Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Współczynnik bezpieczeństwa FS dla  przekładników prądowych

Porównanie wymagań stawianych przekładnikom klasycznym oraz przekładnikom małej mocy
Przekładniki rdzeniowe zabezpieczeniowe produkcji ABB
Przekładniki rdzeniowe zabezpieczeniowe produkcji ABB
Fot. library.e.abb.com

Przekładniki prądowe są niezbędnym elementem każdego systemu elektroenergetycznego. Służą przetwarzaniu prądu z obwodów pierwotnych na niskoenergetyczny sygnał bezpieczny dla obsługi i zabezpieczeń oraz elementów rozliczeniowych.

W artykule:

• Charakterystyka ogólna przekładników
• Wymagania stawiane rdzeniowym przekładnikom zabezpieczającym
• Wymagania stawiane przekładnikom małej mocy

Charakterystyka ogólna przekładników

Przekładniki prądowe – rdzeniowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • przekładniki pomiarowe, 
  • przekładniki zabezpieczeniowe.

Do pierwszej grupy przynależą przekładniki prądowe – rozliczeniowe, które pełnią przede wszystkim funkcję przetworzenia prądu pierwotnego na sygnał wykorzystywany przez mierniki prądu i liczników energii elektrycznej. W przypadku wystąpienia przetężenia prądu po stronie pierwotnej (spowodowanego np. zwarciem) przekładniki pomiarowe mają za zadanie chronić sprzęt pomiarowy i rozliczeniowy przed uszkodzeniem.

Czytaj też: Problematyka obciążalności prądowej ciągłej przewodów szynowych wielkoprądowych SN >>

Drugą grupę stanowią przekładniki prądowe zabezpieczeniowe, które przetwarzają prąd pierwotny na sygnał wykorzystywany przez zabezpieczenia elektroenergetyczne. Przekładniki zabezpieczeniowe oprócz pracy w warunkach znamionowych muszą być przystosowane do transformacji przetężeń prądu (zwarcie w sieci) w możliwie największym zakresie i z jak największą możliwą dokładnością.

Obydwie wyżej wymienione grupy przekładników prądowych rdzeniowych włącza się szeregowo w pierwotny obwód prądowy. Prąd przepływający przez uzwojenie pierwotne przekładnika indukuje przepływ prądu w zamkniętym obwodzie wtórnej strony przekładnika. W dalszej części artykułu będziemy się koncentrować na przekładnikach rdzeniowych zabezpieczeniowych.

We współczesnych rozwiązaniach technicznych elektroenergetycznej automatyki zabezpieczającej i różnorodnej aparatury pomiarowej, coraz częściej stosuje się przekładniki prądowe małej mocy LPCT (Low Power Current Transformers), takie, które wykorzystują ideę cewki Rogowskiego. Mogą one skutecznie zastępować klasyczne przekładniki rdzeniowe, od których są znacznie gabarytowo mniejsze i lżejsze. W tym rodzaju przekładników bardzo ważna jest geometria, mająca wpływ na dokładność pomiaru.

Wymagania stawiane rdzeniowym przekładnikom zabezpieczającym

Przekładniki elektroenergetyczne wykonuje się w formie typoszeregu na określony prąd znamionowy i napięcie robocze. Projektanci stacji elektroenergetycznych projektując stację na określony prąd znamionowy i napięcie robocze dobierają z typoszeregu przekładnik o wymaganych parametrach. W elektroenergetyce przyjmuje się wartość prądu strony wtórnej przekładnika na poziomie 1 lub 5 amperów dla prądu znamionowego płynącego po stronie pierwotnej przekładnika. Na rysunku 1. przedstawiono przykład wykonania rdzeniowych przekładników zabezpieczeniowych produkcji ABB.

Rys. 1. Przekładniki rdzeniowe zabezpieczeniowe produkcji ABB [6]

Według normy [1] znamionowy błąd prądowy przekładnika rdzeniowego określony jest wzorem (1).

gdzie:

e – błąd względny,

Ip – bieżący prąd strony pierwotnej,

Is – bieżący prąd strony wtórnej,

kr – znamionowy współczynnik transformacji. Oprócz znamionowego błędu prądowego istnieje też błąd kątowy.

Rozumiany jest jako różnica wskazowa pomiędzy Ip a Is. Błąd jest dodatni gdy prąd Ip wyprzedza Is. Norma [1] definiuje następujące klasy dokładności: 0,1; 0,2; 0,5; 1; 3. Liczby definiujące klasę określają wartość maksymalnego błędu dopuszczalną dla danej klasy. Przykładowe błędy dopuszczalne w niektórych klasach przedstawiono w tabeli 1.

Tab. 1. Przykładowe dopuszczalne normą [1] błędy pomiarowe przekładników rdzeniowych

Oprócz powyższych definiowany jest także współczynnik bezpieczeństwa przyrządów FS [1], [4]. Jest to stosunek znamionowego prądu pierwotnego bezpiecznego IPL do znamionowego prądu pierwotnego Ipr. Przy obliczaniu tego współczynnika, założono że przekładnik jest obciążony mocą znamionową.

Przez prąd pierwotny bezpieczny IPL rozumiemy wartość skuteczna prądu pierwotnego, przy którym błąd całkowity przekładnika jest równy lub większy 10%. Współczynnik FS jest bardzo ważny dla projektowania układów pomiarowych do urządzeń zabezpieczeniowych. Można przyjąć, że wraz z dowolnym wzrostem prądu pierwotnego wartość prądu strony wtórnej nie przekroczy 2XIsn (przez Isn rozumiemy znamionowy prąd strony wtórnej przekładnika) [7]. Wynika to z nasycenia rdzenia i ograniczenia zdolności przekładników rdzeniowych do transformacji prądów zwarciowych.

gdzie:

FS – współczynnik bezpieczeństwa,

IPL – prąd strony pierwotnej bezpieczny dla urządzeń,

Ipr – prąd znamionowy strony pierwotnej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[współczynnik bezpieczeństwa FS, przekładniki pradowe, system elektroenergetyczny, instalacje elektroenergetyczne, przekładniki zabezpieczające]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

mgr inż. Jerzy Chudorliński
mgr inż. Jerzy Chudorliński
Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej o specjalności aparatura elektroniczna. Zajmował się zagadnieniami związanymi z konstrukcją sprzętu powszechnego użytku oraz konstrukcją spr... więcej »
 Grzegorz  Kowalski
 Grzegorz  Kowalski
Instytut Tele- i Radiotechniczny więcej »
mgr inż. Andrzej  Jaworski
mgr inż. Andrzej  Jaworski
Instytut Tele- i Radiotechniczny w Warszawie więcej »
mgr inż. Jakub Chudorliński
mgr inż. Jakub Chudorliński
Instytut Tele- i Radiofoniczny więcej »
inż. Karol Reszczyk
inż. Karol Reszczyk
Brak informacji o autorze... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl