elektro.info

news Jak wygląda elektromobilność w przypadku samochodów ciężarowych?

Jak wygląda elektromobilność w przypadku samochodów ciężarowych?

Elektromobilność w segmencie samochodów użytkowych nabiera rozpędu. Coraz więcej koncernów prezentuje nowe, zeroemisyjne modele służące do transportu towarów. W Polsce kluczowe jest uruchomienie dopłat...

Elektromobilność w segmencie samochodów użytkowych nabiera rozpędu. Coraz więcej koncernów prezentuje nowe, zeroemisyjne modele służące do transportu towarów. W Polsce kluczowe jest uruchomienie dopłat z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Odpowiednie przepisy wykonawcze określające wysokość wsparcia z FNT dla pojazdów ciężarowych zostały niedawno opublikowane w Dzienniku Ustaw.

news Litwini postawią w Polsce aż 66 farm fotowoltaicznych

Litwini postawią w Polsce aż 66 farm fotowoltaicznych

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Energy and Infrastructure SME Fund ma uruchomić w Polsce 66 farm PV. Jednostkowa moc farmy ma nie przekroczyć 1 MW, na łączną moc 65,5 MW. Inwestycje są realizowane w...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Energy and Infrastructure SME Fund ma uruchomić w Polsce 66 farm PV. Jednostkowa moc farmy ma nie przekroczyć 1 MW, na łączną moc 65,5 MW. Inwestycje są realizowane w północno-zachodniej części kraju i obejmują cztery województwa, a instalacje zostaną podłączone do sieci należących do dwóch operatorów systemów dystrybucyjnych.

news Shell uruchomił stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Europie

Shell uruchomił stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Europie

Shell otworzył pierwszą stację ładowania wysokiej mocy na Węgrzech we współpracy z operatorem sieci ładowania IONITY. Dodatkowo koncern udostępnia też pierwszy publiczny punkt ładowania w ramach usługi...

Shell otworzył pierwszą stację ładowania wysokiej mocy na Węgrzech we współpracy z operatorem sieci ładowania IONITY. Dodatkowo koncern udostępnia też pierwszy publiczny punkt ładowania w ramach usługi Shell Recharge — swojej globalnej marki ładowania pojazdów elektrycznych. Oba punkty umożliwią kierowcom ładowanie samochodów na stacjach Shell podczas długich podróży.

Użyteczna energia elektryczna z ameryku

Redakcja | 2019-05-08
Użyteczna energia elektryczna z ameryku

Jak podaje portal cire.pl, Brytyjskie Narodowe Laboratorium Jądrowe (NNL) i Uniwersytet w Leicester po raz pierwszy wyprodukowały użyteczną energię elektryczną wykorzystując pierwiastek chemiczny ameryk. Osiągnięcie to jest postrzegane, jako krok w kierunku potencjalnego wykorzystania tego pierwiastka do zasilania pojazdów kosmicznych w przyszłych misjach badawczych przez okres do 400 lat.

Zobacz także

news Raport „Energetyka. Dystrybucja i przesył”

Raport „Energetyka. Dystrybucja i przesył”

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej opublikowało raport „Energetyka. Dystrybucja i przesył”. Raport omawia główne trendy w energetyce, przedstawia kompleksowe dane liczbowe dotyczące...

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej opublikowało raport „Energetyka. Dystrybucja i przesył”. Raport omawia główne trendy w energetyce, przedstawia kompleksowe dane liczbowe dotyczące podsektora przesyłu i dystrybucji w 2018 roku. Omawiane są również inwestycje i innowacyjności wprowadzone w branży oraz elektromobilności.

news Elektryczna autostrada w Niemczech dla ciężarówek

Elektryczna autostrada w Niemczech dla ciężarówek

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w niemieckim landzie Hesja uruchomiono odcinek autostrady wyposażonej w elektryczną linię, z której ładowane są podłączone do niej samochody ciężarowe. To nie pierwsza...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w niemieckim landzie Hesja uruchomiono odcinek autostrady wyposażonej w elektryczną linię, z której ładowane są podłączone do niej samochody ciężarowe. To nie pierwsza tego typu autostrada w Europie.

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego,...

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Polską Sekcją IEEE oraz Prezydentem Miasta Radomia zorganizował 8 listopada 2017 roku III Międzynarodową Konferencję poświęconą profesorowi Włodzimierzowi Krukowskiemu (1887–1941) i Jego pracom naukowym.

Ameryk to pierwiastek niewystępujący w przyrodzie. Powstaje on w trakcie rozpadu promieniotwórczego plutonu, który sam jest pierwiastkiem sztucznie wytwarzanym w reaktorze jądrowym. Zespół kierowany przez NNL wyekstrahował ameryk z zapasów plutonu zgromadzonego w Wielkiej Brytanii i wykorzystał ciepło wytworzone przez ten wysoce promieniotwórczy materiał do produkcji prądu elektrycznego, który z kolei rozświetlił małą żarówkę.

Nowa energia elektryczna dla statków i przestrzeni kosmicznej

Potencjalne wykorzystanie ameryku w radioizotopowych generatorach prądu oznacza przełom w sposobie zasilania aparatury pokładowej sond i statków kosmicznych zmierzających w przestrzeń kosmiczną lub zaopatrywania w energię obiektów zlokalizowanych w trudnych środowiskach na powierzchniach planet, gdzie inne źródła energii, takie jak panele słoneczne, przestają działać. W ten sposób jak twierdzi NNL, takie misje kosmiczne mogą kontynuować przesyłanie ważnych obrazów i danych na Ziemię przez wiele dziesięcioleci, o wiele dłużej niż byłoby to możliwe w przypadku innych źródeł energii.

- „Ten niezwykły przełom brzmi jak coś rodem z filmu science fiction, ale jest to kolejny wspaniały dowód na obecność naszych naukowców wśród wiodących światowych społeczności naukowych i uniwersyteckich oraz ich zaangażowanie w utrzymanie Wielkiej Brytanii w samej czołówce rozwoju technologii kosmicznych i badań nad zaspokajaniem potrzeb energetycznych w trudnych środowiskach. Na podstawie takich odkryć możemy tworzyć w przyszłości wysoko wykwalifikowane miejsca pracy, wspierane przez naszą nowoczesną strategię przemysłową i rekordowy poziom rządowych nakładów na badania i rozwój” - powiedział minister nauki Chris Skidmore.

Program techniczny mający na celu dostarczenie tego rodzaju źródeł energii działa od kilku lat. Wspierany przez fundusze Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), realizowany jest w ścisłej współpracy pomiędzy NNL i Uniwersytetem w Leicester. Prace European Thermodynamics Ltd, mające na celu pomoc w opracowaniu radioizotopowego generatora termoelektrycznego (RTG) były także istotną częścią tej współpracy. Niezbędne było również wsparcie ze strony agencji Nuclear Decommissioning Authority, która zezwoliła na wykorzystanie plutonu z zapasów Wielkiej Brytanii, znajdującego się pod jej zarządem.

Radioizotopowe systemy zasilania

- "Aby przesunąć granice eksploracji kosmosu, potrzebne są innowacje w systemach wytwarzania energii, robotyce, pojazdach autonomicznych i zaawansowanym oprzyrządowaniu. Radioizotopowe źródła energii są ważną technologią dla przyszłych europejskich misji eksploracji kosmosu, ponieważ ich użycie doprowadzi do zwiększenia zdolności statków kosmicznych i sond, które dzięki temu będą mogły uzyskać dostęp do odległych, zimnych, mrocznych i niegościnnych środowisk. Jest to ważny krok w osiąganiu tych celów" - Richard Ambrosi, profesor na wydziale Space Instrumentation and Space Nuclear Power Systems na Uniwersytecie w Leicester.

- "Obraz tej świecącej żarówki jest zwieńczeniem ogromnej ilości specjalistycznych prac technicznych prowadzonych przez zespoły z NNL i Leicester, współpracujących z innymi organizacjami, takimi jak ESA i UK Space Agency. Zdolność Uniwersytetu w Leicester do rozwoju radioizotopowych systemów zasilania została uzupełniona przez doświadczenie NNL w postępowaniu i przerobie ameryku w naszych unikalnych laboratoriach. Wspaniałą jest idea, że coś, co jest odpadem w jednym sektorze przemysłu przetwarzane jest w znaczący atut w innym obszarze" - powiedział Tim Tinsley, dyrektor w NNL.

Dyrektor Tinsley wierzy, że ciepło wydzielone z ameryku po raz pierwszy zostało wykorzystane do wytworzenia energii elektrycznej. Według niego osiągnięciami NNL zainteresowana jest ESA, która chce mieć system gotowy do zasilania misji księżycowej w następnej dekadzie, a także inne agencje kosmiczne. Istnieje również zainteresowanie aplikacjami na Ziemi, w których źródło zasilania, które potencjalnie może pracować przez 100 lat jest cennym towarem. Nowa technologia opracowana przez NNL może przynieść znaczne korzyści handlowe i eksportowe dla Wielkiej Brytanii.

Źródło: cire.pl

Powiązane

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego,...

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Polską Sekcją IEEE oraz Prezydentem Miasta Radomia zorganizował 8 listopada 2017 roku III Międzynarodową Konferencję poświęconą profesorowi Włodzimierzowi Krukowskiemu (1887–1941) i Jego pracom naukowym.

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.