Systemy oznaczania kabli i przewodów
Odpowiednio oznaczone kable i przewody zapewniają szybki montaż instalacji elektrycznych i niskoprądowych oraz łatwą lokalizację odpowiedniego przewodu.
Z myślą o przemyśle
Dużym uznaniem cieszą się systemy oznaczeń powstałe z myślą o pracy w trudnych warunkach przemysłowych.
I tak też warto zwrócić uwagę na szyldy nośne ze specjalnymi klamrami umożliwiającymi wprowadzenie opasek. W każdym szyldzie nośnym można zamontować dwie zaślepki końcowe, które po zatrzaśnięciu są stabilnie przytwierdzane do kabla. Ważne jest, że końce szyldu można zacisnąć za pomocą specjalnych szczypców. Przy montażu używane są również nity i wkręty.
Niejednokrotnie zastosowanie znajdują elementy oznaczeń powstałe na bazie płytek wykonanych ze stali nierdzewnej. Oznaczenia tego typu powstają w automatach napędzanych za pomocą sprężonego powietrza. Typowy automat bazuje na 42 znakach, na które składają się litery, cyfry i symbole. Przygotowanie oznaczenia powstaje przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego.
W przemyśle bardzo często uwzględnia się oznaczniki wykonywane ze stali nierdzewnej, natomiast szczególne przypadki obejmują oznaczenia bazujące na stali kwasoodpornej. Oznaczenia tego typu stanowią nieodzowny element aplikacji narażonych na występowanie środowiska agresywnego. Spektrum zastosowania takich oznaczników jest bardzo obszerne. Typowe aplikacje obejmują bowiem zarówno instalacje pracujące pod ziemią (zakłady górnicze), jak i na powierzchni (np. maszty radiowe).
Bez wątpienia dla zapewnienia trwałości oznaczenia ważne jest odpowiednie zamocowanie. Bardzo często uwzględnia się przy tym opaski stalowe.
Oznaczanie przewodów niepodłączonych
Jeżeli oznaczane mają być przewody niepodłączone, to zazwyczaj zastosowanie znajdują oznaczniki o konstrukcji zamkniętej. Specjalny profil wewnętrzny oznacznika o kształcie strzałki eliminuje przekręcenia oznaczników. Właściwość w tym zakresie jest szczególnie istotna w przypadku oznaczeń składających się z wielu znaków. Kluczowe miejsce zajmują przy tym aplikatory pozwalające na łatwe nakładanie oznaczników na przewody. Aplikatory tego typu zazwyczaj wykonuje się z plastiku lub metalu. Używając aplikatora w pierwszej kolejności wprowadzany jest do niego przewód, po czym zsuwa się przygotowany ciąg znaków.
Oznaczanie przewodów podłączonych
W przypadku, gdy konieczne jest oznaczanie przewodów podłączonych, należy zastosować oznaczniki o konstrukcji otwartej zatrzaskowej. Elementy tego typu zazwyczaj wykonuje się ze sprężystych materiałów. Należy podkreślić, że takie oznaczniki znajdują zastosowanie przy oznaczaniu przewodów w maszynach i instalacjach, które będą rozłączane.
Przydatne rozwiązanie stanowią przezroczyste oznaczniki zamknięte wyposażone w kieszeń na etykietę. Tym sposobem zyskuje się możliwość indywidualnego oznaczania, przy czym oznacznik wkładany jest do kieszeni.
Mówiąc o cechach oznaczników zatrzaskowych trzeba zwrócić uwagę na specjalny kształt i sprężystość. Powstała w ten sposób stabilność połączenia z przewodem eliminuje możliwość przesuwania oznacznika.
Tabliczki i szyldy
System oznaczania przewodów może bazować na specjalnych tabliczkach identyfikacyjnych, które zazwyczaj wytwarza się z poliamidu. Materiał ten jest szczególnie istotny w warunkach przemysłowych, gdzie niejednokrotnie przewody narażone są na działanie substancji agresywnych. Zazwyczaj specjalne opaski zaciskowe służą do przytwierdzania tabliczek do wiązek kablowych i przewodów. Z kolei za pomocą otworów jest możliwy montaż tabliczki zarówno w poprzek, jak i wzdłuż kabla. Na etapie wykonywania oznaczenia na tabliczce niejednokrotnie zastosowanie znajduje cechowanie termiczne. Jednak napis może być wykonany za pomocą specjalnych pisaków.
Etykiety
Za podstawę w zakresie etykiet należy uznać etykiety, które przeznaczone są do opisywania ręcznego. Bardzo często etykiety umieszcza się w specjalnych zasobnikach. Interesujące rozwiązanie stanowią etykiety samolaminujące, gdzie nadruk wykonuje się przy użyciu drukarki laserowej. Jeżeli etykieta jest już nałożona na znakowany element, to przeprowadza się laminowanie etykiety.
Z kolei najprostsze etykiety bazują na polu opisowym oraz przezroczystej folii ochronnej, a napisy nanoszone są za pomocą pisaka w okienku zasobnika. Dla przyspieszenia operacji zazwyczaj przewiduje się szybkoschnący tusz w pisaku. Powstała w ten sposób etykieta jest oklejana wokół przewodu, po czym nakleja się na nią folię ochronną zabezpieczającą przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Oznaczenia termotransferowe
Oznaczenia termotransferowe powstają za pomocą specjalnych drukarek. Nowoczesne urządzenia tego typu mogą drukować kilka linii tekstu łącznie z podstawowymi symbolami audio/wideo i elektrycznymi. Ważna jest przy tym możliwość drukowania kodów kreskowych. Oprócz tego wybrać można formę obramowania, styl druku oraz rozmiar czcionki. W razie potrzeby jest możliwa szybka zmiana ustawienia drukarki. Dzięki komórkom pamięci można przechowywać szablony powstałych etykiet. Przygotowana etykieta jest dostępna na wyświetlaczu drukarki. Rzecz jasna etykietę można edytować. Etykiety są ucinane za pomocą specjalnego systemu tnącego.
Drukarki termotransferowe można wzbogacić o akcesoria, takie jak chociażby akumulatory czy też port do podłączenia komputera.
W nowoczesnych drukarkach stawia się na ergonomiczne rozwiązania. I tak też z pewnością przyda się gumowy uchwyt oraz lekka obudowa o kompaktowych rozmiarach.
Etykiety powstają na specjalnych taśmach. Niejednokrotnie etykiety bazują na kilku warstwach z kolei jako pokrycie uwzględnia się laminat polietylenowy. A to wszystko przy grubości wynoszącej zaledwie 160 mikrometrów. Warto zwrócić uwagę, że taśmy termotransferowe są odporne na ścieranie i wpływ skrajnych temperatur. Tym sposobem oznaczenia z powodzeniem mogą być stosowane w warunkach przemysłowych. Znaki na etykiecie drukarka nanosi przy użyciu technologii termotransferowej, pomiędzy dwie ochronne warstwy folii poliestrowej. W razie potrzeby taśmę można łatwo usunąć z powierzchni przewodu lub kabla.
Pamiętać należy, że oznaczenie powstałe za pomocą drukarek termotransferowych niekoniecznie musi powstać na etykietach. I tak nadruk można nanieść na specjalnych rurkach. Przydatne rozwiązanie stanowi np. możliwość wykonywania rurek termokurczliwych o skurczu 3:1. Rurkę z oznaczeniem nanosi się na kabel lub przewód, po czym podgrzewa. Kluczową zaletą rurek do oznaczeń kabli i przewodów jest odporność na działanie rozpuszczalników oraz czynników chemicznych. Należy podkreślić, że bardzo często materiałem wykonania rurek jest poliolefin, czyli materiał samogasnący.
Na rynku oferowane są również rurki, które nie zawierają halogenu. Ważna jest przy tym elastyczność rurek oraz cienkie ścianki, ale bez utraty podstawowych właściwości izolacyjnych.
Podsumowanie
Wspomniane już oprogramowanie komputerowe pozwala nie tylko na zastosowanie indywidualnych oznaczeń. Do dyspozycji użytkownika pozostaje chociażby możliwość zaimportowania plików z wcześniej przygotowanymi seriami oznaczeń, np. w programie typu arkusz kalkulacyjny. Ważna jest przy tym możliwość współpracy z programami CAD, konwertowanie plików generowanych np. przez programy EPLAN, IGE-XAO itp. oraz równoległa praca w zakresie grup oznaczników. Kluczowe miejsce zajmuje przy tym możliwość połączenia różnych grup oznaczeń przygotowywanych przez kilka osób, w jeden projekt.