Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Inteligentny system automatyki mieszkaniowej Appartme

Artykuł sponsorowany
 Redakcja  |  25.07.2019
System Appartme – nowoczesny system zarządzania mieszkaniem, który sprawi, że zaoszczędzisz energię a Twoje codzienne życie, stanie się prostsze
System Appartme – nowoczesny system zarządzania mieszkaniem, który sprawi, że zaoszczędzisz energię a Twoje codzienne życie, stanie się prostsze
Fot. S-Labs

Obecnie dzięki inteligentnym rozwiązaniom IoT możemy przez telefon zarządzać naszym mieszkaniem. Wystarczy jedna aplikacja, która pozwala na bieżąco monitorować zużycie energii elektrycznej, decydować o ogrzewaniu w mieszkaniu oraz jeśli zapomnimy zgasić światło, możemy je wyłączyć zdalnie. Wszystko to dzięki systemowi automatyki mieszkaniowej, który oferuje firma S-Labs. Co ważne system jest nie tylko oszczędny, dba o środowisko, ale też nie wymaga dodatkowego okablowania. 

Redakcja: System automatyki mieszkaniowej – skąd pojawił się pomysł na rozwój Państwa firmy S-Labs w takim kierunku?

Paweł Wajss: Pomysł pojawił się w wyniku obserwacji zachowania użytkowników, którzy już wcześniej użytkowali na co dzień systemy typu smart home. Istotne było to, z jakiego urządzenia korzystali, czy produkt spełniał ich oczekiwania – jakie wartości w nim dostrzegali i jakie ograniczenia. Chodziło nam przede wszystkim o funkcjonalność, jak się system zachowuje i jaki ma wpływ na życie użytkowników. Cała technologia powstała na podstawie badań rynkowych, które prowadziliśmy od 2012 roku. Musieliśmy znaleźć takie rozwiązanie, które spełnia oczekiwania klientów, ale będzie też miało przystępną cenę. 

Maciej Putniorz: Od dwóch lat prowadzimy również projekt z PGE. Przeprowadzamy badania na grupie ok. 450 osób, gdzie sprawdzamy zadowolenie użytkowników z technologii z zakresu smart home. Grupa była dobrana w sposób zróżnicowany, zarówno pod kątem wiekowym, jak i społecznym.

Redakcja: Ile czasu zajęło wdrożenie systemu?

PW: System Appartme firmy S-Labs został wdrożony w latach 2014-2016, ale tak naprawdę pracujemy nad nim cały czas. Nieustannie obserwujemy rynek, tak aby nasz produkt spełniał oczekiwania, był funkcjonalny dla różnych grup klientów. Nasz system Appartme to niezawodny system automatyki mieszkaniowej pozwalający na kontrolowanie oświetlenia, ogrzewania oraz energii elektrycznej za pomocą aplikacji mobilnej, a także tradycyjnego manualnego sterowania, które nie wymaga dodatkowego okablowania. 

MP: Każdy użytkownik może sterować całym domem, ma kontrole nad mieszkaniem: swobodnie może sterować gniazdkami elektrycznymi i oświetleniem. Użytkownik może w prosty sposób, za pomocą aplikacji wyłączyć wszystkie urządzenia w mieszkaniu. System można także wykorzystywać w celach edukacyjnych. Pokazuje, w jaki sposób użytkownik może zminimalizować zużycie energii, co jest ważne dla naszego środowiska. Przeprowadzone przez nas badania pokazują, że w ciągu roku można zaoszczędzić około 20-30% energii. Dlatego naszym celem jest poprawa jakości życia ludzi nie tylko pod kątem ekonomicznym, ale także środowiskowym. Ponadto rozwijamy naszą współpracę z deweloperami, ponieważ wzrasta świadomość inwestorów, którzy przywiązują coraz większą wagę do ekologicznych rozwiązań – szczególnie jeżeli dyrektywy unijne także tego od nich wymagają. Deweloperzy, korzystając z naszego systemu automatyki mieszkaniowej, odpowiadają na to zapotrzebowanie. Obecnie współpracujemy z deweloperami Murapol oraz Skanska w zakresie dostarczania systemów typu Home Energy Management System. 

Redakcja: W jaki sposób inwestor może zakupić Państwa system Appartme? 

PW: Serdecznie zapraszamy do kontaktu ze swoim deweloperem, aby dowiedzieć się, czy dana inwestycja jest objęta systemem Appartme. 

Redakcja: Jak wygląda moduł?

PW: System został tak zaprojektowany, aby moduły automatyki były wręcz niewidoczne dla użytkowników. Są one montowane w tablicy mieszkaniowej. Urządzenia są zintegrowane z osprzętem elektrycznym, który standardowo montowany jest w tablicy, a także z zaworami wody w szachcie centralnego ogrzewania. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji na telefon, jak i fizycznego przycisku trójklawiszowego montowanego przy drzwiach wejściowych mieszkania. Jest to bardzo ważny element, ponieważ wpływa znacząco na ergonomię całego rozwiązania. Naszym wzorcem była funkcja stosowana już od lat w hotelach, gdzie w  momencie włożenia karty w drzwi zostaje uruchomione całe zasilanie, począwszy od klimatyzacji po oświetlenie. Ta funkcja działa również w drugą stronę, kiedy opuszczamy pokój i wyjmujemy kartę, zasilanie zostaje całkowicie odcięte. Trójklawiszowy przycisk ma zbliżoną funkcjonalność do takiej karty. Poprzez wciśnięcie przycisku włączamy/wyłączamy tryb „pracy” mieszkania – obsługa jest bardzo prosta. Co ważne, takie same, jak i więcej funkcjonalności mamy z poziomu aplikacji mobilnej. Monitorujemy zużycie prądu – mamy realny wpływ na jego zużycie poprzez nieustanną kontrolę. Będąc poza domem, możemy np. wyłączyć ogrzewanie i włączyć ponownie, tak aby po przyjściu do mieszkania mieć już ciepło. Klient taką usługę otrzymuje w standardzie.

Redakcja: W jaki sposób działa system w praktyce?

PW: Rozważając rynek mieszkalnictwa pierwotnego, właściciel, który odbiera klucze, wchodzi zazwyczaj do pustego mieszkania. Już w takiej niezagospodarowanej przestrzeni potrafimy zaprezentować, jak działa aplikacja do sterowania tym lokalem. Nie potrzebujemy do tego celu żadnych innych narzędzi jak internet czy router, czyli elementów, o których się nie myśli na etapie odbioru mieszkania. Komunikacja jest prowadzona bezpośrednio z telefonem, nie ma potrzeby angażowania w sam proces innych osób czy narzędzi. Odbieramy klucze i nad wszystkim trzymamy piecze. 

Redakcja: Rozumiem, że odbiorca końcowy, jak i pośrednik wszystkie raporty oraz dane widzi na bieżąco w aplikacji, nie musi angażować osób trzecich ani czekać na raporty z miesięcznym opóźnieniem?

MP: Dokładnie tak, nie potrzeba tu żadnego dodatkowego sprzętu ani pomocy innych osób. Nie trzeba również na nic czekać. Wszystko możemy monitorować sami, na bieżąco z poziomu aplikacji mobilnej.

Redakcja: Jak wygląda zabezpieczenie przesyłanych danych do odbiorców?

MP: Korzystamy z opatentowanego połączenia przesyłu danych asymetryczną kryptografią. Dane przepływają w taki sposób, że nawet jeżeli ktoś będzie chciał je przejąć i mu się to uda, to i tak nie będzie w stanie ich odszyfrować. Tylko nasza aplikacja daje taką możliwość. Przechwycone dane będą nieużyteczne. 

Redakcja: Wprowadziliście na rynek wtyczkę S-Plug, która pozwala na sterowanie pojedynczym urządzeniem. W jaki sposób ona działa?

MP: Nasz system pozwala na sterowanie ogółem sprzętów, ale jeżeli użytkownik czuje potrzebę sterowania jednym modułem, to też jest taka możliwość. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła ostatnio o programie dotyczącym globalnego sterowania w Polsce bojlerami. Bojlery zużywają niepotrzebnie bardzo dużo energii elektrycznej, co można zminimalizować, używając właśnie naszej wtyczki S-Plug.

Ponadto nasza aplikacja pozwala dbać o bezpieczeństwo w bardzo prosty sposób, kiedy nie ma nas w domu. W momencie, kiedy widzimy nagłe zwiększenie zużycia prądu danego urządzenia, możemy od razu zareagować i odłączyć je od zasilania. 

Redakcja: Czy mogą nam Panowie zdradzić, jakie są dalsze plany firmy? 

PW: Jesteśmy na etapie implementacji nowych systemów, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić.

MP: Obecnie skupiamy się przede wszystkim na rozbudowie naszych produktów oraz budowaniu skali. Do końca przyszłego roku planujemy wdrożenie naszego systemu w co najmniej kilku tysiącach mieszkań naszych partnerów, jednocześnie cały czas poszukując nowych deweloperów do współpracy. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.slabs.pl oraz www.appartme.pl.

Redakcja: Dziękujemy za rozmowę.

S-labs

S-Labs Sp. z o.o.
ul. Dworska 1a/1u
30-314 Kraków
e-mail: sales@slabs.pl
www.slabs.pl

[Slabs, S-Labs, S-Plug, oświetlenie, inteligentny budynek, inteligentne mieszkanie, energia elektryczna, zużycie energii elektrycznej, zużycie prądu, prąd, energooszczędne oświetlenie, system Appartme, IoT, system automatyki mieszkaniowej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl