Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Władysław Dudek

(1922 - 2001)
Władysław Dudek
Władysław Dudek
Fot. apw.ee.pw.edu.pl

Urodził się 8 czerwca 1922 r. w rodzinie górniczej w Wieliczce. Uczęszczał do gimnazjum humanistycznego im. Jana Matejki w Wieliczce, którą wskutek wybuchu wojny w 1939 r. zakończył dopiero maturą technika elektryka w Państwowej Szkole Zawodowej Budowy Maszyn i Elektroniki w 1941 r. w Krakowie. W 1939 r., będąc przedpoborowym, uczestniczył jako żołnierz w Ochotniczej Kompanii Szkolnej przy 20. pułku piechoty w Krakowie w utarczkach tego pułku z Niemcami od Krakowa aż do Zawoi.

W 1942 r. wstąpił do Armii Krajowej do akcji sabotażowej na terenie Wieliczki, przyjmując pseudonim „LENARD”. Następnie w 1943 r. W. Dudek wstąpił do KEDYWU – AK (Kierownictwa Dywersji) na terenie Wieliczki. Pracując w Kopalni Soli w Wieliczce w charakterze konserwatora telefonów, montował podsłuchy w centrali telefonicznej. Zajmował się też m.in. zdobywaniem materiałów wybuchowych itp. z kopalni dla żołnierzy KEDYWU. Uczestniczył w kursie podchorążych, który częściowo odbywał się też w jego domu. Przy wykonywaniu wzrastającej liczby akcji dywersyjnych został aresztowany przez gestapo w Wieliczce podczas przewożenia m.in. cyjankali dla potrzeb konspiracyjnych. Nie załamał się podczas bolesnego trzydniowego śledztwa na ul. Pomorskiej w Krakowie, co ochroniło wielu innych członków ruchu oporu.

Przeczytaj również: Cyprian Skwarek

Na wiosnę 1944 r. Władysław Dudek wstąpił do czwartego działającego na terenie Krakowskiego Okręgu AK – Oddziału Partyzanckiego „Huragan”, rekrutującego się w znacznej części z wielickich żołnierzy AK. Władysław Dudek – „LENARD” brał udział we wszystkich działaniach bojowych Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego AK „SKAŁA” w walkach m.in. pod Sadkami, Zaryszynem i w dniu 11 września 1944 r. pod Złotym Potokiem koło Częstochowy, kiedy Batalion przedzierał się, idąc z pomocą do krwawej, powstańczej Warszawy. Brał udział w brawurowych akcjach partyzanckich jak np. likwidacja porucznika Baumgartena – dowódcy Shutzpunktu odpowiedzialnego między innymi za bestialskie mordowanie partyzantów AK. Będąc żołnierzem AK, pisał pamiętniki, które po latach zaowocowały wydaniem kilku pamiętników z tamtego okresu.

Działalność naukowa i dydaktyczna

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. pracował przy odtworzeniu zdewastowanej przez Niemców sieci telefonicznej w kopalni Wieliczka. Wynagrodzeniem, jakie otrzymał za miesięczną pracę, był worek soli. Dla uniknięcia ewentualnego aresztowania w latach 1945 –1946 – jako były żołnierz AK – pracował w Kopalni Węgla Kamiennego „Bytom”. Równocześnie w 1945 r. rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Od 1948 r. studia kontynuował na Wydziale Elektromechanicznym AGH w Krakowie. Dyplom magisterski otrzymał w 1950 r. Podczas studiów (od 1948) pracował jako asystent w Katedrze Elektryfikacji Urządzeń Górniczych AGH kierowanej przez prof. L. Szklarskiego. W 1960 r. został adiunktem, uzyskał doktorat (1961) i habilitację (1966). Po habilitacji został docentem, a w roku 1976 – profesorem nadzwyczajnym. Głównym miejscem jego zatrudnienia do emerytury (1982) była AGH. Równocześnie pracował na 1/2 etatu w Krakowskim Biurze Projektów Górniczych (1950 – 1962) jako główny specjalista oraz w Politechnice Krakowskiej (1979–1982).

Razem z prof. L. Szklarskim był współtwórcą Katedry Elektryfikacji Urządzeń Górniczych AGH. Profesor Dudek przez wiele lat był kierownikiem Zakładu Trakcji Elektrycznej w tej Katedrze (później przekształconej w Instytut Automatyki Napędu i Urządzeń Przemysłowych). Ze względu na stan zdrowia przeszedł na emeryturę, przy dalszym zatrudnieniu na 1/2 etatu.

Zobacz także: Jan Czochralski

Działalność naukowo-badawczą prowadził w dziedzinach: trakcji elektrycznej, napędu i automatyki urządzeń elektrycznych w górnictwie, rozdziału i przesyłania energii w górnictwie, sygnalizacji szybowej oraz teorii układów logicznych. W każdej z tych dziedzin prowadził wiele znaczących prac naukowo-badawczych zakończonych wdrożeniami w przemyśle górniczym oraz był autorem lub współautorem około 100 prac w postaci książek, skryptów, artykułów w czasopismach i materiałach konferencyjnych. Miał łatwość przelewania myśli na papier. Wypromował 9 doktorów i był opiekunem ok. 150 prac dyplomowych.

Działalność stowarzyszeniowa

Był członkiem Sekcji Napędu Elektrycznego i Energoelektroniki oraz Sekcji Trakcji Elektrycznej Komitetu Elektrotechniki PAN, a także członkiem Komitetu Górnictwa PAN, członkiem Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej oraz członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, do którego należał od 1975 r.

Otrzymał 9 nagród Ministra oraz 11 nagród Rektora AGH. Za działalność partyzancką, naukową i dydaktyczną otrzymał odznaczenia i medale: Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Krzyż Walecznych AK, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również Medal SEP im. Romana Podoskiego, stopień górniczy Generalnego Dyrektora Górniczego II stopnia.

Był członkiem PTETiS od 1962 r. W latach 1966 – 1968 był członkiem Zarządu Oddziału Krakowskiego, a w latach 1968 – 1970 – przewodniczącym Zarządu Oddziału. Tytuł członka honorowego PTETiS otrzymał w 1988 r.

Przez wiele lat, nawet po przejściu na emeryturę jego dom był zawsze otwarty dla najbliższych współpracowników. Dyskutowano tam o ich prywatnych sprawach, o sprawach Uczelni, o Polsce. Mimo podeszłego wieku profesor zawsze był zatroskany sprawami Polski i do końca miał bardzo trzeźwy osąd wielu bieżących spraw. W dniu 21 lutego 2001 r. pochowany został na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Literatura

  1. Z. Kawecki, Wspomnienie o profesorze Władysławie Dudku (1922-2001). Biuletyn Informacyjny Pracowników AGH 2001, nr 88
  2. Sylwetki Automatyków i Pomiarowców (http://apw.ee.pw.edu.pl)

[Władysław Dudek, z kart historii, trakcja elektryczna, napęd i automatyka, urządzenia elektryczne, przesył energii elektrycznej]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2019

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl