Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Władysław Dudek

(1922 - 2001)
Władysław Dudek
Władysław Dudek
Fot. apw.ee.pw.edu.pl

Urodził się 8 czerwca 1922 r. w rodzinie górniczej w Wieliczce. Uczęszczał do gimnazjum humanistycznego im. Jana Matejki w Wieliczce, którą wskutek wybuchu wojny w 1939 r. zakończył dopiero maturą technika elektryka w Państwowej Szkole Zawodowej Budowy Maszyn i Elektroniki w 1941 r. w Krakowie. W 1939 r., będąc przedpoborowym, uczestniczył jako żołnierz w Ochotniczej Kompanii Szkolnej przy 20. pułku piechoty w Krakowie w utarczkach tego pułku z Niemcami od Krakowa aż do Zawoi.

W 1942 r. wstąpił do Armii Krajowej do akcji sabotażowej na terenie Wieliczki, przyjmując pseudonim „LENARD”. Następnie w 1943 r. W. Dudek wstąpił do KEDYWU – AK (Kierownictwa Dywersji) na terenie Wieliczki. Pracując w Kopalni Soli w Wieliczce w charakterze konserwatora telefonów, montował podsłuchy w centrali telefonicznej. Zajmował się też m.in. zdobywaniem materiałów wybuchowych itp. z kopalni dla żołnierzy KEDYWU. Uczestniczył w kursie podchorążych, który częściowo odbywał się też w jego domu. Przy wykonywaniu wzrastającej liczby akcji dywersyjnych został aresztowany przez gestapo w Wieliczce podczas przewożenia m.in. cyjankali dla potrzeb konspiracyjnych. Nie załamał się podczas bolesnego trzydniowego śledztwa na ul. Pomorskiej w Krakowie, co ochroniło wielu innych członków ruchu oporu.

Przeczytaj również: Cyprian Skwarek

Na wiosnę 1944 r. Władysław Dudek wstąpił do czwartego działającego na terenie Krakowskiego Okręgu AK – Oddziału Partyzanckiego „Huragan”, rekrutującego się w znacznej części z wielickich żołnierzy AK. Władysław Dudek – „LENARD” brał udział we wszystkich działaniach bojowych Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego AK „SKAŁA” w walkach m.in. pod Sadkami, Zaryszynem i w dniu 11 września 1944 r. pod Złotym Potokiem koło Częstochowy, kiedy Batalion przedzierał się, idąc z pomocą do krwawej, powstańczej Warszawy. Brał udział w brawurowych akcjach partyzanckich jak np. likwidacja porucznika Baumgartena – dowódcy Shutzpunktu odpowiedzialnego między innymi za bestialskie mordowanie partyzantów AK. Będąc żołnierzem AK, pisał pamiętniki, które po latach zaowocowały wydaniem kilku pamiętników z tamtego okresu.

Działalność naukowa i dydaktyczna

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. pracował przy odtworzeniu zdewastowanej przez Niemców sieci telefonicznej w kopalni Wieliczka. Wynagrodzeniem, jakie otrzymał za miesięczną pracę, był worek soli. Dla uniknięcia ewentualnego aresztowania w latach 1945 –1946 – jako były żołnierz AK – pracował w Kopalni Węgla Kamiennego „Bytom”. Równocześnie w 1945 r. rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Od 1948 r. studia kontynuował na Wydziale Elektromechanicznym AGH w Krakowie. Dyplom magisterski otrzymał w 1950 r. Podczas studiów (od 1948) pracował jako asystent w Katedrze Elektryfikacji Urządzeń Górniczych AGH kierowanej przez prof. L. Szklarskiego. W 1960 r. został adiunktem, uzyskał doktorat (1961) i habilitację (1966). Po habilitacji został docentem, a w roku 1976 – profesorem nadzwyczajnym. Głównym miejscem jego zatrudnienia do emerytury (1982) była AGH. Równocześnie pracował na 1/2 etatu w Krakowskim Biurze Projektów Górniczych (1950 – 1962) jako główny specjalista oraz w Politechnice Krakowskiej (1979–1982).

Razem z prof. L. Szklarskim był współtwórcą Katedry Elektryfikacji Urządzeń Górniczych AGH. Profesor Dudek przez wiele lat był kierownikiem Zakładu Trakcji Elektrycznej w tej Katedrze (później przekształconej w Instytut Automatyki Napędu i Urządzeń Przemysłowych). Ze względu na stan zdrowia przeszedł na emeryturę, przy dalszym zatrudnieniu na 1/2 etatu.

Zobacz także: Jan Czochralski

Działalność naukowo-badawczą prowadził w dziedzinach: trakcji elektrycznej, napędu i automatyki urządzeń elektrycznych w górnictwie, rozdziału i przesyłania energii w górnictwie, sygnalizacji szybowej oraz teorii układów logicznych. W każdej z tych dziedzin prowadził wiele znaczących prac naukowo-badawczych zakończonych wdrożeniami w przemyśle górniczym oraz był autorem lub współautorem około 100 prac w postaci książek, skryptów, artykułów w czasopismach i materiałach konferencyjnych. Miał łatwość przelewania myśli na papier. Wypromował 9 doktorów i był opiekunem ok. 150 prac dyplomowych.

Działalność stowarzyszeniowa

Był członkiem Sekcji Napędu Elektrycznego i Energoelektroniki oraz Sekcji Trakcji Elektrycznej Komitetu Elektrotechniki PAN, a także członkiem Komitetu Górnictwa PAN, członkiem Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej oraz członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, do którego należał od 1975 r.

Otrzymał 9 nagród Ministra oraz 11 nagród Rektora AGH. Za działalność partyzancką, naukową i dydaktyczną otrzymał odznaczenia i medale: Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Krzyż Walecznych AK, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również Medal SEP im. Romana Podoskiego, stopień górniczy Generalnego Dyrektora Górniczego II stopnia.

Był członkiem PTETiS od 1962 r. W latach 1966 – 1968 był członkiem Zarządu Oddziału Krakowskiego, a w latach 1968 – 1970 – przewodniczącym Zarządu Oddziału. Tytuł członka honorowego PTETiS otrzymał w 1988 r.

Przez wiele lat, nawet po przejściu na emeryturę jego dom był zawsze otwarty dla najbliższych współpracowników. Dyskutowano tam o ich prywatnych sprawach, o sprawach Uczelni, o Polsce. Mimo podeszłego wieku profesor zawsze był zatroskany sprawami Polski i do końca miał bardzo trzeźwy osąd wielu bieżących spraw. W dniu 21 lutego 2001 r. pochowany został na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Literatura

  1. Z. Kawecki, Wspomnienie o profesorze Władysławie Dudku (1922-2001). Biuletyn Informacyjny Pracowników AGH 2001, nr 88
  2. Sylwetki Automatyków i Pomiarowców (http://apw.ee.pw.edu.pl)

[Władysław Dudek, z kart historii, trakcja elektryczna, napęd i automatyka, urządzenia elektryczne, przesył energii elektrycznej]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2019

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Międzynarodowe Targi „Instal System 2019”

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019” oraz 56 Międzynarodowe Targi...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl