Artykuł sponsorowany

Kontrola zużycia energii elektrycznej z MEW-01

 ZAMEL Sp. z o. o.  |  09.10.2019

Na przestrzeni lat liczniki energii ulegały poważnym zmianom. Pierwsze z powszechnie wykorzystywanych, a często jeszcze spotykanych – liczniki indukcyjne – bazują na działaniu wirowego pola magnetycznego generowanego przez cewki. Wprawiają one w ruch aluminiową tarczę umieszczoną wewnątrz urządzenia.

Szybkość jej obrotu jest proporcjonalna do zużycia prądu. W przypadku tego rodzaju miernika dokładność pomiaru może zostać zaburzona poprzez zewnętrzne pole magnetyczne. Doprowadza to do uszkodzenia magnesu trwałego, który odpowiedzialny jest za hamowanie tarczy. To z kolei jest przyczyną uzyskiwania błędnych, na niekorzyść użytkownika, odczytów. Drugi z typów to liczniki elektroniczne, które pod wpływem przepływającego prądu oraz obecnego napięcia wytwarzają impulsy. Są one następnie przeliczane na ilość pobranej energii elektrycznej. Urządzenia te bardzo mocno zakorzeniły się pośród konsumentów, jednak wymagali oni czegoś więcej. W sprostaniu tych wymagań pomóc mogą liczniki inteligentne.

Jednym z podstawowych problemów, z jakim borykają się użytkownicy sieci elektroenergetycznej, jest brak świadomości na temat ilości zużywanej energii elektrycznej w konkretnych, krótkich przedziałach czasowych. Doprowadza to do sytuacji, kiedy trudno jest stwierdzić, jak kształtuje się struktura wykorzystania energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Co więcej, bardzo ciężko jest zweryfikować efektywność działania, a tym samym właściwe wykonanie wszelkich dokonywanych modernizacji, które mają na celu poprawę wskaźnika efektywności energetycznej.  

Trójfazowy monitor zużycia energii MEW-01 firmy ZAMEL pozwala na przezwyciężenie powyżej ujętych problemów i to ze znaczną nawiązką. Pozwala on nie tylko na pomiar zużycia energii elektrycznej, ale również napięcia, natężenia prądu, mocy w rozbiciu na czynną, bierną oraz pozorną, współczynnika mocy oraz przesunięcia fazowego. Wszystkie te pomiary wykonywane są dla każdej z faz. Użytkownicy ogniw fotowoltaicznych znajdą też coś dla siebie, dzięki możliwości monitorowania energii oddanej do sieci.

Dowiedz się więcej o monitorze zużycia energii MEW-01 >>

Chociaż wydawać się może, iż większość z tych parametrów nie jest potrzebna przeciętnemu użytkownikowi sieci elektroenergetycznej, to jest zupełnie inaczej. Pamiętać należy, iż na mocy ustawy Prawo energetyczne każdy konsument powinien otrzymywać energię elektryczną o parametrach jakościowych zgodnych z podpisaną z dystrybutorem umową. Również pomiar mocy biernej, choć w zdecydowanej mierze dotyczy on użytkowników przemysłowych, może zainteresować np. prosumentów, czyli osoby wytwarzające energię między innymi za pomocą ogniw fotowoltaicznych.

trójfazowy monitor MEW-01 firmy ZAMEL

Instalacja monitora MEW-01 firmy ZAMEL pozwala, wobec tego na dokładne bilansowanie zużycia energii w gospodarstwie domowym. Dzięki temu użytkownik w łatwy sposób może generować oszczędności.

Istotnym aspektem, o którym nie można nie wspomnieć, jest fakt, iż trójfazowy monitor energii MEW-01 rewelacyjnie współpracuje z oprogramowaniem SUPLA, będącym rozbudowanym i stale rozwijającym się projektem tworzącym inteligentną automatykę budynkową. Dzięki syntezie tych dwóch elementów możliwe jest między innymi sterowanie oświetleniem, obsługa bramy garażowej czy drzwi, zasłanianie i odsłanianie rolet, jak również regulacja pracy urządzeń AGD i RTV. Wszystkich tych czynności możemy dokonać z poziomu telefonu lub tabletu z każdego miejsca na Ziemi (które ma dostęp do Internetu), a to i tak nie wszystkie z dostępnych funkcji.

Oprogramowanie SUPLA Oprogramowanie SUPLA
Oprogramowanie SUPLA Oprogramowanie SUPLA Oprogramowanie SUPLA

Możliwość kontroli zużycia energii przez lodówkę, pralkę, zamrażarkę, piekarnik lub jakiekolwiek inne urządzenie może przysłużyć się oraz przyspieszyć podjęcie ostatecznej decyzji o wymianie starego egzemplarza na nowy – energooszczędny. Podobnie sytuacja prezentuje się w przypadku oświetlenia, które dzięki podziałowi na poszczególne pomieszczenia, możemy monitorować i testować na tyle dokładnie, by stwierdzić jaki rodzaj żarówek nam najbardziej odpowiada pod względem światłości, barwy światła, ceny oraz zużycia energii.

Oprogramowanie SUPLA jest bardzo dobrze rozwinięte pod kątem wykorzystywania zagadnień statystycznych. Możliwych jest wiele różnych opcji komparacji danych uzyskanych z pomiarów wykonywanych w czasie rzeczywistym, jak i tych historycznych, by w dalszej kolejności stworzyć wizualizację w postaci barwnych wykresów, ułatwiających odbiór i analizę danych. Użytkownik ma także sposobność do dokładnego prześledzenia pracy poszczególnych faz, jak również bilansu energetycznego dla poszczególnych pomieszczeń.   

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów >>

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, stwierdzić należy, iż inteligentny licznik energii, jakim niewątpliwie jest trójfazowy monitor MEW-01 firmy ZAMEL, jest godny uwagi. Pozwala on nie tylko na właściwe gospodarowanie energią w gospodarstwie domowym, ale również prognozowanie zużycia energii oraz podejmowanie właściwych decyzji w kontekście modernizacji energetycznych prowadzących do poprawy efektywności energetycznej.

Zamel ZAMEL Sp. z o. o.
ul. Zielona 27,
43-200 Pszczyna, Polska
Tel.:+48 (32) 210 46 65
      +48 (32) 449 15 00
Fax:+48 (32) 210 80 04

(zamel, MEW-01, zużycie energii elektrycznej, monitor zużycia energii, monitor MEW-01, Oprogramowanie SUPLA)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl