Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Problematyka obciążalności prądowej ciągłej przewodów szynowych wielkoprądowych SN

Analysis of current – carrying ampacity of mv heavy current busbars
Rozwiązania konstrukcyjne szyn: a) szynoprzewód wentylowany, b) szynoprzewód jednobiegunowy (Holduct), c) system szyn zbiorczych w wykonaniu nieizolowanym o obciążalności 2500 A
Rozwiązania konstrukcyjne szyn: a) szynoprzewód wentylowany, b) szynoprzewód jednobiegunowy (Holduct), c) system szyn zbiorczych w wykonaniu nieizolowanym o obciążalności 2500 A
Fot. Elektrobudowa

Przewody szynowe wielkoprądowe (szynoprzewody) SN stosowane są przesyłania energii elektrycznej z generatorów w elektrowniach (elektrociepłowniach) do transformatorów blokowych, a także służą do przesyłania i rozdziału energii elektrycznej głównych obwodów zasilania w stacjach elektroenergetycznych i w dużych zakładach przemysłowych. Zapewniają przy tym dużą pewność dostawy energii elektrycznej o odpowiedniej jakości oraz tańszą eksploatację [5, 7, 8, 9].

Konstrukcje przewodów szynowych są wykonywane jako układy jedno- lub trójfazowe, przy czym poszczególne tory prądowe danych faz składają się z pojedynczych szyn bądź tworzone są z pakietów sztywnych szyn o różnych kształtach (rys. 1.).

Podczas przepływu prądów obciążeniowych ciągłych w przewodach szynowych występują straty energii elektrycznej, które w całości ulegają przemianie w energię cieplną, powodującą podwyższenie się temperatury, przede wszystkim torów prądowych, ale i sąsiadujących z nimi elementów izolacyjnych i konstrukcyjnych. Podstawowym składnikiem tego ciepła są straty energii (mocy) powodowane rezystancją toru prądowego (straty mocy Joule’a), która jest zależna od temperatury ϑ toru, a w przypadku przepływu w danym przewodzie prądu przemiennego, także współczynnika strat dodatkowych (wypierania prądu) kw. Przy tym intensywność odprowadzania ciepła z toru prądowego jest ważnym czynnikiem decydującym o przyrostach temperatury danego toru w stosunku do temperatury otoczenia [5, 7, 10]. Należy ponadto podkreślić, że w warunkach zwarciowych tory wielkoprądowe podlegają dodatkowemu nagrzewaniu, a także narażeniom elektrodynamicznym [1, 8], które nie są przedmiotem rozważań tego opracowania.

Rys. 1. Rozwiązania konstrukcyjne szyn: a) szynoprzewód wentylowany, b) szynoprzewód jednobiegunowy (Holduct), c) system szyn zbiorczych w wykonaniu nieizolowanym o obciążalności 2500 A (fot. Elektrobudowa)


Czytaj też: Wyposażenie rozdzielnic średniego napięcia >>

Analiza wyboru kształtu i konfiguracji przewodów szynowych wielkoprądowych SN

Zwiększone straty energii (mocy) przy prądzie przemiennym niż przy prądzie stałym o takiej samej wartości skutecznej, wynikają z nierównomiernego przepływu prądu w przewodniku, w wyniku występującego tam zjawiska naskórkowości oraz w pewnych układach torów prądowych prowadzonych blisko siebie również zjawiska zbliżenia [1, 5, 6, 7, 10, 11]. Miarą tych strat jest współczynnik strat dodatkowych (współczynnik wypierania prądu) kw.

Wartość strat mocy czynnej P, w watach, podczas przepływu prądu przemiennego I, w amperach, o stałej wartości przez tor prądowy o stałym przekroju na całej długości, o stałych wartościach rezystywności i przewodności cieplnej materiału przewodowego, wyznacza się ze wzoru [5, 7, 8, 9]:

gdzie:

kw – współczynnik strat dodatkowych, tzw. współczynnik wypierania prądu,

Rc – rezystancja przewodnika przy prądzie stałym, w [Ω].

Współczynnik strat dodatkowych kw, informujący o zwiększeniu rezystancji toru prądowego w zależności od kształtu jego przekroju i częstotliwości zmian prądu, określany jest z zależności:

gdzie:

k0 – współczynnik uwzględniający zjawisko naskórkowości,

kz – współczynnik uwzględniający zjawisko zbliżenia przewodników.

Efekt zjawiska naskórkowości przewodu zależy od wymiarów geometrycznych przekroju toru, jego przenikalności magnetycznej i przewodności elektrycznej oraz częstotliwości [1, 2, 3, 5]. Przykładowo, dla toru prądowego o przekroju kołowym, w wyniku efektu naskórkowości, gęstość prądu począwszy od obrzeża toru do jego środka, zmienia się jak na rysunku 2. Prostokąt zakreskowany na tym wykresie obrazuje grubość warstwy δ, w której średnia wartość gęstości prądu j stanowi około 70% wartości prądu przy zewnętrznej powierzchni toru.

Rys. 2. Zmniejszanie się gęstości prądu w głąb przekroju przewodnika, w wyniku efektu naskórkowości.

gdzie:
δ – grubość warstwy, w [m],
ρ – rezystywność materiału, w[Ω/m],
μ – przenikalność magnetyczna, w[H/m],
f – częstotliwość, w [Hz].

Wartości współczynników naskórkowości k0 i zbliżenia kz dla torów prądowych o przekroju kołowym można wyznaczyć z zależności analitycznych [1, 5, 6]. Natomiast określenie wartości współczynnika k0 i kz dla torów prądowych prostokątnych oraz o innych kształtach jest bardziej złożone i stąd w literaturze z tej dziedziny wykorzystuje się odpowiednie wykresy, powstałe w oparciu o badania eksperymentalne [2, 5, 6, 10].

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!


[obciążalność prądowa, przewody szynowe, przewody szynowe wielkoprądowe SN, szynoprzewody, przewody szynowe sn, zabezpieczenia upływowe, rozdział energii elektrycznej, dostawa energii elektrycznej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl