Artykuł sponsorowany

Zastosowanie rozwiązań chmurowych w technologii procesowej

 Phoenix Contact sp z o.o.  |  22.07.2019
Phoenix Contact

Technika automatyzacji przemysłowej stale się zmienia, oferując użytkownikom znaczne korzyści. Dotyczy to również aplikacji w chmurze, takich jak Proficloud firmy Phoenix Contact. Rozwiązanie to można na przykład wykorzystać do integracji danych meteorologicznych z Internetu jako zmiennej procesowej w aplikacji, aby móc szybko reagować na takie zdarzenia, jak intensywny deszcz.

W przemyśle przetwórczym do około 1960 r. dane były mierzone głównie na poziomie lokalnym. Jeśli operator systemu potrzebował mierzonej wartości, musiał fizycznie udać się w dane miejsce i pobrać informacje z odpowiedniego przyrządu pomiarowego, co było dość czasochłonne. Dzisiaj taki sposób postępowania jest przestarzały z powodu pojawienia się w przemyśle procesowym scentralizowanej konserwacji. Początkowo każdy typ czujnika lub elementu wykonawczego wymagał osobnego, własnego systemu transmisji, lecz z biegiem lat rozwiązania te zostały zastąpione przez znormalizowane sygnały. Chociaż tablice sterownicze nadal składały się z setek przełączników i wyświetlaczy, przynajmniej przekazywanie sygnałów opierało się na odpowiednich standardach.

 W przeszłości tablice sterownicze składały się z setek przełączników i wyświetlaczy
W przeszłości tablice sterownicze składały się z setek przełączników i wyświetlaczy.

Na początku lat siedemdziesiątych tablice sterownicze zostały wyposażone w technikę automatyzacji. Pierwsze aplikacje przejęły kontrolę nad poszczególnymi częściami zakładu i zmniejszyły obciążenie personelu w sterowni. W rezultacie można było sterować nawet złożonymi procesami. Doprowadziło to z jednej strony do bardziej wydajnych procesów, ale z drugiej strony powodowało problemy za każdym razem, gdy system sterowania zawiódł. Dowiedz się więcej >>

 Pojedyncze części systemu mogą być sterowane przez analogowe przepływomierze
Pojedyncze części systemu mogą być sterowane przez analogowe przepływomierze

Oczywiście rozwój nie skończył się w latach 70., co oznacza, że ​​od tamtego czasu wprowadzono liczne innowacje w technologii procesowej i wdrożono nowe rozwiązania. Ostatnim ważnym krokiem było z pewnością zastosowanie systemów centralnego sterowania, które zostały wprowadzone w latach 80. Ogólnie rzecz biorąc, można uznać, że większość innowacji była początkowo oceniana z pewnym sceptycyzmem. Operatorzy systemu zadawali sobie następujące pytania: Czy naprawdę tego potrzebujemy? Czy naprawdę dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze? Czy jakość produkowanych produktów naprawdę może zostać poprawiona? Czy proces produkcji będzie nadal bezpieczny? Są to aspekty, które zwykle omawia się przy wprowadzaniu takich innowacji.

 Cyfrowe przepływomierze to przykład innowacji i nowych technologii stosowanych w technologii procesowej
Cyfrowe przepływomierze to przykład innowacji i nowych technologii stosowanych w technologii procesowej.

Korzystanie ze wszystkich danych dostarczanych przez nowoczesne urządzenia

Obecnie firmy przetwórcze skupiają się na technologiach chmurowych: Jak można je wdrożyć i jakie korzyści wynikają z ich wykorzystania? Poniższe rozważania powinny wykazać, w jaki sposób ta technologia może przyczynić się do usprawnienia branży. Nowoczesny system procesowy zbudowany jest w oparciu o klasyczną piramidę automatyzacji. Jednak od około dwóch lat toczy się dyskusja o rozszerzeniu tej piramidy. Rozszerzenie – opisane jako Architektura Otwarta Namur (Namur Open Architecture (NOA)) – wykorzystuje informacje dostarczane przez nowoczesne urządzenia, które często nie były wcześniej wykorzystywane. Bez wpływu na rzeczywisty proces, dane z inteligentnych czujników i elementów wykonawczych są odczytywane i oceniane w typie „diody danych”. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów >>

 Nieograniczone usługi sieciowe przyczyniają się do optymalizacji systemu
Nieograniczone usługi sieciowe przyczyniają się do optymalizacji systemu.

W tym celu można wykorzystać innowacyjne systemy, takie jak otwarta platforma sterowania PLCnext Technology i Proficloud dostarczone przez Phoenix Contact. Sterowniki PLCnext są w stanie odczytywać dane z dowolnych czujników z pomocą wielu różnych protokołów, równolegle do sterownika procesu. Dane te są następnie przesyłane jako dane surowe lub po wstępnym przetworzeniu w sterowniku PLCnext do Proficloud. Tutaj można je ponownie wykorzystać na wiele różnych sposobów lub uzupełnić o dodatkowe informacje. Dzięki otwartości rozwiązania w chmurze dane z czujników można analizować na podstawie inteligentnych algorytmów, na przykład za pomocą aplikacji pochodzących od producenta lub nawet od dostawców zewnętrznych. W ten sposób można zaplanować idealny czas na konserwację. Ponadto firmy, które specjalizują się w Big Data, mogą, na podstawie tych danych, generować zalecenia dla operatora zakładu.

 Dzięki otwartej platformie komunikacyjnej PLCnext Technology działającej w czasie rzeczywistym programy mogą być tworzone równolegle i w najróżniejszych językach programowania.
Dzięki otwartej platformie komunikacyjnej PLCnext Technology działającej w czasie rzeczywistym programy mogą być tworzone równolegle i w najróżniejszych językach programowania.

Dostęp do informacji z Internetu bez konieczności zajmowania się technologiami webowymi

Czy są jednak jakieś dodatkowe dane, obok danych z czujników, które można wykorzystać do optymalizacji procesów? Aplikacja, która została już zaimplementowana, daje odpowiedź na to pytanie. Około 25% terytorium Holandii leży poniżej poziomu morza, około 50% leży między poziomem morza a 1 metr nad poziomem morza. W związku z tym, problemy związane z wodą są bardzo istotne w tym kraju. Dlatego władze lokalne przekazują swoim obywatelom oficjalne dane dotyczące tego tematu. Każda zainteresowana osoba prywatna, firma lub instytucja może uzyskać informacje na temat prognozy opadów, prognoz dotyczących poziomów rzek lub ilości wody z Morza Północnego wpychanej przez wiatr na ląd. W jaki sposób takie dane można przesłać do sterownika procesu w firmie? Tu właśnie wchodzi do gry Proficloud z Phoenix Contact. Dzięki otwartej komunikacji między chmurą a internetową usługą pogodową niezależny dostawca zapewnia niezbędne dane dla dowolnej lokalizacji w Holandii. Dzięki zintegrowanym usługom w chmurze informacje o pogodzie są następnie przesyłane do sterownika bezpośrednio jako zmienna procesowa. W ten sposób programista – w tym przypadku Sielprozess – jest w stanie uzyskać dostęp do danych w sieci bez konieczności zajmowania się technologiami webowymi. Wykonują to programiści aplikacji chmurowej.

Ten przykład można również stosować w firmach przetwórczych. Przemysł dopiero od niedawna zaczął dokładniej badać potencjał techniczny oferowany przez te rozwiązania. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości zostanie opracowanych więcej pomysłów dotyczących finansowo korzystnego sposobu wykorzystania połączenia między chmurą a procesami.  Dokładne przewidzenie, kiedy konserwacja czujników, a zwłaszcza elementów wykonawczych jest wymagana, wydaje się najbardziej oczywistym pomysłem. Możliwe są również przewidywania dotyczące niezbędnych wymagań energetycznych, a w tej kwestii bierze się pod uwagę prąd wytwarzany przez (własne) generatory turbin wiatrowych i systemy solarne. Zatem proces, który wymaga dużej ilości energii, można zaplanować w przedziale czasowym, w którym sieć ma wysoką nadwyżkę energii, a prąd można kupić w odpowiednio niskiej cenie.

Skorzystaj z zalet bez potrzeby instalowania nowych sterowników

Takie myśli i podobne pomysły pojawiają się często tylko wtedy, gdy dostępne są warunki techniczne umożliwiające ich realizację. Dzieje się tak w przypadku nowych możliwości technologii informacyjnej, które obecnie zyskują popularność na rynkach. Użytkownik zadaje sobie jednak pytanie, czy aby korzystać z zalet rozwiązań opartych na chmurze musi zainstalować nową technikę sterowania. Czy może istnieje inna opcja transferu istniejących komponentów do chmury?

Rozwiązania w postaci IOT GATEWAY zostały już opracowane. Urządzenia te zawierają wiele sprawdzonych interfejsów. W większości przypadków jako protokół transmisji jest obsługiwany Modbus/TCP pełniący funkcję serwera lub raczej klienta, jak również RS232, CAN lub Modbus/RTU. Dane i sygnały komponentów podłączonych do IOT GATEWAY można odwzorować w chmurze dzięki łatwej parametryzacji. W ten sposób każdy operator systemu jest w stanie wyposażyć nawet te części systemu w nowe i inteligentne technologie, które istnieją od wielu lat i w ten sposób przygotować je do przyszłych zadań.
Tekst w ramce

Korzystając z nowych technologii, zwiększ efektywność produkcji w dłuższej perspektywie

Proficloud firmy Phoenix Contact to otwarty system IoT. Na tej platformie firmy produkcyjne, a także dostawcy usług mogą tworzyć własne aplikacje internetowe, a także rozwijać i dostarczać usługi i aplikacje mobilne. Producenci wykorzystują Proficloud na przykład do obsługi własnego oprogramowania do gromadzenia danych, analizy i wizualizacji oraz do bezpiecznego przekazywania tych informacji dalszym uczestnikom, jeśli jest to konieczne. Ponadto dane mogą być agregowane na całym świecie i kompleksowo oceniane poprzez połączenie z aplikacjami Big Data.

IOT GATEWAY Phoenix Contact łączy komponenty z Proficloud, bez konieczności ingerowania w technikę automatyzacji. Skoordynowana interakcja między sprzętem bramy a platformą chmury umożliwia gromadzenie danych z czujników i procesów oraz szyfrowaną transmisję tych danych do aplikacji w chmurze w celu dalszego przetwarzania. Istniejące systemy mogą również wysyłać swoje dane stanu do Proficloud za pośrednictwem IOT GATEWAY, aby zaimplementować aplikacje, takie jak big data, rozpoznawanie wzorców i monitorowanie stanu. W ten sposób wydajność produkcji zwiększa się w dłuższej perspektywie. IOT GATEWAY jest po prostu parametryzowana bezpośrednio na urządzeniu za pomocą zarządzania przez Internet. Nie jest wymagane dodatkowe oprogramowanie inżynierskie.

PHOENIX CONTACT PHOENIX CONTACT Sp. z o.o
51-317 Wrocław
ul. Bierutowska 57-59, Budynek nr 3/A
tel. 71 39 80 410
phoenixcontact@phoenixcontact.pl
www.phoenixcontact.pl

(phoenix contact, rozwiązania chmurowe w technologii procesowej, sieci przemysłowe)

Cyfrowe przepływomierze to przykład innowacji i nowych technologii stosowanych w technologii procesowej

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl