Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Stanisław Andrzejewski

(1908-1979)
Stanisław Andrzejewski
Stanisław Andrzejewski
Fot. sep.com.pl

Stanisław Andrzejewski urodził się 9.11.1908 r. w Opatówku k. Kalisza. Będąc absolwentem gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, uzyskał egzamin dojrzałości w 1926 r. W 1933 r. ukończył studia, uzyskując dyplom inżyniera elektryka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Pracował jako asystent u prof. Kazimierza Drewnowskiego w Katedrze Miernictwa Elektrycznego i Wysokich Napięć Politechniki Warszawskiej w okresie od 1.09.1932 r. do 31.03.1935 r. Następnie przeniósł się na Śląsk i podjął pracę w Zakładach Electro w Łaziskach Górnych. Najpierw jako zastępca kierownika największej wówczas w Polsce elektrowni o mocy 87,1 MW i produkcji energii elektrycznej – 406 330 MWh.

Okres wojny

W 1939 r. wziął udział w Kampanii Wrześniowej, a po jej klęsce szczęśliwie uniknął niewoli niemieckiej. Ze skąpych zapisów historycznych wynika, że jako członek działalności konspiracyjnej podczas okupacji miał pseudonim „Zaremba”. Zajmował się kolejno: prowadzeniem biura technicznego zajmującego się instalacjami elektrycznymi oraz produkcją grzejników i aparatów pomiarowych (do 1941 r.) oraz kierowaniem działu instalacyjnego i elektrotechnicznego w Zakładach Steyr-Daimler- Puch. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako porucznik AK. Najpierw na Powiślu w grupie bojowej „Krybar” dowodził plutonem saperów, potem uczestniczył w słynnym boju o Uniwersytet Warszawski. Dowodził też obroną odcinka na Placu Wareckim. Po powstaniu został wywieziony do Niemiec.

Przeczytaj również: Władysław Dudek

Nauka i przemysł

W 1945 r. wrócił na Śląsk i przez rok prowadzi dział remontów i inwestycji w Konstalu w Chorzowie. Kolejny etap to uruchomienie Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego Lubań-Wronki w 1946 r. Do energetyki wrócił w 1947 r. i objął stanowisko Dyrektora Naczelnego Kombinatu Electro w Zjednoczeniu Energetycznym Zagłębia Węglowego w Katowicach. W ramach przekształceń organizacyjno-strukturalnych w energetyce, inżynier Stanisław Andrzejewski zorganizował w 1952 r. ekspozyturę Biura Projektów Energetycznych, którą przekształcił w Katowickie Biuro Projektów Siłowni Cieplnych „Energoprojekt” z oddziałem w Gliwicach. Na stanowisku dyrektora technicznego, które objął w 1953 r., zajmował się merytoryczną stroną wykonywanych projektów, będąc w dużym stopniu twórcą koncepcji wszystkich projektowanych w tym czasie elektrowni i elektrociepłowni krajowych.

Doświadczenie z okresu pracy w Zakładach Electro w Łaziskach Górnych ułatwiło prowadzenie wykładów na temat Siłowni Cieplnych na Politechnice Śląskiej w Gliwicach w latach 1952 – 1955. Zajęcia dydaktyczne kontynuował też na Politechnice Warszawskiej, gdzie w 1955 r. uzyskał docenturę, a w 1962 r. został profesorem nadzwyczajnym. Początkowo prowadził wykłady z siłowni klasycznych i jądrowych, by następnie w 1963 r. objąć Katedrę Siłowni i Gospodarki Elektrycznej. Po powstaniu instytutów – został dyrektorem Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej do 1968 r.

W międzyczasie nawiązał współpracę z Instytutem Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą – gdzie zorganizował w 1963 r. pion energetyki. Niezwykła pracowitość, zdolność i talent organizacyjny uczyniły go znanym i uznawanym specjalistą w dziedzinie energetyki jądrowej. W powstałej Państwowej Radzie do spraw Pokojowego Wykorzystania Energii Jądrowej – był w latach 1964 – 1968 jej członkiem, a następnie przewodniczącym. W 1968 r. został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu – w obszarze Wykorzystania Energii Jądrowej. Był zwolennikiem rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Brał udział w ponad 30 międzynarodowych sympozjach i konferencjach naukowych, na których wygłosił 15 referatów. Był dwukrotnie wybrany na przewodniczącego Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. Był autorem ponad osiemdziesięciu publikacji, w tym sześciu podręczników. Jego książka „Podstawy projektowania siłowni cieplnych” spotkała się z wielkim uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą.

Działalność stowarzyszeniowa

Profesor Stanisław Andrzejewski działał aktywnie w SEP przez 32 lata. Do Stowarzyszenia wstąpił w 1947 r. w Oddziale Zagłębia Węglowego. Na kolejną kadencję prezesury w Oddziale – która wówczas była jednoroczna – został wybrany w 1948 r. Jego znacząca aktywność we władzach centralnych SEP rozpoczęła się już w 1949 r. – wejściem w skład Zarządu Głównego. Został jego członkiem w latach 1949 – 1952 i w okresie 1964 – 1969. Wiceprezesem SEP był w kadencji 1949 – 1950. Ponadto pełnił na szczeblu centralnym następujące funkcje: członka Głównej Komisji Rewizyjnej (1953–1954), członka Głównego Sądu Koleżeńskiego (1957–1958). Przez kilka lat pełnił funkcję przewodniczącego Centralnej Komisji Odznaczeń i Nagród (obecnie Wyróżnień). W latach 1967–1976 był przedstawicielem SEP w Radzie Głównej NOT.

Za zasługi dla ojczyzny, polskiej energetyki, a także dla SEP został uhonorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami. Do najważniejszych należą: Krzyż Walecznych, Medal za Warszawę, Order Sztandaru Pracy II klasy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, otrzymał również godność Członka Honorowego SEP. Zmarł 9 lutego 1979 r. w Warszawie.

  1. B. Orłowski, Słownik Polskich pionierów techniki, Wyd. Śląsk, Katowice 1984.
  2. A. Kuźniuk, Stanisław Andrzejewski – Członek Honorowy SEP, prezes OZW SEP w kadencji 1948, Śląskie WiadomościElektryczne, 2016, nr 4.
  3. J. Marecki, Profesor Stanisław Andrzejewski (1908 – 1979), Śląskie WiadomościElektryczne, 2019, nr 3.

[z kart historii, SEP, energetyka, elektryk, inżynier elektryk, instalacje elektryczne, elektrownia]

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl