elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej

Nonconventional instrument transformers used in power system protection and control

Schemat głowicy przekładnika prądowego wykorzystującego efekt Faradaya Rys. Redakcja EI

Schemat głowicy przekładnika prądowego wykorzystującego efekt Faradaya Rys. Redakcja EI

Przekładniki w systemie elektroenergetycznym (SEE) stosowane są w celu obniżenia wartości prądu bądź napięcia, aby możliwe było wykonanie pomiarów tych wielkości przez urządzenia niskonapięciowe. Dzięki przekładnikom możliwe jest oddzielenie galwaniczne obwodu pomiarowego (pierwotnego, wysokonapięciowego) od obwodu wtórnego (niskonapięciowego). Stosowane są one w celu pomiaru prądów, napięć, mocy, energii elektrycznej. Wykorzystywane są w zabezpieczeniach elektroenergetycznych, układach pomiarowych, sterowania i regulacji.

Zobacz także

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

mgr inż. Dominik Trojnicz, dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Justyna Herlender Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii...

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii słonecznej oraz brak emisji szkodliwych gazów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Przyłączenie dużej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) nie pozostaje jednak bez wpływu na sieci elektroenergetyczne.

dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Karol Świerczyński, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)...

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) „Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego Kodeks Sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)” [4], opublikowanych w roku 2018.

W artykule:

• Przekładniki niekonwencjonalne w cyfrowej stacji elektroenergetycznej
• Zjawiska fizyczne wykorzystywane w przekładnikach niekonwencjonalnych
• Wady i zalety przekładników niekonwencjonalnych

Streszczenie

W artykule opisano niekonwencjonalne przekładniki prądowe i napięciowe, które są elementami cyfrowych stacji elektroenergetycznych. Stacje te do swego działania wykorzystują standard IEC 61850. Informacje o zmierzonych przez przekładniki niekonwencjonalne wielkościach przesyłane są do urządzeń typu IED w sposób cyfrowy, a nie analogowy, jak to się odbywało w przypadku przekładników konwencjonalnych. Opisano zasady działania przekładników niekonwencjonalnych wykorzystujących takie zjawiska fizyczne jak efekt Faradaya, Halla, Pockelsa oraz cewkę Rogowskiego, dzielniki pojemnościowe. Przedstawiono wady i zalety przekładników niekonwencjonalnych.

Abstract

The article describes nonconventional current and voltage instrument transformers, which are elements of digital power stations. These stations use IEC 61850 standard for their operation. Information on measurements measured by nonconventional instrument transformers are sent to IED devices in a digital way, not analog, as was the case with conventional instrument transformers. The principles of operation of nonconventional transformers using such physical phenomena as the Faraday, Hall, Pockels effect and Rogowski coil, capacitive dividers are described. The advantages and disadvantages of nonconventional instrument transformers are presented.

Konwencjonalne przekładniki wykorzystują w swojej budowie rdzenie ferromagnetyczne, które powodują, że mają one wiele negatywnych cech. Do istotnych wad przekładników prądowych można zaliczyć nasycanie się rdzenia przekładnika, a co za tym idzie niedokładną transformację prądów zwarciowych. W przypadku zastosowania przekładników napięciowych może pojawić się niekorzystne zjawisko, takie jak ferrorezonans, który może przyczynić się do uszkodzenia wielu urządzeń. Zastosowanie rdzeni ferromagnetycznych powoduje, że gabaryty przekładników konwencjonalnych są stosunkowo duże. Jako zaletę tego typu przekładników można potraktować zdobyte przez użytkowników doświadczenie w ich eksploatacji. Dzięki temu praca z nimi przynosi mało błędów zarówno podczas etapu projektowania, jak i użytkowania.

Obecnie coraz większą popularność zyskują przekładniki niekonwencjonalne (często nazywane sensorami) (ang. nonconventional instrument transformers). Zasadniczą różnicą między przekładnikami niekonwencjonalnymi a konwencjonalnymi jest to, że w pierwszych sygnał wyjściowy przekazywany jest cyfrowo za pomocą światłowodów, zaś w drugich analogowo za pomocą przewodów miedzianych. Ponadto gabaryty przekładników niekonwencjonalnych ze względu na brak rdzenia ferromagnetycznego są znacznie mniejsze w porównaniu z przekładnikami konwencjonalnymi.

Zastosowanie przekładników niekonwencjonalnych spowodowało rozwiązanie wielu problemów związanych z analogowymi przekładnikami konwencjonalnymi. Rozwój technologii pozwolił zbudować przekładniki, które mają duży zakres pomiarowy i są bezpieczne w użytkowaniu. W przekładnikach niekonwencjonalnych zamiast rdzenia ferromagnetycznego do transformacji sygnałów pomiarowych z obwodów pierwotnych do wtórnych wykorzystuje się m.in. zjawiska optyczne, dzielniki pojemnościowe, cewki Rogowskiego. Przekładniki niekonwencjonalne wyposażone są w interfejsy komunikacyjne do wymiany informacji pomiarowych z innymi urządzeniami. Wymiana informacji często odbywa się z wykorzystaniem standardu komunikacyjnego IEC 61850. Oczywiście przekładniki te znajdują zastosowanie w nowoczesnych rozwiązaniach sieci typu Smart Grids.

Przekładniki niekonwencjonalne w cyfrowej stacji elektroenergetycznej

Cyfrowa stacja elektroenergetyczna jest obiektem, bez którego niekonwencjonalne przekładniki nie miałyby racji bytu. W infrastrukturze stacji cyfrowej zawierają się zabezpieczenia i inne elementy, które są „cyfrowe”, tzn. mają interfejsy komunikacyjne oraz mechanizmy przesyłania danych. Stacja cyfrowa jest systemem, wewnątrz którego informacje są na bieżąco wymieniane. System stacji cyfrowej jest w stanie kontrolować pozyskiwanie danych. Weryfikuje także obróbkę informacji, jak również kontroluje obwody wykonawcze. Kontroluje i monitoruje funkcje zabezpieczeniowe, obwody wyłączające i układy automatyki stacji. Urządzenia stacyjne sprawdzają swoją obecność w systemie i to, czy są w stanie przesyłać informacje. Oddziaływanie urządzeń elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (EAZ) na pole jest widziane w systemie. Jeżeli usterka urządzenia powoduje brak wymaganych informacji, możliwe jest pobranie ich z innego źródła oraz zablokowanie lub też odstawienie urządzenia. Nowoczesna stacja cyfrowa jest łatwiejsza w obsłudze od stacji konwencjonalnej. Ponadto koszty jej eksploatacji są mniejsze. Stacja cyfrowa ma mniejszą ilość tradycyjnych połączeń miedzianych niż stacja tradycyjna, a także krótszy czasu uruchomiania i weryfikacji powiązań między urządzeniami.

Obwody wtórne w cyfrowej stacji elektroenergetycznej wykorzystują światłowody do komunikacji w standardzie IEC 61850. Obiekty pierwotne takie jak wyłączniki, przekładniki, połączone są światłowodami z szafami EAZ. Światłowodami wysyłane są informacje analogowe (prądy, napięcia), w postaci próbek z cechą czasu oraz informacje dwustanowe np. o stanie łączników, wykorzystywane przez inteligentne urządzenia elektroniczne IED (ang. intelligent electronic device), które to mogą wysyłać tymi samymi światłowodami polecenia do urządzeń pierwotnych (łączników). Urządzenia IED mogą komunikować się również między sobą poprzez światłowody wykorzystując komunikaty GOOSE. Architektura stacji jej funkcje oraz zastosowany sprzęt są bardzo elastyczne i tworzone na potrzeby danej stacji. Na rysunku 1. przedstawiono architekturę cyfrowej stacji elektroenergetycznej.

architektura cyfrowej stacji elektroenergetycznej

Rys. 1. Architektura cyfrowej stacji elektroenergetycznej [1]

Na poziomie systemu głównego stacji znajdują się urządzenia pierwotne, takie jak transformatory, łączniki, rozdzielnice. W skład tego systemu wchodzą również przetworniki oraz przekładniki (konwencjonalne i niekonwencjonalne), które zbierają niezbędne informacje dla urządzeń sterujących i zabezpieczeń. Aby możliwe było przesłanie odpowiednich sygnałów na szynę (magistralę) procesową potrzebne są moduły peryferyjne (ang. Merging Unit – MU) dla urządzeń analogowych i dwustanowych. Moduły te zmieniają wielkości fizyczne na dane odpowiednie dla systemu. Mają one możliwości próbkowania (ze stemplem czasowym) sygnałów analogowych (ang. Sampled Values – SV), dzięki czemu dokonują digitalizacji sygnałów analogowych (prądy, napięcia) oraz przetwarzania sygnałów dwustanowych. Przetworzone przez MU sygnały dostarczane są do szyny procesowej stacji. Urządzenia MU zapewniają także kontrolę stanu przekładników niekonwencjonalnych. Na rysunku 2. pokazano przykładowe połączenie przekładnika konwencjonalnego i niekonwencjonalnego z szyną procesową za pomocą urządzenia MU.

polaczenie przekladnikow szyna procesowa

Rys. 2. Połączenie przekładników z szyną procesową za pomocą urządzenie MU [2]

Zjawiska fizyczne wykorzystywane w przekładnikach niekonwencjonalnych

W niekonwencjonalnych przekładnikach prądowych i napięciowych nie są wykorzystywane, tak jak w przypadku przekładników konwencjonalnych, rdzenie ferromagnetyczne, a co za tym idzie do ich działania nie są wykorzystywane zjawiska magnetyczne. Przekładniki te uzupełnione o odpowiednie układy elektroniczne wykorzystują m.in. znane z optoelektroniki efekt Faradaya i Pockelsa oraz efekt Halla, cewkę Rogowskiego, dzielniki pojemnościowe, dzielniki rezystancyjno-pojemnościowe.

Efekt Faradaya polega na tym, że płaszczyzna polaryzacji spolaryzowanego liniowo światła monochromatycznego, ulega obróceniu o kąt β w momencie przemieszczania się przez ośrodek, który posiada pole magnetyczne o indukcji B (rys. 3.). W zależności od rodzaju ośrodka, panującej indukcji B oraz długości l na drodze, której pole magnetyczne oddziałuje na wiązkę światła zmienia się kąt β.

efekt faradaya

Rys. 3. Wyjaśnienie efektu Faradaya

Zależność tę opisuje równanie:

gdzie:

β – kąt płaszczyzny polaryzacji,

B – indukcja magnetyczna,

v – stała Verdeta,

l – droga, na jakiej pole magnetyczne oddziałuje na wiązkę światła.

Stosowanie przekładnika optycznego z czujnikiem wykorzystującym efekt Faradaya wymaga nałożenia materiału izolacyjnego na przewód, w którym płynie prąd. Materiał ten tworzy pierścień wokół przewodnika z prądem (np. wokół przewodu fazowego). Przewodnik staje się źródłem pola magnetycznego, jeżeli płynie w nim prąd, a indukcja B jest proporcjonalna do jego natężenia. Oddziaływania pola magnetycznego z przewodnika na płaszczyznę polaryzacji wiązki światła płynącej przez pierścień (nawinięty wokół przewodu fazowego), powoduje jej skręcenie o kąt β. Wartość kąta β jest proporcjonalna do wartości prądu płynącego w przewodzie pierwotnym. Po odebraniu wiązki światła o określonym kącie skręcenia β przetwornik może przełożyć wartość tego kąta na proporcjonalny do niego prąd wtórny.

Medium wykorzystywanym do przesyłania wiązki światła są zwykle włókna światłowodowe. Im więcej zwojów posiada sam sensor tym pomiar prądu pierwotnego będzie dokładniejszy, a co za tym idzie mierzona dokładnie wartość prądu pierwotnego zaczyna się od niższej wartości przy tej samej dokładności. Inne rozwiązania tego typu sensorów są realizowane poprzez zastosowanie szklanego pryzmatu, który przenosi spolaryzowaną wiązkę światła dookoła przewodnika pierwotnego (rys. 4.). Wewnątrz głowicy niekonwencjonalnego przekładnika prądowego może być kilka takich czujników. Na rysunku 5. pokazano schemat przekładnika prądowego z głowicą w postaci nawiniętych światłowodów oraz głowicą w postaci dwóch szklanych pryzmatów.

schemat glowicy przekladnika pradowego

Rys. 4. Schemat głowicy przekładnika prądowego wykorzystującego efekt Faradaya [3]

glowica czujnik pradu

Rys. 5. Wygląd głowicy z optycznym czujnikiem prądu: a) w postaci nawiniętego światłowodu [1], b) w postaci szklanego pryzmatu (dwa czujniki) [2]

Przekładniki prądowe wykorzystujące efekt Halla można określić jako urządzenia o technologii przejściowej między przekładnikami konwencjonalnymi i przekładnikami niekonwencjonalnymi. Uwarunkowane jest to wykorzystaniem rdzenia magnetycznego w przekładniku, a co za tym idzie wpływu pola magnetycznego na czujnik wytwarzający napięcie Halla.

Działanie przekładnika prądowego wykorzystującego efekt Halla polega na tym, że na czujnik Halla działa prostopadłe pole magnetyczne, którego wartość jest proporcjonalna do mierzonego prądu pierwotnego. Na zaciskach czujnika występuje różnica potencjałów (napięcie Halla) proporcjonalne do mierzonego prądu pierwotnego. Na rysunku 6. pokazano schematy przekładnika prądowego, którego działanie jest oparte na wykorzystaniu efektu Halla. W pierwszym przypadku (rys. 6a) napięcie wyjściowe układu (Vout) jest proporcjonalne do mierzonego prądu pierwotnego (Iprimary). W drugim przypadku (rys. 6b) napięcie wyjściowe układu (Vsense) jest proporcjonalne do prądu wtórnego (Isecondary), który jest przeskalowanym mierzonym prądem pierwotnym (Iprimary/N).

schemat przekladnika pradowego

Rys. 6. Schemat przekładnika prądowego z wykorzystaniem sygnału proporcjonalnego do: a) prądu pierwotnego, b) prądu wtórnego, gdzie: A – wzmacniacz operacyjny [4]

Przekładnik prądowy z czujnikiem, który jest cewką Rogowskiego charakteryzuje się uzwojeniem nawiniętym na niemagnetyczny toroidalny rdzeń, który jest często tworzywem sztucznym. Rdzeń otacza przewód, w którym płynie prąd pierwotny. Zwoje w cewce Rogowskiego powinny być jednakowe i zachowywać stały rozmiar nawet pod wpływem temperatury.

Przewodnikiem znajdującym się wewnątrz cewki przepływa prąd pierwotny i1, do którego proporcjonalne jest napięcie wtórne u2 na zaciskach cewki (rys. 7.).

cewka rogowskiego

Rys. 7. Cewka Rogowskiego: a) schemat cewki z układem całkującym, b) fragment uzwojenia cewki [1], c) wygląd cewki

Na skutek przepływu prądu i1 wytwarzane jest zmienne pole magnetyczne, do którego pulsacji jest proporcjonalne napięcie u2 wyrażone wzorem:

gdzie:

K – indukcyjność wzajemna przewodu pierwotnego i cewki reprezentująca czułość cewki Rogowskiego.

Aby otrzymać napięcie wyjściowe (uwyj) proporcjonalne do prądu pierwotnego i1 należy scałkować napięcie u2. Negatywną właściwością tego typu przekładnika jest wpływ częstotliwości prądu pierwotnego i1 na sygnał wyjściowy u2 cewki. Przykładowo, dla prądu pierwotnego 200 A o częstotliwości 50 Hz i częstotliwości 200 Hz, napięcia wyjściowe u2 cewki Rogowskiego będą się znacznie różniły. Przy stałym prądzie pierwotnym napięcie na wyjściu cewki będzie równe zero.

Dzięki konstrukcji przekładnika, a dokładniej nawinięciu zwojów, z których jeden koniec wyprowadzony jest z wnętrza cewki, uzyskuje się wysoką odporność przekładnika na zewnętrzne pola magnetyczne. Budowa taka pozwala również na niedokładne umieszczenie przewodu pierwotnego wewnątrz cewki, ponieważ nie wpływa to na wartość napięcia wyjściowego u2. Przekładniki z cewką Rogowskiego są często stosowane w stacjach GIS izolowanych gazem SF6.

Schemat przekładnika napięciowego wykorzystującego efekt Pockelsa przedstawiono na rysunku 8. W przekładniku tym wiązka światła wysyłana przez źródło światła przechodzi przez kryształ piezoelektryczny zakończony pryzmatem. W pryzmacie ulega ona odbiciu, wraca przez kryształ, a następnie ulega rozdzieleniu w rozdzielaczu wiązki. W tej postaci trafia do modułu przetwarzającego sygnał i jest przekonwertowywana na sygnał cyfrowy. Wartość tego sygnału jest proporcjonalna do mierzonego napięcia pierwotnego.

efekt pockelsa

Rys. 8. Schemat przekładnika napięciowego wykorzystującego efekt Pockelsa [3]

Elektroniczne przekładniki napięciowe wykorzystujące dzielnik pojemnościowy mają uzwojenie pierwotne zbudowane z wielu warstw kondensatorów umieszczonych blisko siebie. Obwód pierwotny z obwodem wtórnym sprzęga pojemność rzędu kilku pikofaradów. Napięcie na pojemności CLV (rys. 9.) jest wzmacniane i przesyłane do urządzenia MU, jako proporcjonalne do napięcia pierwotnego. Unikając elementów indukcyjnych w przekładniku tego typu, unika się również niepożądanych zjawisk z nimi związanych takich jak ferrorezonans, subharmoniczne, czy przepięcia. Wykorzystanie pojemnościowego dzielnika napięciowego wiąże się nie tylko ze zniknięcie negatywnych efektów (wynikających z zastosowania przekładników indukcyjnych), ale powoduje zmianę ich wagi i kosztów wytwarzania na mniejsze. Zwiększa się również bezpieczeństwo użytkowania takich przekładników, dzięki pozbyciu się oleju będącego materiałem izolacyjnym.

przekladnik pojemnosciowy

Rys. 9. Przekładnik pojemnościowy: a) schemat, b) głowica [1]

dzielnik pojemnosciowo rezystancyjny

Rys. 10. Schemat dzielnika pojemnościowo-rezystancyjnego [3]

Wady i zalety przekładników niekonwencjonalnych

Niekonwencjonalne przekładniki dostępne na rynku wykazują się lepszymi właściwościami niż przekładniki konwencjonalne. Rozwój technologii pozwolił na usunięcie wad występujących dotąd w przekładnikach niekonwencjonalnych. Nowe rozwiązania przekładników tego typu charakteryzują się coraz większą dokładnością i bezpieczeństwem pracy. Elektroniczne przekładniki mają następujące zalety w stosunku do rozwiązań konwencjonalnych:   

  • w wyniku zlikwidowania rdzenia ferromagnetycznego wyeliminowane zostało zjawisko nasycania się przekładników prądowych,    
  • wartość prądu i napięcia pierwotnego nie wpływa na zachowanie liniowości pomiaru prądu i napięcia wtórnego,    
  • polepszona została dynamika pomiaru prądu i napięcia,    
  • wykorzystanie jednego rodzaju przekładnika do realizacji układów EAZ oraz pomiarów (liczniki),
  • możliwość podłączenia przekładników bezpośrednio, dzięki wyjściom światłowodowym, z pominięciem dodatkowych urządzeń typu MU, do systemu stacji działającego w standardzie IEC 61850,    
  • znaczne zmniejszenie zużycia miedzi,   
  • uproszczenie układów połączeń przekładników zarówno z urządzeniami EAZ, jak i całym systemem stacji,    
  • zniesienie niebezpieczeństwa związanego z przypadkowym rozwarciem obwodów wtórnych przekładników prądowych,    
  • duża dokładność przekładników prądowych i niewielki błąd kątowy dla prądu i napięcia pierwotnego w szerokim zakresie częstotliwości w przypadku przekładników wykorzystujących zjawiska optyczne,    
  • możliwość kompensacji sygnału mierzonego dla przekładników prądowych wykorzystujących cewkę Rogowskiego,    
  • szerokie pasmo przenoszenia umożliwia wierniejszy (niż w przypadku konwencjonalnych przekładników) pomiar wyższych harmonicznych prądu i napięcia,    
  • niewielka masa oraz nieduże gabaryty przekładników pozwalają na ich montowanie w trudno dostępnych miejscach, na przepustach izolacyjnych transformatorów (przekładniki prądowe) oraz na zabudowę w obiektach,    
  • możliwość pominięcia dodatkowej izolacji przekładników z czujnikiem optycznym z powodu wykonania ich z materiału izolującego,    
  • wyeliminowanie zjawiska ferrorezonansu występującego w konwencjonalnych rozwiązaniach przekładników napięciowych.    

Nowe rozwiązania technologiczne mogą nieść za sobą problemy niespotykane w rozwiązaniach konwencjonalnych. Problemy związane z niekonwencjonalnymi przekładnikami mogą wynikać z:   

  • nieprzenoszenia składowej stałej prądu przez przekładniki z cewką Rogowskiego,    
  • słabszej filtracji analogowej sygnałów, co wymusza stosowanie większej filtracji cyfrowej, co może powodować dodatkowe opóźnienia w działaniu algorytmów urządzeń EAZ,    
  • wyższych kosztów przekładników niekonwencjonalnych, wynikających z niewielkiej liczby firm zajmujących się ich konstrukcją i sprzedażą.

Podsumowanie

Globalnie wprowadzana cyfryzacja znajduje także zastosowanie w produkcji urządzeń dedykowanych dla SEE. Przejawem tego zjawiska jest coraz powszechniejsze wprowadzanie do użytkowania przekładników niekonwencjonalnych. Zalety tego typu przekładników są: kompaktowa budowa, kompatybilność z normą IEC 61850, możliwość ciągłego monitoringu urządzeń, wyeliminowanie, w stosunku do konstrukcji przekładników konwencjonalnych, rdzeni magnetycznych. Nowe rozwiązania gwarantują niezawodność pracy SEE, a także wysoką jakość pomiarów. Przekładniki niekonwencjonalne przyczyniają się do rozwoju EAZ, a także technologii Smart Grids. W miarę wycofywania z użytku przekładników konwencjonalnych będą one sukcesywnie je zastępowały.

  1. Juszczyk, Możliwości realizacji szyny procesowej IEC61850 w aplikacjach rozdzielni GIS, na przykładzie rozwiązań GE, Seminarium Komitetu Automatyki Elektroenergetycznej SEP, Konstancin-Jeziorna, 05-2019    
  2. T. Judendorfer, S. Schuberth, A. Nijhuis, U. Prucker, H. Neine, Optical CT with IEC 61850 Interface.    
  3. J. Maksymiuk, J. Nowicki, Aparaty elektryczne I rozdzielnica wysokich napięć, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2014.    
  4. Przekładniki prądowe dla energoelektroniki, Informacje dostępne na stronie (dostęp on-line: 07-2019): http://automatykaonline.pl/Artykuly/Pomiary/przekladniki-pradowe-dla-energoelektroniki.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.