Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy warto magazynować energię już teraz?

 Redakcja  |  06.09.2018
Magazynowanie energii to rzeczywistość, a nie przyszłość
Magazynowanie energii to rzeczywistość, a nie przyszłość
Fot. pixabay.com

Magazynowanie energii umożliwia łatwiejsze i efektywniejsze wykorzystywanie energii elektrycznej w ciągu doby i pozwala na jej produkcję w ustalonym, stałym poziomie. Co ważne, nadwyżki wyprodukowanej energii mogą być wykorzystywane w momentach zwiększonej konsumpcji. Koszty przechowywania energii są bardzo wysokie, jednak coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie. Dlaczego magazynowanie energii staje się tak ważne również na rynku OZE?

Coraz większy rozwój magazynów energii

Magazynowanie energii elektrycznej pozwala przechowywać energię elektryczną w ramach sieci elektroenergetycznej. O jej magazynowaniu mówimy wtedy, gdy produkcja przeważa nad zużyciem. Magazynowanie energii umożliwia też masowe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, czyli energetyki wiatrowej czy fotowoltaicznej.

Magazynowanie energii, która wykorzystuje zwłaszcza odnawialne źródła energii, są kluczowym rozwiązaniem w przyszłości energetyki krajowej, jak i zagranicznej. Rynek magazynów energii bardzo się rozwija, ponieważ mają one za zadanie ustabilizować sieci, które nie są przystosowane zwłaszcza do potrzeby zwiększenia udziału OZE w energetyce. Co więcej, korzystanie z zasobów energii wytworzonej, a potem zmagazynowanej lokalnie pozwoli uniknąć problemów strat na przesyle. Obecny trend i skupienie się na ograniczaniu zanieczyszczeń środowiska i powietrza wpływa również na magazynowanie energii, aby ograniczać możliwość przeciążenia sieci lub uniknięcia jej niestabilności.

Przeczytaj również: Raport „Energetyka. Dystrybucja i przesył”

Domowe magazynowanie energii elektrycznej

Domowi użytkownicy energii elektrycznej mogą ją magazynować, montując instalacje np. fotowoltaiczne. Jednak wytworzona z nich energii nie zawsze jest wykorzystywana w całości, ponieważ zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia jest różne. Niewykorzystana energia elektryczna trafia do sieci, z której 80% możemy ponownie pobrać. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie dla konsumentów magazynu energii z domowej instalacji fotowoltaicznej. Za kilka lat dobrym magazynem energii dla gospodarstw domowych będą samochody elektryczne, które będą miały funkcję baterii magazynującej energię elektryczną.

Zalety i wady magazynu energii

Magazyn energii dla prosumentów to przede wszystkim korzyść w postaci zatrzymywania energii. Oznacza to, że użytkownik może odebrać tyle energii, ile wyprodukowała domowa instalacja np. fotowoltaiczna, a nie jak w przypadku zakładu energetycznego, który pobiera 20% energii. Niestety nadal instalacja, która magazynuje energię, jest bardzo droga i taniej jest podłączyć się po prostu do sieci.

Zobacz także: Trendy na rynku energetycznym

Koszty instalacji domowego magazynu energii

Obecnie wiele firm oferuje magazynowanie energii w formie ogniw litowo-jonowych. Firmy zajmujące się produkcją akumulatorów proponują zróżnicowane rozwiązania, obejmujące rodzaj wykorzystywanej technologii czy pojemność akumulatorów. Ceny baterii zaczynają się od ok. 10 tys. zł, a pojemności to od ok. 3 kWh do ok. 10 kWh. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu akumulatory bardzo szybko zużywają się, więc koszty jeszcze bardziej wzrastają.

Magazynowanie energii elektrycznej to szansa dla poprawy bezpieczeństwa i rozwoju energetyki odnawialnej. Na razie tego typu rozwiązanie jest drogie zarówno dla użytkowników domowych, jak i większości przedsiębiorców jednak z czasem ceny zaczną spadać i wówczas przechowywanie energii będzie wykorzystywane na większą skalę.

[magazyn energii, zasilanie gwarantowane, magazynowanie energii, baterie, akumulatory, ogniwa litowo-jonowe, energia elektryczna, energetyka odnawialna, OZE, odnawialne źródła energii, fotowoltaika]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl