Artykuł sponsorowany

Czy energia odnawialna zastąpi węgiel?

 JM-TRONIK  |  12.03.2019  |  3

Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście OZE ma szansę wyprzeć potęgę energetyczną, jaką jest węgiel i jak to wygląda obecnie w Polsce?

Nowe trendy w polityce klimatycznej, transformacja sektora energetycznego, programy takie jak Energia Plus… W naszym kraju wokół OZE naprawdę dużo się dzieje! To zmiana na lepsze, ponieważ przez ostatnie lata energia odnawialna była w sektorze energetycznym spychana na nieco dalszy tor. Dodając do tego, politykę klimatyczną Unii Europejskiej możemy być niemal pewni, że jej znaczenie będzie ciągle rosnąć. Czy jednak na tyle mocno, aby zastąpić czarne złoto, jakim jest węgiel?

Jak wygląda obecna sytuacja?

Dużo mówi się o pozytywnych aspektach energii odnawialnej, jednak nie możemy zapominać, jak wielkie znaczenie ma w Polsce węgiel kamienny. Produkowane z niego jest ok. 73% ciepła oraz ok. 48% energii elektrycznej. Dodajmy również, że na koniec zeszłego roku w górnictwie zatrudnionych było 82,8 tys. pracowników plus tysiące osób pracujących w firmach z otoczenia górnictwa. Patrząc na te liczby, wszelka drastyczna zmiana byłaby szkodliwa z punktu widzenia gospodarczego i społecznego.

Poważnym problem, który stoi na drodze zmian w obszarze OZE, okazuje się również ubóstwo energetyczne w Polsce — co ósma osoba w kraju ma problem z ogrzaniem swojego domu. Przyczyną jest zarówno brak pieniędzy, jak i miejsce zamieszkania, które jest problematyczne ze względu na ogrzewanie i elektryczność. W tym przypadku pomocne mogą być programy ograniczające smog, takie jak np. zastępowanie starych pieców paleniskami nowej generacji.

Europa zmierza w zieloną stronę 

Rosnące koszty eksploatacji elektrowni węglowych ze względu na drożejące paliwo i uprawnienia do emisji CO2 sprawiają, że według specjalistów polski model produkcji energii i ciepła musi ulec zmianie. Wszystko po to, aby zapewnić pokrycie rosnącego zapotrzebowania na energię w przyszłości oraz utrzymać konkurencyjność gospodarki.

Jeśli przemodelujemy sposób wytwarzania energii, stawiając na energię odnawialną, pierwsze efekty mogą być widoczne dopiero za 5-10 lat. Tendencja ta widoczna jest w wielu krajach europejskich – Holandia, która obecnie korzysta w 75% z energii produkowanej z gazu i węgla chce do 2030 r. zamknąć wszystkie elektrownie węglowe. Z kolei Włochy chcą zrobić to 5 lat wcześniej.

Na koniec warto wspomnieć o założeniach Polityki Energetycznej Polski na najbliższe 20 lat, której głównym założeniem jest produkowanie 60% prądu z węgla w 2030. Oprócz tego projekt ten zakłada rozwój energetyki jądrowej i oczywiście rozwój odnawialnych źródeł energii oparty m.in. na budowie wiatraków na morzu.

Tekst powstał we współpracy z firmą JM-TRONIK, czołowym polskim producentem urządzeń dla elektroenergetyki.

JN-TRONIK

JM-TRONIK

04-691 Warszawa
ul. Wapienna 43/45 

e-mail:
tel.  22 516 66 66
fax. 22 516 66 02

Komentarze

(3)
opozda | 20.03.2019, 11:58

Kwestią czasu jest zastąpienie węgla i tutaj z pomocą przychodzi nam miedź, która jest niezbędna w procesie oze. Wykorzystuje się ją w wielu obszarach z zakresu odnawialnych źródeł energii i nie tylko.

Omerski | 18.08.2019, 22:32
Kiedyś może tak ale węgiel i tak będzie
AliG | 30.09.2019, 15:17
Pewnie zaraz dowiemy się że oze wcale nie jest takie eko itd
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl