elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ Energiewende i polityki energetycznej krajów UE na polski sektor energii

Tab. 1. Zapowiedzi o wycofaniu z energetyki węglowej w poszczególnych krajach europejskich

Tab. 1. Zapowiedzi o wycofaniu z energetyki węglowej w poszczególnych krajach europejskich

Troska o klimat i próba zahamowania globalnego ocieplenia sprawiają, że w odnawialnych źródłach energii widzi się przyszłość energetyki. Ustalenia Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz kolejne zapisy prawne Unii Europejskiej, wprowadzające obostrzenia dotyczące emisji szkodliwych gazów, powodują, że drastycznie maleje liczba nowych inwestycji w rozbudowę sektora energetyki konwencjonalnej.

Zobacz także

homelook.pl Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów,...

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym zyskasz pewność, że wina za wysokie rachunki nie leży po Twojej stronie. Sprawdź, jak możesz obniżyć koszt comiesięcznych rachunków za energię.

BayWa r.e. Solar Systems Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora!

Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora! Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora!

Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.

Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.

Redakcja Jak oszczędzać prąd, korzystając ze zmywarki?

Jak oszczędzać prąd, korzystając ze zmywarki? Jak oszczędzać prąd, korzystając ze zmywarki?

Czy wiesz, że zmywarka do naczyń pomoże ci nie tylko oszczędzać cenny czas, lecz także płacić w przyszłości niższe rachunki za wodę i prąd? Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni model, a następnie...

Czy wiesz, że zmywarka do naczyń pomoże ci nie tylko oszczędzać cenny czas, lecz także płacić w przyszłości niższe rachunki za wodę i prąd? Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni model, a następnie będziesz korzystać z urządzenia we właściwy sposób. Jak to zrobić?

W artykule:

• Polityki energetyczne wybranych krajów europejskich
• Stosunek państw UE do energetyki węglowej

Obecnie coraz więcej państw odchodzi bądź w perspektywie najbliższych lat ma zamiar odejść, od węgla jako podstawowego źródła wytwarzania energii elektrycznej. Nowa polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej, która ma również wpływ na krajowy sektor energetyczny, sprawiła, że energetyka stała się ważnym przedmiotem debaty publicznej. Założenia polityki klimatycznej ujęte w mapie drogowej 2050 [1] stanowią duże wyzwanie dla sektora energetycznego wielu krajów europejskich.

Wprowadzenie znacznych redukcji emisji w sektorze energetycznym praktycznie wyklucza węgiel z gospodarki energetycznej. Ponadto pod koniec 2016 roku Komisja Europejska przedstawiła zestaw regulacji dotyczących konkurencyjności Unii Europejskiej w zakresie transformacji rynków energetycznych w kierunku czystej energii, tzw. Pakiet Zimowy [2]. Proponowane w pakiecie zapisy regulacji wprowadzają kluczowy limit emisji CO2 dla wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 550 gCO2/kWh. Obecnie żadna dostępna technologia węglowa nie będzie w stanie sprostać takim wymaganiom.

Z danych Eurostatu wynika, że w 2017 roku kraje Unii Europejskiej były uzależnione od importu surowców energetycznych i energii w prawie 54% (rys. 1.). Uzależnienie od zewnętrznych surowców energetycznych w Belgii wynosi 76%, w Niemczech ponad 63%, a we Francji około 47%. Sytuacja Polski jest zdecydowanie korzystniejsza, nasze uzależnienie wynosi nieco ponad 30%, co plasuje nas w czołówce najbezpieczniejszych energetycznie państw UE. W mniejszym stopniu uzależniona jest tylko Dania.

wplyw energiwende polityka krajow eu rys1 1

Rys. 1. Procentowa zależność energetyczna od importu surowców energetycznych w całkowitym zużyciu energii

Polityki energetyczne wybranych krajów europejskich

Niemcy

Wydaje się, że krajem, który wywiera zdecydowanie największy wpływ na politykę energetyczną krajów Unii Europejskiej, są Niemcy. Zainicjowana w 2011 roku niemiecka transformacja energetyczna Energiewende [3], ze względu na tempo zmian, stanowi nową jakość w strategii energetycznej Niemiec [4]. W 2000 roku rząd niemiecki wprowadził ustawę o źródłach energii odnawialnej [5]. Od tego roku można zauważyć znaczny wzrost instalowanej mocy w źródłach wytwórczych, szczególnie odnawialnych, które uzyskały znaczne wsparcie w rozwoju (rys. 2.).

wplyw energiwende polityka krajow eu rys2 1

Rys. 2. Procentowe przyrosty mocy zainstalowanej, produkcji i zużycia energii w Niemczech [15, 16]

Niemiecki system energetyczny to ponad 203 GW mocy zainstalowanej (rys. 3.) oraz roczna produkcja energii na poziomie ponad 650 TWh. Produkcja energii znacznie przewyższa zapotrzebowanie na energię w Niemczech, które w 2017 roku wyniosło około 600 TWh. Na rysunku 4. przedstawiono procentową strukturę produkcji energii elektrycznej z poszczególnych źródeł energii. W niemieckim miksie energetycznym energia jądrowa nadal zapewnia około 12% zapotrzebowania na energię. Zgodnie z decyzjami rządu i parlamentu Niemiec, ostatnie 8 czynnych elektrowni jądrowych zostanie wyłączonych do 2022 roku. A od 2005 roku wycofane zostało z niemieckiego systemu ponad 14 GW mocy z elektrowni węglowych. Mimo to niemiecki system energetyczny dysponuje największą mocą zainstalowaną w elektrowniach węglowych w Europie, moc ta wynosi ponad 50 GW (rys. 21.).

wplyw energiwende polityka krajow eu rys3

Rys. 3. Struktura mocy zainstalowanej w Niemczech, w [MW] [18]

wplyw energiwende polityka krajow eu rys4

Rys. 4. Struktura procentowa produkcji energii elektrycznej z poszczególnych źródeł w Niemczech [17]

Polska

W Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE), który oparty jest głównie na elektrowniach opalanych węglem, moc zainstalowana przekroczyła już 41 GW (rys. 5.). Jak można zauważyć, łączna moc zainstalowana w elektrowniach węglowych to ponad 32 GW, co stanowi ponad 69% mocy zainstalowanej, natomiast produkcja energii elektrycznej w tych źródłach to prawie 80% (rys. 6.). Natomiast źródła odnawialne stanowią obecnie prawie 20% mocy zainstalowanej i odpowiadają za około 15% produkcji energii elektrycznej. Polska nie ma aktualnej, długoterminowej i jasnej wizji rozwoju sektora energetycznego.

wplyw energiwende polityka krajow eu rys5

Rys. 5. Struktura mocy zainstalowanej w Polsce, w [MW] [18]

Dokumenty i opracowania, w których dotychczas podjęta została próba określenia strategii rozwoju systemu energetycznego zakładają, że w najbliższych latach podstawowym paliwem wykorzystywanym w energetyce będzie węgiel. Do dokumentów tych możemy zaliczyć m.in.: Politykę energetyczną Polski do 2030 roku; Mix energetyczny 2050, Analiza scenariuszy dla Polski; Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko – perspektywa do 2020 roku.

Zgodnie z zapisami projektu „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020”, która została ogłoszona w 2017 roku [6], konieczna jest odbudowa potencjału wytwórczego źródeł wytwarzania energii elektrycznej opartego na dostępnych w kraju surowcach. Strategia ta, zgodnie z założeniem jej twórców, ma być punktem wyjścia do tworzenia nowej polityki energetycznej z perspektywą do roku 2040.

Francja

Zgodnie z założeniami projektu polityki energetycznej Francji, które zostały ogłoszone przez Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju i Energii w czerwcu 2014 roku, energetyka jądrowa ma w dalszym ciągu stanowić podstawę systemu energetycznego [7]. Nowa polityka energetyczna również zakłada stopniowy spadek udziału wytwarzanej energii z elektrowni jądrowej i stopniowe zastępowanie jej udziałem ze źródeł odnawialnych. Rozwój branży OZE związany jest m.in. z rozbudową elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. Obecnie na terenie Francji zainstalowano ponad 6 GW mocy w fotowoltaice. Zakłada się, że do 2020 roku osiągnięty zostanie poziom prawie 8 GW, a do roku 2030 prawie 25 GW. Również elektrownie wiatrowe stanowią już znaczny procent mocy zainstalowanej i osiągnęły poziom ponad 11 GW (rys. 7.). Jednak dominującym źródłem mocy zainstalowanej oraz produkcji energii we Francji nadal pozostaje energetyka jądrowa z mocą zainstalowaną ponad 63 GW, oraz z ponad 73% udziałem w produkcji energii (rys. 8.).

wplyw energiwende polityka krajow eu rys7

Rys. 7. Struktura mocy zainstalowanej we Francji, w [MW] [18]

wplyw energiwende polityka krajow eu rys8

Rys. 8. Struktura procentowa produkcji energii elektrycznej z poszczególnych źródeł we Francji [17]

Dania

Duński plan energetyczny zakłada całkowite uniezależnienie się od paliw kopalnych w perspektywie 2050 roku [8]. Założenia do tego planu powstały w 2010 roku i jest to pierwszy tego rodzaju dokument na świecie. Duńskie władze chcą, aby do 2020 roku energia produkowana w Danii pochodziła w jednej trzeciej ze źródeł odnawialnych, a do 2030 roku zakłada się całkowite odejście od węgla w produkcji energii elektrycznej. Obecnie Dania ma prawie 5 GW mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych, a w planach jest budowa kolejnych, które będą zastępować źródła węglowe (rys. 9.). Farmy wiatrowe zainstalowane w duńskim systemie elektroenergetycznym już obecnie odpowiadają za ponad 50% produkowanej energii elektrycznej (rys. 10.).

wplyw energiwende polityka krajow eu rys9

Rys. 9. Struktura mocy zainstalowanej w Danii, w [MW] [18]

wplyw energiwende polityka krajow eu rys10

Rys. 10. Struktura procentowa produkcji energii elektrycznej z poszczególnych źródeł w Danii [17]

Czechy

Polityka energetyczna Czech zakłada wykorzystanie złóż węgla, rozwój energetyki jądrowej oraz dywersyfikację źródeł wytwórczych. Czesi zakładają wybudowanie nowych bloków w elektrowniach jądrowych, kładą nacisk na wykorzystanie potencjału krajowych złóż węgla brunatnego oraz rozwój energetyki odnawialnej. Istotnym źródłem energii dla Czech mają pozostać elektrownie jądrowe, które obecnie stanowią ok. 20% (rys. 11.) mocy zainstalowanej i odpowiadają za ponad 35% wytwarzanej energii elektrycznej. W 2013 roku rząd Czech rozpoczął proces przyjęcia nowej długoterminowej strategii energetycznej z perspektywą na 2040 rok [9]. Zgodnie z tą strategią energetyczną, energetyka jądrowa powinna odpowiadać za ponad 50% całkowitej produkcji energii elektrycznej przed 2040 rokiem. W tym samym roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej powinien spaść z obecnych ponad 40% do ok. 20% (rys. 12.).

wplyw energiwende polityka krajow eu rys11

Rys. 11. Struktura mocy zainstalowanej w Czechach, w [MW] [18]

wplyw energiwende polityka krajow eu rys12

Rys. 12. Struktura procentowa produkcji energii elektrycznej z poszczególnych źródeł w Czechach [17]

Holandia

Celem polityki energetycznej Holandii w perspektywie do 2050 roku jest redukcja uzależnienia gospodarki od paliw kopalnych oraz zbilansowanie miksu energetycznego w ramach dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii [10]. Obecnie państwo to jest uzależnione od gazu ziemnego oraz węgla w blisko 80%. Głównym źródłem dostaw energii elektrycznej są elektrownie gazowe, których moc zainstalowana wynosi ponad 19 GW (rys. 13.). Produkcja z gazu pokrywa prawie 50% zapotrzebowania, natomiast produkcja z węgla stanowi ponad 26% całkowitej produkcji energii elektrycznej (rys. 14.). W ramach realizacji założeń dywersyfikacji planowany jest wzrost wykorzystania energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych do 23% w roku 2023, co ma zostać osiągnięte głównie dzięki wybudowaniu nowych turbin wiatrowych.

wplyw energiwende polityka krajow eu rys13

Rys. 13. Struktura mocy zainstalowanej w Holandii, w [MW] [18]

wplyw energiwende polityka krajow eu rys14

Rys. 14. Struktura procentowa produkcji energii elektrycznej z poszczególnych źródeł w Holandii [17]

Austria

Około 80% produkcji energii elektrycznej w Austrii pochodzi z odnawialnych źródeł energii (rys. 15.). Produkcja energii z odnawialnych źródeł energii w Austrii jest oparta na energii wodnej, wietrze i biomasie. Chociaż jest to relatywnie mały kraj, Austria jest czwartym co do wielkości producentem energii wodnej w Europie. Moc zainstalowana w elektrowniach wodnych wynosi ponad 13 GW. Główne działania w kierunku rozwoju energetyki wodnej w Austrii zostały zakończone 20 lat temu i potencjał wody jest już prawie wyczerpany [11]. Austria nie ma możliwości rozwoju energetyki wiatrowej i fotowoltaiki na dużą skalę z uwagi na uwarunkowania naturalne. Obecnie udział tych dwóch źródeł w krajowej produkcji energii wyniósł 13% w 2016 r. Resztę krajowej produkcji energii elektrycznej uzupełniają importowane surowce energetyczne, do których należy gaz ziemny (15%) i węgiel (4%) (rys. 16.). Austria nie korzysta z energii jądrowej i za sprawą silnego lobby antyatomowego nie zamierza także w przyszłości włączyć tego źródła energii do krajowej produkcji.

wplyw energiwende polityka krajow eu rys15
Rys. 15. Struktura mocy zainstalowanej w Austrii, w [MW] [18]
wplyw energiwende polityka krajow eu rys16

Rys. 16. Struktura procentowa produkcji energii elektrycznej z poszczególnych źródeł w Austrii [17]

Słowacja 

Energetyka Słowacji oparta jest na miksie jądrowym oraz wodnym, które stanowią razem ponad 50% mocy zainstalowanej. Uzupełnienie stanowi gaz oraz węgiel kamienny i brunatny. Natomiast za produkcję energii elektrycznej odpowiada przede wszystkim energetyka jądrowa z ponad 55% udziałem oraz elektrownie wodne, które produkują ponad 16% energii elektrycznej (rys. 18.). Słowacja obecnie eksploatuje 4 bloki jądrowe o łącznej mocy 1,9 GW i jest w trakcie budowy kolejnych dwóch, które mają być oddane do końca 2019 roku. Co ciekawe, budowę bloków 3 i 4 w elektrowni jądrowej Mochovce rozpoczęto w roku 1987 r. i wznowiono w 2008 r., po 16 latach przerwy. Maksymalna moc każdego reaktora wynosi 471 MW, która docelowo ma zostać zwiększona do 535 MW.

wplyw energiwende polityka krajow eu rys17

Rys. 17. Struktura mocy zainstalowanej na Słowacji, w [MW] [18]

wplyw energiwende polityka krajow eu rys18

Rys. 18. Struktura procentowa produkcji energii elektrycznej z poszczególnych źródeł na Słowacji [17]

Belgia

Bardzo podobny miks energetyczny do Słowacji ma Belgia. Również tutaj główne źródła wytwórcze to elektrownie gazowe i jądrowe. Ich łączna moc zainstalowana wynosi ponad 12 GW (rys. 19.). Belgia ma siedem reaktorów jądrowych o sumarycznej mocy 5,9 GW, które odpowiadają za prawie 50% produkowanej energii elektrycznej, natomiast gazowe za prawie 30% (rys. 20.). Jednak kraj ten obecnie planuje zamknąć wszystkie bloki jądrowe do roku 2025. W związku z tym konieczne będą zdecydowane inwestycje w sektor gazu oraz źródeł odnawialnych, zwłaszcza wiatrowych.

wplyw energiwende polityka krajow eu rys19

Rys. 19. Struktura mocy zainstalowanej w Belgii, w [MW] [18]

wplyw energiwende polityka krajow eu rys20

Rys. 20. Struktura procentowa produkcji energii elektrycznej z poszczególnych źródeł w Belgii [17]

Stosunek państw UE do energetyki węglowej

W ostatnich latach w kilku krajach europejskich podjęte zostały decyzje inwestycyjne budowy nowych węglowych mocy wytwórczych, to sprawia, że ich wykorzystanie w wielu państwach będzie kontynuowane przez kolejne kilkanaście lat. Niemniej jednak wiele krajów europejskich ogłosiło zamiar stopniowego wycofywania się z energetyki węglowej. Łącznie ponad 40 GW mocy zainstalowanej w energetyce węglowej, co stanowi 21% obecnie eksploatowanych bloków węglowych w Europie, znajduje się w krajach, które ogłosiły, że wycofają się z ich eksploatacji. Wśród krajów, które podpisały węglowy porozumienie energetyczne, są między innymi: Austria, Belgia, Dania, Francja i Holandia. Natomiast Niemcy są dopiero w trakcie dyskusji nad podpisaniem tego porozumienia. Od 2005 roku wycofane zostało z niemieckiego systemu ponad 14 GW mocy z elektrowni węglowych. Pomimo tego, niemiecki system energetyczny dysponuje największą mocą zainstalowaną w elektrowniach węglowych w Europie, moc ta wynosi ponad 50 GW (rys. 21.).

wplyw energiwende polityka krajow eu rys21

Rys. 21. Moc zainstalowania w elektrowniach węglowych w Niemczech i Polsce

Jest to zdecydowanie więcej niż całkowita moc zainstalowana w KSE. Według scenariusza skumulowanych wycofań istniejących jednostek wytwórczych przedstawionego przez PSE S.A., do 2035 roku konieczne będzie wyłączenie ponad 20 GW źródeł wytwórczych [12]. Obecnie w Polsce realizowanych jest kilka inwestycji związanych z budową nowych mocy wytwórczych wykorzystujących jako paliwo węgiel kamienny, brunatny oraz gaz. W najbliższych latach mają zostać oddane do użytku nowe bloki energetyczne opalane węglem w: Turowie, Opolu, Jaworznie oraz planowana jest budowa bloku w Ostrołęce. Łączna moc tych bloków to około 4 GW. Na rysunku 22. przedstawiono zestawienie mocy zainstalowanych w elektrowniach węglowych w wybranych krajach europejskich, natomiast w tabeli 1. przedstawiono deklaracje poszczególnych państw odnośnie odejścia od energetyki węglowej.

Czytaj też: Aspekty ekonomiczne wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach prosumenckich >>

wplyw energiwende polityka krajow eu rys22

Rys. 22. Moc zainstalowana w elektrowniach węglowych w wybranych krajach europejskich [14]

wplyw energiwende polityka krajow eu tab1

Tab. 1. Zapowiedzi o wycofaniu energetyki węglowej w poszczególnych krajach europejskich [3]

Podsumowanie

Jak można zauważyć, każdy z omówionych krajów ma inny miks energetyczny. Są one zdecydowanie inne od polskiego, który w głównej mierze oparty jest na węglu. Jest to dla Polski duże wyzwanie, zwłaszcza w kontekście realizacji zobowiązań związanych z ograniczaniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Niemniej jednak polityka energetyczna to polityka bezpieczeństwa danego kraju. Powinna być przemyślana i uwzględniać dostęp do źródeł energii. Ważną kwestią jest również konieczność uniezależnienia się od importu paliw. Jednocześnie ostatnie wydarzenia pokazują, jak ważny jest wspólny głos polityki unijnej w kwestii energetyki. Stąd rodzi się pytanie, jak dalece ten wspólny głos powinien wpływać i decydować o krajowych strategiach energetycznych państw Unii Europejskiej.

Dalsza konsekwentna realizacja scenariusza polityki Energiewende przez władze Niemiec może niekorzystnie wpłynąć na uwarunkowania funkcjonowania sektorów energetycznych niektórych państw europejskich. Wywieranie presji na szybkie zmiany w zakresie polityki klimatyczno-energetycznej przez władze niemieckie może w konsekwencji doprowadzić do całkowitej dekarbonizacji energetyki w najbliższych latach, a tym samym załamać funkcjonowanie przede wszystkim polskiego sektora energetycznego, opartego niemal całkowicie na węglu kamiennym i brunatnym. Równie trudno będzie zastąpić w krótkim czasie energetykę węglową w Holandii i Czechach, które również wytwarzają z tego paliwa odpowiednio 26% i 43% energii elektrycznej. Trudno wyobrazić sobie także aby niemiecki system energetyczny szybko zrezygnował z elektrowni węglowych, które obecnie zaspokajają około 38% zapotrzebowania na energię elektryczną.

Literatura

  1. A roadmap for moving to a competitive low carbon economy in 2050. SEC(2011) 288 final, Brussels 2011.
  2. Clean Energy For All Europeans. COM(2016) 860 final, Brussels, 30.11.2016. 
  3. Die Energiewende in Deutschland. Mit sicherer, bezahlbarer und umweltschonender Energie ins Jahr 2050. Bundesministerium für Wirtschaft und Technologie. Berlin, 2012.
  4. Malko J., ENERGIEWENDE – niemiecka transformacja energetyczna. Polityka Energetyczna – Energy Policy Journal, t. 17, z. 2, s. 5−22, 2014.
  5. Gesetz für den Vorrang Erneuerbarer Energien EEG 2000.
  6. Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020. Warszawa 2017. (https://www.mr.gov.pl/) [dostęp: 10.10.2018]
  7. Ademe Energy Transition Scenarios 2030/2050, French Environment&Energy Management Agency, 2014.
  8. Scenarier for dansk el og fjernvarme 2020 til 2035, Analyse nr. 4, Dansk Energie, 2013.
  9. Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, Zpracovatel: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo financí ČR, 2015.
  10. https://www.government.nl/documents/reports/2016/01/01/energy-report-transition-to-sustainable-energy [dostęp:20.10.2018 r]
  11. Kucharska A., 15 lat po liberalizacji rynku energii w Austrii - ewolucja i perspektywy, Polityka Energetyczna – Energy Policy Journal, 2017, Tom 20, Zeszyt 1, s. 83–102.
  12. Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2016–2025, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., Konstancin-Jeziorna, 10 listopada 2015.
  13. Overview: National coal phase-out announcements in Europe, Status as of 22 June 2018, https://beyond-coal.eu/ [dostęp: 11.07.2018]
  14. Europe Beyond Coal: European Coal Plant Database [ dostęp: 13.05.2018]
  15. https://energytransition.org/2018/01/german-energy-consumption-2017/ [dostęp: 20.05.2018]
  16. https://www.energy-charts.de/ [dostęp: 20.05.2018]
  17. https://sandbag.org.uk/ [dostęp: 25.09.2018]18. https://ec.europa.eu/eurostat/ [dostęp; 25.09.2018]

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.