elektro.info

Inteligentny system automatyki mieszkaniowej Appartme

System Appartme – nowoczesny system zarządzania mieszkaniem, który sprawi, że zaoszczędzisz energię a Twoje codzienne życie, stanie się prostsze

Obecnie dzięki inteligentnym rozwiązaniom IoT możemy przez telefon zarządzać naszym mieszkaniem. Wystarczy jedna aplikacja, która pozwala na bieżąco monitorować zużycie energii elektrycznej, decydować o ogrzewaniu w mieszkaniu oraz jeśli zapomnimy zgasić światło, możemy je wyłączyć zdalnie. Wszystko to dzięki systemowi automatyki mieszkaniowej, który oferuje firma S-Labs. Co ważne system jest nie tylko oszczędny, dba o środowisko, ale też nie wymaga dodatkowego okablowania.

treść sponsorowana

Redakcja: System automatyki mieszkaniowej – skąd pojawił się pomysł na rozwój Państwa firmy S-Labs w takim kierunku?

Paweł Wajss: Pomysł pojawił się w wyniku obserwacji zachowania użytkowników, którzy już wcześniej użytkowali na co dzień systemy typu smart home. Istotne było to, z jakiego urządzenia korzystali, czy produkt spełniał ich oczekiwania – jakie wartości w nim dostrzegali i jakie ograniczenia. Chodziło nam przede wszystkim o funkcjonalność, jak się system zachowuje i jaki ma wpływ na życie użytkowników. Cała technologia powstała na podstawie badań rynkowych, które prowadziliśmy od 2012 roku. Musieliśmy znaleźć takie rozwiązanie, które spełnia oczekiwania klientów, ale będzie też miało przystępną cenę. 

Maciej Putniorz: Od dwóch lat prowadzimy również projekt z PGE. Przeprowadzamy badania na grupie ok. 450 osób, gdzie sprawdzamy zadowolenie użytkowników z technologii z zakresu smart home. Grupa była dobrana w sposób zróżnicowany, zarówno pod kątem wiekowym, jak i społecznym.

Redakcja: Ile czasu zajęło wdrożenie systemu?

PW: System Appartme firmy S-Labs został wdrożony w latach 2014-2016, ale tak naprawdę pracujemy nad nim cały czas. Nieustannie obserwujemy rynek, tak aby nasz produkt spełniał oczekiwania, był funkcjonalny dla różnych grup klientów. Nasz system Appartme to niezawodny system automatyki mieszkaniowej pozwalający na kontrolowanie oświetlenia, ogrzewania oraz energii elektrycznej za pomocą aplikacji mobilnej, a także tradycyjnego manualnego sterowania, które nie wymaga dodatkowego okablowania. 

MP: Każdy użytkownik może sterować całym domem, ma kontrole nad mieszkaniem: swobodnie może sterować gniazdkami elektrycznymi i oświetleniem. Użytkownik może w prosty sposób, za pomocą aplikacji wyłączyć wszystkie urządzenia w mieszkaniu. System można także wykorzystywać w celach edukacyjnych. Pokazuje, w jaki sposób użytkownik może zminimalizować zużycie energii, co jest ważne dla naszego środowiska. Przeprowadzone przez nas badania pokazują, że w ciągu roku można zaoszczędzić około 20-30% energii. Dlatego naszym celem jest poprawa jakości życia ludzi nie tylko pod kątem ekonomicznym, ale także środowiskowym. Ponadto rozwijamy naszą współpracę z deweloperami, ponieważ wzrasta świadomość inwestorów, którzy przywiązują coraz większą wagę do ekologicznych rozwiązań – szczególnie jeżeli dyrektywy unijne także tego od nich wymagają. Deweloperzy, korzystając z naszego systemu automatyki mieszkaniowej, odpowiadają na to zapotrzebowanie. Obecnie współpracujemy z deweloperami Murapol oraz Skanska w zakresie dostarczania systemów typu Home Energy Management System. 

Redakcja: W jaki sposób inwestor może zakupić Państwa system Appartme? 

PW: Serdecznie zapraszamy do kontaktu ze swoim deweloperem, aby dowiedzieć się, czy dana inwestycja jest objęta systemem Appartme. 

Redakcja: Jak wygląda moduł?

PW: System został tak zaprojektowany, aby moduły automatyki były wręcz niewidoczne dla użytkowników. Są one montowane w tablicy mieszkaniowej. Urządzenia są zintegrowane z osprzętem elektrycznym, który standardowo montowany jest w tablicy, a także z zaworami wody w szachcie centralnego ogrzewania. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji na telefon, jak i fizycznego przycisku trójklawiszowego montowanego przy drzwiach wejściowych mieszkania. Jest to bardzo ważny element, ponieważ wpływa znacząco na ergonomię całego rozwiązania. Naszym wzorcem była funkcja stosowana już od lat w hotelach, gdzie w  momencie włożenia karty w drzwi zostaje uruchomione całe zasilanie, począwszy od klimatyzacji po oświetlenie. Ta funkcja działa również w drugą stronę, kiedy opuszczamy pokój i wyjmujemy kartę, zasilanie zostaje całkowicie odcięte. Trójklawiszowy przycisk ma zbliżoną funkcjonalność do takiej karty. Poprzez wciśnięcie przycisku włączamy/wyłączamy tryb „pracy” mieszkania – obsługa jest bardzo prosta. Co ważne, takie same, jak i więcej funkcjonalności mamy z poziomu aplikacji mobilnej. Monitorujemy zużycie prądu – mamy realny wpływ na jego zużycie poprzez nieustanną kontrolę. Będąc poza domem, możemy np. wyłączyć ogrzewanie i włączyć ponownie, tak aby po przyjściu do mieszkania mieć już ciepło. Klient taką usługę otrzymuje w standardzie.

Redakcja: W jaki sposób działa system w praktyce?

PW: Rozważając rynek mieszkalnictwa pierwotnego, właściciel, który odbiera klucze, wchodzi zazwyczaj do pustego mieszkania. Już w takiej niezagospodarowanej przestrzeni potrafimy zaprezentować, jak działa aplikacja do sterowania tym lokalem. Nie potrzebujemy do tego celu żadnych innych narzędzi jak internet czy router, czyli elementów, o których się nie myśli na etapie odbioru mieszkania. Komunikacja jest prowadzona bezpośrednio z telefonem, nie ma potrzeby angażowania w sam proces innych osób czy narzędzi. Odbieramy klucze i nad wszystkim trzymamy piecze. 

Redakcja: Rozumiem, że odbiorca końcowy, jak i pośrednik wszystkie raporty oraz dane widzi na bieżąco w aplikacji, nie musi angażować osób trzecich ani czekać na raporty z miesięcznym opóźnieniem?

MP: Dokładnie tak, nie potrzeba tu żadnego dodatkowego sprzętu ani pomocy innych osób. Nie trzeba również na nic czekać. Wszystko możemy monitorować sami, na bieżąco z poziomu aplikacji mobilnej.

Redakcja: Jak wygląda zabezpieczenie przesyłanych danych do odbiorców?

MP: Korzystamy z opatentowanego połączenia przesyłu danych asymetryczną kryptografią. Dane przepływają w taki sposób, że nawet jeżeli ktoś będzie chciał je przejąć i mu się to uda, to i tak nie będzie w stanie ich odszyfrować. Tylko nasza aplikacja daje taką możliwość. Przechwycone dane będą nieużyteczne. 

Redakcja: Wprowadziliście na rynek wtyczkę S-Plug, która pozwala na sterowanie pojedynczym urządzeniem. W jaki sposób ona działa?

MP: Nasz system pozwala na sterowanie ogółem sprzętów, ale jeżeli użytkownik czuje potrzebę sterowania jednym modułem, to też jest taka możliwość. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła ostatnio o programie dotyczącym globalnego sterowania w Polsce bojlerami. Bojlery zużywają niepotrzebnie bardzo dużo energii elektrycznej, co można zminimalizować, używając właśnie naszej wtyczki S-Plug.

Ponadto nasza aplikacja pozwala dbać o bezpieczeństwo w bardzo prosty sposób, kiedy nie ma nas w domu. W momencie, kiedy widzimy nagłe zwiększenie zużycia prądu danego urządzenia, możemy od razu zareagować i odłączyć je od zasilania. 

Redakcja: Czy mogą nam Panowie zdradzić, jakie są dalsze plany firmy? 

PW: Jesteśmy na etapie implementacji nowych systemów, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić.

MP: Obecnie skupiamy się przede wszystkim na rozbudowie naszych produktów oraz budowaniu skali. Do końca przyszłego roku planujemy wdrożenie naszego systemu w co najmniej kilku tysiącach mieszkań naszych partnerów, jednocześnie cały czas poszukując nowych deweloperów do współpracy. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.slabs.pl oraz www.appartme.pl.

Redakcja: Dziękujemy za rozmowę.

Powiązane

Jak oszczędzać prąd, korzystając ze zmywarki?

Jak oszczędzać prąd, korzystając ze zmywarki?

Czy wiesz, że zmywarka do naczyń pomoże ci nie tylko oszczędzać cenny czas, lecz także płacić w przyszłości niższe rachunki za wodę i prąd? Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni model, a następnie...

Czy wiesz, że zmywarka do naczyń pomoże ci nie tylko oszczędzać cenny czas, lecz także płacić w przyszłości niższe rachunki za wodę i prąd? Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni model, a następnie będziesz korzystać z urządzenia we właściwy sposób. Jak to zrobić?

Jak projektować budynki według aktualnych warunków technicznych [pobierz bezpłatny e-book]

Jak projektować budynki według aktualnych warunków technicznych [pobierz bezpłatny e-book]

Jak zaprojektować i wykonać przegrody budynku, aby ich parametry izolacyjności cieplnej spełniały zaostrzone wymagania? W imieniu zaprzyjaźnionej redakcji magazynu IZOLACJE, prezentujemy szeroki zakres...

Jak zaprojektować i wykonać przegrody budynku, aby ich parametry izolacyjności cieplnej spełniały zaostrzone wymagania? W imieniu zaprzyjaźnionej redakcji magazynu IZOLACJE, prezentujemy szeroki zakres zagadnień związanych z projektowaniem przegród budynku według obowiązujących wymagań cieplno-wilgotnościowych. Zapraszamy do pobrania bezpłatnego e-booka!

ei 3/2013 w formacie pdf

ei 3/2013 w formacie pdf

Marcowe wydanie miesięcznika elektro.info w formacie PDF. Do pobrania.

Marcowe wydanie miesięcznika elektro.info w formacie PDF. Do pobrania.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania...

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania...

Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz...

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz...

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...)

W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...)

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...)

Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...)

Kamera termowizyjna w energetyce »

Kamera termowizyjna w energetyce »

Kamera termowizyjna jest niezbędnym narzędziem pracy elektryków oraz pracowników...

Kamera termowizyjna jest niezbędnym narzędziem pracy elektryków oraz pracowników...

Łączniki i różne funkcje wykorzystywane we współczesnych instalacjach elektrycznych »

Łączniki i różne funkcje wykorzystywane we współczesnych instalacjach elektrycznych »

Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy

Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...)

Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...)

System małogabarytowych rozdzielnic średniego napięcia »

System małogabarytowych rozdzielnic średniego napięcia »

US5-B10-RA28 - sterownik PLC z wbudowanym wyświetlaczem HMI o przekątnej... czytam więcej

US5-B10-RA28 - sterownik PLC z wbudowanym wyświetlaczem HMI o przekątnej... czytam więcej

14 wejść cyfrowych Sink/Source ( w tym 2 szybkie do 90kHz - 32bit), 2 wejścia analogowe (0-10V lub 0(4)-20mA (12bit)), 2 wejścia temperaturowe TC/PT100/Ni100/Ni120/PT1000/Ni1000, 2 wyjścia analogowe 0-10V (12bit) lub ±10V (11bit+znak) lub 0(4)-20mA (12bit), 8 wyjść przekaźnikowych, kolorowy panel dotykowy wbudowany sterownik PLC

14 wejść cyfrowych Sink/Source ( w tym 2 szybkie do 90kHz - 32bit), 2 wejścia analogowe (0-10V lub 0(4)-20mA (12bit)), 2 wejścia temperaturowe TC/PT100/Ni100/Ni120/PT1000/Ni1000, 2 wyjścia analogowe 0-10V (12bit) lub ±10V (11bit+znak) lub 0(4)-20mA (12bit), 8 wyjść przekaźnikowych, kolorowy panel dotykowy wbudowany sterownik PLC

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło?

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło?

Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%...

Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%...

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ...

Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ...

Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ...

Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ...

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ...

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ...

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ...

Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ...

Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ...

Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ...

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ...

Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ...

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 »

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 »

Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ...

Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ...

Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...)

Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...)

1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...)

Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...)

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach...

Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach...

Dlaczego musisz zainwestować w odgromniki?

Dlaczego musisz zainwestować w odgromniki?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.