Elektrownia wodna Pierzchały
Elektrownia wodna Pierzchały położona jest w odległości 1 km na wschód od wsi w gminie Płoskinia, w województwie warmińsko-mazurskim. Została wybudowana na lewym zboczu doliny rzeki Pasłęki w latach 1913-1916 przez Carla Heinza Ziese. Celem powstania elektrowni było zasilenie w energię elektryczną elbląskiej stoczni Schichaua oraz prawdopodobnie stworzenie w niej laboratorium do badania turbin wodnych.
Elektrownia wodna w czasie działań wojennych nie uległa zniszczeniu i jesienią 1945 r. zasiliła w energię elektryczną miasto Elbląg i odbudowującą się elektrownię elbląską. Pierwsze pozwolenie wodno-prawne na piętrzenie i użytkowanie wód rzeki Pasłęki do celów wytwarzania energii elektrycznej zostało wydane 17 grudnia 1947 r. przez Olsztyński Urząd Wojewódzki dla Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Mazurskiego w Olsztynie. Oryginalnie przesył mocy odbywał się na napięciu 60 kV (obecnie 15 kV) bezpośrednią linią do elektrowni w Elblągu. Do dzisiejszych czasów zachował się budynek rozdzielni 60 kV na terenie ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. i słupy betonowe wzdłuż całej trasy linii energetycznej.
W elektrowni zostały zainstalowane trzy hydrozespoły z podwójnymi turbinami Francisa (tzw. bliźniacze) o przepływie wody wynoszącym 11 m3/s każdy. Turbiny sprzężone są bez przekładniowo z generatorami synchronicznymi o łącznej mocy 2,64 MW. Spad elektrowni w aktualnych warunkach piętrzenia wynosi 14 m. Woda od jazu piętrzącego do turbin, doprowadzana jest kanałem derywacyjnym o długości 1270 metrów. Elektrownia pracuje w systemie przepływowym. Jej moc, co za tym idzie wielkość produkcji energii elektrycznej, dostosowywana jest do danych warunków hydrologicznych aktualnie występujących na stopniu.
Źródło: Energa