Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

RP-Technik – nowy wymiar oświetlenia awaryjnego w Polsce

Rozmowa z Arturem Borowskim, Dyrektorem Generalnym (CEE) w RP-Technik
Artur Borowski – Dyrektor Generalny (CEE) w RP-Technik
Artur Borowski – Dyrektor Generalny (CEE) w RP-Technik
Fot. RP-Technik

Szanowny Panie Dyrektorze, jakby Pan w kilku słowach opisał RP-Technik Polska?

RP-Technik Polska to przede wszystkim świadoma organizacja, w 100% przemyślana, silnie zorientowana na wyznaczony cel, z dobrą strategią, doskonałym zarządzaniem i jeszcze lepszą realizacją. To podmiot, który w głównej mierze oparty jest na kapitale ludzkim, który stanowią profesjonaliści z kilkunastoletnim doświadczeniem w sektorze oświetlenia awaryjnego. Tu nie ma miejsca na przypadek (uśmiech).

Czy wspieracie Państwo klienta na każdym etapie realizacji zadania inwestycyjnego?

Dokładnie tak! Jest to kompleksowa obsługa. Począwszy od współpracy z biurami projektowymi i przygotowaniu przez naszych inżynierów koncepcji oświetlenia awaryjnego w projektach elektrycznych, przeszedłszy przez produkcję samych urządzeń i bezpośrednią dostawę do klienta końcowego, a skończywszy na uruchomieniu i serwisowaniu zaawansowanych systemów Centralnej Baterii.

Nasze działania w przypadku zadań inwestycyjnych realizowane są dwutorowo. Z jednej strony docieramy do inwestycji dopiero przewidzianych do zrealizowania – stąd ogrom spotkań z architektami i projektantami instalacji elektrycznych. Tylko do końca 2019 roku przeprowadzimy cykl lokalnych seminariów w siedmiu największych miastach w Polsce oraz będziemy partycypować w dużej ogólnopolskiej konferencji technicznej skierowanej do architektów i biur projektowych. Wspieramy tę grupę w zakresie norm i regulacji prawnych, przedstawiamy innowacyjne, spektakularne i niezwykle ciekawe wzorniczo, niespotykane dotychczas na rynku polskim rozwiązania z dziedziny szeroko rozumianego oświetlenia awaryjnego.

Drugi tor stanowią inwestycje obecnie realizowane, niezależnie od stopnia zaawansowania budowy. W tym przypadku nasze wsparcie uzyskują firmy wykonawcze oraz inwestorzy. Sugerujemy użycie zdecydowanie lepszych jakościowo opraw ewakuacyjnych, które mają 5-letnią gwarancję i charakteryzują się wszechstronnym montażem, szybką instalacją bez konieczności korzystania z jakichkolwiek narzędzi i możliwością zmiany funkcji lub wyglądu oprawy w dowolnej chwili. W kwestii rozproszonych systemów monitoringu ewakuacyjnego oświetlenia awaryjnego podpowiadamy, jak w prosty sposób oszczędzić czas i całkowicie wyeliminować wysokie nakłady finansowe związane ze zbędną magistralą komunikacyjną i kosztowną usługą uruchomienia takiego konwencjonalnego systemu.

Z kolei firmom elektroinstalacyjnym oraz dystrybutorom zapewniamy kwartalne szkolenia techniczne dotyczące instalacji, rozruchu oraz serwisowania Systemów Centralnej Baterii małej i wielkiej mocy.

Niezwykle ważny jest dla nas ostateczny użytkownik i administrator systemu, dlatego części zamienne do produkowanych przez nas rozwiązań oświetlenia awaryjnego dostępne są jeszcze przez wiele lat od dostawy produktu do budynku, natomiast oprogramowanie systemu w każdej chwili można zdalnie aktualizować.

Na co klienci zwracają szczególną uwagę przy wyborze rozwiązania oświetlenia awaryjnego?

Mam przyjemność działać w sektorze oświetlenia awaryjnego już 16. rok, dlatego dokładnie znam potrzeby i wymagania klientów w tej materii. Dzisiejszy klient znacząco różni się od tego z 2000 roku, który potrzebował jedynie oprawę z zainstalowanym modułem awaryjnego zasilania, wielokrotnie montowanym przez niekoniecznie wyspecjalizowaną firmę, którego kontrola odbywała się przez wewnętrzny przycisk testujący i zieloną, a bywało, że i czerwoną, diodę sygnalizującą stan naładowania akumulatora (uśmiech).

Dzisiejszy projektant, wykonawca oraz inwestor jest w pełni świadomy powagi oświetlenia awaryjnego, zatem również jego oczekiwania sprowadzają się do wielu istotnych parametrów. Przede wszystkim oświetlenie awaryjne ma służyć naszemu bezpieczeństwu, dlatego bezwzględne jest spełnienie wszystkich wymagań opisanych w aktualnych normach PN-EN 1838 i PN-EN 50 172 oraz obowiązujących rozporządzeniach, wytycznych i przepisach. Stąd właśnie jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek współpracy każdy klient zadaje pytanie o ważne świadectwa dopuszczenia CNBOP.

Kolejnymi, istotnymi dla klientów aspektami są funkcjonalność i niezawodność opraw ewakuacyjnych oraz łatwość zarządzania systemami, które je permanentnie nadzorują i cyklicznie testują. Powszechnym zjawiskiem stało się instalowanie centralnego monitoringu systemu rozproszonego oświetlenia awaryjnego lub systemów Centralnej Baterii małej i wielkiej mocy. Obecnie coraz więcej nowo powstających inteligentnych obiektów użyteczności publicznej, w szczególności biurowce, hotele czy galerie handlowe, wyposażonych jest w centralny system zarządzania budynkiem BMS (ang. Building Management System), stąd potrzeba integracji ww. systemów oświetlenia awaryjnego z BMS.

Dzisiejszy inwestor oczekuje, aby oprawy awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego miały interesujące wzornictwo, wpisywały się w architekturę wnętrza i posiadały doskonałą kondycję i wygląd nie tylko dzisiaj, ale również za 10 lat. Z kolei firmy wykonawcze oczekują jak najprostszej i najszybszej instalacji oprawy ewakuacyjnej, kładą ogromny nacisk na redukcję kosztów związanych z uruchomieniem systemu i jego późniejszym serwisowaniem.

Obowiązujące przepisy wymagają, aby urządzenia przeciwpożarowe były certyfikowane przez CNBOP i posiadały świadectwo dopuszczenia. Jak proces ten wygląda ze strony producenta i dystrybutora?

Poruszył Pan ciekawy wątek Panie Redaktorze… Otóż jednostka CNBOP w przypadku opraw oświetlenia awaryjnego najczęściej nie wydaje certyfikatów, jak zwykło się je błędnie określać, lecz świadectwa dopuszczenia do użytkowania na terenie RP. W przypadku produkowanych przez nas opraw awaryjnych uzyskaliśmy dopuszczenia od CNBOP na podstawie wcześniej otrzymanych certyfikatów ENEC z niemieckiego laboratorium TÜV Rheinland. Oczywiście musieliśmy przejść pozytywnie audyt naszego zakładu produkcyjnego – w związku z tym, że posiadamy prawie 40-letni bagaż doświadczeń w oświetleniu awaryjnym, dlatego była to jedynie formalność.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2019
Tagi: 
wywiad | 
bitner | 
kable | 
norma

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl