Fundusz Niskoemisyjnego Transportu wesprze rowery i skutery z napędem elektrycznym

 Redakcja  |  13.06.2019
Fundusz Niskoemisyjnego Transportu wesprze rowery i skutery z napędem elektrycznym
Fundusz Niskoemisyjnego Transportu wesprze rowery i skutery z napędem elektrycznym
Fot. pixabay.com

Ministerstwo Energii w rezultacie konsultacji projektu rozporządzenia określającego zasady działania Funduszu Niskoemisyjnego Transportu ma wesprzeć zakup elektrycznych rowerów i skuterów.

Podczas konsultacji publicznych do projektu „Rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków udzielenia i rozliczania wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu” zgłoszono 255 uwag i komentarzy, a kilkadziesiąt z nich zostało uwzględnione przez ME. Wśród nich znalazł się wniosek Poczty Polskiej o objęciu wsparciem rowerów elektrycznych, motorowerów, skuterów i trójkołowców z napędem elektrycznym.

Przeczytaj również: Poczta Polska ogłosiła przetarg na pojazdy elektryczne

Jakie wnioski o elektromobilności przyjęło ministerstwo energii?

Poczta Polska uzasadniała złożony wniosek tym, że rozwój rynku elektromobilności w Polsce oraz wsparcie finansowe na ten cel powinno uwzględniać szersze grupy pojazdów (nie tylko rynek samochodowy), w tym: motorowery, skutery i trójkołowce z napędem elektrycznym oraz rowery elektryczne. Spółka wskazała, że pojazdy te mogą być wykorzystywane przez listonoszy.

Polska Grupa Energetyczna zwróciła uwagę, że 18 lutego zakończyły się trilogi dot. ograniczenia emisji CO2 z pojazdów ciężarowych, w którym uzgodniono m.in. 2 proc. cel sprzedaży ciężarowych pojazdów niskoemisyjnych od 2025 r. „Producenci, którzy przekroczą ten cel, uzyskają specjalne certyfikaty potwierdzające niskoemisyjność. Producenci pojazdów będą musieli obniżyć emisje CO2 w nowych pojazdach ciężarowych o 15 proc. od 2025 r. i o 30 proc. od 2030 r. (w porównaniu z 2019 r.)”.

Z kolei PGE zwróciła uwagę, że ze względu na proponowane cele redukcji emisji CO2 obejmujące nowe pojazdy ciężkie, należy uznać, że osiągnięcie wskazanych celów będzie niemożliwe bez wykorzystania paliw alternatywnych, w tym przede wszystkim energii elektrycznej. Powyższe wskazuje na wysoki potencjał wykorzystania energii elektrycznej w celu napędzania nowych pojazdów ciężkich, nie tylko osobowych. Spółka wniosła o uwzględnione w projekcie rozporządzenia zróżnicowania pojazdów pod kątem przeznaczenia: chodzi o osobowe, dostawcze, ciężarowe etc., co spotkało się z pozytywną odpowiedzią resoru energii.

Zobacz także: NFOŚiGW wesprze miasta w zakupie autobusów elektrycznych

ME pozytywnie odpowiedziało także na postulat Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych o rozdzielenie konkursów dla wnioskodawców: jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców. Zaakceptowano również uwagę o zawarciu w rozporządzeniu maksymalnej ceny osobowych samochodów elektrycznych, do jakiej udzielane byłoby wsparcie. Chodzi o to, aby państwo nie dotowało zakupów najbogatszym obywatelom.

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych wskazała, że zakup i montaż ładowarek pantografowych, montowanych na pętlach autobusowych powinien korzystać z wyższego dofinansowania, a tańsze urządzenia do ładowania „wolnego” w nocy na zajezdniach powinny korzystać z mniejszego poziomu dofinansowania. Zastosowanie tylko jednego poziomu dofinansowania dla zakupu i montażu ładowarek do autobusów oraz innych pojazdów użyteczności publicznej spowoduje wykluczenie z dofinansowania technologii ładowania autobusów miejskich za pomocą pantografów.

Środki z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu są znaczącym wsparciem dla rozwoju elektromobilności w Polsce i kolejnym krokiem, który ma przybliżyć ją do osiągnięcia celów założonych w dokumentach rządowych takich jak „Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych”, „Planie rozwoju elektromobilności”.

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu wesprze zakup samochodów elektrycznych

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu powołany został w lipcu 2018 r. na mocy nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Dysponentem FNT jest Minister Energii, a zarządza nim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przychodami funduszu będą m.in. środki z budżetu państwa w ramach wpływów z podatku akcyzowego, wpływy z tytułu opłaty zastępczej oraz środki przekazywane przez operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego. Według założeń resortu energii, jednym z celów Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, jest finansowanie m.in. zakupu samochodów elektrycznych, jednorazowe wsparcie na zakup takiego pojazdu wynosi max. do 36 tys. zł.

Źródło: cire.pl

[samochód elektryczny, pojazd elektryczny, elektromobilność, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, napęd elektryczny, transport bezemisyjny, ekologiczny transport publiczny]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl