżej cen wskazywanych przez Energy Trend czy PV InfoLink. Na razie Bruksela nie przewiduje kolejnych obniżek minimalnych cen importowych. Docelowo restrykcje celne mają zostać zniesione, ale nie ustalono jeszcze, kiedy ma to nastąpić.

Źródło: gramwzielone.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Powiązane

Praca na wysokościach a linie wysokiego napięcia

Praca na wysokościach a linie wysokiego napięcia

Prace na wysokościach, zwłaszcza te w pobliżu linii wysokiego napięcia nie należą do prostych. W końcu takie prace w obrębie urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Najczęstszym...

Prace na wysokościach, zwłaszcza te w pobliżu linii wysokiego napięcia nie należą do prostych. W końcu takie prace w obrębie urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Najczęstszym powodem śmiertelnych wypadków na wysokościach jest porażenie prądem. Jakimi kierować się zasadami i co zrobić, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa?

Spotkanie firmowe firmy Legrand

Spotkanie firmowe firmy Legrand

Firma Legrand Polska zorganizowała w dniach 8-9 grudnia 2017 roku spotkanie firmowe w Srebrnej Górze. W przedsięwzięciu wzięło udział 35 osób, wśród których znaleźli się projektanci, wykonawcy oraz prefabrykatorzy...

Firma Legrand Polska zorganizowała w dniach 8-9 grudnia 2017 roku spotkanie firmowe w Srebrnej Górze. W przedsięwzięciu wzięło udział 35 osób, wśród których znaleźli się projektanci, wykonawcy oraz prefabrykatorzy rozdzielnic niskiego napięcia.

Spotkanie świąteczno-noworoczne SEP 2017

Spotkanie świąteczno-noworoczne SEP 2017

Tradycyjnie jak co roku w połowie grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne przyjaciół i sympatyków SEP w Warszawskim Domu Technika NOT.

Tradycyjnie jak co roku w połowie grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne przyjaciół i sympatyków SEP w Warszawskim Domu Technika NOT.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie oznaczania samochodów elektrycznych

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie oznaczania samochodów elektrycznych

W związku z wejściem w życie ustawy o elektromobilności Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu o oznaczaniu pojazdów. Projekt nowelizacji przepisów został opublikowany...

W związku z wejściem w życie ustawy o elektromobilności Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu o oznaczaniu pojazdów. Projekt nowelizacji przepisów został opublikowany w ubiegłym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnymi modułami termoelektrycznymi

Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnymi modułami termoelektrycznymi

Polacy prowadzą prace nad modułami termoelektrycznymi, które umożliwiają konwersję energii cieplnej na elektryczną. Zaprojektowali i wykonali prototyp generatora termoelektrycznego TEG, który ma przetwarzać...

Polacy prowadzą prace nad modułami termoelektrycznymi, które umożliwiają konwersję energii cieplnej na elektryczną. Zaprojektowali i wykonali prototyp generatora termoelektrycznego TEG, który ma przetwarzać ciepło marnowane, ze spalonego biogazu. Instalacja bezpośrednio konwertuje energię cieplną na energię elektryczną za pomocą modułów termoelektrycznych. Dzięki zastosowaniu tej technologii elektrociepłownie i biogazownie mogą odzyskać sporo ilości ciepła, a także zyskać finansowo.

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego,...

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Polską Sekcją IEEE oraz Prezydentem Miasta Radomia zorganizował 8 listopada 2017 roku III Międzynarodową Konferencję poświęconą profesorowi Włodzimierzowi Krukowskiemu (1887–1941) i Jego pracom naukowym.

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej,...

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej, z większym zaangażowaniem i zaufaniem spogląda w stronę słońca, łapiąc wiatr w żagle i płynąc z nurtem proekologicznych zmian z energetyce. Coraz więcej młodych adeptów elektroenergetyki interesuje się tymi rozwiązaniami, realizując studenckie projekty o charakterze fotowoltaicznym czy wykorzystującym...

Komentarze

  • Szymon Szymon, 08.05.2019r., 10:55:27 Zgadzam się, to bardzo dobra inwestycja. Tylko że u mnie projektem i montazem zajęła się firma PV Projekt

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.