Artykuł sponsorowany

Wzorcowanie, nie tylko wydatek, ale również korzyść

Endress+Hauser Polska sp. z o.o.

Zakłady produkcyjne bardzo często postrzegają proces wzorcowania urządzeń pomiarowych jako zbędny wydatek, bez którego fabryka mogłaby nadal produkować wyroby, według założonych przez siebie standardów. Jednak regularne przeprowadzanie kalibracji to nie tylko wymóg prawny, ale również szansa na zwiększenie przychodów firmy.

Dlaczego kalibrujemy aparaturę pomiarową?

Powodów jest kilka, jednym z nich są wymogi prawne. W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku, nasze prawo zostało dostosowane do nowych standardów. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 852/2004, z dnia 29 kwietnia 2004 roku, w sprawie higieny środków spożywczych określa ogólne zasady GMP (ang. Good Manufacturing Practice).

Dyrektywa ta obliguje członków wspólnoty do wprowadzenia systemu HACCP we wszystkich podmiotach, które zajmują się produkcją, dystrybucją, magazynowaniem i dostarczeniem konsumentom żywności. HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point – Analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli) jest systemem mającym na celu identyfikację, ocenę i kontrolę zagrożeń, mających wpływ na bezpieczeństwo żywności. Standard ten nakazuje określenie Kontrolnych Punktów Krytycznych (CCP) procesu, których niewłaściwe działanie może spowodować zagrożenie wytworzenia żywności potencjalnie niebezpiecznej. Dlatego podstawowym wyzwaniem w produkcji bezpiecznej żywności jest stała kontrola punktów krytycznych. Cel ten można osiągnąć m.in. poprzez regularne sprawdzanie i kalibrację urządzeń pomiarowych, będących kontrolnymi punktami krytycznymi.

Endress+Hauser

Wybór systemu zarządzania jakością również wymusza na wytwórcy regularne kontrole instrumentów pomiarowych. Przykładem może być ISO 9001:2015, gdzie punkt 7.6 również określa zakres nadzoru nad wyposażeniem do monitorowania i pomiarów.

Ponadto dla producentów żywności, dystrybuujących produkty do zagranicznych sieci handlowych zostały stworzone dodatkowe systemy kontroli bezpieczeństwa, jak IFS (ang. International Food Standard) czy BRC (ang. British Retail Consortium).  Spełnienie wymagań tych standardów i uzyskanie odpowiedniej certyfikacji przynosi firmom wymierne korzyści, ale zarazem nakłada dodatkowe obowiązki, jak np. nadzór nad aparaturą pomiarową.

Dowiedz się więcej >>

Endress+Hauser

Jakie korzyści przyniesie nam regularna kalibracja?

Poza opisanym powyżej aspektem prawnym, który wymusza na użytkownikach nadzór nad aparaturą pomiarową, stosowanie się do poprawnie wykonanego harmonogramu kalibracji może dać wiele innych, wymiernych korzyści:

  1. Zwiększenie jakości produktu – utrzymanie wysokiej jakości produktu jest kluczowym czynnikiem dla sukcesu rynkowego. Dzięki właściwie skalibrowanym instrumentom, używanym na każdym etapie cyklu produkcji, zapewnienie produktów o najwyższej jakości staje się łatwiejsze.  
  2. Wysoka powtarzalność produktu – nawet sprzęt o najwyższej dokładności musi być regularnie poddawany kalibracji, w celu weryfikacji rzetelności wskazań. Pozwoli to zachować dużą powtarzalność wyrobu, co jest bardzo ważne np. w kwestii zapewnienia walorów smakowych wyrobu.
  3. Wydłużenie żywotności i zwiększenie dokładności aparatury pomiarowej – brak regularnych przeglądów okresowych i kalibracji realnie wpływa na jakość produktu końcowego, ale również na długość życia i wydajność instrumentów pomiarowych. Prowadzić to może do nieoczekiwanych awarii, a w konsekwencji ogromnych strat finansowych związanych z przestojem.
  4. Oszczędność kosztów – zoptymalizowany harmonogram walidacji nie tylko zapewni lepszą jakość produktu, ale również może pomóc w oszczędzaniu pieniędzy. Niewłaściwe wskazania instrumentów pomiarowych mogą prowadzić do wytworzenia produktów niezgodnych z założonymi standardami. Spowoduje to odrzucenie całych ich partii, a w konsekwencji generowanie dodatkowych kosztów związanych z ponowną produkcją i utylizacją.  
  5. Wpływ na ochronę środowiska – urządzenia utrzymane w należytej kondycji i pracujące w założonych parametrach, mogą zużywać mniej surowców oraz energii do wytworzenia dobrej jakości produktów, co relatywnie przekłada się zarówno na koszty produkcji, jak i na ochronę środowiska.    
  6. Ograniczenie ryzyka – zbalansowany plan sprawdzeń i kalibracji minimalizuje prawdopodobieństwo potencjalnych zagrożeń fizycznych, biologicznych czy chemicznych. Pomaga to nie tylko w zapewnieniu jakości, ale także zapewnia bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Endress+Hauser

Niestety na rynku polskim wielu dostawców aparatury kontrolno-pomiarowej nie zapewnia swoim klientom wsparcia serwisowego na odpowiednim poziomie. Firma Endress+Hauser, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, stworzyła komórkę serwisową, która rozwiązuje wszelkie problemy w zakresie wzorcowania oraz służy wsparciem na każdym etapie pracy z klientem. W portfolio usług naszego serwisu, obok serwisu reakcyjnego, znajdują się również działania takie, jak: przeprowadzanie kalibracji, szkolenia, helpdesk czy wsparcie w skutecznym zarządzaniu zasobami. Nasza firma umożliwia wykonanie kalibracji urządzeń zarówno
w warsztacie stacjonarnym, jak i bezpośrednio u klienta na obiekcie.

Dowiedz się więcej >>

Endress+Hauser Endress+Hauser Polska sp. z o.o.
ul. Wołowska 11
51-116 Wrocław
www.pl.endress.com/pl

(Endress+Hauser Polska sp. z o.o. , aparatura pomiarowa, kalibracja)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły

Gdańskie Dni Elektryki 2019 - relacja

Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Gdańsk kolejny raz zorganizowało Gdańskie Dni Elektryki. GDE po raz pierwszy odbyły się na wiosnę, czyli w dniach 9-10 maja 2019 r. Zmianie daty...

Nowe czujniki w rodzinie NIPRESS 1

Rodzina czujników ciśnienia NIVELCO została znacząco powiększona i obecnie czujniki NIPRESS pokrywają zapotrzebowanie większości branż przemysłowych dzięki szerokiej gamie dostępnych...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl