Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Najmodniejsze style w produktach oświetleniowych nie tylko dla domu

 lampy.it  |  14.11.2019  |  1
Każdy sezon w produktach oświetleniowych ma dominujące tendencje, które przyciągają architektów wnętrz oraz osoby prywatne. Modny design zaczyna być coraz lepiej postrzegany i ceniony przez ekspertów oraz indywidualnych użytkowników, którzy pragną wprowadzić piękne i funkcjonalne przedmioty do swoich domowych przestrzeni.

Nowoczesne lampy przybierają bowiem zróżnicowane formy. Mogą być duże lub małe, dekoracyjne lub skrajnie minimalistyczne. Niektóre trendy towarzyszą nam od pewnego czasu, inne pojawiły się dopiero w ostatnich miesiącach.

Jak się poruszać wśród nowoczesnego wzornictwa, żeby postawić na sprawdzone, piękne i modne rozwiązania? Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po najmodniejszych produktach oświetleniowych obecnego sezonu.

Lampa lampie nierówna

Oczywiście najważniejszymi parametrami każdej lampy jest jej moc oraz barwa światła, które wpływają na praktyczność przedmiotu oraz skuteczne budowanie charakteru całej przestrzeni.

Oprócz nich należy jednak brać pod uwagę szereg innych właściwości, aby produkty oświetleniowe idealnie wpisywały się w każdą aranżację.

Jedną z najważniejszych jest oczywiście stylistyka, która sprawia, że pomieszczenie wydaje się przestronniejsze, bardziej eleganckie lub surowe. Jakie są obecnie najciekawsze nurty, nad którymi warto się pochylić, wybierając lampy do naszych domów?

Style skandynawskie – klasyczne pomysły w ponadczasowych formach

Różne odmiany stylu skandynawskiego towarzyszą nam od kilku lat. W aranżacjach wnętrz stawiają na całkowitą prostotę, a każdy przedmiot ma być przede wszystkim funkcjonalny i dopiero z tego powinna wynikać jego dekoracyjność.

Lampy w stylu skandynawskim są skrajnie proste i często wykonane z naturalnych materiałów. Regularnie pojawia się drewno, wypolerowany metal oraz szkło. Źródła światła przykrywa się także cylindrycznymi abażurami z bawełny lub lnu. Wszystko ma być minimalistyczne i praktyczne.

Zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele w zakresie oświetlenia, zawdzięczamy Skandynawom. Przykładem niech będzie, chociaż ikona designu wprost ze Szwecji, czyli Greta Grossman, autorka ponadczasowego projektu stojącej lampy o nazwie Konik Polny (Grasshopper), którą pierwotnie zachwycały się wielkie gwiazdy kina, pokroju Grety Garbo, a obecnie używa jej wielu z nas, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Modne produkty, nawiązujące do klasycznych wzorów, oferuje między innymi sklep Lampy.it, stawiający na ponadczasowe i intrygujące wzornictwo.

Lampy.it

Lampy w stylu industrialnym i nowoczesne vintage jako intrygująca dekoracja do każdego wnętrza

Czasami dekoracyjność lampy wynika z jej maksymalnej prostoty. Tak jest w przypadku produktów w stylu industrialnym lub w rozwijającym go nurcie nowoczesnego vintage, które łączy elementy przemysłowe z wzornictwem wiktoriańskim, dając niekiedy efekty lekko futurystyczne lub postapokaliptyczne.

Nowoczesne lampy industrialne to jednak niekoniecznie produkty wyciągnięte wprost z dawnych fabryk. To ciekawe i stylizowane dzieła sztuki wzorniczej, o pięknym wyglądzie, wykorzystujące eleganckie i trwałe materiały, jak metale kolorowe, szkło i drewno.

Do najczęściej spotykanych opraw tego typu zaliczają się choćby lampy z kloszem zredukowanym do sieci z metalu, która osłania w pełni widoczną żarówkę.

Eko architektura – oświetlenie rodem z natury

Ostatnie miesiące to także wzrost zainteresowania tendencjami proekologicznymi. W tym nurcie do produkcji lamp używa się głównie w pełni naturalnych materiałów, w tym szczególnie lubianego drewna, o widocznym rysunku słojów i pierwotnym kolorze.

Często drewno jest wykorzystywane do produkcji samych elementów konstrukcyjnych, np. trójnogów w lampach stojących, choć sprawdza się także przy całych oprawach w dużych, nowoczesnych żyrandolach.

Twórcy lamp chętnie łączą drewno ze szkłem, choć trafiają się także rozwiązania w całości z bambusa lub z kloszem z niezmiernie modnego rattanu albo rodzimej wikliny.

Art déco – ponadczasowa elegancja i luksus

Do najbardziej dekoracyjnych spośród wszystkich aktualnie obowiązujących tendencji stylistycznych bez wątpienia należy art déco, czyli styl wywodzący się z szalonych lat 20. ubiegłego stulecia, który stał się nurtem uniwersalnym, wpisującym się w różne czasy i przestrzenie.

Nowoczesne lampy w stylu art déco oczywiście odnoszą się do eleganckich pierwowzorów. Wykorzystują połączenie wypolerowanych metali, mlecznego szkła oraz naturalnych kamieni (marmur lub bazalt), które przyjmują maksymalnie uproszczoną, geometryczną formę.

Za najpopularniejsze formy dekoracji uznaje się ornamenty geometryczne lub mocno wystylizowane formy liści, lub pawich piór.

Art déco kocha symetrię oraz syntezę, dzięki czemu przestrzenie nabierają ładu, porządku oraz uniwersalnej elegancji, widoczna w wysokiej jakości zastosowanych materiałów.

Boho i globalny nomada, czyli luz i nostalgia

Na drugim biegunie elegancji znajdują się tendencje wywodzące się od stylu boho, czyli na przykład eklektyczny globalny nomada. Nurty te wywodzą się z klasycznej prostoty stylów skandynawskich, uzupełnionej jednak o dekoracyjne przedmioty z różnych stron świata, często o mocno sentymentalnym i pamiątkowym charakterze.

W jednej przestrzeni może się na przykład pojawić prosta lampa stojąca z tekstylnym abażurem oraz żyrandol o mocno geometrycznej formie, stawiający na minimalizm w duchu industrialnym, z konstrukcją osłon żarówek z cienkiego, miedzianego drutu.

Lampa w różnych odsłonach – moda dla każdego

Jedną z największych zalet współczesności jest szeroki wybór. Dzięki temu każdy może znaleźć lampy idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Warto zatem zapoznać się z aktualnymi tendencjami i wybrać tę, która najbardziej przypadnie nam do gustu, odpowiednio oświetlając wnętrze, dając komfort i pięknie się prezentując w modnych pomieszczeniach.

Komentarze

(1)
LeonNowy | 04.12.2019, 10:30
Jest tylko jedna wada tych rozwiązań - cena. Jak widzę lampę za 1000 zł która wygląda jak złom albo staroć za strychu to się zastanawiam kto to kupuje.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl