Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Stanisław Andrzejewski

(1908-1979)
Stanisław Andrzejewski
Stanisław Andrzejewski
Fot. sep.com.pl

Stanisław Andrzejewski urodził się 9.11.1908 r. w Opatówku k. Kalisza. Będąc absolwentem gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, uzyskał egzamin dojrzałości w 1926 r. W 1933 r. ukończył studia, uzyskując dyplom inżyniera elektryka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Pracował jako asystent u prof. Kazimierza Drewnowskiego w Katedrze Miernictwa Elektrycznego i Wysokich Napięć Politechniki Warszawskiej w okresie od 1.09.1932 r. do 31.03.1935 r. Następnie przeniósł się na Śląsk i podjął pracę w Zakładach Electro w Łaziskach Górnych. Najpierw jako zastępca kierownika największej wówczas w Polsce elektrowni o mocy 87,1 MW i produkcji energii elektrycznej – 406 330 MWh.

Okres wojny

W 1939 r. wziął udział w Kampanii Wrześniowej, a po jej klęsce szczęśliwie uniknął niewoli niemieckiej. Ze skąpych zapisów historycznych wynika, że jako członek działalności konspiracyjnej podczas okupacji miał pseudonim „Zaremba”. Zajmował się kolejno: prowadzeniem biura technicznego zajmującego się instalacjami elektrycznymi oraz produkcją grzejników i aparatów pomiarowych (do 1941 r.) oraz kierowaniem działu instalacyjnego i elektrotechnicznego w Zakładach Steyr-Daimler- Puch. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako porucznik AK. Najpierw na Powiślu w grupie bojowej „Krybar” dowodził plutonem saperów, potem uczestniczył w słynnym boju o Uniwersytet Warszawski. Dowodził też obroną odcinka na Placu Wareckim. Po powstaniu został wywieziony do Niemiec.

Przeczytaj również: Władysław Dudek

Nauka i przemysł

W 1945 r. wrócił na Śląsk i przez rok prowadzi dział remontów i inwestycji w Konstalu w Chorzowie. Kolejny etap to uruchomienie Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego Lubań-Wronki w 1946 r. Do energetyki wrócił w 1947 r. i objął stanowisko Dyrektora Naczelnego Kombinatu Electro w Zjednoczeniu Energetycznym Zagłębia Węglowego w Katowicach. W ramach przekształceń organizacyjno-strukturalnych w energetyce, inżynier Stanisław Andrzejewski zorganizował w 1952 r. ekspozyturę Biura Projektów Energetycznych, którą przekształcił w Katowickie Biuro Projektów Siłowni Cieplnych „Energoprojekt” z oddziałem w Gliwicach. Na stanowisku dyrektora technicznego, które objął w 1953 r., zajmował się merytoryczną stroną wykonywanych projektów, będąc w dużym stopniu twórcą koncepcji wszystkich projektowanych w tym czasie elektrowni i elektrociepłowni krajowych.

Doświadczenie z okresu pracy w Zakładach Electro w Łaziskach Górnych ułatwiło prowadzenie wykładów na temat Siłowni Cieplnych na Politechnice Śląskiej w Gliwicach w latach 1952 – 1955. Zajęcia dydaktyczne kontynuował też na Politechnice Warszawskiej, gdzie w 1955 r. uzyskał docenturę, a w 1962 r. został profesorem nadzwyczajnym. Początkowo prowadził wykłady z siłowni klasycznych i jądrowych, by następnie w 1963 r. objąć Katedrę Siłowni i Gospodarki Elektrycznej. Po powstaniu instytutów – został dyrektorem Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej do 1968 r.

W międzyczasie nawiązał współpracę z Instytutem Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą – gdzie zorganizował w 1963 r. pion energetyki. Niezwykła pracowitość, zdolność i talent organizacyjny uczyniły go znanym i uznawanym specjalistą w dziedzinie energetyki jądrowej. W powstałej Państwowej Radzie do spraw Pokojowego Wykorzystania Energii Jądrowej – był w latach 1964 – 1968 jej członkiem, a następnie przewodniczącym. W 1968 r. został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu – w obszarze Wykorzystania Energii Jądrowej. Był zwolennikiem rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Brał udział w ponad 30 międzynarodowych sympozjach i konferencjach naukowych, na których wygłosił 15 referatów. Był dwukrotnie wybrany na przewodniczącego Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. Był autorem ponad osiemdziesięciu publikacji, w tym sześciu podręczników. Jego książka „Podstawy projektowania siłowni cieplnych” spotkała się z wielkim uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą.

Działalność stowarzyszeniowa

Profesor Stanisław Andrzejewski działał aktywnie w SEP przez 32 lata. Do Stowarzyszenia wstąpił w 1947 r. w Oddziale Zagłębia Węglowego. Na kolejną kadencję prezesury w Oddziale – która wówczas była jednoroczna – został wybrany w 1948 r. Jego znacząca aktywność we władzach centralnych SEP rozpoczęła się już w 1949 r. – wejściem w skład Zarządu Głównego. Został jego członkiem w latach 1949 – 1952 i w okresie 1964 – 1969. Wiceprezesem SEP był w kadencji 1949 – 1950. Ponadto pełnił na szczeblu centralnym następujące funkcje: członka Głównej Komisji Rewizyjnej (1953–1954), członka Głównego Sądu Koleżeńskiego (1957–1958). Przez kilka lat pełnił funkcję przewodniczącego Centralnej Komisji Odznaczeń i Nagród (obecnie Wyróżnień). W latach 1967–1976 był przedstawicielem SEP w Radzie Głównej NOT.

Za zasługi dla ojczyzny, polskiej energetyki, a także dla SEP został uhonorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami. Do najważniejszych należą: Krzyż Walecznych, Medal za Warszawę, Order Sztandaru Pracy II klasy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, otrzymał również godność Członka Honorowego SEP. Zmarł 9 lutego 1979 r. w Warszawie.

  1. B. Orłowski, Słownik Polskich pionierów techniki, Wyd. Śląsk, Katowice 1984.
  2. A. Kuźniuk, Stanisław Andrzejewski – Członek Honorowy SEP, prezes OZW SEP w kadencji 1948, Śląskie WiadomościElektryczne, 2016, nr 4.
  3. J. Marecki, Profesor Stanisław Andrzejewski (1908 – 1979), Śląskie WiadomościElektryczne, 2019, nr 3.

[z kart historii, SEP, energetyka, elektryk, inżynier elektryk, instalacje elektryczne, elektrownia]

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl