Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wybrane aspekty bezpieczeństwa elektroenergetycznego kraju

Problemy związane z bezpieczeństwem elektroenergetycznym stają się jednym z najważniejszych zadań stawianych przed gospodarką. Konieczność dywersyfikacji dostaw nośników energii oraz zmiana struktury ich wykorzystania wymuszają przeprowadzenie badań w tym zakresie. W opracowaniach dotyczących bezpieczeństwa elektroenergetycznego zwraca się uwagę na efektywność wykorzystania zasobów energetycznych oraz uwarunkowania regulujące pozyskiwanie energii również ze źródeł ekologicznych.

Podstawą rozwoju gospodarczego jest zapewnienie dostaw energii. Istnieją przy tym wzajemne powiązania między rozwojem gospodarczym danego kraju, poziomem życia a użytkowaniem energii. Energia, która jest wykorzystywana w procesach produkcyjnych w przemyśle oraz w innych gałęziach gospodarki, musi być dostarczana w określonej postaci (bezpośrednio, np. energia elektryczna, ciepło lub gaz, czy też pośrednio – w sprzedawanych towarach i świadczonych usługach). Aby systemy energetyczne funkcjonowały sprawnie, niezbędny jest dobrze rozwinięty przemysł, wytwarzający energooszczędne, konkurencyjne wyroby. Natomiast w celu prawidłowego rozwoju gałęzi przemysłu oraz całej gospodarki narodowej niezbędny jest rozwój energetyki.

W poprzednim okresie energia postrzegana była w pewnym sensie jako bariera wzrostu gospodarczego. Coraz częściej jednak traktuje się ją jako czynnik przyczyniający się do realizacji strategii ekorozwoju, dlatego energię rozpatruje się w kontekście jej ograniczoności oraz racjonalnych uwarunkowań ekonomicznych, również w odniesieniu do ekologii.

sytuacja energetyczna kraju

W ostatnich latach w Polsce można zauważyć szybki rozwój gospodarczy. Wymaga to zapewnienia dostaw energii w odpowiedniej ilości oraz jakości z uwzględnieniem zaostrzających się norm ekologicznych. Zatem jednym z najważniejszych zadań jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Bezpieczeństwo energetyczne państwa to dostępność do różnych nośników energii i zapewnienie ciągłości ich dostaw, a także rozwinięta infrastruktura do odbioru i przesyłu nośników energetycznych od dostawców krajowych i zagranicznych oraz ich przetwarzania. Dostawy poszczególnych nośników powinny być zdywersyfikowane, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa. Należy również zauważyć, że Polska jest importerem energii, a wydatki potrzebne na zakup takich paliw jak ropa naftowa i gaz ziemny przekraczają dochody uzyskiwane z eksportu węgla kamiennego, będącego głównym eksportowym surowcem energetycznym. Dane te przedstawiono w tabeli 1.

Niekorzystne saldo wymiany surowców energetycznych (rys. 1.) jest spowodowane m.in. monokulturą wykorzystania węgla w procesie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (ponad 90 %). Jednak w najbliższych latach Polska będzie musiała zmienić strukturę wykorzystania nośników energii pierwotnej ze względu na ograniczone możliwości dotychczasowej technologii (elektrownie konwencjonalne) oraz ograniczenie emisji gazów związanych z Protokołem z Kioto [6] odnośnie ilości emisji SO2 i CO2. Zmiana ta będzie w głównej mierze miała na celu zmniejszenie wielkości zużycia węgla na rzecz gazu ziemnego oraz rozproszonej energetyki odnawialnej, której udział w strukturze energii pierwotnej wynosi obecnie zaledwie 1,7 - 2,1 %. Polska, jako członek Unii Europejskiej, jest zobowiązana w myśl „Białej Księgi” [3, 4, 6] do zwiększania udziału energetyki odnawialnej do produkcji energii elektrycznej. Dokument ten przewiduje do 2010 roku zwiększenie w UE produkcji ekologicznie czystej energii ze źródeł odnawialnych do poziomu 12 %.

Struktura zużycia energii pierwotnej w Polsce znacznie różni się od światowych tendencji (rys. 2.). Zasoby nośników energii pierwotnej kraju (tab. 2.) determinują strukturę ich wykorzystania i powodują, że w ponad 90 % energia elektryczna jest wytwarzana przede wszystkim z węgla kamiennego i brunatnego.

Polska, mimo wydobycia 100 mln ton węgla kamiennego rocznie, nie jest potentatem pod względem produkcji surowców energetycznych. Na rysunku 3 przedstawiono porównanie głównych producentów surowców energetycznych. Większość pozyskiwanej energii elektrycznej jest wytwarzana w konwencjonalnych elektrowniach opalanych węglem kamiennym lub brunatnym (tab. 3.). Polska nie posiada własnych elektrowni atomowych, zatem strategiczną decyzją będzie rozwój energetyki jądrowej. Projekt ten jest niełatwy do zrealizowania, nie tylko ze względu na silny opór społeczny, ale również z powodu konieczności zapewnienia regularnych dostaw paliwa nuklearnego i bezpiecznego składowania odpadów radioaktywnych. Niemniej trudno będzie w Polsce spełnić w przyszłości zobowiązania dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych bez energetyki jądrowej opartej na nowoczesnych, bezpiecznych reaktorach atomowych [1, 3, 4, 6, 8].

Na rysunku 4. pokazano wielkości mocy zainstalowanej w elektrowniach wybranych państw Europy. Interesujące jest porównanie Polski z Hiszpanią, ponieważ obydwa kraje posiadają podobną liczbę mieszkańców. Moc zainstalowana w hiszpańskich elektrowniach jest znacznie wyższa niż w Polsce, wiąże się to również z ilością wyprodukowanej energii elektrycznej (rys. 5.). W kraju na jednego mieszkańca przypada rocznie 4039 kWh. To znacznie mniej w porównaniu z innymi krajami takimi jak, np. Włochy (5209 kWh), Hiszpania (5846 kWh), Niemcy (6459 kWh).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl