Artykuł sponsorowany

Bezprzerwowy System Zasilania Merus UPQ

Merus UPQ
Merus UPQ

Bezprzerwowy System Zasilania Merus UPQ to innowacyjna koncepcja, łącząca funkcje zasilacza UPS i aktywnego filtra harmonicznego w jedno solidne rozwiązanie.

Merus UPQ chroni krytyczne procesy przed przerwami w dostawach energii elektrycznej i zakłóceniami napięcia, przy jednoczesnym zachowaniu jakości napięcia zasilającego poprzez kompensację prądów harmonicznych i wahań mocy biernej obciążeń nieliniowych. Merus UPQ posiada dwa tryby pracy. W bezpiecznych warunkach zasilania działa w trybie jakości zasilania, wykonując aktywne filtrowanie zniekształceń harmonicznych, a także równoważenie obciążenia i ograniczanie migotania. Gdy wykryje spadek napięcia lub przerwy w zasilaniu, przechodzi do trybu ochrony zasilania przed obciążeniami krytycznymi. Merus UPQ jest dostępny zarówno na poziomie niskiego, jak i też średniego napięcia. Dowiedz się więcej >>

PODSTAWOWE FUNKCJE:

 • Zapobieganie przerwom zasilania
 • Aktywne łagodzenie zniekształceń harmonicznych
 • Ograniczanie zapadów napięcia
 • Stabilizacja napięcia
 • Poprawa współczynnika mocy
 • Ograniczanie migotania
 • Równoważenie obciążenie

KORZYŚCI DLA KLIENTA:

 • Pełna w jednym, efektywnym cenowo i niezawodnym rozwiązaniu
 • Doskonała ochrona krytycznych procesów w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych, redukcja kosztów przestojów
 • Dłuższa żywotność chronionego sprzętu
 • Zgodność z normami IEEE 519, G5/4, IEC 61000 3-2, 3-4, PN-EN 50160
 • Oszczędność energii
 • Zwiększenie mocy elektrycznej z istniejącej sieci
 • Szybki zwrot z inwestycji

ZASTOSOWANIE – BUDYNKI KOMERCYJNE:

 • instytucje finansowe, laboratoria naukowe, centra telekomunikacyjne, serwerownie, centra danych, szpitale, lotniska, stacje radarowe itp.

ZASTOSOWANIE – PRZEMYSŁ:

 • półprzewodnikowy, motoryzacyjny, szklarski, poligraficzny, tekstylny, chemiczny, spożywczy, farmaceutyczny, inne branże procesowe

JAK TO DZIAŁA?

Merus UPQ posiada dwa tryby pracy: tryb ochrony zasilania i tryb jakości zasilania.

TRYB OCHRONY ZASILANIA

W przypadku awarii zasilania, spadków lub zapadów napięcia Merus UPQ aktywuje tryb ochrony zasilania. W tym trybie rzeczywista moc czynna i rzeczywista moc bierna są dostarczane do obciążeń, zapewniając całkowitą odporność na procesy o znaczeniu krytycznym, przed przerwami w dostawie prądu, spadkami i skokami napięcia.

Gwarantuje to maksymalną dostępność i niezawodność systemu dla procesów o kluczowym znaczeniu. Czytaj dalej >>

Merus UPQ

TRYB JAKOŚCI ZASILANIA

Po ustaniu awarii, Merus UPQ automatycznie powraca do normalnego trybu działania jakości energii, w którym aktywnie filtruje zniekształcenia harmonicznych do 50. rzędu, łagodzi migotanie napięcia, równoważy obciążenia, poprawia współczynnik mocy i kontroluje napięcie.

Rys. 1. Tryb Pracy – Ochrona Zasilania
Rys. 1. Tryb Pracy – Ochrona Zasilania

CECHY PRODUKTU

Najniższe koszty operacyjne dzięki połączeniu bocznikowemu

W porównaniu z konwencjonalnymi technologiami ochrony zasilania, rozwiązanie Merus UPQ zapewnia najniższe koszty operacyjne. Dożywotnie koszty operacyjne są określane przez tryb pracy jakości energii UPQ, ponieważ przyłącze zasilania jest w większości dostępne.

W tym trybie pracy UPQ jest bocznikowany z obciążeniem, co daje wyższą wydajność. Dlatego oferuje najniższe koszty operacyjne w porównaniu z innymi urządzeniami ochrony zasilania, takimi jak konwencjonalne lub rotacyjne UPS, które są połączone szeregowo. Najwyższą wydajność UPQ widać bezpośrednio na fakturze za energię elektryczną. W przykładowym przypadku, gdy potrzeba ochrony maksymalnej mocy 1500 kW przy średnim obciążeniu 80%, a koszt energii elektrycznej wynosi ok. 0,50 zł za kWh, UPQ oszczędza ok. 187 400,00 zł rocznie, w porównaniu do konwencjonalnych systemów UPS.

Rys. 2. Wydajność poszczególnych systemów zasilania
Rys. 2. Wydajność poszczególnych systemów zasilania

Najdłuższa żywotność dzięki UltraKondensatorom (UC)

Ultrakondensatory (UC) są wykorzystywane jako domyślny magazyn energii w UPQ ze względu na ich doskonałą gęstość mocy, cykl życia i żywotność. Domyślnie ultrakondensatorowy magazyn energii UPQ oferuje pełny cykl życia wynoszący 10 lat przy ponad 500 000 operacjach, w średniej temperaturze otoczenia + 25°C. Kiedy magazyn energii ultrakondensatora osiągnie koniec projektowanego cyklu życia, określona energia nominalna może nie być już osiągnięta w pełni, ale urządzenie nie staje się przestarzałe. Cykl życia i żywotność ultrakondensatora są określone przez głębokość rozładowań, naprężenie napięcia i temperaturę otoczenia. Na życzenie klienta możliwe jest zaprojektowanie rozwiązania do magazynowania energii, które może przetrwać cykl ponad 1 000 000 operacji, w średniej temperaturze otoczenia + 25°C w ciągu 15 lat.

Rys. 3. Wsparcie startu generatora
Rys. 3. Wsparcie startu generatora

Wspiera rozruch silnika DOL i gwarantuje zabezpieczenie ochronne W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów UPS Merus UPQ nie ogranicza prądu zwarciowego. Dlatego Ik ‚(S) równa się Ik’ (L). Ta unikalna funkcja umożliwia rozruch silnika Direct On Line (DOL) i jest dodatkowo ulepszana przez kompensację mocy biernej w czasie rzeczywistym UPQ. Ponieważ prąd zwarciowy nie jest ograniczony, również selektywność zabezpieczeń za główną magistralą UPQ działa jak w systemach podłączonych bezpośrednio do sieci.

Reakcja w czasie rzeczywistym dla płynnego działania firmy Merus UPQ jest oparty na nowoczesnej technologii energoelektronicznej, zapewniając wyjątkowo szybką i skuteczną reakcję na przerwy w dostawie prądu, spadki napięcia i szereg innych zakłóceń jakości energii. Taka dynamiczna reakcja w czasie rzeczywistym zapewnia nieprzerwaną moc procesów biznesowych. W trybie jakości energii filtruje zniekształcenia harmoniczne i poprawia współczynnik mocy w czasie krótszym niż 1 milisekunda. W przypadku awarii zasilania lub spadku napięcia przełączenie w tryb ochrony zasilania następuje w czasie krótszym niż 1,8 milisekundy.

Taka dynamiczna wydajność zapewnia maksymalny czas sprawności i dostępność systemu dla kluczowych procesów biznesowych.

Nowoczesne sterowanie i monitorowanie

Wyrafinowany panel ekranu dotykowego zapewnia zaawansowane opcje monitorowania, zarówno na miejscu, jak i poza nim. Zdalne monitorowanie jest możliwe za pośrednictwem Ethernetu, dzięki czemu możesz być na bieżąco dzięki funkcji raportowania. Nowoczesne funkcje monitorowania i raportowania dostarczają użytkownikowi odpowiednich informacji i mają opcję integracji z innymi systemami SCADA za pomocą inteligentnych funkcji komunikacyjnych.

Kompleksowa ochrona za pomocą jednego solidnego rozwiązania

Konwencjonalne rozwiązania na rynku oferują niepełną ochronę, która często ogranicza się do wyzwań po stronie zasilania lub obciążenia. Merus UPQ to kompleksowy i skuteczny pakiet ochrony przed zakłóceniami zarówno po stronie zasilania, jak i obciążenia. Zapewnia pełne korzyści wielu produktów, np. UPS, kompensatora mocy i aktywny filtr harmonicznych w jednym solidnym rozwiązaniu.

Panel Sterowania UPQ
Panel Sterowania UPQ

Elastyczne połączenie z siecią niskiego i średniego napięcia

Cała ochrona obiektu z elastycznością podłączania Merus UPQ na dowolnym poziomie napięcia. Merus UPQ zapewnia doskonałe opcje łączności, w przeciwieństwie do innych rozwiązań. Można go łatwo podłączyć na dowolnym poziomie napięcia do 38,5 kV. Taka elastyczność umożliwia zaprojektowanie ekonomicznie opłacalnego rozwiązania ochrony zasilania, wykorzystującego najbardziej zoptymalizowane pod względem kosztów nośniki energii dla całych procesów produkcyjnych. Ta doskonała funkcja ogranicza przestoje w produkcji do minimum.

Indywidualna ochrona od kilku sekund do kilku godzin

Merus UPQ jest domyślnie wyposażony w Ultrakondensatory (UC) / Superkondensatory, które zapewniają doskonałą ochronę w przypadku krótkotrwałych zakłóceń. Jednak rozwiązanie Merus UPQ można dostosować do zastosowań wymagających ochrony zasilania przez dłuższy okres. UPQ można zaprojektować dla zastosowań wymagających minutowego zasilania z wykorzystaniem baterii litowo-tytanowych (LTO) jako nośników energii. Jeśli jednak ochrona zasilania jest potrzebna jeszcze dłużej, akumulatory litowo-jonowych (Li-Ion) będą idealnym nośnikiem energii.

 Electrical Power Quality Systems Sp. z o.o. Przedstawiciel w Polsce:
Electrical Power Quality Systems Sp. z o.o.
ul. Chełmińska 103
86-300 Grudziądz
+ 48 790 760 100
www.epqs.pl

(epqs, Electrical Power Quality Systems Sp. z o.o., bezprzerwowy system zasilania,  Merus UPQ, zasilacze ups)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
 • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl