Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wybrane aspekty bezpieczeństwa elektroenergetycznego kraju

Problemy związane z bezpieczeństwem elektroenergetycznym stają się jednym z najważniejszych zadań stawianych przed gospodarką. Konieczność dywersyfikacji dostaw nośników energii oraz zmiana struktury ich wykorzystania wymuszają przeprowadzenie badań w tym zakresie. W opracowaniach dotyczących bezpieczeństwa elektroenergetycznego zwraca się uwagę na efektywność wykorzystania zasobów energetycznych oraz uwarunkowania regulujące pozyskiwanie energii również ze źródeł ekologicznych.

Podstawą rozwoju gospodarczego jest zapewnienie dostaw energii. Istnieją przy tym wzajemne powiązania między rozwojem gospodarczym danego kraju, poziomem życia a użytkowaniem energii. Energia, która jest wykorzystywana w procesach produkcyjnych w przemyśle oraz w innych gałęziach gospodarki, musi być dostarczana w określonej postaci (bezpośrednio, np. energia elektryczna, ciepło lub gaz, czy też pośrednio – w sprzedawanych towarach i świadczonych usługach). Aby systemy energetyczne funkcjonowały sprawnie, niezbędny jest dobrze rozwinięty przemysł, wytwarzający energooszczędne, konkurencyjne wyroby. Natomiast w celu prawidłowego rozwoju gałęzi przemysłu oraz całej gospodarki narodowej niezbędny jest rozwój energetyki.

W poprzednim okresie energia postrzegana była w pewnym sensie jako bariera wzrostu gospodarczego. Coraz częściej jednak traktuje się ją jako czynnik przyczyniający się do realizacji strategii ekorozwoju, dlatego energię rozpatruje się w kontekście jej ograniczoności oraz racjonalnych uwarunkowań ekonomicznych, również w odniesieniu do ekologii.

sytuacja energetyczna kraju

W ostatnich latach w Polsce można zauważyć szybki rozwój gospodarczy. Wymaga to zapewnienia dostaw energii w odpowiedniej ilości oraz jakości z uwzględnieniem zaostrzających się norm ekologicznych. Zatem jednym z najważniejszych zadań jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Bezpieczeństwo energetyczne państwa to dostępność do różnych nośników energii i zapewnienie ciągłości ich dostaw, a także rozwinięta infrastruktura do odbioru i przesyłu nośników energetycznych od dostawców krajowych i zagranicznych oraz ich przetwarzania. Dostawy poszczególnych nośników powinny być zdywersyfikowane, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa. Należy również zauważyć, że Polska jest importerem energii, a wydatki potrzebne na zakup takich paliw jak ropa naftowa i gaz ziemny przekraczają dochody uzyskiwane z eksportu węgla kamiennego, będącego głównym eksportowym surowcem energetycznym. Dane te przedstawiono w tabeli 1.

Niekorzystne saldo wymiany surowców energetycznych (rys. 1.) jest spowodowane m.in. monokulturą wykorzystania węgla w procesie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (ponad 90 %). Jednak w najbliższych latach Polska będzie musiała zmienić strukturę wykorzystania nośników energii pierwotnej ze względu na ograniczone możliwości dotychczasowej technologii (elektrownie konwencjonalne) oraz ograniczenie emisji gazów związanych z Protokołem z Kioto [6] odnośnie ilości emisji SO2 i CO2. Zmiana ta będzie w głównej mierze miała na celu zmniejszenie wielkości zużycia węgla na rzecz gazu ziemnego oraz rozproszonej energetyki odnawialnej, której udział w strukturze energii pierwotnej wynosi obecnie zaledwie 1,7 - 2,1 %. Polska, jako członek Unii Europejskiej, jest zobowiązana w myśl „Białej Księgi” [3, 4, 6] do zwiększania udziału energetyki odnawialnej do produkcji energii elektrycznej. Dokument ten przewiduje do 2010 roku zwiększenie w UE produkcji ekologicznie czystej energii ze źródeł odnawialnych do poziomu 12 %.

Struktura zużycia energii pierwotnej w Polsce znacznie różni się od światowych tendencji (rys. 2.). Zasoby nośników energii pierwotnej kraju (tab. 2.) determinują strukturę ich wykorzystania i powodują, że w ponad 90 % energia elektryczna jest wytwarzana przede wszystkim z węgla kamiennego i brunatnego.

Polska, mimo wydobycia 100 mln ton węgla kamiennego rocznie, nie jest potentatem pod względem produkcji surowców energetycznych. Na rysunku 3 przedstawiono porównanie głównych producentów surowców energetycznych. Większość pozyskiwanej energii elektrycznej jest wytwarzana w konwencjonalnych elektrowniach opalanych węglem kamiennym lub brunatnym (tab. 3.). Polska nie posiada własnych elektrowni atomowych, zatem strategiczną decyzją będzie rozwój energetyki jądrowej. Projekt ten jest niełatwy do zrealizowania, nie tylko ze względu na silny opór społeczny, ale również z powodu konieczności zapewnienia regularnych dostaw paliwa nuklearnego i bezpiecznego składowania odpadów radioaktywnych. Niemniej trudno będzie w Polsce spełnić w przyszłości zobowiązania dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych bez energetyki jądrowej opartej na nowoczesnych, bezpiecznych reaktorach atomowych [1, 3, 4, 6, 8].

Na rysunku 4. pokazano wielkości mocy zainstalowanej w elektrowniach wybranych państw Europy. Interesujące jest porównanie Polski z Hiszpanią, ponieważ obydwa kraje posiadają podobną liczbę mieszkańców. Moc zainstalowana w hiszpańskich elektrowniach jest znacznie wyższa niż w Polsce, wiąże się to również z ilością wyprodukowanej energii elektrycznej (rys. 5.). W kraju na jednego mieszkańca przypada rocznie 4039 kWh. To znacznie mniej w porównaniu z innymi krajami takimi jak, np. Włochy (5209 kWh), Hiszpania (5846 kWh), Niemcy (6459 kWh).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl