Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy warto magazynować energię już teraz?

 Redakcja  |  06.09.2018
Magazynowanie energii to rzeczywistość, a nie przyszłość
Magazynowanie energii to rzeczywistość, a nie przyszłość
Fot. pixabay.com

Magazynowanie energii umożliwia łatwiejsze i efektywniejsze wykorzystywanie energii elektrycznej w ciągu doby i pozwala na jej produkcję w ustalonym, stałym poziomie. Co ważne, nadwyżki wyprodukowanej energii mogą być wykorzystywane w momentach zwiększonej konsumpcji. Koszty przechowywania energii są bardzo wysokie, jednak coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie. Dlaczego magazynowanie energii staje się tak ważne również na rynku OZE?

Coraz większy rozwój magazynów energii

Magazynowanie energii elektrycznej pozwala przechowywać energię elektryczną w ramach sieci elektroenergetycznej. O jej magazynowaniu mówimy wtedy, gdy produkcja przeważa nad zużyciem. Magazynowanie energii umożliwia też masowe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, czyli energetyki wiatrowej czy fotowoltaicznej.

Magazynowanie energii, która wykorzystuje zwłaszcza odnawialne źródła energii, są kluczowym rozwiązaniem w przyszłości energetyki krajowej, jak i zagranicznej. Rynek magazynów energii bardzo się rozwija, ponieważ mają one za zadanie ustabilizować sieci, które nie są przystosowane zwłaszcza do potrzeby zwiększenia udziału OZE w energetyce. Co więcej, korzystanie z zasobów energii wytworzonej, a potem zmagazynowanej lokalnie pozwoli uniknąć problemów strat na przesyle. Obecny trend i skupienie się na ograniczaniu zanieczyszczeń środowiska i powietrza wpływa również na magazynowanie energii, aby ograniczać możliwość przeciążenia sieci lub uniknięcia jej niestabilności.

Przeczytaj również: Raport „Energetyka. Dystrybucja i przesył”

Domowe magazynowanie energii elektrycznej

Domowi użytkownicy energii elektrycznej mogą ją magazynować, montując instalacje np. fotowoltaiczne. Jednak wytworzona z nich energii nie zawsze jest wykorzystywana w całości, ponieważ zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia jest różne. Niewykorzystana energia elektryczna trafia do sieci, z której 80% możemy ponownie pobrać. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie dla konsumentów magazynu energii z domowej instalacji fotowoltaicznej. Za kilka lat dobrym magazynem energii dla gospodarstw domowych będą samochody elektryczne, które będą miały funkcję baterii magazynującej energię elektryczną.

Zalety i wady magazynu energii

Magazyn energii dla prosumentów to przede wszystkim korzyść w postaci zatrzymywania energii. Oznacza to, że użytkownik może odebrać tyle energii, ile wyprodukowała domowa instalacja np. fotowoltaiczna, a nie jak w przypadku zakładu energetycznego, który pobiera 20% energii. Niestety nadal instalacja, która magazynuje energię, jest bardzo droga i taniej jest podłączyć się po prostu do sieci.

Zobacz także: Trendy na rynku energetycznym

Koszty instalacji domowego magazynu energii

Obecnie wiele firm oferuje magazynowanie energii w formie ogniw litowo-jonowych. Firmy zajmujące się produkcją akumulatorów proponują zróżnicowane rozwiązania, obejmujące rodzaj wykorzystywanej technologii czy pojemność akumulatorów. Ceny baterii zaczynają się od ok. 10 tys. zł, a pojemności to od ok. 3 kWh do ok. 10 kWh. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu akumulatory bardzo szybko zużywają się, więc koszty jeszcze bardziej wzrastają.

Magazynowanie energii elektrycznej to szansa dla poprawy bezpieczeństwa i rozwoju energetyki odnawialnej. Na razie tego typu rozwiązanie jest drogie zarówno dla użytkowników domowych, jak i większości przedsiębiorców jednak z czasem ceny zaczną spadać i wówczas przechowywanie energii będzie wykorzystywane na większą skalę.

[magazyn energii, zasilanie gwarantowane, magazynowanie energii, baterie, akumulatory, ogniwa litowo-jonowe, energia elektryczna, energetyka odnawialna, OZE, odnawialne źródła energii, fotowoltaika]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl