Artykuł sponsorowany

Ochrona odgromowa, dlaczego?

Nasz klimat zmienia się znacznie szybciej, niż przewidywali to naukowcy, a gwałtowne zjawiska pogodowe towarzyszą nam coraz częściej. Intensywne opady deszczu oraz silne wyładowania atmosferyczne, są codziennością głównie w okresie letnim. Obecnie w każdym miejscu w Polsce występuje średnio 20-25 dni burzowych w roku. Rośnie także ilość samych wyładowań: podczas burzy pioruny uderzają nawet 65 razy w ciągu godziny. Prawdopodobieństwo, że celem wyładowania atmosferycznego będzie nasza nieruchomość, jest coraz większe w związku z czym, wyposażenie budynku w skuteczną ochronę odgromową, zdaje się niezbędne.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem służącym ochronie odgromowej budynków jest zastosowanie klasycznej instalacji odgromowej składającej się z uziemienia, przewodów odprowadzających  oraz zwodów poziomych i pionowych umiejscowionych na dachu. Nie zawsze jednak możliwe jest zastosowanie tego typu rozwiązania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów firma Elko-Bis Systemy Odgromowe dodała do swojej szerokiej oferty masztów odgromowych, nowość w postaci wolnostojących masztów na fundamencie.

 Przykład ochrony odromowej obiektu w strefie EX z zastosowaniem dwóch masztów na fundamencie.
Przykład ochrony odromowej obiektu w strefie EX z zastosowaniem dwóch masztów na fundamencie

Czym są maszty odgromowe na fundamencie?

Maszty odgromowe na fundamencie służą do ochrony zespołów urządzeń oraz obiektów, tworząc rozległe strefy ochronne przy obiektach wymagających wysokiej klasy ochrony (np. obiekty o wysokim zagrożeniu). Zapewniają duży odstęp izolacyjny oraz pewną ochronę grupy wysokich obiektów. W ofercie firmy Elko-Bis Systemy Odgromowe znajdują się maszty o wysokości od 6 do 21 metrów, wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo. Dowiedz się więcej >>

Budowa segmentowa masztów, z odcinkami o długości 3 i 6 metrów, ułatwia transport na miejsce budowy, a wysokie stany magazynowe umożliwiają realizację zamówień nawet do 3 tygodni. Zastosowanie najwyższej jakości materiałów skutkuje wytrzymałością zmęczeniową obliczoną na 30 lat oraz kategorią korozyjności C3. Maszty przewidziane są do stosowania we wszystkich strefach wiatrowych położonych poniżej 300 m n.p.m., na terenie Polski.

 Przykład ochrony odromowej obiektu w strefie EX z zastosowaniem jednego masztu na fundamencie
Przykład ochrony odromowej obiektu w strefie EX z zastosowaniem jednego masztu na fundamencie

Kiedy stosujemy maszty odgromowe na fundamencie?

Wymagania stawianie przez Prawo Budowlane oraz przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury zalecają wykonanie zewnętrznego urządzenia piorunochronnego (LPS) na obiektach budowlanych zgodnie z zalecaniami Polskich Norm. Szczególnie utrudniona może być ochrona obiektów posiadających strefy zagrożone wybuchem (tzw. Strefy EX). Należy pamiętać o tym, że obiekty ze strefami wybuchowymi to najczęściej budynki o dużym znaczeniu gospodarczym (na przykład przepompownie paliwa, składy materiałów wybuchowych itp.), obiekty wysokie, oraz o skomplikowanej konstrukcji. Podstawowe informacje dotyczące ochrony odgromowej tego typu obiektów zawarto w Załączniku D do Normy PN-EN 62305-3.

 Przykładowe zastosowanie masztów na fundamencie
Przykładowe zastosowanie masztów na fundamencie

Jeśli wykonana analiza ryzyka według zaleceń zawartych w PN-EN 62305-2 nakazuje nam wykonanie ochrony odgromowej na obiekcie,  należy zastosować urządzenie piorunochronne przynajmniej w II klasie LPS. Dodatkowo wszystkie części zewnętrznej instalacji odgromowej należy odsunąć poza strefę zagrożenia wybuchem, zgodnie z obliczonym odstępem izolacyjnym dla danego obiektu. W przypadku gdy nie jest to możliwe, należy instalacje prowadzić w sposób ciągły, a ewentualne połączenia najlepiej wykonywać poprzez spawanie. Skontaktuj się z ekspertami firmy Elko-Bis >>

Projektowanie instalacji odgromowej na tego typu obiektach jest procesem o dużym stopniu skomplikowania. Biorąc pod uwagę towarzyszące uwarunkowania, okazuje się, że wykorzystanie typowych elementów instalacji odgromowej jest często niemożliwe. Wykorzystanie masztów odgromowych na fundamencie marki Elko-Bis, do ochrony obiektów zawierających strefy wybuchowe pozwala na spełnienie wszystkich założeń załącznika D normy PN-EN 62305-3. Stosowanie masztów wysokich o wysokościach dobranych w procesie projektowania z wykorzystaniem metody toczącej się kuli, pozwala nam na ochronę obiektu przed wyładowaniem atmosferycznym z zachowaniem odpowiedniego odstępu instalacji odgromowej od wyznaczonych stref ex, oraz wymogów dotyczących odpowiednim przekroju i grubości zastosowanych elementów.

 Maszty odgromowe na fundamencie 6 - 21 m, w ofercie Elko-Bis
Maszty odgromowe na fundamencie 6 - 21 m, w ofercie Elko-Bis

Korzyści związane z zastosowaniem masztów odgromowych na fundamencie:

Stosowanie masztów odgromowych na fundamencie, wiąże się z szeregiem korzyści, a optymalizacja kosztów jest tylko jednym z nich. Najważniejsze to te, które związane są z naszym bezpieczeństwem oraz bezpieczeństwem obiektów chronionych. Maszty wysokie na fundamencie zapewniają uzyskanie odpowiedniego odstępu izolacyjnego od chronionych obiektów, możliwość ochrony kilku urządzeń jednocześnie jednym masztem oraz bezpieczne odprowadzenie prądu piorunowego.

 Przebadane zgodnie z normą PN-EN 1991-1-4, przewidziany  do stosowania we wszystkich strefach wiatrowych położonych poniżej 300 m n.p.m, na terenie Polski.
Przebadane zgodnie z normą PN-EN 1991-1-4, przewidziany  do stosowania we wszystkich strefach wiatrowych położonych poniżej 300 m n.p.m, na terenie Polski
Elko-Bis ELKO-BIS Systemy Odgromowe Sp. z o.o.
ul. Swojczycka 38e
51-501 Wrocław
tel. +48 71 330 69 20
fax +48 71 330 69 26

[elko-bis, maszty odgromowe, ochrona odgromowa, maszty odgromowe na fundamencie]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl