elektro.info

Nowoczesne oświetlenie Neonica

Nowoczesne oświetlenie Neonica

Podczas remontu mieszkania, domu, pokoju czy biura, lub w trakcie planowania od samego początku ważnej dla nas przestrzeni, najczęściej w głowie mamy już przygotowaną wizję lub koncepcję. Plany te dotyczą...

Podczas remontu mieszkania, domu, pokoju czy biura, lub w trakcie planowania od samego początku ważnej dla nas przestrzeni, najczęściej w głowie mamy już przygotowaną wizję lub koncepcję. Plany te dotyczą zarówno układu mebli, wykorzystanych materiałów czy koloru ścian. Jednak przede wszystkim warto dokładnie i z uwagą podjąć decyzje związane z wyborem odpowiedniego oświetlenia.

news Skuter elektryczny od Seata

Skuter elektryczny od Seata

Seat przedstawił nowy, całkowicie elektryczny skuter, który pojawi się na drogach w przyszłym roku. Model e-Scooter został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej wpisać się w rosnący trend współdzielonej...

Seat przedstawił nowy, całkowicie elektryczny skuter, który pojawi się na drogach w przyszłym roku. Model e-Scooter został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej wpisać się w rosnący trend współdzielonej mobilności.

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

Uproszczony projekt zasilania oświetlenia bilbordów

mgr inż. Julian Wiatr | 2009-05-11
Uproszczony projekt zasilania oświetlenia bilbordów

Zasilanie projektowanej instalacji należy realizować z istniejącego złącza kablowego garaży samochodowych zlokalizowanych przy ul. Słowackiego. Bezpośredni układ pomiarowy należy instalować w wolnym polu szafki złączowo-licznikowej, zainstalowanej w linii ogrodzenia, z której zasilane są garaże.

Stan istniejący

W linii ogrodzenia garaży zainstalowana jest szafka złączowo-licznikowa, przystosowana do zainstalowania dwóch układów pomiarowych bezpośrednich. Istniejący licznik energii elektrycznej służy do rozliczania zużytej energii elektrycznej przez użytkowników garaży. Energia elektryczna jest doprowadzona do szafki kablem YAKXS 4×70, przyłączonym do pobliskiej linii elektroenergetycznej niskiego napięcia. Impedancja obwodu zwarciowego dla zwarć jednofazowych zmierzona miernikiem MZ-C2 w szafce złączowolicznikowej, wynosi Zk1=0,50 Ω. Konstrukcje nośne bilbordów są wyposażone w złącza zainstalowane w słupach nośnych.

Opis techniczny

Z istniejącej szafki złączowo-licznikowej należy wyprowadzić kabel YKYżo 5×4 zasilający szafkę sterowania oświetleniem dwóch bilbordów, którą należy zainstalować na elewacji budynku garaży. Kabel zasilający szafkę sterowania oświetleniem oraz WLZ-ty zasilające bilbordy należy układać w wykopie o głębokości 0,8 m na podsypce z piasku o grubości 0,1 m. Po ułożeniu kabli należy je zasypać warstwą piasku o grubości 0,1 m, a następnie warstwą rodzimego gruntu o grubości 0,15 m, ułożyć taśmę kablową koloru niebieskiego i zasypać wykop. Plan linii kablowych przedstawia rysunek 1. Schemat ideowy zasilania oświetlenia bilbordów pokazano na rysunku 2. Rysunek 3. przedstawia schemat montażowy szafki sterowania oświetleniem.

Z szafki sterowania oświetleniem należy wyprowadzić dwa osobne WLZ-ty wykonane kablem YKYżo 3×2,5, które należy przyłączyć do zacisków złączy bilbordów zainstalowanych w słupach nośnych. Bilbordy zostały fabrycznie wyposażone w instalację odbiorczą wykonaną przewodem YDYżo 3×2,5, który zasila każdą z opraw i jest przyłączony do zacisków stanowiących wyposażenie puszki przyłączeniowej.

Załączanie oświetlenia realizowane jest sterownikiem astronomicznym zainstalowanym w szafce sterowania oświetleniem, w której dodatkowo należy zainstalować gniazdko umożliwiające przyłączanie elektronarzędzi lub przenośnego oświetlenia. Bezpośredni układ pomiarowy zużytej energii należy zainstalować w wolnym polu pomiarowym istniejącej szafki złączowo-licznikowej, zainstalowanej w linii ogrodzenia.

Obliczenia

Dobór przewodów na długotrwałą obciążalność prądową i przeciążalność:

– spodziewany prąd obciążenia:

ei 5 2009 uproszczony projekt bilbordy wzor1
Wzór 1

gdzie:

IB – spodziewany prąd obciążenia w projektowanej instalacji, w [A],

IB1 – spodziewany prąd obciążenia pojedynczego bilbordu, w [A],

Współczynnik mocy cosψ, w [-]:

ei 5 2009 uproszczony projekt bilbordy wzor2
Wzór 2

ΔP – strata mocy w stateczniku, w [W],

Pn – moc znamionowa pojedynczego źródła oświetlenia, w [W],

Un – napięcie znamionowe, w [V].

Przewody zasilające bilbordy:

ei 5 2009 uproszczony projekt bilbordy wzor3
Wzór 3

Należy przyjąć kabel YKYżo 3×2,5.

Dla sposobu ułożenia D, dla którego po uwzględnieniu współczynnika poprawkowego ze względu na rezystywność gruntu:

ei 5 2009 uproszczony projekt bilbordy wzor4
Wzór 4

Jednocześnie należy uznać, że przewody YDYżo 3×2,5 przygotowane przez producenta bilbordu do zasilania opraw oświetleniowych spełnią warunek długotrwałej obciążalności prądowej i przeciążalności. Dla sposobu ułożenia B2:

ei 5 2009 uproszczony projekt bilbordy wzor5
Wzór 5

– kabel zasilający szafkę sterowania oświetleniem:

ei 5 2009 uproszczony projekt bilbordy wzor6
Wzór 6

Zgodnie z PN-IEC 60364-5-523, przy sposobie ułożenia D warunki spełnia kabel YKYżo 5 x 4, dla którego po uwzględnieniu współczynnika poprawkowego ze względu na rezystywność gruntu ρz=1 K⋅m/W oraz współczynnika zmniejszającego ze względu na obciążenie czwartego przewodu:

ei 5 2009 uproszczony projekt bilbordy wzor7
Wzór 7

Sprawdzenie dobranych przewodów z warunku samoczynnego wyłączenia:

ei 5 2009 uproszczony projekt bilbordy wzor8
Wzór 8

Sprawdzenie dobranych przewodów z warunku spadku napięcia:

ei 5 2009 uproszczony projekt bilbordy wzor9
Wzór 9

gdzie:

l1 – długość przewodu, w [m],

S – przekrój przewodu kabla zasilającego, w [mm2],

Zp – impedancja obwodu zwarciowego na odcinku szafka złączowo-licznikowa – bilbord nr 2, w [Ω],

Zkc – impedancja obwodu zwarciowego na zaciskach oprawy oświetleniowej bilbordu nr 2, w [Ω],

U0 – napięcie pomiędzy przewodem fazowym za uziemionym przewodem PE, w [V],

In – prąd znamionowy bezpiecznika, w [A],

IZ – wymagana minimalna dopuszczalna obciążalność przewodu, w [A],

k2 – współczynnik krotności prądu znamionowego bezpiecznika, gwarantujący zadziałanie zabezpieczenia w określonym czasie, w [-].

Uf – napięcie fazowe, w [V],

γ – konduktywność przewodów, w [m/(Ω⋅mm2)].

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Powiązane

Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn

Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn

Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze SN/nn zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej...

Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze SN/nn zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja energii elektrycznej ze średniego napięcia na niskie i rozdział tej energii w sposób determinowany konfiguracją sieci nn, z zachowaniem warunków technicznych określonych w obowiązujących przepisach [1, 2]. Wymagania w zakresie wykonania oraz badania prefabrykowanych...

Inicjatywa zastosowania superkondensatorów w układzie zasilania napędów rozłączników średniego napięcia

Inicjatywa zastosowania superkondensatorów w układzie zasilania napędów rozłączników średniego napięcia

Artykuł przedstawia rozpoczęte prace badawczo-rozwojowe autorów w zakresie zastosowania superkondensatorów w układzie zasilania napędów rozłączników średniego napięcia. W publikacji został opisany prototypowy...

Artykuł przedstawia rozpoczęte prace badawczo-rozwojowe autorów w zakresie zastosowania superkondensatorów w układzie zasilania napędów rozłączników średniego napięcia. W publikacji został opisany prototypowy układ zasilania, z doborem superkondensatorów, uzyskane efekty i wyniki oraz wnioski i cele dalszych prac w tym zakresie. Autorzy wskazują na zasadność opracowania kompleksowego rozwiązania zawierającego napęd elektromechaniczny, akumulator bezobsługowy, superkondensator i niestandardowy zasilacz...

Zaburzenia elektryczne wewnątrz sieci energetycznej zakładu drukarskiego (część 1)

Zaburzenia elektryczne wewnątrz sieci energetycznej zakładu drukarskiego (część 1)

Obecnie można zaobserwować bardzo szybki rozwój elektroniki stosowanej zarówno w gospodarstwach domowych, jak również w zakładach przemysłowych. Ma to wpływ również na jakość energii elektrycznej zasilającej...

Obecnie można zaobserwować bardzo szybki rozwój elektroniki stosowanej zarówno w gospodarstwach domowych, jak również w zakładach przemysłowych. Ma to wpływ również na jakość energii elektrycznej zasilającej te obiekty. W artykule przedstawiono analizę zakłóceń wprowadzanych przez urządzenia zainstalowane w zakładzie drukarskim.

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.