Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

„Łączymy z pasją”

Rozmowa z Grzegorzem Gałkiem – Dyrektorem Handlowym Zakładów Kablowych Bitner
Grzegorz Gałek – Dyrektor Handlowy Zakładów Kablowych Bitner
Grzegorz Gałek – Dyrektor Handlowy Zakładów Kablowych Bitner
Fot. Bitner

Szanowny Panie Dyrektorze – co zdecydowało o sukcesie w ponad 20-letnim istnieniu firmy?
Gdyby nie problemy z zakupem kabli domofonowych, jakie miał w latach 90. pan Jerzy Bitner, dzisiaj zapewne nie byłoby Zakładów Kablowych BITNER. To właśnie braki rynkowe w zakresie wspomnianych przewodów skłoniły Pana Jerzego do rozpoczęcia własnej produkcji nieskomplikowanych kabli domofonowych. W styczniu 1996 roku zarejestrował on działalność gospodarczą pod nazwą Zakłady Kablowe Bitner Celina Bitner.

Majątek firmy stanowiły wówczas dwie skręcarki przewodów oraz linia do izolowania kabli. Ten niewielki park przemysłowy powstał na terenie dawnego POM-u, w miejscowości Trzyciąż. Wówczas powierzchnia całego zakładu wynosiła 600 m2, a załoga liczyła 22 osoby. Sprzyjająca koniunktura, duże zapotrzebowanie rynkowe, ale przede wszystkim pasja, wiedza i zaangażowanie pozwoliły na rozwój firmy, co sprawiło, że już po kilku latach Zakłady Kablowe BITNER mogły pochwalić się rekordową dynamiką wzrostu przychodów. W 2006 roku ZK Bitner zanotowały 70-procentowe zwiększenie obrotów. Wraz ze wzrostem sprzedaży, rozrastał się park maszynowy, załoga oraz asortyment. Kolejne grupy kabli, bardziej i mniej skomplikowane konstrukcyjnie przewody, pozwoliły pozyskać firmie grono stabilnych odbiorców, umocnić pozycję na rynku krajowym oraz rozwijać działalność eksportową.

Dzisiaj firma BITNER to 450-osobowa załoga oraz 35 tysięcy metrów powierzchni magazynowo-produkcyjno – biurowej, rozciągającej się na ponad 10 ha powierzchni. Nowoczesny park maszynowy pozwala na wyprodukowanie rocznie ponad 160 tysięcy kilometrów kabli o napięciu do 30 kV, sklasyfikowanych w kilkanaście grup asortymentowych. Warto podkreślić fakt, że nasza firma posiada w pełni polski kapitał i polskie produkty. Nadal pracujemy z pasją i zaangażowaniem, którymi wciąż inspirują nas akcjonariusze firmy – Jerzy i Celina Bitnerowie.

Jakie wartości są dla firmy Bitner najważniejsze i co lub kto jest jej największym kapitałem?

Nasze hasło przewodnie „łączymy z pasją”, wiele mówi o wartościach, jakimi się kierujemy. Pasja pozwala na tworzenie czegoś wyjątkowego i nie mówię tu tylko o produktach, ale o firmie jako całości. Pasja rozwija, uczy nowych rzeczy, pozwala zdobywać nowe doświadczenia, ale przede wszystkim daje energię do stworzenia produktu najwyższej jakości. I to właśnie jakość stanowi priorytet na każdej płaszczyźnie naszej działalności. Tylko doświadczona i zaangażowana załoga jest w stanie stworzyć coś dobrego. Jednak bez odpowiedniego zaplecza nie jest to możliwe. Dlatego profesjonalny park maszynowy oraz najlepsze gatunkowo surowce to podstawa naszej produkcji. Kapitał naszej firmy stanowią jednak przede wszystkim ludzie. Dzisiaj jest to 450-osobowa załoga, której pasja, zaangażowanie, wiedza i doświadczenie pozwalają na ciągły rozwój naszej firmy, podnosząc tym samym konkurencyjność oferty.

Prowadzimy uczciwą i przejrzystą politykę biznesową, dokładając wszelkich starań, by proces sprzedażowy od zapytania ofertowego poprzez realizację zamówienia, także nietypowego, aż po serwis gwarancyjny przebiegały sprawnie i profesjonalnie.

To są produkty katalogowe, ale także wykonywane według indywidualnej dokumentacji klienta…

To, co wyróżnia nas z rynku, to indywidualne podejście do każdego zagadnienia i klienta. W obecnej chwili mamy blisko 25 tys. produktów w ciągłej sprzedaży. Każdego miesiąca dostarczamy 20 tys. kilometrów gotowego produktu do 30 krajów w Europie i poza nią. Aby sprzedaż odbywała się bez problemów, przebadaliśmy kable według obowiązujących przepisów. Obecnie sprzedawane kable przebadane są według np.: VDE, CNBOP, DMT, DNV, GOST, UL, CPR.Jesteśmy w stanie wykonać prawie każdą konstrukcję kabla niskiego i średniego napięcia przeznaczonego do układów sterowania lub zasilania. Oferujemy kable do przesyłu sygnałów analogowych i cyfrowych, kable hybrydowe, kable do serwonapędów, enkoderów, kable do magistrali AS-I, ModBus, BACnet itp.Najbardziej rozpoznawalną grupą są kable BiT500, BiT1000, BiTservo, BiT BUS, BiTmining, BiTLAN, BiTSAT 757.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje izolacji i przeznaczenie kabli?

W zależności od zastosowania wyróżniamy kilka rodzajów izolacji: polwinitową, polipropylenową, polietylenową, polietylen usieciowany, bezhalogenową, gumową, silikonową, poliuretanową oraz specjalne mieszanki tworzyw indywidualnie dobierane w zależności od wymagań.

Kable możemy podzielić według napięcia oraz przeznaczenia, np. kable BiTservo są kablami podwójnie ekranowanymi o niskiej pojemności i przeznaczone do zasilania silników z przemienników częstotliwości, które zachowują pełną kompatybilność elektromagnetyczną (EMC). Ze względu na wyjątkową budowę kabel BiTservo może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz, gdyż jest odporny na UV i oleje oraz uniepalniony wg normy PN-EN 60332-3.

W instalacjach przemysłowych często stosowane są kable BIT500 BLACK FR (kable sterownicze), BiT1000 Power jako kable zasilające, BiT-RE 2X(St)H do przesyłu sygnałów analogowych i cyfrowych; kable BiTFlame 1000 E90, które są kablami stosowanymi w instalacjach służących ochronie pożarowej. Kable te są w pełni uniepalnione, nie zawierają halogenków oraz mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, gdyż są odporne na UV.

Czytelników bardzo interesują kwestie klasyfikacji kabli i deklaracje ich właściwości użytkowych…

Od 1.07.2017 zaczęły obowiązywać nowe zasady oznakowania CE wyrobów budowlanych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z 9 marca 2011 r. Zakłady Kablowe BITNER dokładają wszelkich starań, aby oferowane kable przeznaczone do instalacji w budynkach spełniały wymagania Rozporządzenia CPR w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

Nowe rozporządzenie, nazywane w skrócie CPR, uchyla dotychczas obowiązującą Dyrektywę 89/106/EWG i ustala nowe, zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Jego obowiązywanie w zakresie kabli i przewodów jest ściśle powiązane z wejściem w życie nowej normy PN-EN 50575, w której uszczegółowiono wymagania w odniesieniu do kabli i przewodów elektrycznych jako wyrobów budowlanych. Norma zharmonizowana PN-EN 50575 precyzuje sposób badania, weryfikacji oraz potwierdzania właściwości użytkowych wyrobów przez producentów kabli.

Konsekwencją procesu harmonizacji normy PN-EN 50575 z Rozporządzeniem CPR jest obowiązek wystawienia Deklaracji Właściwości Użytkowych (z ang. DoP – Declaration of Performance) oraz znakowania wyrobów przeznaczonych do budownictwa znakiem CE wg wymagań wyżej wymienionej normy. Deklaracja Właściwości Użytkowych powinna być wystawiona przez producenta kabli po wcześniejszym przebadaniu wyrobów w Laboratorium Notyfikowanym i sklasyfikowaniu zgodnie z normą EN 13501-6.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2019
Tagi: 
bitner | 
wywiad | 
kable | 
zakład kablowy bitner

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl