elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Testy bezpieczeństwa sprzętu medycznego

Safety testing of medical equipment

W artykule przedstawiono sprawy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowania i prawidłowej eksploatacji elektrycznego sprzętu medycznego

W artykule przedstawiono sprawy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowania i prawidłowej eksploatacji elektrycznego sprzętu medycznego

Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i prawidłowej eksploatacji elektrycznego i elektronicznego sprzętu medycznego jest jednym z najważniejszych zadań stawianych zarówno przed producentami wyrobów medycznych, jak i ich późniejszymi użytkownikami. Uszkodzona lub niesprawna aparatura medyczna wykorzystywana do leczenia lub przeprowadzania diagnostyki może stać się potencjalnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia pacjentów, jak i pracowników.

Zobacz także

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

W artykule:

• Wypadki przy pracy powstałe na skutek kontaktu z elektrycznością przez dotyk bezpośredni
• Klasyfikacja aparatury elektromedycznej pod względem klas ochronności oraz typu ochrony części aplikacyjnych
• Badania i kontrole medycznych urządzeń elektrycznych

Kontakt z elektrycznym sprzętem medycznym niesie ze sobą zawsze ryzyko porażenia prądem elektrycznym, spotęgowane stosowaniem płynów przewodzących oraz bezpośrednim kontaktem z elektrodami czujników podłączanych do ciał pacjentów.

18 września 2010 roku weszła w życie Ustawa o wyrobach medycznych [1], w której zdefiniowano wyrób medyczny jako narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, używany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu: a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby, b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu, lub upośledzenia, c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej, lub procesu fizjologicznego, d) regulacji poczęć.

Zgodnie z zapisami zawartymi w art. 90 Ustawy o wyrobach medycznych [1] wyrób powinien być właściwie dostarczony, prawidłowo zainstalowany i utrzymywany oraz używany zgodnie z  jego przeznaczeniem, a użytkownik wyrobu jest obowiązany do przestrzegania instrukcji użytkowania. Z tego też powodu zabrania się uruchamiania i używania wyrobu mającego wady mogące stwarzać ryzyko dla pacjentów, użytkowników lub innych osób. W ustępach 6, 7 i 8 tego samego artykułu Ustawy [1] znajdziemy także informację mówiącą o tym, że świadczeniodawca jest obowiązany posiadać dokumentację wykonanych instalacji, napraw, konserwacji, działań serwisowych, aktualizacji oprogramowania, przeglądów, regulacji, kalibracji, wzorcowań, sprawdzeń i kontroli bezpieczeństwa wyrobu, który wykorzystuje do udzielania świadczeń zdrowotnych. Ważną sprawą jest także posiadanie dokumentacji określającej terminy następnych konserwacji, działań serwisowych, przeglądów, regulacji, kalibracji, wzorcowań, sprawdzeń i kontroli bezpieczeństwa wyrobu stosowanego do udzielania świadczeń zdrowotnych. Dokumentacja, o której mowa powyżej, powinna być przechowywana nie krócej niż przez okres 5 lat od dnia zaprzestania używania wyrobu do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Wypadki przy pracy powstałe na skutek kontaktu z elektrycznością przez dotyk bezpośredni

Liczbę osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy na skutek kontaktu z elektrycznością przez dotyk bezpośredni zaistniałych w obiektach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej przedstawiono na rysunku 1.

testy bezpieczenstwa rys01 1

Rys. 1. Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy na skutek kontaktu z elektrycznością przez dotyk bezpośredni w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej [8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19]

Jak wynika z informacji GUS (tab. 1. i 2.) liczba osób poszkodowanych w tego typu zdarzeniach nie miała tendencji stałej i wahała się w przedziale od 2 do 11 przypadków w roku.

testy bezpieczenstwa tab01 1

Tabela 1. Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy na skutek kontaktu z elektrycznością przez dotyk bezpośredni w latach 2005 – 2010 [17, 18, 19, 20, 21, 22]

Liczba poszkodowanych w zakresie  wypadków powstałych na skutek kontaktu z elektrycznością przez dotyk bezpośredni w obiektach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej w badanym okresie nie przekraczała 7,2% ogólnej liczby wypadków.

testy bezpieczenstwa tab02

Tabela 2. Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy na skutek kontaktu z elektrycznością przez dotyk bezpośredni w latach 2011 – 2017 [23, 24, 25, 26, 27, 28, 29]

Klasyfikacja aparatury elektromedycznej pod względem klas ochronności oraz typu ochrony części aplikacyjnych

Zgodnie z zapisami zawartymi w normie PN-EN 61140: 2016 urządzenia elektryczne oraz elektroniczne dzieli się na cztery klasy ochronności: 0, I, II, i III w zależności od zastosowanego środka ochrony [31]. W przypadku aparatury medycznej spotykamy najczęściej trzy podstawowe klasy ochronności I, II, III.

Krzysztof Sałasiński w swojej książce [3] przyjął zgodnie z podziałem wskazanym przez Komisję Europejską następującą klasyfikację urządzeń: nieinwazyjne, inwazyjne, aktywne, specjalne.

Poniżej podano oznaczenia literowe dotyczące części aplikacyjnych, stykających się bezpośrednio z ciałem pacjenta w zależności od zróżnicowanych warunków środowiskowych, w jakich mogą być użytkowane i budowane medyczne urządzenia elektryczne:

  • B – brak dopuszczenia do stosowania na sercu lub w bezpośredniej jego bliskości,
  • C – dopuszczenie do pracy na sercu,
  • F – ruchoma część aplikacyjna, izolowana od pozostałych części urządzenia tak, iż przy pierwszym uszkodzeniu przez ciało pacjenta nie może przepłynąć prąd większy od  dopuszczalnego.
  • BF – część aplikacyjna spełniająca wymogi wyższego stopnia ochrony niż część typu B. Części  typu BF nie mogą być wykorzystywane w zastosowaniach bezpośrednio przy sercu.
  • CF – część aplikacyjna spełniająca wymogi najwyższego stopnia ochrony przed porażeniem. Części typu CF mogą być wykorzystywane w zastosowaniach bezpośrednio przy sercu.

Według Ślirza i Dąbrowskiego [4] część aplikacyjna typu B, o prądzie upływu pacjenta ograniczonego do wartości do 100 μA, może być stosowana w kontakcie z całym ciałem pacjenta, z wyjątkiem serca. Część aplikacyjna typu BF, o prądzie upływu pacjenta ograniczonego do wartości do 100 μA, w normalnych oraz do 500 μA w przypadku uszkodzenia. Część BF może być stosowana w kontakcie z całym ciałem pacjenta, za wyjątkiem serca. Część aplikacyjna typu CF, o prądzie upływu pacjenta ograniczonego do wartości do 10 μA, w normalnych warunkach oraz do 50 μA w przypadku uszkodzenia. Część CF może być stosowana w kontakcie z całym ciałem pacjenta, włączając serce.

Badania i kontrole medycznych urządzeń elektrycznych

Wymagania dotyczące badania urządzeń i elektrycznych systemów medycznych oraz ich części zostały opisane w dwóch normach PN-EN 60601-1 [13,14,15] oraz PN-EN 62353 [12]. Tę ostatnią opracowano w oparciu o stosowaną od wielu lat w Niemczech i Austrii normę VDE 0751 [11]. Na bezpieczeństwo użytkowania sprzętu medycznego mają bezpośredni wpływ następujące jego części składowe, które powinny zostać gruntownie zbadane [32]:

  • przewód zasilający,
  • część zasilająca,
  • dostępne części przewodzące, które mogą być dotknięte przez pacjenta lub obsługę,
  • część aplikacyjna typu B,
  • część aplikacyjna typu F (BF, CF).

Badania sprzętu medycznego mogą być wykonane jako:               

  • odbiorcze (przed uruchomieniem),
  • okresowe (zgodne z harmonogramem kontroli),
  • doraźne (po naprawach i remontach).

Przed rozpoczęciem kontroli należy zapoznać się z dostępną dokumentacją techniczną badanego urządzenia, systemu medycznego ze szczególnym zwróceniem uwagi na zalecenia z zakresu eksploatacji, badań oraz wyniki ostatnich kontroli. Uzyskane podczas kontroli wyniki powinny zostać odpowiednio udokumentowane i zachowane.

Muszą zawierać informacje dotyczące kontrolowanego urządzenia medycznego, wyniki oględzin, a także badań oraz prób funkcjonalnych.

Przed przystąpieniem do pomiarów oraz prób funkcjonalnych powinny zostać przeprowadzone oględziny z użyciem następujących zmysłów: wzroku, słuchu, węchu oraz dotyku. Pozwalają nam na upewnienie się, że kontrolowane urządzenie medyczne spełnia wymogi specyfikacji producenta i nie doznało uszkodzeń zewnętrznych lub zanieczyszczenia.

Zatem oględziny powinny pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy zgodnie ze stanem wiedzy kontrolującego i jego doświadczeniem wszystko jest w porządku i są pierwszym etapem oceny stanu technicznego badanego urządzenia. Podczas oględzin kontrolujemy:

  • stan obudowy, jej kompletność, brak uszkodzeń, pęknięć, zabrudzenia,
  • tabliczkę znamionową, zawierającą informację o nazwie, typie, klasie ochronności czy numerze fabrycznym urządzenia,
  • stan przewodu zasilającego z wtyczką, stan izolacji, jej zabrudzenie, pęknięcia, stopień degradacji oraz czy wtyczka jest poprawnie dobrana i zamontowana,
  • stan odciążki i odgiętki,
  • osłony, uszczelnienia oraz śruby obudowy,
  • stan otworów wentylacyjnych,
  • stan części ruchomych, wtyków złączy,
  • stan części mechanicznych, uszkodzeń,
  • prawidłowość zabezpieczeń po wymianie,
  • kompletność akcesoriów.

Skuteczność samoczynnego wyłączenia zasilania dla medycznych urządzeń elektrycznych wykonanych w I klasie ochronności uzależniona jest od ciągłości przewodu ochronnego.

testy bezpieczenstwa rys02

Rys. 2. Test przewodu ochronnego dla urządzeń w I klasie ochronności [33, 34, 35]

Kontrolę rozpoczynamy od oględzin przewodu zasilającego, sprawdzamy prawidłowość doboru wtyczki, występowanie degradacji bądź zabrudzeń izolacji, uszkodzenia odgiętek. Rezystancja przewodu ochronnego musi być stosunkowo niska, by zapobiec wystąpieniu niebezpiecznego napięcia na metalowych elementach urządzenia medycznego. Przy wykonywaniu pomiaru przewody służące do przesyłu informacji i przewód uziemiający na czas pomiaru powinny być odłączone. Badanie możemy wykonać omomierzem, przykładając sondę pomiarową pomiędzy wtykiem PE wtyczki zasilającej a każdą metalową część przewodzącą dostępną medycznego urządzenia elektrycznego. Na rysunku 2. przedstawiono sposób wykonania sprawdzenia.

Wymagana minimalna wartość prądu przeprowadzonego testu powinna wynosić 200 mA, AC lub DC. W przypadku pomiarów przy użyciu prądu stałego rezystancję należy zmierzyć dla obu biegunowości prądu pomiarowego. Poniżej przedstawiono wartości graniczne [33]:

  • 100 mΩ dla odłączanego kabla zasilającego o długości do 3 m,
  • 300 mΩ dla urządzenia klasy I włącznie z kablem zasilającym (do 3 m długości),
  • 500 mΩ dla systemu medycznego składającego się z kilku części medycznych i niemedycznych.

W przypadku gdy producent sprzętu medycznego w dokumentacji nie wyklucza wykonania badania rezystancji izolacji jako uzupełnienia pomiarów prądów upływu. Pomiary rezystancji izolacji wykonujemy prądem stałym o napięciu probierczym 500 V. W szczególnych wypadkach napięcie probiercze może być zmniejszone do 250 V, gdy w badanym obwodzie znajdują się ograniczniki przepięć (SPD). Podczas wykonywania tego pomiaru badane urządzenie powinno być odłączone od źródła zasilania, a wszystkie wyłączniki urządzenia powinny być ustawione w pozycji pracy włączone przed rozpoczęciem testu [32].

testy bezpieczenstwa rys03

Rys. 3. Test rezystancji izolacji dla medycznego urządzenia elektrycznego [33, 34]

testy bezpieczenstwa rys03 1

Rys. 4. Test rezystancji izolacji zasilanie – nieuziemione, dostępne części metalowe, klasa I i II [33]

Wykonując tego typu kontrolę, napięcie probiercze przykłada się między różne części urządzenia medycznego. Na rysunkach 3., 4., 5. i 6. ukazano sposoby wykonania pomiarów rezystancji dla urządzeń medycznych, przykładając napięcie probiercze pomiędzy [34]:

testy bezpieczenstwa rys05

Rys. 5. Test rezystancji izolacji części aplikacyjnych (AP) [33, 34]

testy bezpieczenstwa rys06

Rys. 6. Test rezystancji izolacji części aplikacyjnych (AP) od zasilania [33]

  • wejście (przewód fazowy i przewód neutralny zwarte razem) a obudowę (przewód PE w klasie I),
  • wyjście (części aplikacyjne) a obudowę (przewód PE w klasie I),
  • wejście (fazowy i przewód neutralny zwarte) a wyjście (części aplikacyjne) dla części aplikacyjnych typu (BF i CF).

Jako pierwszy wykonujemy test dający odpowiedź na pytanie, czy zasilanie jest odizolowane od obudów elektrycznych urządzeń medycznych. Badanie należy wykonać, podłączając medyczne urządzenia elektryczne wykonane w I lub II klasie ochronności do testera bezpieczeństwa. W przypadku badania urządzenia w II klasie ochronności należy także podłączyć przewód pomocniczy (sondę) do obudowy urządzenia, która może być owinięta folią aluminiową lub siatką.

W następnej kolejności dla sprzętu medycznego z częściami aplikacyjnymi BF lub CF sprawdzamy, czy są one odpowiednio odizolowane od PE i obudów urządzeń w II klasie ochronności (rys. 5.).

Na rysunku 6. przedstawiono sposób wykonania weryfikacji odizolowania części aplikacyjnych od zasilania. Przy badaniu należy podłączyć przyłącza pacjenta lub części aplikacyjnych do odpowiednich zacisków testera.

Minimalne wymagane wartości rezystancji izolacji podczas wykonywania pomiaru określa dla badanego sprzętu jego producent. W tabeli 3. podano listę najczęściej akceptowanych minimalnych wartości rezystancji izolacji.

testy bezpieczenstwa tab03

Tabela 3. Akceptowalne wartości rezystancji izolacji [33]

Prąd upływowy określany jest jako prąd, który w urządzeniu niedotkniętym zwarciem płynie od części czynnych do ziemi. Ze względu na fakt, iż kable i przewody wpływają bezpośrednio na wynik pomiaru prądu upływu, stąd muszą być dołączone tak, aby ich wpływ na wynik pomiaru był minimalny.

Dla medycznych urządzeń elektrycznych możemy sprawdzić dwa rodzaje testów prądu upływu [33]:

  • urządzenia, to jest całkowity upływ płynący od zasilania do uziemienia poprzez części aplikacyjne i obudowę.
  • części aplikacyjnych, to jest prąd upływu płynący od części aplikacyjnych do obudowy lub uziemienia, będący skutkiem zewnętrznego napięcia na częściach aplikacyjnych.

Prądy upływu mogą być mierzone jedną z następujących metod:

  • bezpośrednią,
  • różnicową,
  • alternatywną.

Na rysunkach 7. i 8. przedstawiono sposoby wykonania testów prądów upływu urządzeń w I i II klasie ochronności metodą bezpośrednią. Prąd upływu urządzenia rozumiany jest jako całkowity upływ płynący do uziemienia poprzez części aplikacyjne i obudowę. Tego typu test można wykonać dla urządzeń wykonanych w I i II klasie ochronności typu B, BF i CF. Kontrolowane części aplikacyjne (B, BF i CF) oraz uziemione (np. obudowa klasy I), a także nieuziemione, dostępne części przewodzące lub nieprzewodzące, dostępne części (obudowa klasa II) są zgrupowane razem i podłączone do uziemienia poprzez układ pomiarowy 1 kΩ.

testy bezpieczenstwa rys07

Rys. 7. Test upływu urządzenia w I klasie ochronności, wykonany metodą bezpośrednią [33, 34, 35]

testy bezpieczenstwa rys07 1

Rys. 8. Test upływu urządzenia w II klasie ochronności, wykonany metodą bezpośrednią [33, 34, 35]

Sprawdzenia dokonuje się po przerwaniu przewodu ochronnego PE.

Na rysunkach 9. i 10. przedstawiono testy upływu metodą alternatywną dla urządzeń w I i II klasie ochronności. Metoda alternatywna jest zbliżona do testu wytrzymałości dielektrycznej pomiędzy częściami zasilającymi a wszystkimi częściami dostępnymi (przewodzącymi i nieprzewodzącymi), włącznie z połączonymi ze sobą częściami aplikacyjnymi [34]. Przewody fazowy i neutralny są podczas badania zwarte.

testy bezpieczenstwa rys09

Rys. 9. Test upływu urządzenia w I klasie ochronności, wykonany metodą alternatywną [33, 34, 35]

testy bezpieczenstwa rys10

Rys. 10. Test upływu urządzenia w II klasie ochronności, wykonany metodą alternatywną [33, 34, 35]

Upływ części aplikacyjnych zgodnie z wymaganiami normy PN‑EN 62353 można zbadać dwoma metodami, bezpośrednią lub alternatywną. Test upływu części aplikacyjnych wykonujemy tylko dla części typu BF i CF elektrycznych urządzeń zarówno wykonanych w I, jak i II klasie ochronności.

testy bezpieczenstwa rys11

Rys. 11. Test upływu części aplikacyjnych urządzenia w I klasie ochronności, wykonany metodą bezpośrednią [33, 34]

testy bezpieczenstwa rys12

Rys. 12. Test upływu części aplikacyjnych urządzenia w II klasie ochronności, wykonany metodą bezpośrednią [33,34]

Na rysunkach 11. i 12. przedstawiono sposób wykonania testów upływu części aplikacyjnych metodą bezpośrednią dla urządzeń w I i II klasie ochronności.

W tabeli 5. przedstawiono dopuszczalne wartości prądu upływu części aplikacyjnych przy wykonywaniu pomiarów metodą bezpośrednią.

testy bezpieczenstwa tab04

Tabela 4. Dopuszczalne wartości prądu upływu – metody bezpośrednia i alternatywna [34]

testy bezpieczenstwa tab05

Tabela 5. Dopuszczalne wartości prądu upływu – metoda bezpośrednia [34]

Na rysunkach 13. i 14. zaprezentowano sposób wykonania testów prądu upływu części stosowanych na pacjencie metodą zastępczą. Elektryczne urządzenia medyczne wyposażone w części typu F możemy badać ww. metodą przy włączonym zasilania z sieci [32].

testy bezpieczenstwa rys13

Rys. 13. Test upływu części stosowanych na pacjencie, urządzenia w I klasie ochronności, wykonany metodą zastępczą [32]

testy bezpieczenstwa rys14

Rys. 14. Test upływu części stosowanych na pacjencie urządzenia w II klasie ochronności, wykonany metodą zastępczą [32]

Podsumowanie

Kontrolę i badania elektrycznych urządzeń medycznych rozpoczynamy od zapoznania się z dokumentacją techniczną, następnie podejmujemy decyzję o wyborze testów. Kolejnym krokiem jest dokonanie oględzin oraz wykonanie pomiarów ciągłości połączeń przewodu PE w odniesieniu do grupy medycznych urządzeń w I klasie ochronności. Następnie podejmujemy decyzję o pomiarach rezystancji izolacji oraz prądów upływów. W następnej kolejności przeprowadzamy testy funkcjonalne oraz przygotowujemy raport z pomiarów, który posłuży do dokonania oceny technicznej urządzenia. Po tych czynnościach przygotowujemy urządzenie do normalnej eksploatacji. Wszystkie wykonane badania i sprawdzenia muszą zostać odpowiednio udokumentowane. Po każdej kontroli musi powstać protokół z przeprowadzonych pomiarów oraz prób zawierający ocenę bezpieczeństwa elektrycznego. Bardzo ważną sprawą jest wykonanie takiego badania przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie specjalistyczne i doświadczenie. Zatem można wysunąć wniosek, że testy bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń medycznych stanowią bardzo istotny element ogólnego sprawdzenia wyrobu medycznego i powinny być zawsze wykonywane z należytą starannością.

Literatura

  1. Matula E., Sych M., Zapobieganie porażeniom elektrycznym w przemyśle, WNT, Warszawa 1980.
  2. Masny J.: Działanie prądu na elektrycznego na organizm ludzki. Gospodarka Paliwami i Energią nr 6, 1986.
  3. Sałasiński K.: Bezpieczeństwo elektryczne w zakładach opieki zdrowotnej, COSiW, Warszawa 2008.
  4. Ślirz W., Dąbrowski G.: Badanie bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych, DASL Systems, Kraków 2010.
  5. Łasak F.: Ocena i pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w obiektach służby zdrowia, Wiedza i Praktyka, Warszawa 2014
  6. Jasiński W., Janik S.: Wybrane aspekty bezpieczeństwa pracy przy kontakcie z prądem. w Wybrane kierunki badań ergonomicznych w 2011. red. J. Charytonowicz. PTErg.
  7. Jasiński W.: Przyczyny porażeń prądem elektrycznym. Elektroinfo, nr 9/2013, s. 58-62.
  8. Angelakis S., Saatsakis G., Prionas D., Valais I.: Εlectrical Safety of Medical Equipment An Experimental Approach, e-Journal of Science & Technology, e-JST (3), 9, 2014.
  9. Zamajtys K.: Jaka jest częstotliwość przeglądu technicznego sprzętu, aparatury i urządzeń medycznych? https://www.prawo.pl/kadry/jaka-jest-czestotliwosc-przegladu-technicznego-sprzetu-aparatury-i-urzadzen-medycznych,187882.html (data pobrania: 12.08.2018r.)
  10. Ciążyński M.: Badania elektrycznych urządzeń medycznych w zgodzie z EN62353, https://elektronikab2b.pl/prezentacje/31047-badania-elektrycznych-urzadzen-medycznych-w-zgodzie-z-en62353 (data pobrania: 12.08.2018r.)
  11. Ciążyński M.: Badania elektrycznych urządzeń medycznych, Elektronika praktyczna 4/2011, s. 54-57.
  12. PN-EN 62353: 2015 - Medyczne urządzenia elektryczne badania okresowe i badania po naprawie medycznych urządzeń elektrycznych.    
  13. PN-EN 60601-1: 2011 Medyczne urządzenia elektryczne Część 1: Wymagania ogólne dotyczące bezpieczeństwa podstawowego oraz funkcjonowania zasadniczego.
  14. PN-EN 60601-1: 2011/Ap1:2014-07P Medyczne urządzenia elektryczne Część 1: Wymagania ogólne dotyczące bezpieczeństwa podstawowego oraz funkcjonowania zasadniczego.
  15. PN-EN 60601-1: 2011/AC1:2015-01P Medyczne urządzenia elektryczne Część 1:Wymagania ogólne dotyczące bezpieczeństwa podstawowego oraz funkcjonowania  zasadniczego. 
  16. PN-HD 60364-7-710:2012 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Pomieszczenia medyczne
  17. Warunki pracy w 2005 r., GUS, Warszawa 2006
  18. Warunki pracy w 2006 r., GUS, Warszawa 2007
  19. Warunki pracy w 2007 r., GUS, Warszawa 2008
  20. Warunki pracy w 2008 r., GUS, Warszawa 2009
  21. Warunki pracy w 2009 r., GUS, Warszawa 2010
  22. Warunki pracy w 2010 r., GUS, Warszawa 2011
  23. Warunki pracy w 2011 r., GUS, Warszawa 2012
  24. Warunki pracy w 2012 r., GUS, Warszawa 2013
  25. Warunki pracy w 2013 r., GUS, Warszawa 2014
  26. Warunki pracy w 2014 r., GUS, Warszawa 2015
  27. Warunki pracy w 2015 r., GUS, Warszawa 2016
  28. Warunki pracy w 2016 r., GUS, Warszawa 2017
  29. Warunki pracy w 2017 r., GUS, Warszawa 2018
  30. https://www.merserwis.pl/firma/aktualnosci/item/254-bezpieczenstwo-elektrycznych-urzadzen-medycznych.html (data pobrania 28.10.2018).
  31. PN-EN - 61140: 2016-07 Ochrona przed prażeniem prądem elektrycznym. Wspólne aspekty dla instalacji i urządzeń
  32. https://www.merserwis.pl/images/stories/virtuemart/product/przewodnik_badania_elektryczne_urz%C4%85dzen_medycznych_pl%202017.pdf (data pobrania 18.11.2018)
  33. Wprowadzenie do testów bezpieczeństwa elektrycznego według normy PN EN 62353  https://www.rigelmedical.pl/download1/baza_wiedzy/Wprowadzenie%20do%20testow%20wedlug%20PN%20EN%2062353%20wyd.%202015.pdf (data pobrania 28.10.2018).
  34. Nadolny G.: Testy bezpieczeństwa medycznych urządzeń elektrycznych według PN-EN 62353, Pomiary Elektryczne w praktyce, 18/2017, s.5-
  35. Prüfung medizinischer elektrischer Geräte und Systeme (ME-Geräte und ME-Systeme) gemäß OVE/ONORM EN 62353. KFE 1030 Wien

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.