Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Akumulatory do fotowoltaiki - jak działają? Dlaczego są takie istotne?

 STILO ENERGY  |  30.08.2019
O możliwościach paneli fotowoltaicznych mówi się ostatnio bardzo wiele. Te nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Jednak oprócz faktu, że mogą zaopatrywać nasz dom bieżąco w energię elektryczną, zamieniając energię słoneczną w prąd zmienny, to dodatkowo dają nam możliwość magazynowania owej energii na własne potrzeby lub po to, by jej nadwyżki odsprzedać do sieci energetycznej. W ten sposób stajemy się nie tylko konsumentem, ale i prosumentem. Aby jednak móc gromadzić energię, potrzebujemy… akumulatora.

Czym jest akumulator do fotowoltaiki i jak działa?

Akumulator to rodzaj ogniwa galwanicznego wielokrotnego użytku, czyli tzw. ogniwo wtórne. Służy on do magazynowania oraz oddawania energii elektrycznej. Wszystko oparte jest o procesy fizyczne, oraz chemiczne wedle których urządzenie takie zostaje zaprojektowane i skonstruowane. Akumulatory mamy w samochodach, w telefonach komórkowych i w wielu innych przenośnych urządzeniach. Akumulatorami są również popularne ostatnimi czasy powerbanki.

Żywotność akumulatora zależy nie tylko od jego rodzaju, ale również od sposobu eksploatacji. Wcześniej, czy później każdy akumulator straci swoje właściwości, gdyż procesy chemiczne zachodzące w nim są odwracalne, ale tylko do pewnego stopnia. Jeśli więc myślimy o doborze stosownego urządzenia pod kątem fotowoltaiki, powinniśmy rozważyć wszystkie dostępne opcje, w sposób zbalansowany i rozsądny. Nasz wybór zaważy bowiem, w późniejszym czasie, na eksploatacji urządzeń. Dlatego nie warto oszczędzać tam, gdzie nie ma to sensu na dłuższą metę.

Rodzaje akumulatorów

  • Klasyczne, które oparte są o elektrolity w postaci ciekłej (roztwór kwasu siarkowego), wypełniające ogniwo. Są one najczęściej polecanymi w kontekście fotowoltaiki. Jednak z pewnością należy wzbogacić je o dodatkowe wyposażenie, jak np. zewnętrzne rekombinatory gazów, czy zewnętrzna płyta dodatnia. W ten sposób przedłużymy jego żywotność i zmniejszymy konieczność częstego serwisowania,
  • Żelowe, w których elektrolit uwięziony w strukturze krzemionki zamieniono w żel. Są droższe od klasycznych, ale mniej awaryjne. Poleca się je stosować w instalacjach o niestabilnej sieci zasilającej.
  • AGM są najmniej awaryjne i najbardziej bezpieczne, ale oferują najkrótszą żywotność w cyklu naładowanie-rozładowanie. Dlatego nie poleca się ich do większych instalacji lub farm fotowoltaicznych.

Dobór i montaż akumulatora do fotowoltaiki

Przy doborze akumulatora należy przede wszystkim pamiętać o kilku czynnikach. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę podstawowe prawo, które (w dużym skrócie) mówi o tym, że lepiej jeśli akumulator jest ciągle naładowany, niż całkowicie rozładowany. W ten sposób przedłużamy bowiem jego trwałość. Każdy użytkownik telefonu komórkowego wie, że jeśli lepiej dba o swoją baterię, tym dłużej będzie ona działać. Na tym prostym przykładzie można najszybciej i najłatwiej wytłumaczyć tę zależność.

Wybrany przez nas komponent musi być zatem sprzętem ładującym się szybko, a jednocześnie pojemnym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że najwięcej energii schodzić będzie z niego w porze wieczornej, a największą jej dawkę dostawać będzie w południe. Dodatkowo trzeba pamiętać o nieco innym charakterze użytkowania w porze letniej, a innym w porze zimowej. Wybrany przez nas akumulator musi być zatem sprzętem niezawodnym, wytrzymałym i elastycznym.

Przed montażem urządzenia należy skontrolować jego podstawowe parametry. Czy numer w dokumentacji jest tożsamy z numerem z tabliczki znamionowej oraz czy wszystkie złącza są odpowiednio wpięte. Dobrze zatem, by instalacją zajął się fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami. Odwrotnie podłączone elektrody mogą być bowiem wyrokiem śmierci dla naszego urządzenia. Raz do roku dokonuje się kontroli napięcia wszystkich ogniw baterii. Prócz tego należy regularnie monitorować stan wszystkich śrub i przyłączeń. Warto zadbać również o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu oraz cykliczne czyszczenie samych baterii.

Prosument, czyli...

Jak już wspomniano w samym wstępie, prosument to ktoś, kto produkuje na własne potrzeby, ale również może odsprzedawać wyprodukowane nadwyżki do sieci, zarabiając na tym. Jest to zjawisko naturalne i w pełni wspierane przez obecne prawo. Aby jednak móc tego dokonywać, energię musi gdzieś gromadzić. Niezbędne są do tego specjalistyczne, wyżej wspomniane, odpowiednio dobrane akumulatory. Dlatego jeśli już zdecydujemy się na panele, warto zwrócić się do firmy, która zadba o nas kompleksowo. W bogatej ofercie rynkowej firma Stilo Energy jest partnerem godnym zaufania.

W dzisiejszej epoce galopującego postępu, warto przestać myśleć wyłącznie o tym, co tu i teraz, ale również czas pomyśleć o przyszłości naszej planety. Fotowoltaika jest obecnie nie tylko najbardziej obiecującym, ale i najbardziej praktycznym i najłatwiejszym do zastosowania odnawialnym źródłem energii. Dlatego, jeśli dysponujemy odpowiednimi warunkami, nie powinniśmy się zbyt długo nad tym rozwiązaniem zastanawiać. To nie tylko dobra inwestycja na teraz, ale i na przyszłość.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl