Artykuł sponsorowany

System ochrony odgromowej, czyli wszystko o uziemieniu

Przykład zastosowania uziomu szpilkowego
Przykład zastosowania uziomu szpilkowego

Istotnym elementem zabezpieczenia obiektu budowlanego jest zewnętrzna ochrona odgromowa. Jej zadaniem jest bezpieczne sprowadzenie ładunku piorunowego najkrótszą drogą do ziemi. Uderzenie w obiekt budowlany pioruna niosącego prąd o napięciu 100 kV może powodować poważne straty. 

Przepięcia będące skutkiem wyładowań atmosferycznych mogą wywołać porażenia ludzi i zwierząt i spowodować pożar. Prądy piorunowe mogą być przyczyną uszkodzenia instalacji, urządzeń elektrycznych oraz konstrukcji. Dlatego warto wyposażyć obiekt budowlany w nowoczesny i niezawodny system instalacji odgromowej.

Podstawowym elementem systemu odgromowego jest uziemienie. Staranny dobór surowców i solidne wykonanie mają kluczowe znaczenie dla skuteczności całej instalacji odgromowej, gdyż uziomy zapewniają połączenie elementów uziemianych z gruntem. Należy pamiętać o zachowaniu dopuszczalnie małej rezystancji (najczęściej do 10 Ω)! Stan uziomów, na co dzień niewidocznych, można określić poprzez pomiary rezystancji uziemienia oraz wykopy rewizyjne.

Popularnym rodzajem uziemienia są uziomy pionowe, potoczne zwane „szpilkowymi”. Ich wykorzystanie pozwala na montaż czy wymianę bez ingerencji w części budowlane obiektów. Jest to najbardziej mobilny z rodzajów uziomów, stosowany często w budownictwie jednorodzinnym oraz tam, gdzie nie ma możliwości montażu innych rodzajów uziemień (np. strefy z nawierzchnią utwardzoną wokół budynku, chodniki, parkingi, drogi wewnętrzne). Uziomy szpilkowe stosuje się także w celu poprawy parametrów uziomów fundamentowych, otokowych i kratowych, które są preferowane dla obiektów z rozległymi systemami elektronicznymi lub z dużym ryzykiem wystąpienia pożaru. Dowiedz się więcej >>

Na rynku występują uziomy pionowe z możliwością dobudowy kolejnych odcinków. Po pogrążeniu pręta w ziemi, poprzez specjalny łącznik pogrąża się kolejny element, aż do uzyskania normatywnej rezystancji uziemienia. W ten sposób uzyskuje się bardzo elastyczne systemy uziomowe, dostosowane do różnych warunków gruntowych. Uziomy szpilkowe charakteryzuje także szybszy czas montażu w stosunku do pozostałych rodzajów uziemień.

W celu zminimalizowania skutków sprzężenia elektrycznego w ziemi rozkład uziomów pionowych powinien być możliwie najbardziej równomierny. Głowice należy pogrążać na głębokości nie mniejszej niż 0,5 m od powierzchni ziemi. Praktyka monterska pokazuje, że w celu uzyskania odpowiedniego parametru rezystancji, uziom szpilkowy należy pogłębić głębiej niż 3 metry. Uziomy pionowe powinny być elektrochemicznie kompatybilne z elementami instalacji odgromowej, do których są przyłączone i posiadać dużą odporność na korozję.

W ofercie ELKO-BIS znajduje się szeroki asortyment wysokiej jakości uziomów szpilkowych, odpowiadający specyficznym potrzebom rynku. Proste uziomy prętowe, uziomy profilowe i uziomy składane (umożliwiające łączenie prętów do uzyskania odpowiedniej długości), dostępne są w różnych wersjach materiałowych i różnym rodzaju powłoki antykorozyjnej.

uziomy pionowe z serii TERRA-GROMCiekawym rozwiązaniem patentowym są uziomy pionowe z serii TERRA-GROM. Ich innowacyjność polega na sposobie łączenia kolejnych prętów, do czego wykorzystano mosiężne złączki (tuleje) o karbowanych wnętrzach.

Podczas zbijania, pręty uziomowe o wysokiej powłoce antykorozyjnej, wciskają się w karbowane wnętrze mosiężnej tulei, tworząc z nią nierozerwalne połączenie.

Wysoka powłoka gwarantuje długotrwałość uziomów w warunkach nawet bardzo agresywnych gleb. Uziomy TERRA-GROM dostępne są w średnicach 14,2-20 mm.

Skontaktuj się z ekspertami firmy Elko-Bis >>

Innym ciekawym produktem ELKO-BIS z grupy uziomów prętowych jest uziom ELKONOMIC. Wykonany z prętów 1,5-metrowych, które łączy się ze sobą poprzez ELKONOMICwciskanie.

Jeden z prętów jest zaostrzony, co ułatwia jego pogrążanie w gruncie. Odpowiednie zakończenie umożliwia zamontowanie kolejnego pręta wyposażonego w złącze do podłączenia bednarki.

Zwielokrotnianie długości uziomu ELKONOMIC jest możliwe poprzez montaż kolejnych wciskanych elementów. Prosta budowa uziomu znacznie przyspiesza czas montażu i sprawia, że jest on ekonomiczną alternatywą bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Mimo atrakcyjnej ceny uziom ELKONOMIC cechuje bardzo wysoka powłoka ocynku ogniowego – do 100 µm.

Uziom kompletny miedziowanyNajnowszym rozwiązaniem w ofercie uziomów Elko-Bis jest uziom kompletny miedziowany. Dla wygody użytkowników i jak najlepszego dostosowania do warunków budowy dostępny jest w dwóch długościach prętów - 1 oraz 1,5 – metrowych oraz dwóch grubościach - 17,2 oraz 14,2 mm.

Uziomy z warstwą miedzi 250 µm przeznaczone są do stosowania w uziemieniach instalacji odgromowych, natomiast wersja z powłoką miedzi 100 µm do uziemienia (ekwipotencjalizacji) urządzeń elektrycznych powyżej 1kV.

Pogłębianie uziomów szpilkowych ułatwia pobijak do uziomów, kompatybilny z młotami udarowymi o standardzie SDS-MAX.Pobijak do uziomów

 

Więcej informacji o uziomach oraz pomocne narzędzia dla projektantów, handlowców i wykonawców – na stronie www.elkobis.com.pl.

Elko-Bis ELKO-BIS Systemy Odgromowe Sp. z o.o.
ul. Swojczycka 38e
51-501 Wrocław
tel. +48 71 330 69 20
fax +48 71 330 69 26

(elko-bis, uziomy pozionowe, uziemienia odgromowe, uziomy TERRA-GROM, uziom ELKONOMIC)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl