Artykuł sponsorowany

Parking w dobrym świetle – Silesia City Center

 Beghelli  |  18.10.2019

Beghelli zmodernizowało oświetlenie konwencjonalne na podziemnym parkingu katowickiej galerii handlowej – Silesia City Center. Od teraz przestrzeń w tym miejscu oświetlają energooszczędne oprawy LED. Nowoczesna technologia wygeneruje oszczędności rzędu 60%, spełniając tym samym rygorystyczne wymagania Polskich Norm. Włoski producent poza dostarczeniem dedykowanych rozwiązań opracował również projekt całej instalacji.

Standardem we współczesnym budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym staje się tworzenie podziemnych hal garażowych. Za wzrostem ich popularności wśród inwestorów przemawiają względy ekonomiczne i funkcjonalne. Chociaż duża i otwarta przestrzeń sprawia wrażenie łatwej w oświetleniu, w rzeczywistości nastręcza projektantom wiele trudności.

Oświetlenie w garażu podziemnym – wyzwanie i rozwiązanie

Podstawową funkcją oświetlenia na parkingu jest bezpieczeństwo i dobra widoczność, umożliwiająca komfortowe parkowanie. Specjalne wersje opraw LED od Beghelli wykorzystywane na parkingu Silesia City Center zostały zaprojektowane tak, aby dostosować się do specyficznych warunków podziemnych, które wymagają intensywnego oświetlenia na dużym obszarze, przy jednocześnie niskiej wysokości montażu. Kluczem do sukcesu było zastosowanie takich produktów, które również przyczynią się do zoptymalizowania kosztów użytkowania na tak wielkopowierzchniowej przestrzeni.

Silesia City Center - Beghelli oświetlenie LED

– W Silesia City Center ruch na parkingu podziemnym trwa prawie całą dobę. Głównym celem naszych projektantów i działu technicznego było nie tylko dostarczenie produktów zgodnych z przepisami, ale przede wszystkim efektywnych energetycznie, które wykorzystują maksymalną moc przy zużyciu minimalnej ilość energii. Było to możliwe dzięki oprawom z dedykowanym rozsyłem parkingowym, który pozwolił ograniczyć wykorzystaną energię aż o 50%. Ponadto wydajna technologia LED umożliwiła zredukowanie liczby urządzeń koniecznych do prawidłowego oświetlenia przestrzeni. Przed modernizacją było ponad 1 990 opraw konwencjonalnych, świetlówkowych. Dowiedz się więcej >>

Autorski projekt Beghelli oraz zastosowane oprawy pozwoliły ograniczyć ich liczbę do 977 sztuk wykorzystanych na 16 426,43 m². Dzięki temu jedno urządzenie LED oświetla aż 6 miejsc parkingowych z zachowaniem odpowiednich natężeń, zastępując tym samym zaprojektowane wcześniej, w dużo większej ilości oprawy hermetyczne LED. W ten sposób pobór mocy został obniżony o 5,72 W na m² (z 6,8 do 1,08 W/m²) – podkreśla Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli-Polska.

Parking w dobrym świetle – Silesia City Center

Jednak montaż energooszczędnych opraw LED to jedynie połowa sukcesu. Chociaż ich żywotność jest znacznie większa niż tradycyjne oświetlenie, to pełną efektywność energetyczną możemy uzyskać, stosując kompatybilne systemy automatyki.

Oświetlenie we właściwym miejscu i czasie

Nowe, energooszczędne oświetlenie na parkingu podziemnym w Silesia City Center dzięki specjalistycznym zasilaczom może zostać zintegrowane z pozostałymi systemami zarządzającymi, zastosowanymi w galerii handlowej.

– W przypadku Silesia City Center jednym z wymogów inwestora było zastosowanie inteligentnych rozwiązań, które zapewnią oczekiwaną optymalizację energii elektrycznej. Dlatego nasi inżynierowie zdecydowali o wykorzystaniu w niektórych oprawach funkcji AutoDimm. Zadaniem tej nowoczesnej technologii jest utrzymywanie zadanego poziomu natężenia oświetlenia na danej płaszczyźnie, zależnie od ilości docierającego światła naturalnego. Efektem jest automatyczna kalibracja opraw i zwiększanie lub zmniejszanie emitowanego strumienia wydobywającego się z oprawy w zależności od dopływu światła słonecznego. Ponadto w każdej z opraw zamontowano moduł komunikacji radiowej, który w kolejnych etapach inwestycji będzie można sparować z systemem BMS Silesi, a także AutoTrakiem, do którego zadań należy ściemnianie opraw znajdujących się w strefach zajętych oraz rozjaśnianie przestrzeni z wolnymi miejscami parkingowymi – wyjaśnia Michał Jastrzębski. Postaw na doświadczenie specjalistów firmy Beghelli >>

Oświetlenie w garażu podziemnym

Z racji całodobowej pracy opraw na parkingach podziemnych w urządzeniach zostały zamontowane również czujniki ruchu, które wraz z zastosowaną technologią wygenerują oszczędności energii elektrycznej na poziomie 60%.

Garaże podziemne to specyficzne miejsca, które wymagają szczególnego dostosowania instalacji oświetlenia. Zastosowanie nieodpowiednich opraw na tak dużej, jednak często niskiej przestrzeni może nie tylko generować duże koszty, ale także wpływać na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. 

Beghelli Beghelli
ul. Podmiejska 95
44-207 Rybnik
32 42 25 579
biuro@beghelli-polska.pl

(beghelli, LED, oprawy oświetlenia LED, oświetlenie, oświetlenie w garażu podziemnym)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl