elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Uproszczony projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej

Wszelkie prace związane z budową elektroenergetycznych linii kablowych należy wykonywać zgodnie z wymaganiami normy N SEP-E 004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa. Fot. pixabay.com

Wszelkie prace związane z budową elektroenergetycznych linii kablowych należy wykonywać zgodnie z wymaganiami normy N SEP-E 004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa. Fot. pixabay.com

W praktyce bardzo często spotyka się projekty zasilania oświetlenia ulicznego, gdzie jednym z zabezpieczeń jest wyłącznik różnicowoprądowy, którego stosowania w tym przypadku kategorycznie zabrania norma PN-IEC 60364-7-714:2003 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Instalacje oświetlenia zewnętrznego.

Zobacz także

SKLEP RTV EURO AGD Domek letniskowy - wszystko, co powinno się w nim znaleźć, aby dobrze wypoczywać

Domek letniskowy - wszystko, co powinno się w nim znaleźć, aby dobrze wypoczywać Domek letniskowy - wszystko, co powinno się w nim znaleźć, aby dobrze wypoczywać

Lubisz spędzać wakacje w otoczeniu natury, najchętniej bez towarzystwa innych ludzi? Najlepiej zdecydować się więc na domek letniskowy położony w jakimś ustronnym miejscu. Jednak jak wyposażyć taki domek,...

Lubisz spędzać wakacje w otoczeniu natury, najchętniej bez towarzystwa innych ludzi? Najlepiej zdecydować się więc na domek letniskowy położony w jakimś ustronnym miejscu. Jednak jak wyposażyć taki domek, by móc korzystać również ze wszystkich zdobyczy techniki? Co powinno się w nim znaleźć, aby cieszyć się zarówno ciszą, jak i rozrywką?

archon.pl Dom tani w budowie - jaki powinien być idealny projekt?

Dom tani w budowie - jaki powinien być idealny projekt? Dom tani w budowie - jaki powinien być idealny projekt?

Przed Inwestorem, który podjął już decyzję o budowie domu i rozpoczyna przygotowania, otwiera się wiele możliwości w zakresie wyboru idealnego projektu domu. Najważniejsze, aby ten dopasowany był do potrzeb...

Przed Inwestorem, który podjął już decyzję o budowie domu i rozpoczyna przygotowania, otwiera się wiele możliwości w zakresie wyboru idealnego projektu domu. Najważniejsze, aby ten dopasowany był do potrzeb domowników, do uwarunkowań działki oraz przepisów lokalnego prawa, a także mieścił się w przeznaczonym na inwestycję budżecie. Pracownia ARCHON+ proponuje różnorodne gotowe projekty domów parterowych, projekty domów z poddaszem użytkowym, piętrowe, wśród których dostępne są interesujące projekty...

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt układu zasilania kompleksu wypoczynkowego z wykorzystaniem zespołu prądotwórczego o mocy 45 kVA

Uproszczony projekt układu zasilania kompleksu wypoczynkowego z wykorzystaniem zespołu prądotwórczego o mocy 45 kVA Uproszczony projekt układu zasilania kompleksu wypoczynkowego z wykorzystaniem zespołu prądotwórczego o mocy 45 kVA

Kontynuujemy prezentację uproszczonego projektu układu zasilania kompleksu wypoczynkowego z wykorzystaniem zespołu prądotwórczego o mocy 45 kVA – w kolejnej części przedstawiamy projekt zasilania oświetlenia...

Kontynuujemy prezentację uproszczonego projektu układu zasilania kompleksu wypoczynkowego z wykorzystaniem zespołu prądotwórczego o mocy 45 kVA – w kolejnej części przedstawiamy projekt zasilania oświetlenia terenu.

W artykule:

• Podstawa opracowania
• Stan istniejący
• Opis techniczny i obliczenia

Oświetlenie uliczne lub oświetlenie terenu zewnętrznego zakładu pracy, kompleksu magazynowego, kompleksu wojskowego lub obiektu o podobnym przeznaczeniu należy zaliczyć do urządzeń bezpieczeństwa, w których niezawodność zasilania i ochrona przeciwporażeniowa muszą być projektowane na zasadach kompromisu. W artykule przedstawiamy przykładowy sposób rozwiązania tego problemu.

Podstawa opracowania

1. Zlecenie inwestora.

2. Opinia ZUDP.

3. Norma N SEP-E 004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa.

4. Norma PN-IEC 60364-7-714:2003 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Instalacje oświetlenia zewnętrznego.

5. Norma N-SEP-E 001 Sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia. Ochrona przeciwporażeniowa.

6. Norma PN-HD 60364-5-52:2011 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 5-52: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Oprzewodowanie.

7. Norma PN-EN 12464-2:2008 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 2: Miejsca pracy na zewnątrz.

8. Norma PN-HD 60364-4-41:2017 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 4-41: Instalacje dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym.

9. Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (tekst jednolity: DzU z 2016 roku poz. 124).

10. Wizja lokalna w terenie i uzgodnienia z użytkownikiem oraz uzgodnienia międzybranżowe.

11. Uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. bhp oraz rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. (ze względu na to, że projektowane oświetlenie stanowi oświetlenie drogi pożarowej).

12. Katalogi producentów.

Stan istniejący

Na terenie bazy logistycznej znajduje się stacja transformatorowa o mocy 400 kVA. Część odbiorników energii zasilanych z tej stacji jest objęta zasilaniem awaryjnym realizowanym przez zespół prądotwórczy o mocy 250 kVA, zainstalowany w osobnym przedziale budynku stacji transformatorowej.

Opis techniczny i obliczenia

Oświetlenie terenu bazy logistycznej będzie realizowane przez oprawy typu KYRO 2/150-96-ETRC, instalowane na metalowych słupach oświetleniowych o wysokości h = 9 m, posadowionych na prefabrykowanych fundamentach F100.

Projektowane elektroenergetyczne linie oświetleniowe należy wykonać kablami YAKY 4×16, wyprowadzonymi z Rozdzielnicy Oświetleniowej (ROŚW) zainstalowanej w przedziale RGnn budynku stacji transformatorowej na wysokości 1,6 m nad ziemią (dotyczy środka geometrycznego rzutu poziomego rozdzielnicy). Na elewacji budynku stacji należy zainstalować ręczny włącznik oświetlenia, umożliwiający jego załączenie i wyłączenie w przypadku awarii sterownika astronomicznego.

Plan linii kablowych oświetlenia oraz rozmieszczenia poszczególnych słupów oświetleniowych przedstawia rysunek 2. Na rysunku 3. zostało przedstawione rozmieszczenie poszczególnych elementów stacji transformatorowej zasilającej teren bazy. Schemat ideowy ROŚW przedstawia rysunek 4., a schemat montażowy rysunek 5. Kable linii oświetleniowych należy prowadzić odcinkami pomiędzy poszczególnymi fundamentami, których lokalizacja została określona na rysunku 2.

Kable należy układać w wykopie o głębokości 0,8 m na podsypce 0,1 m piasku, tak by górna krawędź kabla znajdowała się 0,7 m poniżej poziomu gruntu. Po ułożeniu kabli zasilających poszczególne obwody oświetleniowe należy je zasypać warstwą piasku o grubości 10 cm, następnie warstwą rodzimego gruntu o grubości 15 cm, ułożyć taśmę koloru niebieskiego i zasypać wykop. Na odcinkach, gdzie stosowana jest rura osłonowa, taśmy kablowej nie układać. Rury osłonowe na końcach należy uszczelnić od przedostawania się wody. Na kablach w odstępach co 10 m oraz końcach poszczególnych odcinków wprowadzanych do fundamentów nośnych słupów oświetleniowych należy założyć opaski kablowe zawierające następujące informacje: typ kabla – długość – rok ułożenia – trasę – symbol użytkownika.

Projektowane oświetlenie zostało podzielone na trzy obwody, których schemat ideowy przedstawia rysunek 6. W słupach oświetleniowych należy zainstalować słupowe złącza kablowe wykonane w II klasie ochronności.

rys1

Rys. 1. Schemat zasilania kompleksu; rys. J. Wiatr

baza rys02 1

Rys. 2. Plan sytuacyjny zasilania oświetlenia terenu bazy

baza rys03 1

Rys. 3. Plan rozmieszczenia urządzeń w budynku stacji transformatorowej

baza rys04 1

Rys. 4. Schemat ideowy rozdzielnicy oświetlenia

baza rys05 1

Rys. 5. Schemat montażowy rozdzielnicy oświetlenia

baza rys06 1

Rys. 6. Schemat ideowy obwodów oświetlenia terenu

Zasilanie opraw typu KYRO 2/150-96-ETRC należy wykonać przewodem YDY 2×2,5, wyprowadzonym ze złącz kablowych zainstalowanych w słupach. W odniesieniu do słupów oświetleniowych została przyjęta ochrona przeciwporażeniowa polegająca na zastosowaniu urządzeń w II klasie ochronności zgodnie pkt 714.413.2 normy PN-IEC 60364-7-714:2003.

Ochrona ta polega na zastosowaniu słupowego złącza kablowego i oprawy oświetleniowej w II klasie ochronności oraz prowadzeniu przewodów od złączą kablowego do oprawy wewnątrz słupa w elastycznej nieprzewodzącej rurze osłonowej. Takie rozwiązanie zgodnie z ww. normą, stanowi wykonanie równorzędne wykonaniu urządzenia w II klasie ochronności. Zatem kategorycznie zabrania się przyłączania do słupów oświetleniowych przewodu PE oraz/lub uziemiania słupa.

Obliczenia

Zapotrzebowanie mocy i dobór zabezpieczeń obwodowych:

Obliczona moc zapotrzebowana uwzględnia oprócz mocy źródeł światła, moc zapotrzebowaną przez stateczniki.

Jako zabezpieczenie główne projektowanych obwodów oświetlenia zostaną przyjęte bezpieczniki topikowe WTNgG25.

Dobór zabezpieczeń poszczególnych obwodów:

Ponieważ obciążenie poszczególnych faz w pojedynczej elektroenergetycznej linii oświetlenia nie gwarantuje równomiernego obciążenia wszystkich faz, do obliczenia spodziewanego prądu obciążenia zostanie przyjęta faza najbardziej obciążana (rys. 6.):

Jako zabezpieczenia obwodowe poszczególnych faz w każdej projektowanej elektroenergetycznej linii oświetlenia zostaną przyjęte bezpieczniki topikowe DO1gG10.

Dobór zabezpieczenia pojedynczej oprawy:

Warunki spełnia bezpiecznik małogabarytowy DO1gG4.

Dobór kabli i przewodów zasilających oprawy na długotrwałą obciążalność prądową i przeciążalność:

  • Kabel zasilający ROŚW:

Na podstawie normy PN-IEC 60364-5-52: 2011 przy sposobie ułożenia „B2”, warunki spełnia kabel YKY 4×10, którego długotrwała obciążalność prądowa wynosi:

Podobnie kable projektowanych elektroenergetycznych linii oświetlenia należy wykonać kablem YAKY 4×16, którego długotrwała obciążalność prądowa, przy sposobie ułożenia „D1” , wynosi:

  • Przewód zasilający pojedynczą oprawę:

Na podstawie normy PN-IEC 60364-5-52: 2011, przy sposobie ułożenia „B2” oraz uwzględnieniu maksymalnej temperatury występującej wewnątrz słupa w okresie letnim (τrz = 40°C), warunki spełnia przewód YDY 2×1,5:

Ze względów eksploatacyjnych zostanie przyjęty przewód YDY 2×2,5.

Sprawdzenie dobranych kabli oraz przewodów z warunku spadku napięcia:

Do obliczeń został przyjęty najdłuższy obwód oświetlenia (rys. 6.). Obwód nr 2:

Uwaga! Zgodnie z PN-HD 60364-5-52:2011, dopuszczalny spadek napięcia w obwodach oświetleniowych ∆U = 3% – tabela G52.1, natomiast przy zasilaniu z własnego źródła, np. zespołu prądotwórczego, ∆U = 6%, ∆Pop = 0,1·Pop, zatem (Pop + ∆Pop) = 1,1·Pop – moc oprawy oświetleniowej z uwzględnieniem mocy zapotrzebowanej przez statecznik, w [W], gdzie:

IZ – dopuszczalne długotrwałe obciążenie prądowe, w [A],

In – prąd znamionowy zabezpieczenia, w [A],

τdd – dopuszczalna długotrwale temperatura przewodu, w [°C],

cos φ – współczynnik mocy, w [-],

k2 – współczynnik uwzględniający niedopasowanie charakterystyki czasowo-prądowej przewodu i zabezpieczenia, w [-],

S – przekrój przewodu, w [mm2],

γ – konduktywność przewodu, w [m/(W·mm2)],

Pop = 150 W – moc pojedynczego źródła światła instalowanego na słupie oświetleniowym,

PZ1 – moc zapotrzebowana przez oprawy oświetleniowe w najbardziej obciążonej fazie pojedynczej linii oświetleniowej, w [W],

lr – długość przewodu na odcinku RGnn – ROŚW, w [m],

ls – długość przewodu łączącego oprawę ze złączem słupowym, w [m].

Poprawnie dobrany kabel lub przewód na długotrwałą obciążalność prądową i przeciążalność przy zabezpieczeniu bezpiecznikiem topikowym nie wymaga sprawdzenia ze względu na wytrzymałość zwarciową.

Spodziewany prąd zwarcia symetrycznego w ROŚW:

  • rezystancja WLZ (reaktancję dla SCu ≤50 mm2 lub SAl ≤ 70 mm2 pomija się w obliczeniach):
  • rezystancja oraz reaktancja transformatora o mocy 400 kVA (tabela 10.31: J. Wiatr, M. Orzechowski, Dobór przewodów i kabli elektrycznych niskiego napięcia, Grupa MEDIUM 2018):
  • impedancja obwodu zwarcia:
  • spodziewany początkowy prąd zwarcia symetrycznego:

Spodziewany prąd udarowy w ROŚW oraz wymagana odporność zwarciowa aparatów stanowiących wyposażenie rozdzielnicy:

  • współczynnik udaru:
  • prąd udarowy:
  • stała czasowa obwodu zwarcia T oraz prąd zwarciowy zastępczy cieplny Ith:

Rozłączniki bezpiecznikowe, przy napięciu znamionowym Un = 400 V oraz współczynniku cosφ≤ 0,86, muszą spełniać następujące parametry:

  • znamionowy prąd szczytowy i znamionowy prąd załączany: Icm≥ ip = 10,58 kA,
  • znamionowy prąd wytrzymywany wkładek bezpiecznikowych: Icn≥Ik” = 6,25 kA.

Znamionowy prąd eksploatacyjny wyłączników nadprądowych przy napięciu znamionowym Un = 230 V oraz współczynniku cos φ≤0,86: Ics ≥Ik” = 6,25 kA. Zatem należy przyjąć wyłączniki nadprądowe o prądzie Ics  = 10 kA.

Sprawdzenie selektywności działania poszczególnych stopni zabezpieczeń:

Warunek zachowania wybiórczości działania poszczególnych zabezpieczeń zostanie zachowany w całej projektowanej sieci oświetlenia.

Uwagi końcowe

1. Posadowienie fundamentów F100 oraz instalacje słupów oświetleniowych należy wykonywać zgodnie z DTR producenta.

2. Ochrona przeciwporażeniowa przy dotyku pośrednim w odniesieniu do słupów oświetleniowych – II klasa ochronności – równorzędna zgodnie z pkt 714.413.2 normy PN-IEC 60364-7-714:2003 (złącze kablowe słupowe i oprawa oświetleniowa wykonane w II kl. ochronności, a przewód zasilający oprawę prowadzony od słupowego złączą kablowego w nieprzewodzącej rurze osłonowej).

3. Kable zasilające projektowanych elektroenergetycznych linii oświetlenia po ułożeniu, a przed zasypaniem należy poddać inwentaryzacji geode­zyjnej.

4. Wszelkie prace związane z budową elektroenergetycznych linii kablowych należy wykonywać zgodnie z wymaganiami normy N SEP-E 004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa.

Uwaga!

W artykule pominięto projekt oświetlenia, który stanowi podstawę opracowania projektu zasilania. Przyjęty sterownik astronomiczny należy oprogramować stosownie do szerokości geograficznej miejsca, w którym zostanie on zainstalowany.

Alternatywnym sposobem do przedstawionego w artykule jest zastosowanie słupów kompozytowych oraz opraw oświetleniowych w II klasie ochronności. Zamiast mapy geodezyjnej przeznaczonej do celów projektowych został przyjęty szkic lokalizacyjny, który w rzeczywistym projekcie budowlanym nie ma racji bytu.

Takie rozwiązanie w szczególnie uzasadnionych przypadkach jest stosowane z wykorzystaniem kalki technicznej, którą nakłada się na mapę zasadniczą do celów projektowych. Na kalce nanosi się projektowane uzbrojenie terenu, które należy traktować jako szkic. W żadnym przypadku nie może to zastępować mapy geodezyjnej do celów projektowych.

Zestawienie podstawowych materiałów

  1. Słupy oświetleniowe h = 9 m30 szt.
  2. Fundamenty słupowe F100 30 szt.
  3. Słupowe złącze kablowe w II kl. ochronności z bezpiecznikiem topikowym DO1gG4 30 szt.
  4. Kabel YAKY 4×16 1550 m
  5. Kabel YKY 4×10 15 m
  6. Przewód YDY 2×2,5 240 m
  7. Taśma kablowa koloru niebieskiego 1500 m
  8. Rura osłonowa SRS Φ150 30 m
  9. Oprawa oświetleniowa KYRO 2/150 – 96 – ETRC 30 szt.
  10. Obudowa w II klasie ochronności IP55 o pojemności 48 modułów 1 szt.
  11. Stycznik 3NO 40 A/230 V 3 szt.
  12. Sterownik astronomiczny PCZ 524 1 szt.
  13. Przełącznik faz PF 431 1 szt.
  14. Rozłącznik bezpiecznikowy R303.10 3 szt.
  15. Ogranicznik przepięć typ 2 3 p 1 szt.
  16. Wyłącznik nadprądowy instalacyjny S301B10 3 szt.
  17. Piasek na podsypki 64 m3

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. Kompatybilność elektromagnetyczna na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych przeznaczonych do pracy w urządzeniach kontrolnych i zabezpieczających oraz w obwodach sterowania

Kompatybilność elektromagnetyczna na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych przeznaczonych do pracy w urządzeniach kontrolnych i zabezpieczających oraz w obwodach sterowania Kompatybilność elektromagnetyczna na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych przeznaczonych do pracy w urządzeniach kontrolnych i zabezpieczających oraz w obwodach sterowania

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

CADMATIC CADMATIC Electrical

CADMATIC Electrical CADMATIC Electrical

CADMATIC Electrical to najbardziej wszechstronne, dostępne na rynku oprogramowanie przeznaczone dla projektantów elektryków, dzięki któremu możemy w kompleksowy sposób zaprojektować instalację elektryczną...

CADMATIC Electrical to najbardziej wszechstronne, dostępne na rynku oprogramowanie przeznaczone dla projektantów elektryków, dzięki któremu możemy w kompleksowy sposób zaprojektować instalację elektryczną w budynku. Rozwiązanie automatyzuje i usprawnia proces projektowania, zapewniając integralność danych i stworzenie wysokiej jakości rezultatów i raportów na wszystkich etapach projektowania.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.