Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

 Redakcja  |  06.01.2009
Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego duża powierzchnia.
Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego duża powierzchnia.
Devi, Grupa Danfoss

Ogrzewanie podłogowe w porównaniu z ogrzewaniem tradycyjnym ma podstawową zaletę - lepszy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu, że powietrze ogrzewa się równomiernie od całej powierzchni podłogi, temperatura jest jednakowa w całym pomieszczeniu, uzyskujemy też zdrowszy dla nas poziomy rozkład temperatury. Z pozoru droższe, pozwala poczynić duże oszczędności w budżecie.

Pionowy rozkład temperatury, jaki uzyskujemy przy ogrzewaniu podłogowym sprawia, że najcieplej jest przy podłodze, wyżej temperatura jest niższa. Dzięki temu komfort cieplny uzyskujemy przy niższych temperaturach, już w granicach 17-18ºC, gdy przy ogrzewaniu tradycyjnym te same warunki uzyskamy dopiero przy temperaturze 21-22ºC. Taki rozkład temperatury jest szczególnie korzystny w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy.

Obok wodnego i powietrznego stosuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe. Może ono pełnić funkcję ogrzewania głównego lub dodatkowego. Jako jedyne źródło ciepła może być stosowane wówczas, gdy dom jest dobrze izolowany termicznie, w przeciwnym wypadku koszty ogrzewania domu będą wysokie. Ze względu na to, że podłoga musi mieć określoną temperaturę  - maksymalnie 29ºC w pomieszczeniach mieszkalnych, 33-34ºC w łazienkach - ogrzewanie podłogowe może w „zimnych” domach okazać się niewystarczające. Najczęściej używa się go jako dodatkowe ogrzewanie w łazienkach i kuchniach, gdzie zapewnia przyjemną i miła w dotyku, ciepłą podłogę.

System elektrycznego ogrzewania podłogowego składa się z elementu grzewczego, czujników temperatury i termostatów. W przypadku ogrzewania wodnego lub powietrznego rolę grzejników pełnią zamontowane w podłodze rurki, przez które przepływa gorąca woda lub powietrze. W instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego elementem grzewczym jest przewód oporowy, który nagrzewa się w wyniku przepływu prądu. Jako elementy grzejne stosuje się kable, maty lub folie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!Najczęściej w ogrzewaniu podłogowym stosuje się kable grzejne. Są one zbudowane z czterech koncentrycznych warstw: żyły grzejnej czyli drutu oporowego ze specjalnego stopu metali, izolacji z tworzywa sztucznego, ekranu miedzianego stanowiącego zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz ekranującego pole elektromagnetyczne, oraz osłony z PCV.  Kable grzejne mogą być jedno- lub dwużyłowe. Mają moc od 10 do 25 W/m i od ich mocy zależy wielkość odstępów, jakie wykonuje się przy układaniu. Odległości kabli grzejnych nie powinny być mniejsze niż 5 cm, na ogół wynoszą 20 cm. Zaletą kabli jest wodoodporność i łatwość układania oraz cena.

Mata grzejna to siatka z włókna szklanego, w której zamocowany jest kabel grzejny. Mają one na ogól około 3 mm grubości. Moc podaje się w odniesieniu do metra kwadratowego powierzchni. Mat nie powinno się przycinać ani skracać – lepiej zamówić u producenta gotową matę o określonym wymiarze. Maty powinny być uziemione. Folie grzejne zaś to cienkie druty aluminiowe zatopione w folii poliestrowej. Mają grubość około 0,2 mm, mogą być przycinane na różną długość przy czym należy je izolować. Maty i folie są droższe od kabli. Są wygodniejsze ponieważ ich grubość nie zmienia znacząco grubości podłogi. Nie obciążają też stropu.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl