Energooszczędne źródła światła a jakość energii elektrycznej
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej wycofuje się ze sprzedaży żarowe źródła światła. Na ich miejsce wprowadzane jest alternatywne, energooszczędne oświetlenie. Świetlówki kompaktowe i oświetlenie LED, o których mowa w artykule, mają oszczędzać nawet do 80% energii, przy uzyskaniu tego samego strumienia świetlnego co żarówka wolframowa.
Zobacz także
Miernictwo i termowizja - pobierz bezpłatny poradnik
Regularna i dokładna kontrola instalacji elektrycznych pozwala na zapobieganie niespodziewanym awariom, a jeśli już one nastąpią – lokalizację przyczyny i uniknięcie jej w przyszłości. Tym samym systematyczne...
Regularna i dokładna kontrola instalacji elektrycznych pozwala na zapobieganie niespodziewanym awariom, a jeśli już one nastąpią – lokalizację przyczyny i uniknięcie jej w przyszłości. Tym samym systematyczne badania umożliwiają zlikwidowanie problematycznych i generujących straty finansowe przerw w dopływie prądu, a co za tym idzie: kosztownej wymiany elementów układu, a w drastycznych wypadkach całości instalacji. To także możliwość ulepszenia rozwiązań energetycznych i zwiększania efektywności.
Pomiary harmonicznych w systemach zasilających.
Znajomość norm dotyczących metod pomiaru i budowy przyrządów pomiarowych jest ważna dla konstruktorów aparatury. Ale nie tylko dla nich. Każdy pomiarowiec powinien w protokole pomiaru powołać się na odpowiednie...
Znajomość norm dotyczących metod pomiaru i budowy przyrządów pomiarowych jest ważna dla konstruktorów aparatury. Ale nie tylko dla nich. Każdy pomiarowiec powinien w protokole pomiaru powołać się na odpowiednie akty. Znajomość standardów jest podstawą prawidłowej interpretacji wyników pomiarów i formułowania wniosków. Obecnie żyjemy w czasie dynamicznych zmian – dotyczy to również aktów normatywnych. Ktoś, kto kilka lat temu szczegółowo przestudiował ważne dla siebie dokumenty, nie może już być pewien...
Filtr hybrydowy jako kompensator negatywnego oddziaływania nieliniowych odbiorników dużej mocy na sieć zasilającą
Rosnąca liczba odbiorników nieliniowych stwarza coraz większe zagrożenia w sieciach i instalacjach elektrycznych (straty energii, awarie). Obniżenie poziomu zakłóceń wprowadzanych do sieci zasilającej...
Rosnąca liczba odbiorników nieliniowych stwarza coraz większe zagrożenia w sieciach i instalacjach elektrycznych (straty energii, awarie). Obniżenie poziomu zakłóceń wprowadzanych do sieci zasilającej można osiągnąć m.in. przez stosowanie filtrów aktywnych, a przy dużych mocach – filtrów hybrydowych. W artykule przedstawiono wyniki symulacji komputerowej, ilustrujące pracę filtra hybrydowego.
W artykule:• Źródła światła - praca w stanie ustalonym• Oświetlenie energooszczędne 3-fazowe • Obciążenie długotrwałe - dobór przekroju przewodników wg normy • Moc bierna oświetlenia |
Pojawia się wiele publikacji i badań, w których zazwyczaj popiera się wprowadzanie energooszczędnych źródeł światła, bo jest to przeważnie korzystne ekonomicznie dla odbiorcy. W badaniach takich zazwyczaj sprawdza się, czy podawane przez producentów niektóre parametry świetlne i energetyczne są zgodne ze stanem faktycznym. Zatem analizie poddawane są najczęściej takie aspekty jak:
- energooszczędność,
- wpływ zmian napięcia zasilania na skuteczność świetlną,
- proces załączenia,
- wpływ na jakość napięcia,
- współpraca z urządzeniami instalacyjnymi, takimi jak rozłączniki podświetlane i ściemniacze.
Jednak użytkowanie energooszczędnych źródeł światła wiąże się też z pewnymi problemami dla projektantów, instalatorów, a nawet użytkowników. Należy mieć świadomość, że nie są to odbiorniki tzw. liniowe, czyli takie jak rezystor, kondensator czy cewka (lub zbliżone), a są to silnie nieliniowe elementy, głównie za sprawą użytych bardzo prostych układów prostowniczych, wymaganych do zasilania tego rodzaju źródeł światła. Przykładowy przebieg napięcia i prądu takiego nieliniowego odbiornika (prostownika) przedstawiono na rys. 1.
W artykule, na przykładzie kilku energooszczędnych źródeł światła, przedstawiono ich możliwy wpływ na sieć zasilającą oraz możliwe i zaskakujące nieraz odbiorcę sytuacje, których efektem jest nieoczekiwany wzrost kosztów eksploatacji i remontów istniejących instalacji zasilających. Dotyczy to przede wszystkim większych zakładów produkcyjnych lub firm o dużej liczbie źródeł światła, które przestawiają się z tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne.







Literatura
- Z. Hanzelka, Jakość energii elektrycznej część 4 – Wyższe harmoniczne napięć i prądów, „Elektroinstalator” 12/2001.
- PN-IEC 60364-5-523:2001 Obciążalność prądowa długotrwała przewodów. Załącznik C. Oddziaływanie wyższych harmonicznych prądów w układach trójfazowych obciążonych symetrycznie.
- W. Kałat, Modelowanie znormalizowanych udarów prądowych i napięciowych przy użyciu funkcji jednowykładniczej, „Przegląd Elektrotechniczny” (Electrical Review), R. 85 nr 4/2009.
- DIN VDE 0100-520 VDE 0100-520 Beiblatt 3:2012-10 Errichten von Niederspannungsanlagen. Auswahl und Errichtung elektrischer Betriebsmittel Teil 520: Kabel- und Leitungsanlagen – Beiblatt 3: Strombelastbarkeit von Kabeln und Leitungen in 3-phasigen Verteilungsstromkreisen bei Lastströmen mit Oberschwingungsanteile.