Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Narzędzia dla elektryka - wszystko czego będziesz potrzebował

 Castorama  |  28.03.2019

Wybór odpowiednich narzędzi dla elektryka jest o tyle istotny, że nie tylko ułatwi wykonanie niezbędnych prac, ale też pomoże uniknąć ryzyka porażenia prądem.

  1. Narzędzia potrzebne do prac związanych z montażem osprzętu
  2. Narzędzia pomiarowe dla elektryka

O ile więc w przypadku zwykłych wkrętaków lub innych narzędzi wykorzystywanych do prac w miejscach, w których nie występuje napięcie elektryczne można sięgnąć po półśrodki w postaci niskiej jakości sprzętu, to jeżeli chodzi o podstawowe narzędzia elektryka, należy zdecydowanie unikać nietrafionych zakupów. Na szczęście z poniższym poradnikiem bez problemu znajdziesz dobre narzędzia dla elektryka w atrakcyjnej cenie, a tym samym zapewnisz sobie komfort i bezpieczeństwo podczas wszelkich prac.

Narzędzia potrzebne do prac związanych z montażem osprzętu

Niezależnie od tego czy chcesz kupić narzędzia dla elektryka na potrzeby prywatne czy też planujesz urządzić dobrze zaopatrzone stanowisko w miejscu pracy, takie rozwiązania jak narzędzia do prac przy montażu przydadzą się wszędzie. Chociaż wybór elektronarzędzi opracowanych z myślą o elektrykach jest bardzo szeroki, to jednocześnie najczęściej sięgają oni po narzędzia ręczne, wykorzystywane przy popularnym "białym montażu". Absolutne minimum, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego elektryka to między innymi próbnik elektryczny, taśma do izolowania oraz specjalne szczypce. Poniżej znajduje się szczegółowa lista wraz z opisem najważniejszych zalet wynikających z zakupu poszczególnych narzędzi i elementów wyposażenia.

  • Próbnik elektryczny - proste i niezwykle praktyczne narzędzie ręczne, dzięki któremu szybko sprawdzisz, czy w danym obwodzie znajduje się napięcie. Jest to w zasadzie jedyna funkcja takiego próbnika, ale zarazem bez sprawdzenia próbnikiem nie powinno się przystępować do dalszych prac. Próbniki elektryczne wyposażone są w niewielkie lampki, które zapalają się za każdym razem, gdy w sprawdzanym przewodzie lub innym elemencie występuje napięcie. Ceny próbników zależą między innymi od producenta oraz konstrukcji, ale nawet najpopularniejszy próbnik (przypominający kształtem śrubokręt) spokojnie wystarczy do większości zastosowań. Jego cena wynosi około 12 złotych. 
  • Taśma izolacyjna - wykonane z PCV taśmy izolacyjne różnią się od popularnych i często spotkanych taśm. Zamiast sklejać, pozwalają zabezpieczyć końcówki kabli, a także przeprowadzać proste naprawy przerwanych przewodów. Obowiązkowe wyposażenie każdego elektryka, które jednocześnie można nabyć już za niewiele ponad 2 złote.
  • Automatyczny ściągacz izolacji - o ile w przypadku konieczności ściągnięcia izolacji z krótkiego przewodu bez problemu poradzisz sobie zwykłym nożem, to przy dłuższych kablach taka praca może być bardzo uciążliwa. Wówczas powinieneś sięgnąć po automatyczny ściągacz izolacji, który nie tylko przyśpieszy prace związane z jej ściąganiem, ale również pozwoli w precyzyjny sposób zarobić końcówki.
  • Szczypce izolowane -  dostępne są w przeróżnych kształtach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do konkretnego zadania. Dzięki izolacji możesz ich używać podczas pracy z elementami pod napięciem. W celu zapewnienia sobie komfortowej pracy, warto abyś zakupił przynajmniej kilka podstawowych rodzajów takich szczypiec. Wśród nich zdecydowanie powinny się znaleźć szczypce uniwersalne, tnące, boczne oraz wydłużone proste. Najtańsze modele szczypiec izolowanych znajdziesz za około 30 złotych. Czasami jednak warto poszukać zestawów składających się z kilku różnych szczypiec, co pozwala obniżyć cenę pojedynczego narzędzia.

Narzędzia pomiarowe dla elektryka

Podczas wykonywania swojej pracy, każdy elektryk - oprócz wspomnianych narzędzi ręcznych - wielokrotnie musi korzystać również z narzędzi pomiarowych. Powinieneś więc już teraz poszukać dobrego wskaźnika napięcia, szczególnie ze znajdziesz go w sklepie, który oferuje również pozostałe rozwiązania przydatne elektrykom. W razie wątpliwości możesz sprawdzić artykuł, w którym dokładnie opisano jakie narzędzia dla elektryka powinieneś zakupić w pierwszej kolejności. Dzięki temu poradzisz sobie z każdym powierzonym zadaniem. W przypadku bardziej skomplikowanych prac lub wszelkiego rodzaju remontów, na twoim wyposażeniu powinien się znaleźć cyfrowy detektor, którego działanie można porównać do niewielkiej sondy.

Przy jego pomocy w bezinwazyjny sposób sprawdzisz, jaka konstrukcja znajduje się pod tynkiem. Uchroni cię to przed niepotrzebnym kuciem ścian oraz przyśpieszy wszystkie prace. Dobry detektor zamówisz w sklepie z artykułami dla majsterkowiczów za około 200 złotych. Cena może być nieco wyższa lub niższa, w zależności od parametrów urządzenia oraz tego, która firma odpowiada za jego produkcję. Na koniec warto wspomnieć o zestawie, który przyda się wszystkim profesjonalistom. Co prawda cena jaką trzeba zapłacić za miernik parametrów instalacji elektrycznej nie należy do najniższych, ale jednocześnie ten sprzęt pomiarowy sprawdzi się zarówno w domowych jak i przemysłowych instalacjach. W dodatku jest bardzo prosty w obsłudze.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Transformatory rozdzielcze - jaki produkt wybrać?

Transformatory Transformatory w przedziale mocy od 100kVA do 3150kVA w klasie izolacji do 36kV w pełni spełniają warunki rozporządzenia Komisji Europejskiej EU548/2014 (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Liczniki energii elektrycznej do zadań specjalnych»

Liczniki energii jakie wybrać Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania energią. Najnowsze inteligentne liczniki umożliwiają płacenie za faktycznie zużytą energię elektryczną, kontrolę sposobu jej wykorzystania ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

PGG testuje instalacje PV

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej została uruchomiona pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp. Jest to pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl