Artykuł sponsorowany

Prawidłowy dobór metody oczyszczania i konserwacji urządzeń elektrycznych pod napięciem

 Teluk Sp. z o.o.  |  19.09.2018  |  1
Szafa sterownicza przed czyszczeniem
Szafa sterownicza przed czyszczeniem
Fot. Teluk

Przy wyborze metody serwisowania transformatorów, rozdzielni czy szaf sterowniczych, warto postawić na doświadczenie i sprawdzone metody stosowane od lat w energetyce zawodowej. Takie usługi proponuje technologia marki TELUK Energetyka (www.energetyka.com).

Coraz więcej firm korzysta z nowoczesnych technologii oczyszczania i konserwacji urządzeń oraz instalacji elektrycznych pod napięciem. Polska energetyka przechodzi bowiem transformację. Dotyczy to także firm produkcyjnych oraz pionów odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu. Obecnie większość czynności konserwacyjnych można wykonać pod napięciem, bez dokonywania kosztownych przełączeń czy zatrzymywania procesów produkcyjnych.

Jeszcze dziesięć lat temu tego typu usługi firm zewnętrznych traktowano z nieufnością. Dzisiaj, ze względu na oszczędności i konieczność utrzymania należytego stanu urządzeń technicznych, prace bez wyłączania zasilania to wręcz konieczność przy konserwacji oraz czyszczeniu rozdzielni, transformatorów i kanałów kablowych pod napięciem. Dowiedz się więcej >>

Firma Teluk sp. z o.o. jako pierwsza na rynku rozwinęła technologię konserwacji i oczyszczania urządzeń elektrycznych pod napięciem, na podstawie własnych patentów i wynalazków. Firma przeszkoliła ponad 2 tys. pracowników energetyki zawodowej w tym zakresie. Produkuje również niezbędny sprzęt. Jest także wyłącznym importerem specjalistycznego płynu oczyszczającego i konserwującego instalacje i urządzenia DIELECT 2000, który w opinii klientów nie ma sobie równych.

Pierwsi na rynku

Od 1992 r. Teluk Sp. z o.o. (dawniej Telsidd Polsko-Belgijska Sp. z o.o) poleca swoje usługi w zakresie czyszczenia oraz konserwacji urządzeń, aparatów i instalacji elektrycznych pod napięciem. Usługi firmy objęte są gwarancją jakości i bezpieczeństwa elektrycznego. Co istotne, przedsiębiorstwo posiada instrukcję stanowiskową, księgę jakości opracowaną w oparciu o udokumentowane procedury badawcze oraz pracowników o najwyższych kwalifikacjach zawodowych.

 Fot. 2 Ta sama szafa sterownicza po czyszczeniu metodą TELUK Energetyka
Fot. 2 Ta sama szafa sterownicza po czyszczeniu metodą TELUK Energetyka


Z technologii TELUK Energetyka korzysta kilkudziesięciu klientów z rozmaitych branż, którzy wiedzą, że najbardziej opłaca się ta usługa, która jest tańsza i niezawodna. Obejmuje ona czyszczenie na sucho specjalistycznymi odkurzaczami przemysłowymi i konserwację „na mokro” płynem dielektrycznym. Stosuje się ją na wszystkich poziomach napięć a 2-letnia gwarancja wydłuża okres przeglądów.

Specjalna formuła płynu zapewnia bezpieczną pracę na urządzeniach. DIELECT 2000 jest płynem doskonale usuwającym wszystkie zabrudzenia w rozdzielniach, komorach transformatorów, szafach sterowniczych czy kanałach kablowych. Posiada także szczególne właściwości konserwujące. Gołym okiem widoczna jest powłoka, która zabezpiecza przed osadzaniem się zanieczyszczeń. Produkt jest bezpieczny dla środowiska, biodegradowalny i szybko odparowuje. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami firmy Teluk >>

Czyszczenie na mokro szafy sterowniczej pod napięciem


Z usług firmy Teluk sp. z o.o. korzystają wiodące firmy rozmaitych branż. Są to zarówno duże zakłady produkcyjne, takie jak KGHM SA, SWISS KRONO, Isover, Arctic Paper Polska, Avantor, jak i sądy, szpitale, centra handlowe czy spółki energetyczne.

Powodów serwisowania urządzeń elektrycznych przez firmy zewnętrzne jest kilka. Dawniej działy elektryczne były bardzo rozbudowane i same wykonywały te prace. Dziś chętnie korzysta się z usług firm profesjonalnych, ponieważ jest to wygodne i znacznie tańsze. Wystarczy dobór odpowiedniej metody czyszczenia.

Czyszczenie na sucho rozdzielni 


Wybór odpowiedniej technologii to podstawa

Technologia TELUK Energetyka bazuje na autorskich patentach stworzonych w kraju, ale znanych w całej Europie. Firma jest autorem i właścicielem wielu patentów oraz wzorów użytkowych stosowanych w technologii czyszczenia urządzeń znajdujących się pod napięciem:

P 316820 - „Sposób czyszczenia ciekłym czynnikiem czyszczącym pod napięciem”;
P 297318 - „Drążek izolacyjny manipulacyjny”;
P 297112 - „Układ ruchomej blokady wyzwalaczy w polach rozdzielnicy wnętrzowej”;
P 296669 - „Sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem”;
WU 55783 - „Urządzenie do natryskiwania, zwłaszcza urządzeń elektrycznych pod napięciem”;
WU 55781 - „Urządzenie do mycia, zwłaszcza urządzeń elektrycznych pod napięciem”;
WU 55716 - „Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza urządzeń elektrycznych pod napięciem”.

Powyższe wynalazki stosowane są również w produkcji sprzętu, a także w doborze materiałów. Technologia polega na oczyszczaniu urządzeń elektrycznych specjalnym sprzętem, a następnie ich konserwacji płynnym środkiem dielektrycznym. Prace odbywają się na wszystkich poziomach napięć, zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa elektrycznego. W praktyce najczęściej na średnim i niskim napięciu.

Metoda na mokro polega na naniesieniu na aparaty oraz urządzenia elektryczne specjalnego produktu dielektrycznego natryskiem pneumatycznym. Opatentowana, polska technologia pozwala na czyszczenie wszelkich pomieszczeń np. stacyjnych czy kanałów kablowych, specjalnymi myjkami pod ciśnieniem. Stosowany produkt posiada wytrzymałość elektryczną 42kV/cm, według PN-EN 60156. Natrysk pneumatyczny wykonywany jest dyszą o średnicy 0,1 mm. Ciśnienie natrysku wynosi 2-4 bar.

Właściwie wykonane czyszczenie i konserwacja urządzeń ograniczają ryzyko przepięć oraz powstawania pożarów, co niestety jest częstym w Polsce przypadkiem. Urządzenia oraz instalacje wyglądają po konserwacji jak nowe i działają przez długie lata. Od początku istnienia firmy, a więc od 26 lat, firma nie miała żadnej reklamacji.

  Fot. 3. Szyny prądowe w rozdzielnicy nn przed czyszczeniem
 Fot. 3. Szyny prądowe w rozdzielnicy nn przed czyszczeniem
 Fot. 4. Szyny prądowe w rozdzielnicy nn po czyszczeniem
Fot. 4. Szyny prądowe w rozdzielnicy nn po czyszczeniem

Oprócz zalet technologicznych bardzo ważne są także argumenty ekonomiczne. Czasami wyłączenie rozdzielni oznacza duże straty dla zakładu lub jest po prostu niemożliwe. Odpowiednia konserwacja przedłuża żywotność urządzeń, a koszty ich eksploatacji w długim okresie mogą być niższe nawet o 1/3. Odpada także praca po godzinach czy konieczność stałego zatrudnienia specjalistycznej kadry.

Dodatkowo można starać się o zniżkę przy ubezpieczeniach majątkowych. Eksperci prognozują, że wkrótce okresowe oczyszczanie i konserwacja urządzeń oraz instalacji elektrycznych może być wymagane przez unijne prawo, tak jak to już jest w innych krajach Unii Europejskiej.

Inne metody — nie ryzykuj!

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się alternatywne metody oczyszczania instalacji elektrycznych pod napięciem. Posiadają one jednak spore ograniczenia technologiczne i są droższe od oryginalnej metody stosowanej przez naszą firmę.

Inne metody czyszczenie sprężonym powietrzem czy suchym lodem sprowadzają się wyłącznie do usunięcia zabrudzeń. To technologie jednorazowe tzn. czyszczenie odbywa się tylko raz, po czym zabrudzenia znowu się odkładają po krótkim czasie, nawet po kilku tygodniach od czyszczenia.

Poza tym nie spełniają wymogów serwisowych - nie następuje diagnostyka urządzeń ani żadna konserwacja (powietrze nie konserwuje). Są one bardzo ograniczone - można nimi pracować tylko na niskim napięciu do 1kV. Firmy konkurencyjne nie serwisują urządzeń średniego napięcia. Urządzenia są czyszczone powierzchownie i nie są poddawane długotrwałemu efektowi konserwacji.

 Tab 1. Porównanie dostępnych technologii czyszczenia urządzeń elektrycznych
Tab 1. Porównanie dostępnych technologii czyszczenia urządzeń elektrycznych

Ze względu na konieczność bliskiej odległości pojazdu zbierającego nieczystości, nie można dotrzeć w wiele zabrudzonych miejsc. Do obsługi zleceń potrzeba większej ilości osób - przez co taka usługa jest znacznie droższa i wprowadza sporo zamieszania organizacja pracy zakładu - konieczne są wyłączenia urządzeń, co naraża przedsiębiorstwo na straty.

Można śmiało powiedzieć, że firma TELUK Energetyka jest najbardziej doświadczoną firmą w zakresie prac tego typu pod napięciem w Polsce. Warto wziąć ten fakt pod uwagę przy wyborze wiarygodnego i solidnego partnera biznesowego.

Teluk Teluk Sp. z o.o.
44-100 Gliwice
ul. Opawska 1/4
tel. 32 232 65 54
kom. 600 023 118
teluk@energetyka.com
www.energetyka.com

(teluk, szafy sterownicze, konserwacja urządzeń elektrycznych, czyszczenie urządzeń lektrycznych,Technologia TELUK Energetyka)

Komentarze

(1)
Basia | 18.10.2018, 13:36

Dzięki za ten wpis, bardzo pomocny przy budowie własnego domu, przez którą właśnie próbujemy przebrnąć :) Przy okazji, jeśli szukasz dobrego sklepu z zaopatrzeniem dla elektryków, to koniecznie kliknij

   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych
  • - Symulacyjne metody analizy funkcjonowania układów automatyki elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły

Aukcje 2019 - ile dla wiatru i fotowoltaiki?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, rząd nadal nie ogłosił szczegółowych założeń przyszłorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Jednak informacje podało Ministerstwo Energii,...

Szczypce-klucz Knipex

Szczypce-klucz to narzędzie opracowane i opatentowane wiele lat temu przez niemiecką firmę Knipex. Pod względem funkcjonalności łączy szczypce nastawne z kluczem nastawnym typu...
EAST UPS EAST UPS
Marka EAST ® to uznany producent wysokowydajnych zasilaczy awaryjnych UPS zaprojektowanych do całodobowej ochrony urządzeń elektrycznych oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl