Artykuł sponsorowany

Energetyka wiatrowa. Jaką rolę ma do odegrania miedź?

 Europejski Instytut Miedzi  |  15.02.2019  |  2
Energetyka wiatrowa. Jaką rolę ma do odegrania miedź?
Energetyka wiatrowa. Jaką rolę ma do odegrania miedź?
EIM

Koszty produkcji energii wiatrowej spadły o około 80% w ciągu ostatnich 25 lat i wciąż obniżają się o kilka procent rocznie. Dodatkowo elektrownia wiatrowa nie generuje podczas pracy gazów cieplarnianych ani zanieczyszczeń powietrza. Główne ryzyko farm wiatrowych wiąże się z optymistycznymi założeniami co do występowania i charakterystyki wiatru w danym klimacie.

Turbiny wiatrowe produkują znaczną część odnawialnej energii, przyczyniając się do zmniejszenia zależności od importowanych paliw kopalnych oraz do redukcji emisji CO2.

Energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów przemysłu na świecie. Moce produkcyjne elektrowni wiatrowych, stanowiących niegdyś niszowy rynek w Europie, w ostatniej dekadzie zwiększyły się bardziej niż moce elektrowni opartych na innych technologiach. Wkrótce elektrownie wiatrowe osiągną moc produkcyjną 500 GW, zapewniając miejsca pracy i energię regionom na całym świecie.

Warto podkreślić, że w realizacji procesu transformacji energetycznej pomocna jest miedź, której nasz kraj jest jednym z największych producentów na świecie. Jej właściwości, takie jak wysoka przewodność elektryczna, trwałość czy przetwarzalność, czynią z niej kluczowy surowiec dla nowoczesnej gospodarki bazującej na odnawialnych źródłach energii. Oparte na miedzi i jej stopach technologie zwiększają efektywność energetyczną w kluczowych obszarach ‒ energetyce oraz przemyśle.

Główne zalety energii wiatrowej to:

  • Niewielki wpływ na środowisko.
  • Większa niezależność energetyczna, istotna szczególnie dla krajów dysponujących niewielkimi zasobami paliw kopalnych czy hydroelektrycznymi.
  • Modułowa struktura, dzięki której możliwe jest względnie szybkie dostosowanie technologii do zmieniających się potrzeb i niskie ryzyko finansowe w porównaniu z technologiami wytwarzania takimi jak energia jądrowa, która sprawdza się tylko na dużą skalę.
  • Koszt na tyle niski, że w wielu przypadkach stanowi najlepsze rozwiązanie.

Istnieją oczywiście również wady, które należy wziąć pod uwagę.

Po pierwsze produkcja energii wiatrowej cechuje się dużą zmiennością i nie da się nią dysponować całkowicie elastycznie w zależności od potrzeb. Niemniej jednak znaczną część energii wiatrowej udaje się zintegrować z wieloma innymi systemami elektroenergetycznymi. To prawda, że integracja energii wiatrowej pociąga za sobą dodatkowe koszty w systemie dystrybucji. Jednak coraz wyższy stopień zaawansowania działania systemu energetycznego sprawia, że koszty te osiągają akceptowalny poziom. Dowiedz się więcej >>

Po drugie nie wszędzie jest możliwość zainstalowania elektrowni wiatrowych. Przewagę na tym polu mają inne technologie wytwarzania energii o mniejszych ograniczeniach dotyczących lokalizacji.

Po trzecie wytwarzanie energii wiatrowej nie jest już jedynym opłacalnym sposobem pozyskiwania energii odnawialnej. W ostatnim czasie, dzięki redukcji kosztów, wytwarzanie energii dzięki technologiom fotowoltaicznym stało się doskonałą alternatywą w niektórych przypadkach. Na dodatek systemy fotowoltaiczne są łatwiejsze do zainstalowania i utrzymania. Ich charakter jest jeszcze bardziej modułowy i można je zamontować niemal wszędzie, jeśli tylko zapewniony jest wystarczający dostęp do promieni słonecznych. Jednak energia fotowoltaiczna może być wytwarzana jedynie w ciągu dnia.

EIM

Europejski Instytut Miedzi
ul. św. Mikołaja 8-11
50-125 Wrocław
+48 (71) 78 12 502

biuro@instytutmiedzi.pl
www.leonardo-energy.pl
 

(Europejski Instytut Miedzi, EIM, energia słoneczna, miedź, sektor energii słonecznej, energia wiatrowa, energooszczędność)

Komentarze

(2)
MonikaB | 27.08.2019, 10:51
Jeszcze trochę a Polacy opracują możliwość pozyskiwania grafenu na skalę przemysłową, dzięki niemu moc wiatraków wzrośnie jeszcze bardziej.
Borys | 02.09.2019, 12:01
Przydały by się wiatraki, które produkowały by więcej energii tak by całkowicie zastąpiły tradycyjne elektrownie
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl