Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Rośnie zainteresowanie OZE - na czele fotowoltaika!

 innogy.pl  |  26.07.2019
Odnawialne źródła energii to świetna alternatywa dla energii pozyskiwanej w sposób tradycyjny z paliw kopalnych. W przeciwieństwie do węgla, gazu czy ropy są one na bieżąco uzupełniane w toku procesów naturalnie zachodzących w przyrodzie, przez co nie ma niebezpieczeństwa ich całkowitej eksploatacji. Jednak ich wykorzystanie jest opłacalne nie tylko pod względem ekologicznym ale i finansowym, ponieważ m.in. pozwala nam na uniezależnienie się od dostawcy energii elektrycznej. Inwestycja w energię pozyskaną z ziemi, wiatru bądź słońca jest zatem rozsądnym wyborem. Szczególnie ta ostatnia forma cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Fotowoltaika czyli wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to prosty sposób na niższe rachunki za energię elektryczną. Co warto o niej wiedzieć?

Rosnący udział fotowoltaiki na polskim rynku OZE

Już od kilku lat zauważyć można w Polsce znaczący wzrost udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto. W 2016 roku wynosił on 11,3%, a zgodnie z założeniami narzuconymi przez Unię Europejską do 2020 roku ma wzrosnąć aż do 15%. Początkowe obawy, że nie uda się osiągnąć takiego wzrostu, okazały się bezpodstawne, a zmiana regulacji prawnych dotyczących OZE przyczyniła się do większej liczby inwestycji. W 2018 roku moc zainstalowanej fotowoltaiki w naszym kraju wynosiła 300 MW. Dla porównania, zgodnie z szacunkami Instytutu Energetyki Odnawialnej, na koniec roku 2020 ten parametr ma sięgać nawet 3,2 GW. Uwagę przykuwa także fakt, że znaczący odsetek tych inwestycji dotyczy gospodarstw domowych, co oznacza, że w naszym kraju przeważają mikroinstalacje (instalacje o mocy do 40 kW).

Dlaczego coraz chętniej inwestujemy w fotowoltaikę?

Na wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych z pewnością niebagatelny wpływ ma wprowadzenie licznych programów wsparcia dla OZE, których celem jest zapewnienie dofinansowania na tego typu inwestycje. Mowa m.in. o programach “Czyste Powietrze” i “Prosument”. Oba programy zostały powołane w celu walki z zanieczyszczeniem powietrza i zakładają dofinansowanie na inwestycje w OZE: zarówno w pompy ciepła, kolektory słoneczne, jak i fotowoltaikę. Również od początku 2019 roku możemy skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta funkcjonuje w formie odliczenia od dochodu wydatków, które zostały poniesione w trakcie działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej w obiekcie budowlanym. Zgodnie z założeniami maksymalna kwota podlegająca odliczeniu wynosi 53 tysięcy złotych, a czas realizacji nie powinien przekroczyć 3 lat. 23 lipca 2019 roku został ogłoszony kolejny z programów, tym razem dotyczący wyłącznie instalacji fotowoltaicznych. Program “Mój Prąd”, zakłada dofinansowanie do 5 tysięcy złotych na fotowoltaikę dla gospodarstw domowych. Wszelkiego rodzaju dofinansowania oraz ulgi sprawiają, że zakup paneli fotowoltaicznych wiążę się ze znacznie mniejszymi kosztami, a tym samym skróceniem okresu zwrotu naszej inwestycji o nawet 5-8 lat.

Fotowoltaika - jakie korzyści przynosi?

Możliwość pozyskania dofinansowania do fotowoltaiki z pewnością przyczyniają się do wzrostu jej popularności. W większości przypadków taka inwestycja broni się jednak sama. Produkowanie energii z promieni słonecznych pozwala nam na jej mniejszy zakup od dostawcy, a tym samym na obniżenie kwot na naszych rachunkach za prąd. Wydajność paneli fotowoltaicznych kształtuje się na bardzo wysokim poziomie. Producenci udzielają na nie gwarancji na okres 25 lat, co oznacza, że w tym czasie wykazują maksymalną wydajność. Nie oznacza to jednak, że ich żywotność równa się temu okresowi, a jedynie po jego upływie nieznacznie spada (do 70-80%).

Inwestycja w fotowoltaikę to jednocześnie doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto stara się zadbać o środowisko naturalne. Panele fotowoltaicznie nie produkują dwuletnku węgla ani żadnych szkodliwych substancji, co oznacza, że nie zatruwają powietrza. Zaletę stanowi także bezobsługowość instalacji. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji powiadamia nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy naszej mikroelektrowni. Nie należy się także obawiać nieestetycznego wyglądu domu. Panele zamontowane na dachu prezentują się nowocześnie i podnoszą wartość nieruchomości.

Fotowoltaika to dziedzina, która prężnie rozwija się w całej Europie, a także poza jej granicami. W Polsce liczba inwestycji w pozyskiwanie energii ze słońca nie jest może imponująca, jednak wzrasta z każdym rokiem. Duże znaczenie pod tym względem mają działania rządu. Zmieniają się przepisy dotyczące OZE, powstaje również znacznie więcej programów wsparcia. Wszystko to sprawia, że przez najbliższe lata z pewnością będziemy obserwować rozkwit tej formy odnawialnych źródeł energii.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl