Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Akumulatory do fotowoltaiki - jak działają? Dlaczego są takie istotne?

 STILO ENERGY  |  30.08.2019
O możliwościach paneli fotowoltaicznych mówi się ostatnio bardzo wiele. Te nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Jednak oprócz faktu, że mogą zaopatrywać nasz dom bieżąco w energię elektryczną, zamieniając energię słoneczną w prąd zmienny, to dodatkowo dają nam możliwość magazynowania owej energii na własne potrzeby lub po to, by jej nadwyżki odsprzedać do sieci energetycznej. W ten sposób stajemy się nie tylko konsumentem, ale i prosumentem. Aby jednak móc gromadzić energię, potrzebujemy… akumulatora.

Czym jest akumulator do fotowoltaiki i jak działa?

Akumulator to rodzaj ogniwa galwanicznego wielokrotnego użytku, czyli tzw. ogniwo wtórne. Służy on do magazynowania oraz oddawania energii elektrycznej. Wszystko oparte jest o procesy fizyczne, oraz chemiczne wedle których urządzenie takie zostaje zaprojektowane i skonstruowane. Akumulatory mamy w samochodach, w telefonach komórkowych i w wielu innych przenośnych urządzeniach. Akumulatorami są również popularne ostatnimi czasy powerbanki.

Żywotność akumulatora zależy nie tylko od jego rodzaju, ale również od sposobu eksploatacji. Wcześniej, czy później każdy akumulator straci swoje właściwości, gdyż procesy chemiczne zachodzące w nim są odwracalne, ale tylko do pewnego stopnia. Jeśli więc myślimy o doborze stosownego urządzenia pod kątem fotowoltaiki, powinniśmy rozważyć wszystkie dostępne opcje, w sposób zbalansowany i rozsądny. Nasz wybór zaważy bowiem, w późniejszym czasie, na eksploatacji urządzeń. Dlatego nie warto oszczędzać tam, gdzie nie ma to sensu na dłuższą metę.

Rodzaje akumulatorów

  • Klasyczne, które oparte są o elektrolity w postaci ciekłej (roztwór kwasu siarkowego), wypełniające ogniwo. Są one najczęściej polecanymi w kontekście fotowoltaiki. Jednak z pewnością należy wzbogacić je o dodatkowe wyposażenie, jak np. zewnętrzne rekombinatory gazów, czy zewnętrzna płyta dodatnia. W ten sposób przedłużymy jego żywotność i zmniejszymy konieczność częstego serwisowania,
  • Żelowe, w których elektrolit uwięziony w strukturze krzemionki zamieniono w żel. Są droższe od klasycznych, ale mniej awaryjne. Poleca się je stosować w instalacjach o niestabilnej sieci zasilającej.
  • AGM są najmniej awaryjne i najbardziej bezpieczne, ale oferują najkrótszą żywotność w cyklu naładowanie-rozładowanie. Dlatego nie poleca się ich do większych instalacji lub farm fotowoltaicznych.

Dobór i montaż akumulatora do fotowoltaiki

Przy doborze akumulatora należy przede wszystkim pamiętać o kilku czynnikach. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę podstawowe prawo, które (w dużym skrócie) mówi o tym, że lepiej jeśli akumulator jest ciągle naładowany, niż całkowicie rozładowany. W ten sposób przedłużamy bowiem jego trwałość. Każdy użytkownik telefonu komórkowego wie, że jeśli lepiej dba o swoją baterię, tym dłużej będzie ona działać. Na tym prostym przykładzie można najszybciej i najłatwiej wytłumaczyć tę zależność.

Wybrany przez nas komponent musi być zatem sprzętem ładującym się szybko, a jednocześnie pojemnym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że najwięcej energii schodzić będzie z niego w porze wieczornej, a największą jej dawkę dostawać będzie w południe. Dodatkowo trzeba pamiętać o nieco innym charakterze użytkowania w porze letniej, a innym w porze zimowej. Wybrany przez nas akumulator musi być zatem sprzętem niezawodnym, wytrzymałym i elastycznym.

Przed montażem urządzenia należy skontrolować jego podstawowe parametry. Czy numer w dokumentacji jest tożsamy z numerem z tabliczki znamionowej oraz czy wszystkie złącza są odpowiednio wpięte. Dobrze zatem, by instalacją zajął się fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami. Odwrotnie podłączone elektrody mogą być bowiem wyrokiem śmierci dla naszego urządzenia. Raz do roku dokonuje się kontroli napięcia wszystkich ogniw baterii. Prócz tego należy regularnie monitorować stan wszystkich śrub i przyłączeń. Warto zadbać również o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu oraz cykliczne czyszczenie samych baterii.

Prosument, czyli...

Jak już wspomniano w samym wstępie, prosument to ktoś, kto produkuje na własne potrzeby, ale również może odsprzedawać wyprodukowane nadwyżki do sieci, zarabiając na tym. Jest to zjawisko naturalne i w pełni wspierane przez obecne prawo. Aby jednak móc tego dokonywać, energię musi gdzieś gromadzić. Niezbędne są do tego specjalistyczne, wyżej wspomniane, odpowiednio dobrane akumulatory. Dlatego jeśli już zdecydujemy się na panele, warto zwrócić się do firmy, która zadba o nas kompleksowo. W bogatej ofercie rynkowej firma Stilo Energy jest partnerem godnym zaufania.

W dzisiejszej epoce galopującego postępu, warto przestać myśleć wyłącznie o tym, co tu i teraz, ale również czas pomyśleć o przyszłości naszej planety. Fotowoltaika jest obecnie nie tylko najbardziej obiecującym, ale i najbardziej praktycznym i najłatwiejszym do zastosowania odnawialnym źródłem energii. Dlatego, jeśli dysponujemy odpowiednimi warunkami, nie powinniśmy się zbyt długo nad tym rozwiązaniem zastanawiać. To nie tylko dobra inwestycja na teraz, ale i na przyszłość.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl