elektro.info

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

news 100 dni programu „Mój Prąd”. Kiedy rusza drugi nabór?

100 dni programu „Mój Prąd”. Kiedy rusza drugi nabór?

Jakie są efekty z pierwszego naboru „Mój Prąd”? Redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych...

Jakie są efekty z pierwszego naboru „Mój Prąd”? Redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych instalacji PV przez 100 dni. Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu fotowoltaiką prosumencką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada drugi konkurs. Do wykorzystania jest jeszcze ponad 90% z miliardowego budżetu programu.

BradyPrinter A8500: Pełna automatyzacja identyfikowalności płytek drukowanych w liniach SMT

BradyPrinter A8500: Pełna automatyzacja identyfikowalności płytek drukowanych w liniach SMT

Drukarka i aplikator etykiet BradyPrinter A8500 niezawodnie automatyzuje oznaczanie płytek z obwodami drukowanymi, co pozwala uzyskać pełną identyfikowalność. Urządzenie w sposób spójny drukuje i nakłada...

Drukarka i aplikator etykiet BradyPrinter A8500 niezawodnie automatyzuje oznaczanie płytek z obwodami drukowanymi, co pozwala uzyskać pełną identyfikowalność. Urządzenie w sposób spójny drukuje i nakłada nawet najmniejsze etykiety z naszej gamy automatycznie nakładanych etykiet poliimidowych, które są odporne na cały proces produkcji płytek drukowanych.

Systemy oznaczania kabli i przewodów

Damian Żabicki | 2015-06-22
Dobre oznaczenie ułatwia znalezienie właściwego obwodu

Odpowiednio oznaczone kable i przewody zapewniają szybki montaż instalacji elektrycznych i niskoprądowych oraz łatwą lokalizację odpowiedniego przewodu.

Z myślą o przemyśle

Dużym uznaniem cieszą się systemy oznaczeń powstałe z myślą o pracy w trudnych warunkach przemysłowych.

I tak też warto zwrócić uwagę na szyldy nośne ze specjalnymi klamrami umożliwiającymi wprowadzenie opasek. W każdym szyldzie nośnym można zamontować dwie zaślepki końcowe, które po zatrzaśnięciu są stabilnie przytwierdzane do kabla. Ważne jest, że końce szyldu można zacisnąć za pomocą specjalnych szczypców. Przy montażu używane są również nity i wkręty.

Niejednokrotnie zastosowanie znajdują elementy oznaczeń powstałe na bazie płytek wykonanych ze stali nierdzewnej. Oznaczenia tego typu powstają w automatach napędzanych za pomocą sprężonego powietrza. Typowy automat bazuje na 42 znakach, na które składają się litery, cyfry i symbole. Przygotowanie oznaczenia powstaje przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego.

dymo grupa romi 1
XTL -Drukarki do zadań specjalnych

W przemyśle bardzo często uwzględnia się oznaczniki wykonywane ze stali nierdzewnej, natomiast szczególne przypadki obejmują oznaczenia bazujące na stali kwasoodpornej. Oznaczenia tego typu stanowią nieodzowny element aplikacji narażonych na występowanie środowiska agresywnego. Spektrum zastosowania takich oznaczników jest bardzo obszerne. Typowe aplikacje obejmują bowiem zarówno instalacje pracujące pod ziemią (zakłady górnicze), jak i na powierzchni (np. maszty radiowe).

Bez wątpienia dla zapewnienia trwałości oznaczenia ważne jest odpowiednie zamocowanie. Bardzo często uwzględnia się przy tym opaski stalowe.

Oznaczanie przewodów niepodłączonych

Jeżeli oznaczane mają być przewody niepodłączone, to zazwyczaj zastosowanie znajdują oznaczniki o konstrukcji zamkniętej. Specjalny profil wewnętrzny oznacznika o kształcie strzałki eliminuje przekręcenia oznaczników. Właściwość w tym zakresie jest szczególnie istotna w przypadku oznaczeń składających się z wielu znaków. Kluczowe miejsce zajmują przy tym aplikatory pozwalające na łatwe nakładanie oznaczników na przewody. Aplikatory tego typu zazwyczaj wykonuje się z plastiku lub metalu. Używając aplikatora w pierwszej kolejności wprowadzany jest do niego przewód, po czym zsuwa się przygotowany ciąg znaków.

Oznaczanie przewodów podłączonych

W przypadku, gdy konieczne jest oznaczanie przewodów podłączonych, należy zastosować oznaczniki o konstrukcji otwartej zatrzaskowej. Elementy tego typu zazwyczaj wykonuje się ze sprężystych materiałów. Należy podkreślić, że takie oznaczniki znajdują zastosowanie przy oznaczaniu przewodów w maszynach i instalacjach, które będą rozłączane.

Przydatne rozwiązanie stanowią przezroczyste oznaczniki zamknięte wyposażone w kieszeń na etykietę. Tym sposobem zyskuje się możliwość indywidualnego oznaczania, przy czym oznacznik wkładany jest do kieszeni.

Mówiąc o cechach oznaczników zatrzaskowych trzeba zwrócić uwagę na specjalny kształt i sprężystość. Powstała w ten sposób stabilność połączenia z przewodem eliminuje możliwość przesuwania oznacznika.

Tabliczki i szyldy

System oznaczania przewodów może bazować na specjalnych tabliczkach identyfikacyjnych, które zazwyczaj wytwarza się z poliamidu. Materiał ten jest szczególnie istotny w warunkach przemysłowych, gdzie niejednokrotnie przewody narażone są na działanie substancji agresywnych. Zazwyczaj specjalne opaski zaciskowe służą do przytwierdzania tabliczek do wiązek kablowych i przewodów. Z kolei za pomocą otworów jest możliwy montaż tabliczki zarówno w poprzek, jak i wzdłuż kabla. Na etapie wykonywania oznaczenia na tabliczce niejednokrotnie zastosowanie znajduje cechowanie termiczne. Jednak napis może być wykonany za pomocą specjalnych pisaków.

Etykiety

Za podstawę w zakresie etykiet należy uznać etykiety, które przeznaczone są do opisywania ręcznego. Bardzo często etykiety umieszcza się w specjalnych zasobnikach. Interesujące rozwiązanie stanowią etykiety samolaminujące, gdzie nadruk wykonuje się przy użyciu drukarki laserowej. Jeżeli etykieta jest już nałożona na znakowany element, to przeprowadza się laminowanie etykiety.

Z kolei najprostsze etykiety bazują na polu opisowym oraz przezroczystej folii ochronnej, a napisy nanoszone są za pomocą pisaka w okienku zasobnika. Dla przyspieszenia operacji zazwyczaj przewiduje się szybkoschnący tusz w pisaku. Powstała w ten sposób etykieta jest oklejana wokół przewodu, po czym nakleja się na nią folię ochronną zabezpieczającą przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Oznaczenia termotransferowe

Oznaczenia termotransferowe powstają za pomocą specjalnych drukarek. Nowoczesne urządzenia tego typu mogą drukować kilka linii tekstu łącznie z podstawowymi symbolami audio/wideo i elektrycznymi. Ważna jest przy tym możliwość drukowania kodów kreskowych. Oprócz tego wybrać można formę obramowania, styl druku oraz rozmiar czcionki. W razie potrzeby jest możliwa szybka zmiana ustawienia drukarki. Dzięki komórkom pamięci można przechowywać szablony powstałych etykiet. Przygotowana etykieta jest dostępna na wyświetlaczu drukarki. Rzecz jasna etykietę można edytować. Etykiety są ucinane za pomocą specjalnego systemu tnącego.

Drukarki termotransferowe można wzbogacić o akcesoria, takie jak chociażby akumulatory czy też port do podłączenia komputera.

W nowoczesnych drukarkach stawia się na ergonomiczne rozwiązania. I tak też z pewnością przyda się gumowy uchwyt oraz lekka obudowa o kompaktowych rozmiarach.

Etykiety powstają na specjalnych taśmach. Niejednokrotnie etykiety bazują na kilku warstwach z kolei jako pokrycie uwzględnia się laminat polietylenowy. A to wszystko przy grubości wynoszącej zaledwie 160 mikrometrów. Warto zwrócić uwagę, że taśmy termotransferowe są odporne na ścieranie i wpływ skrajnych temperatur. Tym sposobem oznaczenia z powodzeniem mogą być stosowane w warunkach przemysłowych. Znaki na etykiecie drukarka nanosi przy użyciu technologii termotransferowej, pomiędzy dwie ochronne warstwy folii poliestrowej. W razie potrzeby taśmę można łatwo usunąć z powierzchni przewodu lub kabla.

Pamiętać należy, że oznaczenie powstałe za pomocą drukarek termotransferowych niekoniecznie musi powstać na etykietach. I tak nadruk można nanieść na specjalnych rurkach. Przydatne rozwiązanie stanowi np. możliwość wykonywania rurek termokurczliwych o skurczu 3:1. Rurkę z oznaczeniem nanosi się na kabel lub przewód, po czym podgrzewa. Kluczową zaletą rurek do oznaczeń kabli i przewodów jest odporność na działanie rozpuszczalników oraz czynników chemicznych. Należy podkreślić, że bardzo często materiałem wykonania rurek jest poliolefin, czyli materiał samogasnący.

Na rynku oferowane są również rurki, które nie zawierają halogenu. Ważna jest przy tym elastyczność rurek oraz cienkie ścianki, ale bez utraty podstawowych właściwości izolacyjnych.

Podsumowanie

Wspomniane już oprogramowanie komputerowe pozwala nie tylko na zastosowanie indywidualnych oznaczeń. Do dyspozycji użytkownika pozostaje chociażby możliwość zaimportowania plików z wcześniej przygotowanymi seriami oznaczeń, np. w programie typu arkusz kalkulacyjny. Ważna jest przy tym możliwość współpracy z programami CAD, konwertowanie plików generowanych np. przez programy EPLAN, IGE-XAO itp. oraz równoległa praca w zakresie grup oznaczników. Kluczowe miejsce zajmuje przy tym możliwość połączenia różnych grup oznaczeń przygotowywanych przez kilka osób, w jeden projekt.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Powiązane

Kanały i przepusty kablowe chroniące przed skutkami pożaru

Kanały i przepusty kablowe chroniące przed skutkami pożaru

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, budynki muszą być podzielone na określonej wielkości strefy pożarowe. Instalacje techniczne, w szczególności rury i kable elektryczne, które przechodzą...

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, budynki muszą być podzielone na określonej wielkości strefy pożarowe. Instalacje techniczne, w szczególności rury i kable elektryczne, które przechodzą przez przegrody będące oddzieleniami przeciwpożarowymi, muszą spełniać kryteria szczelności i izolacyjności, podobnie jak przegrody, w których występują [1, 4].

Wybrane sposoby łączenia kabli i przewodów nn

Wybrane sposoby łączenia kabli i przewodów nn

Wprowadzenie coraz nowszych rozwiązań technicznych wymaga stosowania innowacyjnych technik łączenia kabli i przewodów. W urządzeniach elektrycznych i rozdzielnicach możemy spotkać różne technologie od...

Wprowadzenie coraz nowszych rozwiązań technicznych wymaga stosowania innowacyjnych technik łączenia kabli i przewodów. W urządzeniach elektrycznych i rozdzielnicach możemy spotkać różne technologie od połączeń śrubowych po połączenia samozaciskowe i technologie hybrydowe. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają różnego typu połączenia ze sprężyną dociskową, które eliminują możliwość niedokręcenia przewodu przez instalatora oraz ograniczają liczbę narzędzi potrzebnych przy montażu....

Wymagania dla kabli i przewodów wynikające z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 (CPR)

Wymagania dla kabli i przewodów wynikające z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 (CPR)

W artykule opisano podstawowe wiadomości dotyczące środowiska pożarowego oraz podstawowe wymagania wynikające z Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień....

W artykule opisano podstawowe wiadomości dotyczące środowiska pożarowego oraz podstawowe wymagania wynikające z Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz zdefiniowane podstawowe materiały stosowane jako izolacja kabli i przewodów elektrycznych z określeniem ich zachowania w wysokiej temperaturze towarzyszącej pożarowi. Przedstawiono również podstawowe wymagania...

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.