Artykuł sponsorowany

Zespoły prądotwórcze (część 4.)

Hałas i lokalizacja zespołu
 AGREGATY POLSKA  |  22.08.2019

Oferowana przez nas oferta urządzeń – od zasilaczy UPS do dużych systemów zasilania gwarantowanego wyposażonych m.in. w zespoły prądotwórcze, systemy poprawy jakości energii, szafy dystrybucji dużych mocy itp., zaprojektowanych według indywidualnych potrzeb, pozwala rozwiązać częste problemy branży. Zespoły prądotwórcze mogą być dostarczane w wersjach wyciszonych – do posadowienia na zewnątrz w obudowach odpornych na warunki atmosferyczne oraz otwartych do zabudowy wewnątrz pomieszczenia. Proponowane rozwiązania w standardzie posiadają regulację napięcia i umożliwiają bezpieczną pracę z wrażliwymi odbiornikami. Zapewnienie odpowiedniej jakości oraz wysokiej dostępności zasilania to jedno z kluczowych zagadnień dla branży produkcyjnej i przemysłu.

Kryteria doboru

Do najważniejszych kryteriów należy dobór właściwej mocy zespołów prądotwórczych i zasilaczy bezprzerwowych ze względu na specyfikę zasilanych odbiorników i urządzeń elektrycznych, które mogą wymagać specjalnych nastaw układów automatyki.

Nie można także zapominać o właściwie dobranej i zaprojektowanej rozdzielnicy głównej zawierającej układ(y) SZR, automatykę zapewniająca zrzut mocy oraz zabezpieczenia odpływowe z uwzględnieniem zmienionych impedancji zwarciowych przy zasilaniu urządzeń z zespołu prądotwórczego.

Kolejnym etapem jest dobór wielkości, lokalizacji i wymagań szczególnych w odniesieniu do zbiorników paliwa znajdujących się przy zespole prądotwórczym oraz baterii akumulatorów w przypadku zasilaczy UPS. Dobór miejsca instalacji zespołów prądotwórczych i zasilaczy bezprzerwowych powinien być poprzedzony analizą obciążalności stropów, wydajnością systemów wentylacji, a w przypadku zespołu prądotwórczego możliwością ponownego tankowania paliwa. Dla generatorów prądotwórczych krytyczny może okazać się właściwy dobór i wytyczne producenta w zakresie systemów wentylacyjnych i układów wyrzutu spalin zarówno w czasie pracy rezerwowej urządzeń, jak i podczas postoju. Dowiedz się więcej >>

Należy pamiętać, by wykonać obliczenia w zakresie doboru kabli i zabezpieczeń dla zmienionych parametrów zwarciowych i przeciwporażeniowych przy zasilaniu z generatora przy uwzględnieniu powstających spadków napięć i właściwego doboru wyłączników mocy.

Agregaty PolskaLokalizacja zespołu

Jedną z podstawowych kwestii jest dobór miejsca instalacji zespołu prądotwórczego ze względu na możliwości jego tankowania oraz odległości od innych obiektów ze względu na generowany hałas. Zespół prądotwórczy może być instalowany w kontenerze ustawianym na fundamencie betonowym poza budynkiem lub w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu. W obu przypadkach instalacja zespołu wymaga czerpni powietrza oraz odprowadzenia spalin i odpowiedniej wentylacji pomieszczenia.

Wybór miejsca posadowienia powinien być związany z analizą oddziaływania hałasu na obiekt i jego otoczenie, w szczególności obiekty sąsiednie, w oparciu o: analizy hałasowe – obliczenia generowanego dźwięku i jego rozchodzenie się, niezbędne środki zaradcze ograniczające hałas oraz pomiary hałasu w obiekcie.

Przepisy dotyczące hałasu

Jednolity tekst rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku został ogłoszony 22 stycznia 2014 r. w Dzienniku Ustaw jako obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 15 października 2013 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego (DzU z 2014 r., poz. 112). W rozporządzeniu tym określono obiekty i rodzaje działalności będące źródłem hałasu oraz dopuszczalne dla nich poziomy hałasu – w § 1. określone zostały:

1) zróżnicowane dopuszczalne poziomy hałasu określone wskaźnikami hałasu LDWN, LN, LAeq D i LAeq N dla następujących rodzajów terenów przeznaczonych:

 1. pod zabudowę mieszkaniową,
 2. pod szpitale i domy opieki społecznej,
 3. pod budynki związane ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży,
 4. na cele uzdrowiskowe,
 5. na cele rekreacyjno-wypoczynkowe,
 6. na cele mieszkaniowo-usługowe;

2) poziomy hałasu z uwzględnieniem rodzaju obiektu lub działalności będącej źródłem hałasu;

Natomiast dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku są określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Dokonane pomiary hałasu obiektu rzeczywistego potwierdzają właściwe wykonanie obliczeń a przykładowy protokół sporządzony przez Urząd Dozoru Technicznego, przedstawiono na fotografiach 1-3. Skonsultuj się z naszymi ekspertami >>

Dobór układów automatyki i zabezpieczeń

Zainstalowany w rozdzielnicy głównej układ samoczynnego złączania rezerwy (SZR) i jego elementy napędowe powinny być właściwie oznakowane. W polu linii zasilania podstawowego i rezerwowego powinna być kontrolowana obecność napięcia. Najlepiej, jeżeli na wyświetlaczu widoczny jest stan wszystkich łączników i aktualny układ zasilania. Należy zabezpieczyć układ SZR poprzez instalację blokady mechanicznej, aby nie nastąpiło samoczynne połączenia sieci elektroenergetycznej i zespołu prądotwórczego. Prądnica powinna być zabezpieczona przed przeciążeniami i skutkami zwarć za pomocą układów zabezpieczających usytuowanych w jej pobliżu.

W przypadku dużych obiektów może okazać się konieczne zainstalowanie automatyki zapewniającej zrzuty mocy urządzeń niezasilanych przy scenariuszach pożarowych lub po użyciu „przeciwpożarowego wyłącznika prądu” (PWP). W trybie pożarowym może być konieczność synchronizacji generatorów i praca redundantna na potrzeby zasilania urządzeń przeciwpożarowych.

Pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany zespół prądotwórczy, należy wyposażyć w rozdzielnicę potrzeb własnych, oświetlenie, gniazda odbiorcze oraz instalację elektryczną sterowania wentylacją, oraz innymi urządzeniami przewidzianymi w projekcie w zależności od potrzeb. W przypadku obciążeń niesymetrycznych współczynnik mocy cosφ jest różny dla poszczególnych faz.

Przykład uszkodzonego wentylatora wałowego przez przedmioty magazynowane w agregatorni

Niepożądanym skutkiem niesymetrycznego obciążenia jest wzrost wartości napięcia ponad wartość znamionową najczęściej w fazie najmniej obciążonej. Oszacowanie wartości mocy deformacji powodowanej niesymetrycznym obciążeniem jest dość trudne, stąd zaleca się aby podczas projektowania układu zasilania awaryjnego zadbać, by przy zasilaniu odbiorników przez zespół prądotwórczy asymetria obciążenia nie przekraczała 20%.

Wymagania szczególne

Do wymagań szczególnych przy pracy w trybie pożarowym można zaliczyć:

 • specyficzne ustawienia zabezpieczeń dla trybu pracy pożarowej sterownika zespołu prądotwórczego i komputera silnika,
 • zastosowanie rozruchowych zasilaczy DC dla systemów pożarowych,
 • zapewnienie oświetlenia awaryjnego w pomieszczeniach urządzeń,
 • zapewnienie szybkiej dostępności do urządzeń zasilania ppoż.,
 • opracowanie procedur dostępu do pomieszczeń – drzwi nie mogą się blokować podczas pożaru,
 • niezbędne jest zachowanie sprawności urządzeń i wykonywanie koniecznych przeglądów oraz konserwacji,
 • opracowanie procedur działania awaryjnego i przeszkolenie personelu w tym zakresie.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zintegrowanego systemu monitorowania on-line sprawności systemów, który zapewni ciągłą kontrolę podstawowych parametrów.

Zakres realizacji

 • dobór, dostawa, montaż oraz wsparcie projektowe przy doborze zespołów prądotwórczych i układów SZR,
 • dobór, dostawa, montaż oraz wsparcie projektowe przy doborze zasilaczy awaryjnych, układów by-pass, akumulatorów i układów chłodzenia,
 • dostawy i wdrożenia kompleksowych rozwiązań zasilania gwarantowanego,
 • testowanie systemów zasilania gwarantowanego – testy obciążeniowe dużej mocy, układów elektrycznych i chłodniczych (Data Center),
 • kompleksowe doradztwo i opieka posprzedażowa,
 • ekspertyzy kompleksowe w zakresie układów zasilania,
 • serwis zespołów prądotwórczych,
 • działalność badawczo-rozwojowa w zakresie alternatywnych źródeł energii i jej magazynowania.

O firmie

Wychodząc naprzeciw potrzebom i wymaganiom rynku, a tym samym oczekiwaniom klientów podjęliśmy działalność związaną z dystrybucją systemów zasilania gwarantowanego. Kompleksowe rozwiązania problemów związanych z dostarczeniem, nadzorowaniem i kontrolowaniem zasilania awaryjnego w oparciu o sprawdzone rozwiązania czołowych producentów urządzeń prądotwórczych.

Świadczymy usługi związane z doradztwem technicznym na każdym etapie realizacji zadania. W naszej ofercie znajdziecie Państwo wszystkie elementy, które spełniają wymagania naszego hasła oraz misji – „energia… bez przerwy!”. W zależności od wymagań Klienta oferujemy zespoły prądotwórcze, zasilacze UPS pod konkretne wymagania, jak również bardziej kompleksowe realizacje z zakresu zasilania gwarantowanego obejmujące zaawansowane rozwiązania tzw. pod klucz.

 Agregaty Polska AGREGATY POLSKA
Biuro Techniczno-Handlowe
60-693 Poznań
ul. Obornicka 258a
tel. 61 665 66 04
biuro@agregatypolska.pl
www.agregatypolska.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
 • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl