Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

mgr inż. Witold Zdunek

4.08.1945 – 19.05.2019
mgr inż. Witold Zdunek
mgr inż. Witold Zdunek
Fot. Redakcja EI

Urodził się 4 sierpnia 1945 roku w Ostrówku Węgrowskim, koło Łochowa w powiecie Węgrów. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Technikum Elektrycznym w Łowiczu. Podczas nauki w technikum przynależał do szkolnej drużyny piłki nożnej, która pobudziła w nim zamiłowanie do sportu, co spowodowało, że do końca życia pozostawał czynnym działaczem sportowym. Po zdaniu matury w 1964 roku i uzyskaniu tytułu technika elektryka, rozpoczął pracę na stanowisku głównego energetyka Fabryki Odlewów i Urządzeń Rolniczych Ostrówek, obecnie Fabryka Maszyn Budowlanych „Bumar-Proma” w Ostrówku Węgrowskim.

Rok później został przyjęty na studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, którą ukończył w 1970 roku, uzyskując tytuł mgr. inż. elektryka w specjalności elektroenergetyczne linie kablowe. Tego samego roku rozpoczął pracę w Instytucie Wysokich Napięć i Wielkich Mocy Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, skąd w 2006 roku odszedł na emeryturę. Podczas pracy na Politechnice Warszawskiej, w ramach zajęć dydaktycznych prowadził wykłady, ćwiczenia laboratoryjne oraz ćwiczenia audytoryjne z następujących przedmiotów: geometria wykreślana, technika wysokich napięć, materiałoznawstwo elektryczne, eksploatacja urządzeń elektrycznych.

Przeczytaj również: Stanisław Andrzejewski

W ramach pracy naukowej zajmował się badaniem i poszukiwaniem nowych materiałów izolacyjnych. W tym okresie opracował projekt modernizacji systemu zasilania w energię elektryczną Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz nadzorował jego realizację. Podczas pracy na Politechnice odbył roczny staż naukowy w Nowosybirskim Instytucie Elektrotechnicznym, obecnie Nowosybirski Państwowy Uniwersytet Techniczny. Prowadził liczne prace dyplomowe oraz nadzorował prace studenckich kół naukowych. Pod jego nadzorem zostało wykształconych wiele pokoleń inżynierów elektryków.

Przez okres pracy na Politechnice Warszawskiej, do przejścia na emeryturę pozostawał w rezerwie kadrowej Wojska Polskiego w stopniu kapitana. Oprócz pracy zawodowej prowadził szeroką działalność pozarządową oraz społeczną. Witold Zdunek był współtwórcą założonego w 1996 roku Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Energetycznych, przekształconego kilka lat później w Stowarzyszenie Polskich Energetyków, gdzie do 2014 roku był prezesem Oddziału Warszawskiego. W latach 2004–2008 zajmował stanowisko wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Energetyków.

Podczas prezesury Witolda Zdunka w Warszawskim Oddziale SPE zostało opracowanych szereg ekspertyz oraz opinii technicznych z zakresu elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz instalacji gazowych. W tym czasie zostało wydanych szereg podręczników oraz broszur szkoleniowych. Prowadzone były liczne zajęcia dydaktyczne oraz seminaria. Funkcjonująca przy Oddziale Komisja Kwalifikacyjna, powołana na mocy Decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, prowadziła szkolenia oraz odbierała egzaminy kwalifikacyjne zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie stwierdzania kwalifikacji u osób zajmujących się eksploatacją lub dozorem sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych, energetycznych i gazowych.

Zobacz także: Władysław Dudek

W latach 2003–2013 prezes Witold Zdunek nadzorował prace Komisji Racjonalizacji Gospodarki Energetycznej w Budownictwie, powołanej przez Ministra Gospodarki jako społeczny organ doradczy. W tym czasie zorganizował szereg konferencji poświęconych bezpieczeństwu w elektroenergetyce, gospodarce elektroenergetycznej oraz ochronie przeciw­pożarowej w budownictwie. W ramach działalności KRGEB, w 2003 roku Witold Zdunek wraz z Radosławem Lenartowiczem wydali popularny podręcznik dla osób ubiegających się o świadectwo kwa­lifi­kacyjne grupy 1 pt. „Egzamin kwali­fi­ka­cyjny. Grupa 1”, który doczekał się dzie­wię­ciu wydań. Witold Zdunek posiadał tytuł rzeczoznawcy-audytora SPE oraz rzeczoznawcy kosztorysowego Stowa­rzy­sze­­nia Kosztorysantów Bu­do­wlanych. Był czynnym członkiem Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych. W 2014 roku ze względu na poważną chorobę opuścił szeregi SPE.

Z biegiem czasu powrócił do zdrowia, co zaskutkowało powołaniem Stowarzyszenia Energetyka i Efektywność Energetyczna. W ramach nowego stowarzyszenia, prezes URE powołał komisję kwalifikacyjną z prawem egzaminowania i wydawania świadectw kwalifikacyjnych grupy 1. Została wówczas wznowiona działalność egzaminacyjno-dydaktyczna. Prezes Witold Zdunek za osiągnięcia dydaktyczne oraz naukowe był wielokrotnie wyróżniany, m.in. przez Rektora Politechniki War­szaw­skiej, oraz wielokrotnie odznaczany krzy­ża­mi i medalami państwowymi oraz resor­to­wymi. Zmarł nagle, w pełni sił, 19 maja 2019 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Pół­noc­nym w Warszawie (kwatera: W-I-8, rząd 6, grób 1).

[z kart historii, Witold Zdunek, elektryk, życiorys elektryka, SEP, Stowarzyszenie Elektryków Polskich]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2019

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl