Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Rośnie zainteresowanie OZE - na czele fotowoltaika!

 innogy.pl  |  26.07.2019
Odnawialne źródła energii to świetna alternatywa dla energii pozyskiwanej w sposób tradycyjny z paliw kopalnych. W przeciwieństwie do węgla, gazu czy ropy są one na bieżąco uzupełniane w toku procesów naturalnie zachodzących w przyrodzie, przez co nie ma niebezpieczeństwa ich całkowitej eksploatacji. Jednak ich wykorzystanie jest opłacalne nie tylko pod względem ekologicznym ale i finansowym, ponieważ m.in. pozwala nam na uniezależnienie się od dostawcy energii elektrycznej. Inwestycja w energię pozyskaną z ziemi, wiatru bądź słońca jest zatem rozsądnym wyborem. Szczególnie ta ostatnia forma cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Fotowoltaika czyli wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to prosty sposób na niższe rachunki za energię elektryczną. Co warto o niej wiedzieć?

Rosnący udział fotowoltaiki na polskim rynku OZE

Już od kilku lat zauważyć można w Polsce znaczący wzrost udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto. W 2016 roku wynosił on 11,3%, a zgodnie z założeniami narzuconymi przez Unię Europejską do 2020 roku ma wzrosnąć aż do 15%. Początkowe obawy, że nie uda się osiągnąć takiego wzrostu, okazały się bezpodstawne, a zmiana regulacji prawnych dotyczących OZE przyczyniła się do większej liczby inwestycji. W 2018 roku moc zainstalowanej fotowoltaiki w naszym kraju wynosiła 300 MW. Dla porównania, zgodnie z szacunkami Instytutu Energetyki Odnawialnej, na koniec roku 2020 ten parametr ma sięgać nawet 3,2 GW. Uwagę przykuwa także fakt, że znaczący odsetek tych inwestycji dotyczy gospodarstw domowych, co oznacza, że w naszym kraju przeważają mikroinstalacje (instalacje o mocy do 40 kW).

Dlaczego coraz chętniej inwestujemy w fotowoltaikę?

Na wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych z pewnością niebagatelny wpływ ma wprowadzenie licznych programów wsparcia dla OZE, których celem jest zapewnienie dofinansowania na tego typu inwestycje. Mowa m.in. o programach “Czyste Powietrze” i “Prosument”. Oba programy zostały powołane w celu walki z zanieczyszczeniem powietrza i zakładają dofinansowanie na inwestycje w OZE: zarówno w pompy ciepła, kolektory słoneczne, jak i fotowoltaikę. Również od początku 2019 roku możemy skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta funkcjonuje w formie odliczenia od dochodu wydatków, które zostały poniesione w trakcie działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej w obiekcie budowlanym. Zgodnie z założeniami maksymalna kwota podlegająca odliczeniu wynosi 53 tysięcy złotych, a czas realizacji nie powinien przekroczyć 3 lat. 23 lipca 2019 roku został ogłoszony kolejny z programów, tym razem dotyczący wyłącznie instalacji fotowoltaicznych. Program “Mój Prąd”, zakłada dofinansowanie do 5 tysięcy złotych na fotowoltaikę dla gospodarstw domowych. Wszelkiego rodzaju dofinansowania oraz ulgi sprawiają, że zakup paneli fotowoltaicznych wiążę się ze znacznie mniejszymi kosztami, a tym samym skróceniem okresu zwrotu naszej inwestycji o nawet 5-8 lat.

Fotowoltaika - jakie korzyści przynosi?

Możliwość pozyskania dofinansowania do fotowoltaiki z pewnością przyczyniają się do wzrostu jej popularności. W większości przypadków taka inwestycja broni się jednak sama. Produkowanie energii z promieni słonecznych pozwala nam na jej mniejszy zakup od dostawcy, a tym samym na obniżenie kwot na naszych rachunkach za prąd. Wydajność paneli fotowoltaicznych kształtuje się na bardzo wysokim poziomie. Producenci udzielają na nie gwarancji na okres 25 lat, co oznacza, że w tym czasie wykazują maksymalną wydajność. Nie oznacza to jednak, że ich żywotność równa się temu okresowi, a jedynie po jego upływie nieznacznie spada (do 70-80%).

Inwestycja w fotowoltaikę to jednocześnie doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto stara się zadbać o środowisko naturalne. Panele fotowoltaicznie nie produkują dwuletnku węgla ani żadnych szkodliwych substancji, co oznacza, że nie zatruwają powietrza. Zaletę stanowi także bezobsługowość instalacji. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji powiadamia nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy naszej mikroelektrowni. Nie należy się także obawiać nieestetycznego wyglądu domu. Panele zamontowane na dachu prezentują się nowocześnie i podnoszą wartość nieruchomości.

Fotowoltaika to dziedzina, która prężnie rozwija się w całej Europie, a także poza jej granicami. W Polsce liczba inwestycji w pozyskiwanie energii ze słońca nie jest może imponująca, jednak wzrasta z każdym rokiem. Duże znaczenie pod tym względem mają działania rządu. Zmieniają się przepisy dotyczące OZE, powstaje również znacznie więcej programów wsparcia. Wszystko to sprawia, że przez najbliższe lata z pewnością będziemy obserwować rozkwit tej formy odnawialnych źródeł energii.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl