Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Inteligentny system automatyki mieszkaniowej Appartme

Artykuł sponsorowany
 Redakcja  |  25.07.2019
System Appartme – nowoczesny system zarządzania mieszkaniem, który sprawi, że zaoszczędzisz energię a Twoje codzienne życie, stanie się prostsze
System Appartme – nowoczesny system zarządzania mieszkaniem, który sprawi, że zaoszczędzisz energię a Twoje codzienne życie, stanie się prostsze
Fot. S-Labs

Obecnie dzięki inteligentnym rozwiązaniom IoT możemy przez telefon zarządzać naszym mieszkaniem. Wystarczy jedna aplikacja, która pozwala na bieżąco monitorować zużycie energii elektrycznej, decydować o ogrzewaniu w mieszkaniu oraz jeśli zapomnimy zgasić światło, możemy je wyłączyć zdalnie. Wszystko to dzięki systemowi automatyki mieszkaniowej, który oferuje firma S-Labs. Co ważne system jest nie tylko oszczędny, dba o środowisko, ale też nie wymaga dodatkowego okablowania. 

Redakcja: System automatyki mieszkaniowej – skąd pojawił się pomysł na rozwój Państwa firmy S-Labs w takim kierunku?

Paweł Wajss: Pomysł pojawił się w wyniku obserwacji zachowania użytkowników, którzy już wcześniej użytkowali na co dzień systemy typu smart home. Istotne było to, z jakiego urządzenia korzystali, czy produkt spełniał ich oczekiwania – jakie wartości w nim dostrzegali i jakie ograniczenia. Chodziło nam przede wszystkim o funkcjonalność, jak się system zachowuje i jaki ma wpływ na życie użytkowników. Cała technologia powstała na podstawie badań rynkowych, które prowadziliśmy od 2012 roku. Musieliśmy znaleźć takie rozwiązanie, które spełnia oczekiwania klientów, ale będzie też miało przystępną cenę. 

Maciej Putniorz: Od dwóch lat prowadzimy również projekt z PGE. Przeprowadzamy badania na grupie ok. 450 osób, gdzie sprawdzamy zadowolenie użytkowników z technologii z zakresu smart home. Grupa była dobrana w sposób zróżnicowany, zarówno pod kątem wiekowym, jak i społecznym.

Redakcja: Ile czasu zajęło wdrożenie systemu?

PW: System Appartme firmy S-Labs został wdrożony w latach 2014-2016, ale tak naprawdę pracujemy nad nim cały czas. Nieustannie obserwujemy rynek, tak aby nasz produkt spełniał oczekiwania, był funkcjonalny dla różnych grup klientów. Nasz system Appartme to niezawodny system automatyki mieszkaniowej pozwalający na kontrolowanie oświetlenia, ogrzewania oraz energii elektrycznej za pomocą aplikacji mobilnej, a także tradycyjnego manualnego sterowania, które nie wymaga dodatkowego okablowania. 

MP: Każdy użytkownik może sterować całym domem, ma kontrole nad mieszkaniem: swobodnie może sterować gniazdkami elektrycznymi i oświetleniem. Użytkownik może w prosty sposób, za pomocą aplikacji wyłączyć wszystkie urządzenia w mieszkaniu. System można także wykorzystywać w celach edukacyjnych. Pokazuje, w jaki sposób użytkownik może zminimalizować zużycie energii, co jest ważne dla naszego środowiska. Przeprowadzone przez nas badania pokazują, że w ciągu roku można zaoszczędzić około 20-30% energii. Dlatego naszym celem jest poprawa jakości życia ludzi nie tylko pod kątem ekonomicznym, ale także środowiskowym. Ponadto rozwijamy naszą współpracę z deweloperami, ponieważ wzrasta świadomość inwestorów, którzy przywiązują coraz większą wagę do ekologicznych rozwiązań – szczególnie jeżeli dyrektywy unijne także tego od nich wymagają. Deweloperzy, korzystając z naszego systemu automatyki mieszkaniowej, odpowiadają na to zapotrzebowanie. Obecnie współpracujemy z deweloperami Murapol oraz Skanska w zakresie dostarczania systemów typu Home Energy Management System. 

Redakcja: W jaki sposób inwestor może zakupić Państwa system Appartme? 

PW: Serdecznie zapraszamy do kontaktu ze swoim deweloperem, aby dowiedzieć się, czy dana inwestycja jest objęta systemem Appartme. 

Redakcja: Jak wygląda moduł?

PW: System został tak zaprojektowany, aby moduły automatyki były wręcz niewidoczne dla użytkowników. Są one montowane w tablicy mieszkaniowej. Urządzenia są zintegrowane z osprzętem elektrycznym, który standardowo montowany jest w tablicy, a także z zaworami wody w szachcie centralnego ogrzewania. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji na telefon, jak i fizycznego przycisku trójklawiszowego montowanego przy drzwiach wejściowych mieszkania. Jest to bardzo ważny element, ponieważ wpływa znacząco na ergonomię całego rozwiązania. Naszym wzorcem była funkcja stosowana już od lat w hotelach, gdzie w  momencie włożenia karty w drzwi zostaje uruchomione całe zasilanie, począwszy od klimatyzacji po oświetlenie. Ta funkcja działa również w drugą stronę, kiedy opuszczamy pokój i wyjmujemy kartę, zasilanie zostaje całkowicie odcięte. Trójklawiszowy przycisk ma zbliżoną funkcjonalność do takiej karty. Poprzez wciśnięcie przycisku włączamy/wyłączamy tryb „pracy” mieszkania – obsługa jest bardzo prosta. Co ważne, takie same, jak i więcej funkcjonalności mamy z poziomu aplikacji mobilnej. Monitorujemy zużycie prądu – mamy realny wpływ na jego zużycie poprzez nieustanną kontrolę. Będąc poza domem, możemy np. wyłączyć ogrzewanie i włączyć ponownie, tak aby po przyjściu do mieszkania mieć już ciepło. Klient taką usługę otrzymuje w standardzie.

Redakcja: W jaki sposób działa system w praktyce?

PW: Rozważając rynek mieszkalnictwa pierwotnego, właściciel, który odbiera klucze, wchodzi zazwyczaj do pustego mieszkania. Już w takiej niezagospodarowanej przestrzeni potrafimy zaprezentować, jak działa aplikacja do sterowania tym lokalem. Nie potrzebujemy do tego celu żadnych innych narzędzi jak internet czy router, czyli elementów, o których się nie myśli na etapie odbioru mieszkania. Komunikacja jest prowadzona bezpośrednio z telefonem, nie ma potrzeby angażowania w sam proces innych osób czy narzędzi. Odbieramy klucze i nad wszystkim trzymamy piecze. 

Redakcja: Rozumiem, że odbiorca końcowy, jak i pośrednik wszystkie raporty oraz dane widzi na bieżąco w aplikacji, nie musi angażować osób trzecich ani czekać na raporty z miesięcznym opóźnieniem?

MP: Dokładnie tak, nie potrzeba tu żadnego dodatkowego sprzętu ani pomocy innych osób. Nie trzeba również na nic czekać. Wszystko możemy monitorować sami, na bieżąco z poziomu aplikacji mobilnej.

Redakcja: Jak wygląda zabezpieczenie przesyłanych danych do odbiorców?

MP: Korzystamy z opatentowanego połączenia przesyłu danych asymetryczną kryptografią. Dane przepływają w taki sposób, że nawet jeżeli ktoś będzie chciał je przejąć i mu się to uda, to i tak nie będzie w stanie ich odszyfrować. Tylko nasza aplikacja daje taką możliwość. Przechwycone dane będą nieużyteczne. 

Redakcja: Wprowadziliście na rynek wtyczkę S-Plug, która pozwala na sterowanie pojedynczym urządzeniem. W jaki sposób ona działa?

MP: Nasz system pozwala na sterowanie ogółem sprzętów, ale jeżeli użytkownik czuje potrzebę sterowania jednym modułem, to też jest taka możliwość. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła ostatnio o programie dotyczącym globalnego sterowania w Polsce bojlerami. Bojlery zużywają niepotrzebnie bardzo dużo energii elektrycznej, co można zminimalizować, używając właśnie naszej wtyczki S-Plug.

Ponadto nasza aplikacja pozwala dbać o bezpieczeństwo w bardzo prosty sposób, kiedy nie ma nas w domu. W momencie, kiedy widzimy nagłe zwiększenie zużycia prądu danego urządzenia, możemy od razu zareagować i odłączyć je od zasilania. 

Redakcja: Czy mogą nam Panowie zdradzić, jakie są dalsze plany firmy? 

PW: Jesteśmy na etapie implementacji nowych systemów, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić.

MP: Obecnie skupiamy się przede wszystkim na rozbudowie naszych produktów oraz budowaniu skali. Do końca przyszłego roku planujemy wdrożenie naszego systemu w co najmniej kilku tysiącach mieszkań naszych partnerów, jednocześnie cały czas poszukując nowych deweloperów do współpracy. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.slabs.pl oraz www.appartme.pl.

Redakcja: Dziękujemy za rozmowę.

S-labs

S-Labs Sp. z o.o.
ul. Dworska 1a/1u
30-314 Kraków
e-mail: sales@slabs.pl
www.slabs.pl

[Slabs, S-Labs, S-Plug, oświetlenie, inteligentny budynek, inteligentne mieszkanie, energia elektryczna, zużycie energii elektrycznej, zużycie prądu, prąd, energooszczędne oświetlenie, system Appartme, IoT, system automatyki mieszkaniowej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl