Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zasady projektowania sterowań instalacji do odprowadzania dymu i ciepła

Nagromadzenie dymu i ciepła w budynku, w którym brakuje instalacji oddymiającej
Nagromadzenie dymu i ciepła w budynku, w którym brakuje instalacji oddymiającej
NIEDAX KLEINHUIS POLSKA

Głównym zagrożeniem w czasie pożaru, przyczyniającym się do większości wypadków śmiertelnych, jest zadymienie. W skład dymu wchodzą produkty spalania, gazy pożarowe i tlenek węgla. Bardzo niebezpieczna jest też ich wysoka temperatura, która stwarza dodatkowe zagrożenie, np. poprzez rozgorzenie. Silne zadymienie utrudnia sprawne przeprowadzenie ewakuacji oraz walkę z pożarem, dlatego przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej w niektórych przypadkach nakładają obowiązek stosowania specjalnych instalacji do odprowadzania dymu i ciepła z budynków.

Ciąg dalszy artykułu...

Wymagania techniczne dla instalacji oddymiania:

 • powinny być zasilane z dwóch niezależnych źródeł zasilania, sieciowego (podstawowego) i akumulatorowego (rezerwowego),
 • każde źródło powinno być tak dobrane, aby mogło uruchomić komplet wszystkich napędów zainstalowanych w linii,
 • źródło zasilania awaryjnego powinno zapewnić pracę systemu przez min. 72 godziny w stanie alarmu, a po upływie tego czasu umożliwić jeszcze zadziałanie siłowników.
 • funkcja oddymiania powinna zawsze mieć pierwszeństwo oraz zostać odpowiednio sygnalizowana,
 • wszystkie funkcje związane z bezpieczeństwem powinny być nadzorowane – w szczególności: sieć zasilająca, stan akumulatorów, napędy, urządzenia detekcyjne i wyzwalające.
 • sygnalizacja zakłóceń powinna być uwidoczniona,
 • do zasilania siłowników powinno się stosować przewody umożliwiające ich pracę w warunkach pożaru (powinny być stosowane przewody bezhalogenowe typu X-flame lub przewody zapewniające ciągłość dostawy energii elektrycznej przez min. 30 min).

Czujki dymowe – są najbardziej rozpowszechnionym sygnalizatorem zadymienia, z reguły w instalacjach oddymiania stosowane są optyczne punktowe czujki dymu działające na zasadzie światła rozproszonego.

Czujki temperatury (nadmiaroworóżnicowe) – działają po przekroczeniu określonej temperatury w chronionym pomieszczeniu oraz w przypadku jej nadmiernego przyrostu w czasie, są mniej popularne i stosuje się je tylko tam, gdzie czujki dymu mogłyby powodować fałszywe alarmy.

Przyciski alarmowe oddymiania – stosuje się je w celu ręcznego uruchomienia systemu w czasie pożaru. Uruchomienie następuje w przypadku zbicia szybki i wciśnięcia przycisku lub tylko zbicia specjalnej „bezpiecznej” szybki. Rozróżnia się przy tym przyciski:

 • typu OTWIERANIE – ZAMYKANIE – wyposażone we wskaźniki alarmowe i kontrolne, niekiedy też w optyczny wskaźnik zakłóceń, otwarcia oraz sygnalizację akustyczną otwarcia; wykonywane są one w zależności od rodzaju w wersji nad- lub podtynkowej oraz w obudowie odpornej na warunki atmosferyczne; podłączany do centrali za pomocą dwużyłowych przewodów,
 • typu OTWIERANIE – wyposażone we wskaźnik kontrolny i alarmowy, podłączany do centrali za pomocą dwużyłowych przewodów,
 • typu OTWIERANIE (jw.) – radiowy.

Miejsca instalowania przycisków do ręcznego uruchamiania klap dymowych na klatkach schodowych należy przewidywać przy wejściu do budynku i na najwyższej kondygnacji oraz na co trzeciej kondygnacji, a w szybach dźwigów na najniższej i najwyższej kondygnacji nadziemnej.

Napęd (siłownik) – element wykonawczy otwierający klapę dymową, uruchamiany centralą lub sterownikiem oddymiania i odprowadzania ciepła lub wyzwalaczem. Napędy służą do otwierania klap i okien oddymiających, rozróżniamy przy tym napędy łańcuchowe i zębatkowe (rys. 6.).

Napędy łańcuchowe (siłowniki łańcuchowe) stosowane są do większości okien fasadowych, okien w połaci dachowej oraz klap przewietrzających. Wyposażone są w wyłączniki krańcowe, regulację siły zamykania i otwierania, możliwość dobrania odpowiedniej długości łańcucha czy siłownika o różnych siłach ściskających. Dzięki zastosowaniu różnych konsol mocujących, siłowniki mają duże możliwości zastosowań.

Napędy zębatkowe znajdują zastosowanie przy otwieraniu klap oddymiających, okien fasadowych, świetlików, szklanych konstrukcji dachowych, piramidek oraz okien połaciowych. Konstrukcja tych siłowników zapewnia dużą stabilność podczas pracy, można je też stosować w ekstremalnych warunkach. Posiadają wyłączniki krańcowe położenia oraz wyłączniki bezpieczeństwa w przypadku przeciążenia, możliwy jest dobór indywidualnej długości zębatki. Wbudowany w każdy napęd elektroniczny regulator pozwala na ich zsynchronizowaną pracę w zespole oraz równomierne rozłożenie ciężaru i bezpieczne otwieranie i zamykanie.

Czujniki pogodowe służą do analizy warunków pogodowych panujących na zewnątrz chronionego pomieszczenia. W przypadku wystąpienia opadów deszczu i/lub silnego wiatru powodują one podanie odpowiedniego sygnału do centralki oddymiania i zamknięcie lub niedopuszczenie do otwarcia klap czy okien. Mają one głównie zastosowanie w systemach przewietrzania i oddymiania z funkcją przewietrzania. W przypadku powstania sygnału alarmu pożarowego zostają odłączone i wówczas możliwe jest zadziałanie siłowników niezależnie od warunków pogodowych. Posiadają również możliwość zapamiętywania sygnałów deszczowych i siły wiatru oraz ogrzewanej powierzchni czujnika.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
 • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl