Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

„Łączymy z pasją”

Rozmowa z Grzegorzem Gałkiem – Dyrektorem Handlowym Zakładów Kablowych Bitner
Grzegorz Gałek – Dyrektor Handlowy Zakładów Kablowych Bitner
Grzegorz Gałek – Dyrektor Handlowy Zakładów Kablowych Bitner
Fot. Bitner

Szanowny Panie Dyrektorze – co zdecydowało o sukcesie w ponad 20-letnim istnieniu firmy?
Gdyby nie problemy z zakupem kabli domofonowych, jakie miał w latach 90. pan Jerzy Bitner, dzisiaj zapewne nie byłoby Zakładów Kablowych BITNER. To właśnie braki rynkowe w zakresie wspomnianych przewodów skłoniły Pana Jerzego do rozpoczęcia własnej produkcji nieskomplikowanych kabli domofonowych. W styczniu 1996 roku zarejestrował on działalność gospodarczą pod nazwą Zakłady Kablowe Bitner Celina Bitner.

Majątek firmy stanowiły wówczas dwie skręcarki przewodów oraz linia do izolowania kabli. Ten niewielki park przemysłowy powstał na terenie dawnego POM-u, w miejscowości Trzyciąż. Wówczas powierzchnia całego zakładu wynosiła 600 m2, a załoga liczyła 22 osoby. Sprzyjająca koniunktura, duże zapotrzebowanie rynkowe, ale przede wszystkim pasja, wiedza i zaangażowanie pozwoliły na rozwój firmy, co sprawiło, że już po kilku latach Zakłady Kablowe BITNER mogły pochwalić się rekordową dynamiką wzrostu przychodów. W 2006 roku ZK Bitner zanotowały 70-procentowe zwiększenie obrotów. Wraz ze wzrostem sprzedaży, rozrastał się park maszynowy, załoga oraz asortyment. Kolejne grupy kabli, bardziej i mniej skomplikowane konstrukcyjnie przewody, pozwoliły pozyskać firmie grono stabilnych odbiorców, umocnić pozycję na rynku krajowym oraz rozwijać działalność eksportową.

Dzisiaj firma BITNER to 450-osobowa załoga oraz 35 tysięcy metrów powierzchni magazynowo-produkcyjno – biurowej, rozciągającej się na ponad 10 ha powierzchni. Nowoczesny park maszynowy pozwala na wyprodukowanie rocznie ponad 160 tysięcy kilometrów kabli o napięciu do 30 kV, sklasyfikowanych w kilkanaście grup asortymentowych. Warto podkreślić fakt, że nasza firma posiada w pełni polski kapitał i polskie produkty. Nadal pracujemy z pasją i zaangażowaniem, którymi wciąż inspirują nas akcjonariusze firmy – Jerzy i Celina Bitnerowie.

Jakie wartości są dla firmy Bitner najważniejsze i co lub kto jest jej największym kapitałem?

Nasze hasło przewodnie „łączymy z pasją”, wiele mówi o wartościach, jakimi się kierujemy. Pasja pozwala na tworzenie czegoś wyjątkowego i nie mówię tu tylko o produktach, ale o firmie jako całości. Pasja rozwija, uczy nowych rzeczy, pozwala zdobywać nowe doświadczenia, ale przede wszystkim daje energię do stworzenia produktu najwyższej jakości. I to właśnie jakość stanowi priorytet na każdej płaszczyźnie naszej działalności. Tylko doświadczona i zaangażowana załoga jest w stanie stworzyć coś dobrego. Jednak bez odpowiedniego zaplecza nie jest to możliwe. Dlatego profesjonalny park maszynowy oraz najlepsze gatunkowo surowce to podstawa naszej produkcji. Kapitał naszej firmy stanowią jednak przede wszystkim ludzie. Dzisiaj jest to 450-osobowa załoga, której pasja, zaangażowanie, wiedza i doświadczenie pozwalają na ciągły rozwój naszej firmy, podnosząc tym samym konkurencyjność oferty.

Prowadzimy uczciwą i przejrzystą politykę biznesową, dokładając wszelkich starań, by proces sprzedażowy od zapytania ofertowego poprzez realizację zamówienia, także nietypowego, aż po serwis gwarancyjny przebiegały sprawnie i profesjonalnie.

To są produkty katalogowe, ale także wykonywane według indywidualnej dokumentacji klienta…

To, co wyróżnia nas z rynku, to indywidualne podejście do każdego zagadnienia i klienta. W obecnej chwili mamy blisko 25 tys. produktów w ciągłej sprzedaży. Każdego miesiąca dostarczamy 20 tys. kilometrów gotowego produktu do 30 krajów w Europie i poza nią. Aby sprzedaż odbywała się bez problemów, przebadaliśmy kable według obowiązujących przepisów. Obecnie sprzedawane kable przebadane są według np.: VDE, CNBOP, DMT, DNV, GOST, UL, CPR.Jesteśmy w stanie wykonać prawie każdą konstrukcję kabla niskiego i średniego napięcia przeznaczonego do układów sterowania lub zasilania. Oferujemy kable do przesyłu sygnałów analogowych i cyfrowych, kable hybrydowe, kable do serwonapędów, enkoderów, kable do magistrali AS-I, ModBus, BACnet itp.Najbardziej rozpoznawalną grupą są kable BiT500, BiT1000, BiTservo, BiT BUS, BiTmining, BiTLAN, BiTSAT 757.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje izolacji i przeznaczenie kabli?

W zależności od zastosowania wyróżniamy kilka rodzajów izolacji: polwinitową, polipropylenową, polietylenową, polietylen usieciowany, bezhalogenową, gumową, silikonową, poliuretanową oraz specjalne mieszanki tworzyw indywidualnie dobierane w zależności od wymagań.

Kable możemy podzielić według napięcia oraz przeznaczenia, np. kable BiTservo są kablami podwójnie ekranowanymi o niskiej pojemności i przeznaczone do zasilania silników z przemienników częstotliwości, które zachowują pełną kompatybilność elektromagnetyczną (EMC). Ze względu na wyjątkową budowę kabel BiTservo może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz, gdyż jest odporny na UV i oleje oraz uniepalniony wg normy PN-EN 60332-3.

W instalacjach przemysłowych często stosowane są kable BIT500 BLACK FR (kable sterownicze), BiT1000 Power jako kable zasilające, BiT-RE 2X(St)H do przesyłu sygnałów analogowych i cyfrowych; kable BiTFlame 1000 E90, które są kablami stosowanymi w instalacjach służących ochronie pożarowej. Kable te są w pełni uniepalnione, nie zawierają halogenków oraz mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, gdyż są odporne na UV.

Czytelników bardzo interesują kwestie klasyfikacji kabli i deklaracje ich właściwości użytkowych…

Od 1.07.2017 zaczęły obowiązywać nowe zasady oznakowania CE wyrobów budowlanych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z 9 marca 2011 r. Zakłady Kablowe BITNER dokładają wszelkich starań, aby oferowane kable przeznaczone do instalacji w budynkach spełniały wymagania Rozporządzenia CPR w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

Nowe rozporządzenie, nazywane w skrócie CPR, uchyla dotychczas obowiązującą Dyrektywę 89/106/EWG i ustala nowe, zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Jego obowiązywanie w zakresie kabli i przewodów jest ściśle powiązane z wejściem w życie nowej normy PN-EN 50575, w której uszczegółowiono wymagania w odniesieniu do kabli i przewodów elektrycznych jako wyrobów budowlanych. Norma zharmonizowana PN-EN 50575 precyzuje sposób badania, weryfikacji oraz potwierdzania właściwości użytkowych wyrobów przez producentów kabli.

Konsekwencją procesu harmonizacji normy PN-EN 50575 z Rozporządzeniem CPR jest obowiązek wystawienia Deklaracji Właściwości Użytkowych (z ang. DoP – Declaration of Performance) oraz znakowania wyrobów przeznaczonych do budownictwa znakiem CE wg wymagań wyżej wymienionej normy. Deklaracja Właściwości Użytkowych powinna być wystawiona przez producenta kabli po wcześniejszym przebadaniu wyrobów w Laboratorium Notyfikowanym i sklasyfikowaniu zgodnie z normą EN 13501-6.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2019
Tagi: 
bitner | 
wywiad | 
kable | 
zakład kablowy bitner

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl