Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

mgr inż. Witold Zdunek

4.08.1945 – 19.05.2019
mgr inż. Witold Zdunek
mgr inż. Witold Zdunek
Fot. Redakcja EI

Urodził się 4 sierpnia 1945 roku w Ostrówku Węgrowskim, koło Łochowa w powiecie Węgrów. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Technikum Elektrycznym w Łowiczu. Podczas nauki w technikum przynależał do szkolnej drużyny piłki nożnej, która pobudziła w nim zamiłowanie do sportu, co spowodowało, że do końca życia pozostawał czynnym działaczem sportowym. Po zdaniu matury w 1964 roku i uzyskaniu tytułu technika elektryka, rozpoczął pracę na stanowisku głównego energetyka Fabryki Odlewów i Urządzeń Rolniczych Ostrówek, obecnie Fabryka Maszyn Budowlanych „Bumar-Proma” w Ostrówku Węgrowskim.

Rok później został przyjęty na studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, którą ukończył w 1970 roku, uzyskując tytuł mgr. inż. elektryka w specjalności elektroenergetyczne linie kablowe. Tego samego roku rozpoczął pracę w Instytucie Wysokich Napięć i Wielkich Mocy Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, skąd w 2006 roku odszedł na emeryturę. Podczas pracy na Politechnice Warszawskiej, w ramach zajęć dydaktycznych prowadził wykłady, ćwiczenia laboratoryjne oraz ćwiczenia audytoryjne z następujących przedmiotów: geometria wykreślana, technika wysokich napięć, materiałoznawstwo elektryczne, eksploatacja urządzeń elektrycznych.

Przeczytaj również: Stanisław Andrzejewski

W ramach pracy naukowej zajmował się badaniem i poszukiwaniem nowych materiałów izolacyjnych. W tym okresie opracował projekt modernizacji systemu zasilania w energię elektryczną Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz nadzorował jego realizację. Podczas pracy na Politechnice odbył roczny staż naukowy w Nowosybirskim Instytucie Elektrotechnicznym, obecnie Nowosybirski Państwowy Uniwersytet Techniczny. Prowadził liczne prace dyplomowe oraz nadzorował prace studenckich kół naukowych. Pod jego nadzorem zostało wykształconych wiele pokoleń inżynierów elektryków.

Przez okres pracy na Politechnice Warszawskiej, do przejścia na emeryturę pozostawał w rezerwie kadrowej Wojska Polskiego w stopniu kapitana. Oprócz pracy zawodowej prowadził szeroką działalność pozarządową oraz społeczną. Witold Zdunek był współtwórcą założonego w 1996 roku Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Energetycznych, przekształconego kilka lat później w Stowarzyszenie Polskich Energetyków, gdzie do 2014 roku był prezesem Oddziału Warszawskiego. W latach 2004–2008 zajmował stanowisko wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Energetyków.

Podczas prezesury Witolda Zdunka w Warszawskim Oddziale SPE zostało opracowanych szereg ekspertyz oraz opinii technicznych z zakresu elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz instalacji gazowych. W tym czasie zostało wydanych szereg podręczników oraz broszur szkoleniowych. Prowadzone były liczne zajęcia dydaktyczne oraz seminaria. Funkcjonująca przy Oddziale Komisja Kwalifikacyjna, powołana na mocy Decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, prowadziła szkolenia oraz odbierała egzaminy kwalifikacyjne zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie stwierdzania kwalifikacji u osób zajmujących się eksploatacją lub dozorem sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych, energetycznych i gazowych.

Zobacz także: Władysław Dudek

W latach 2003–2013 prezes Witold Zdunek nadzorował prace Komisji Racjonalizacji Gospodarki Energetycznej w Budownictwie, powołanej przez Ministra Gospodarki jako społeczny organ doradczy. W tym czasie zorganizował szereg konferencji poświęconych bezpieczeństwu w elektroenergetyce, gospodarce elektroenergetycznej oraz ochronie przeciw­pożarowej w budownictwie. W ramach działalności KRGEB, w 2003 roku Witold Zdunek wraz z Radosławem Lenartowiczem wydali popularny podręcznik dla osób ubiegających się o świadectwo kwa­lifi­kacyjne grupy 1 pt. „Egzamin kwali­fi­ka­cyjny. Grupa 1”, który doczekał się dzie­wię­ciu wydań. Witold Zdunek posiadał tytuł rzeczoznawcy-audytora SPE oraz rzeczoznawcy kosztorysowego Stowa­rzy­sze­­nia Kosztorysantów Bu­do­wlanych. Był czynnym członkiem Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych. W 2014 roku ze względu na poważną chorobę opuścił szeregi SPE.

Z biegiem czasu powrócił do zdrowia, co zaskutkowało powołaniem Stowarzyszenia Energetyka i Efektywność Energetyczna. W ramach nowego stowarzyszenia, prezes URE powołał komisję kwalifikacyjną z prawem egzaminowania i wydawania świadectw kwalifikacyjnych grupy 1. Została wówczas wznowiona działalność egzaminacyjno-dydaktyczna. Prezes Witold Zdunek za osiągnięcia dydaktyczne oraz naukowe był wielokrotnie wyróżniany, m.in. przez Rektora Politechniki War­szaw­skiej, oraz wielokrotnie odznaczany krzy­ża­mi i medalami państwowymi oraz resor­to­wymi. Zmarł nagle, w pełni sił, 19 maja 2019 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Pół­noc­nym w Warszawie (kwatera: W-I-8, rząd 6, grób 1).

[z kart historii, Witold Zdunek, elektryk, życiorys elektryka, SEP, Stowarzyszenie Elektryków Polskich]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2019

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Stanisław Andrzejewski urodził się 9.11.1908 r. w Opatówku k. Kalisza. Będąc absolwentem gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, uzyskał egzamin dojrzałości w 1926 r. W 1933 r. ukończył studia,... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl