Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

RP-Technik – nowy wymiar oświetlenia awaryjnego w Polsce

Rozmowa z Arturem Borowskim, Dyrektorem Generalnym (CEE) w RP-Technik
Artur Borowski – Dyrektor Generalny (CEE) w RP-Technik
Artur Borowski – Dyrektor Generalny (CEE) w RP-Technik
Fot. RP-Technik

Szanowny Panie Dyrektorze, jakby Pan w kilku słowach opisał RP-Technik Polska?

RP-Technik Polska to przede wszystkim świadoma organizacja, w 100% przemyślana, silnie zorientowana na wyznaczony cel, z dobrą strategią, doskonałym zarządzaniem i jeszcze lepszą realizacją. To podmiot, który w głównej mierze oparty jest na kapitale ludzkim, który stanowią profesjonaliści z kilkunastoletnim doświadczeniem w sektorze oświetlenia awaryjnego. Tu nie ma miejsca na przypadek (uśmiech).

Czy wspieracie Państwo klienta na każdym etapie realizacji zadania inwestycyjnego?

Dokładnie tak! Jest to kompleksowa obsługa. Począwszy od współpracy z biurami projektowymi i przygotowaniu przez naszych inżynierów koncepcji oświetlenia awaryjnego w projektach elektrycznych, przeszedłszy przez produkcję samych urządzeń i bezpośrednią dostawę do klienta końcowego, a skończywszy na uruchomieniu i serwisowaniu zaawansowanych systemów Centralnej Baterii.

Nasze działania w przypadku zadań inwestycyjnych realizowane są dwutorowo. Z jednej strony docieramy do inwestycji dopiero przewidzianych do zrealizowania – stąd ogrom spotkań z architektami i projektantami instalacji elektrycznych. Tylko do końca 2019 roku przeprowadzimy cykl lokalnych seminariów w siedmiu największych miastach w Polsce oraz będziemy partycypować w dużej ogólnopolskiej konferencji technicznej skierowanej do architektów i biur projektowych. Wspieramy tę grupę w zakresie norm i regulacji prawnych, przedstawiamy innowacyjne, spektakularne i niezwykle ciekawe wzorniczo, niespotykane dotychczas na rynku polskim rozwiązania z dziedziny szeroko rozumianego oświetlenia awaryjnego.

Drugi tor stanowią inwestycje obecnie realizowane, niezależnie od stopnia zaawansowania budowy. W tym przypadku nasze wsparcie uzyskują firmy wykonawcze oraz inwestorzy. Sugerujemy użycie zdecydowanie lepszych jakościowo opraw ewakuacyjnych, które mają 5-letnią gwarancję i charakteryzują się wszechstronnym montażem, szybką instalacją bez konieczności korzystania z jakichkolwiek narzędzi i możliwością zmiany funkcji lub wyglądu oprawy w dowolnej chwili. W kwestii rozproszonych systemów monitoringu ewakuacyjnego oświetlenia awaryjnego podpowiadamy, jak w prosty sposób oszczędzić czas i całkowicie wyeliminować wysokie nakłady finansowe związane ze zbędną magistralą komunikacyjną i kosztowną usługą uruchomienia takiego konwencjonalnego systemu.

Z kolei firmom elektroinstalacyjnym oraz dystrybutorom zapewniamy kwartalne szkolenia techniczne dotyczące instalacji, rozruchu oraz serwisowania Systemów Centralnej Baterii małej i wielkiej mocy.

Niezwykle ważny jest dla nas ostateczny użytkownik i administrator systemu, dlatego części zamienne do produkowanych przez nas rozwiązań oświetlenia awaryjnego dostępne są jeszcze przez wiele lat od dostawy produktu do budynku, natomiast oprogramowanie systemu w każdej chwili można zdalnie aktualizować.

Na co klienci zwracają szczególną uwagę przy wyborze rozwiązania oświetlenia awaryjnego?

Mam przyjemność działać w sektorze oświetlenia awaryjnego już 16. rok, dlatego dokładnie znam potrzeby i wymagania klientów w tej materii. Dzisiejszy klient znacząco różni się od tego z 2000 roku, który potrzebował jedynie oprawę z zainstalowanym modułem awaryjnego zasilania, wielokrotnie montowanym przez niekoniecznie wyspecjalizowaną firmę, którego kontrola odbywała się przez wewnętrzny przycisk testujący i zieloną, a bywało, że i czerwoną, diodę sygnalizującą stan naładowania akumulatora (uśmiech).

Dzisiejszy projektant, wykonawca oraz inwestor jest w pełni świadomy powagi oświetlenia awaryjnego, zatem również jego oczekiwania sprowadzają się do wielu istotnych parametrów. Przede wszystkim oświetlenie awaryjne ma służyć naszemu bezpieczeństwu, dlatego bezwzględne jest spełnienie wszystkich wymagań opisanych w aktualnych normach PN-EN 1838 i PN-EN 50 172 oraz obowiązujących rozporządzeniach, wytycznych i przepisach. Stąd właśnie jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek współpracy każdy klient zadaje pytanie o ważne świadectwa dopuszczenia CNBOP.

Kolejnymi, istotnymi dla klientów aspektami są funkcjonalność i niezawodność opraw ewakuacyjnych oraz łatwość zarządzania systemami, które je permanentnie nadzorują i cyklicznie testują. Powszechnym zjawiskiem stało się instalowanie centralnego monitoringu systemu rozproszonego oświetlenia awaryjnego lub systemów Centralnej Baterii małej i wielkiej mocy. Obecnie coraz więcej nowo powstających inteligentnych obiektów użyteczności publicznej, w szczególności biurowce, hotele czy galerie handlowe, wyposażonych jest w centralny system zarządzania budynkiem BMS (ang. Building Management System), stąd potrzeba integracji ww. systemów oświetlenia awaryjnego z BMS.

Dzisiejszy inwestor oczekuje, aby oprawy awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego miały interesujące wzornictwo, wpisywały się w architekturę wnętrza i posiadały doskonałą kondycję i wygląd nie tylko dzisiaj, ale również za 10 lat. Z kolei firmy wykonawcze oczekują jak najprostszej i najszybszej instalacji oprawy ewakuacyjnej, kładą ogromny nacisk na redukcję kosztów związanych z uruchomieniem systemu i jego późniejszym serwisowaniem.

Obowiązujące przepisy wymagają, aby urządzenia przeciwpożarowe były certyfikowane przez CNBOP i posiadały świadectwo dopuszczenia. Jak proces ten wygląda ze strony producenta i dystrybutora?

Poruszył Pan ciekawy wątek Panie Redaktorze… Otóż jednostka CNBOP w przypadku opraw oświetlenia awaryjnego najczęściej nie wydaje certyfikatów, jak zwykło się je błędnie określać, lecz świadectwa dopuszczenia do użytkowania na terenie RP. W przypadku produkowanych przez nas opraw awaryjnych uzyskaliśmy dopuszczenia od CNBOP na podstawie wcześniej otrzymanych certyfikatów ENEC z niemieckiego laboratorium TÜV Rheinland. Oczywiście musieliśmy przejść pozytywnie audyt naszego zakładu produkcyjnego – w związku z tym, że posiadamy prawie 40-letni bagaż doświadczeń w oświetleniu awaryjnym, dlatego była to jedynie formalność.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2019
Tagi: 
wywiad | 
bitner | 
kable | 
norma

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl