Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dobre pomiary i dyrektywa MID w prawie polskim

Łańcuch spójności pomiarowej (wg „Metrology – in short”[5], zmodyfikowane)
Łańcuch spójności pomiarowej (wg „Metrology – in short”[5], zmodyfikowane)

Mierzenie jest jedną z tych czynności, które wykonujemy, często nie zastanawiając się nad jej istotą. Nie myślimy, czy pomiar jest wykonany dobrze i rzetelnie, i czy też wykonany przez kogoś innego dałby taki sam wynik. Często, zwłaszcza podczas sprzedaży lub wymiany towaru, mamy do czynienia z próbami zafałszowania pomiaru, co ma przynieść korzyść jednej ze stron transakcji. Konieczne zatem stało się wprowadzenie zasad rządzących pomiarami i pilnowanie ich przestrzegania. Już w starożytności, a później w średniowieczu, miara była atrybutem władzy. Podobnie jest w czasach współczesnych.

Nadzorem nad wzorcami jednostek miar i wydzieleniem pewnej grupy pomiarów, które mają określone w przepisach prawa wymagania dotyczące przyrządów pomiarowych, będących jednocześnie przedmiotem oceny zgodności lub legalizacji – zajmuje się państwo. Istnieje też znaczny obszar pomiarów bez nadzoru państwa, a o ich rzetelność muszą z własnej inicjatywy zadbać sami zainteresowani.

dobry pomiar

O dobrym pomiarze można mówić, gdy zachowana jest spójność pomiarowa. Należy pamiętać, że od dobrego pomiaru zależą między innymi rzetelna wymiana towarów i usług oraz realizacja powtarzalnych procesów technologicznych, w których wykorzystywane są działania różnych uczestników. Nie bez znaczenia jest również możliwość powtórzenia pomiaru i jego potwierdzenie za pomocą innych narzędzi pomiarowych.

spójność pomiarowa

Spójność pomiarowa to właściwość wyniku pomiaru lub wzorca jednostki miary polegająca na tym, że można je powiązać z określonymi odniesieniami, na ogół z wzorcami państwowymi lub międzynarodowymi jednostek miary, za pośrednictwem nieprzerwanego łańcucha porównań, z których wszystkie mają określone niepewności. Spójność pomiarowa charakteryzowana jest przez sześć podstawowych elementów:

  • nieprzerwany łańcuch porównań,
  • niepewność pomiaru,
  • dokumentacja,
  • kompetencje,
  • odniesienie do międzynarodowego układu jednostek SI,
  • odstępy czasu między wzorcowaniami.

niepewność pomiaru

Wyjaśnienia wymaga pojęcie niepewności pomiaru, określanej jako parametr związany z jego wynikiem, charakteryzujący rozrzut wartości, które można w uzasadniony sposób przypisać wielkości mierzonej. Może być nim na przykład odchylenie standardowe (lub jego wielokrotność) albo połowa szerokości przedziału odpowiadającego określonemu poziomowi ufności.

Niepewność pomiaru zawiera na ogół wiele składników. Niektóre z nich można wyznaczyć na podstawie rozkładu statystycznego wyników szeregu pomiarów i scharakteryzować odchyleniem standardowym eksperymentalnym. Inne składniki, które mogą być również scharakteryzowane odchyleniami standardowymi, są szacowane na podstawie zakładanych rozkładów prawdopodobieństwa opartych na doświadczeniu.

realizacja dobrego pomiaru

W Polsce spójność pomiarowa jest realizowana w drodze prawnej kontroli metrologicznej albo przez dobrowolne wzorcowanie przyrządów pomiarowych. Prawna kontrola metrologiczna jest realizowana przez Główny Urząd Miar, podległe mu okręgowe i obwodowe urzędy miar oraz przez podmioty upoważnione do legalizacji przyrządów pomiarowych przez prezesa Głównego Urzędu Miar. Takie działania reguluje Ustawa Prawo o miarach [1] i wydane na jej podstawie rozporządzenia. Dotyczyły one w szczególności ogólnie znanych do tej pory zatwierdzeń typu i legalizacji przyrządów pomiarowych, które będąc przedmiotem prawa krajowego dotyczyły jedynie obszaru Polski.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej sytuacja uległa pewnej zmianie. Polegała ona na zastąpieniu dotychczasowych zatwierdzeń typu i legalizacji pierwotnych ocenami zgodności przeprowadzanych zgodnie z Dyrektywą 2004/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie przyrządów pomiarowych [2], zwaną w skrócie MID. Certyfikaty wydawane podczas tego postępowania mają ważność, w odróżnieniu od dotychczasowych, na obszarze całej Unii Europejskiej. Istotne jest również to, że strona zainteresowana uzyskaniem certyfikatu zgodności może zwrócić się w tej sprawie do każdego laboratorium mającego w tym zakresie akredytację, mieszczącego się w dowolnym państwie Unii Europejskiej.

Poza obszarem regulowanym przepisami metrologii prawnej istnieje wiele przyrządów pomiarowych, których użytkownicy są zainteresowani wykonywaniem dobrych pomiarów. Zachowanie spójności pomiarowej umożliwia wzorcowanie takich przyrządów w laboratoriach akredytowanych, przy jednoczesnym utrzymywaniu właściwego sytemu zarządzania.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

mgr inż. Paweł Moszyński
mgr inż. Paweł Moszyński
Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, gdzie w latach 1968 - 1976 pracował w Katedrze Technologii Sprzętu Elektronicznego, zajmując się problemem cieplnej granicy miniaturyzacji ukł... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl