Artykuł sponsorowany

Inteligentna technologia – RiLine Compact

 Rittal Sp. z o.o.  |  15.07.2019
Rittal oferuje moduły sterujące silnika dla systemu RiLine Compact – to eleganckie, smukłe rozwiązanie.
Rittal oferuje moduły sterujące silnika dla systemu RiLine Compact – to eleganckie, smukłe rozwiązanie.
Rittal

Firma Rittal to światowy dostawca rozwiązań systemowych stosowanych we wszystkich dziedzinach przemysłu. Oferuje szeroki wybór rozwiązań, które mają za główne zadanie, ułatwić pracę osób montujących, zwiększając przy tym ich efektywność oraz bezpieczeństwo. Według tych samych zasad został zaprojektowany system RiLine Compact – modułowy, całkowicie osłonięty system szyn zbiorczych. Można go stosować zarówno w pojedynczych szafach sterowniczych, jak i w kompletnych systemach. Podstawę systemu RiLine Compact stanowi tablica rozdzielcza ze zintegrowanymi szynami miedzianymi i pełną siatką stykową, a dzięki zastosowaniu adapterów i aparatów konstruktorzy zyskują jeszcze więcej zalet!

Już od 2017 roku jest dostępny system dystrybucji mocy RiLine Compact, który został zaprojektowany, aby ułatwić pracę konstruktorom i użytkownikom kładąc szczególny nacisk na ich bezpieczeństwo i zwiększając efektywność oraz szybkość montażu. Nie poprzestając na tym, co roku Rittal wprowadza coraz nowsze i innowacyjne elementy systemu, które przynoszą dodatkowe korzyści.

To zasady systemu RiLine Compact, czyli sprawdzonego rozwiązania dla kompaktowych rozdzielnic w szafach sterowniczych i małych obudowach. Dzięki siatce otworów o wymiarze 4,5 mm nie traci się cennej przestrzeni na wsporniki szyn zbiorczych, a to dlatego, że tablica rozdzielcza jest pokryta siatką perforowaną na całej szerokości. Umożliwia to podłączenie na jej całej szerokości adapterów i aparatów. W standardowych systemach szynowych stosowane są izolatory szyn, które zajmują przestrzeń do zabudowy na moście szynowym.

Dzięki systemowi RiLine Compact można bezpiecznie i zgodnie z normami stosować różne rodzaje urządzeń, nie tracąc przy tym przestrzeni. A jakie konkretnie urządzenia? „Adaptery przyłączeniowe kabli 80A i 125A, dzięki którym możemy doprowadzić zasilanie do tablicy rozdzielczej, jak i wykonać podłączenie odpływów. Kolejnymi adapterami są adaptery urządzeniowe pod zabudowę wyłączników nadprądowych 1-, 2-, i 3-biegunowych oraz takie, które umożliwiają montaż konwencjonalnych układów rozruchowych i nawrotnych. Nie możemy również zapomnieć o module sterującym silnika, który niedawno został wprowadzony do naszej oferty” – mówi Bartosz Kaźmierczyk, Product Manager firmy Rittal. Dowiedz się więcej o RiLine Compact >>

Tablica rozdzielcza z zamontowanymi modułami
Bartosz Kaźmierczyk, Product Manager firmy Rittal

Podstawę systemu RiLine Compact stanowi tablica rozdzielcza ze zintegrowanymi szynami miedzianymi i pełną siatką stykową. „Tablica wyposażona jest w perforowany system osłon i szyn miedzianych, który stanowi siatkę stykową. Umożliwia beznarzędziowe podłączenie adapterów przyłączeniowych, urządzeniowych czy modułów sterujących silnika. Tablica montowana jest bezpośrednio do płyty montażowej lub do szyny TS35. Sam jej montaż wymaga zastosowania narzędzi, natomiast montaż aparatów na tablicy rozdzielczej już nie – następuje ona na zasadzie technologii wtykowej. Wraz z zabudową komponentów tworzy się połączenie elektryczne z całkowicie zabezpieczoną przed dotykiem tablicą rozdzielczą” – dodaje Bartosz Kaźmierczyk.

Hybrydowy układ sterowania silnikiem

Niedawno portfolio produktów poszerzyło się o innowacyjny, hybrydowy układ sterowania silnikiem. Jest to małogabarytowy, wielofunkcyjny moduł przeznaczony do instalacji na systemie szyn RiLine Compact. Pozwala zaoszczędzić znaczną przestrzeń w szafie sterowniczej oraz charakteryzuje się łatwym i szybkim montażem. Moduł łączy ze sobą zalety technologii półprzewodnikowej z zaletami technologii przekaźnikowej, zapewniając minimalizację strat mocy oraz uzyskanie 10-krotnie większej żywotności w porównaniu z konwencjonalnymi układami rozruchowymi.

Realizuje cztery podstawowe funkcje – rozruchu silnika, układu nawrotnego, zabezpieczenia przed przeciążeniem i zabezpieczenia przed zwarciem. Jest wyposażony w funkcje diagnostyczne wykrywające różnego rodzaju awarie, co zapewnia optymalną ochronę silnika. Dostępne są wersje na trzy zakresy prądowe: 0,6 A, 2,4 A i 9 A. Montaż na systemie szyn RiLine Compact jest szybki i prosty – nie wymaga skomplikowanych czynności łączeniowych kabli, jak w przypadku standardowych rozwiązań. Potwierdzeniem jego wszystkich tych zalet jest nagroda zdobyta w prestiżowym konkursie „Produkt Roku 2018” w kategorii innowacyjności! Zadaj pytania naszym ekspertom >>

Rittel
Tablica rozdzielcza z zamontowanymi modułami

Moduły funkcyjne RiLine Compact znajdują zastosowanie w sterowaniu napędami silnikowymi lub w regulacji elementów grzewczych. Moduł sterujący silnika ma szczególnie zwartą konstrukcję i zajmuje o 50% mniej miejsca niż konwencjonalnie okablowana jednostka sterująca. Dzięki technologii hybrydowej urządzenie działa bezstratne, a styki przełączające nie ulegają nadmiernemu zużyciu. System szyn zbiorczych RiLine Compact umożliwia realizację bardzo zwartych rozdzielni o prądzie znamionowym do 125 A. Łatwe wtykanie komponentów na tablicy przyczynia się do zmniejszenia pracochłonności instalacji.

„System RiLine Compact znajduje zastosowanie w aplikacjach wymagających małej przestrzeni zabudowy – do mniejszych instalacji sterowniczych i rozdzielczych, a także do bezpośredniej integracji z maszynami i urządzeniami. System ten ujawnia swoje główne zalety podczas montażu, który jest bardzo szybki. Jego komponenty montuje się łatwo i bez użycia narzędzi. Użytkownik jest chroniony przed częściami pod napięciem dzięki działającemu od samego początku zabezpieczeniu przed dotykiem. To zwiększa bezpieczeństwo zarówno systemu, jak i użytkownika, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas i zredukować koszty” – podsumowuje Bartosz Kaźmierczyk.

Więcej informacji o RiLine Compact dostępne jest na stronie https://www.rittal.com/com_en/riline/index.php?lng=pl#Start.

Rittal Rittal Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 48
02-255 Warszawa
tel.: 0 22 310 06 00
fax: 0 22 310 06 16
email:
www.rittal.com

(Rittal, RiLine Compact, inteligentna technologia, system RiLine Compact, system dystrybucji mocy)

Tablica rozdzielcza z zamontowanymi modułami.

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl