Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy warto magazynować energię już teraz?

 Redakcja  |  06.09.2018
Magazynowanie energii to rzeczywistość, a nie przyszłość
Magazynowanie energii to rzeczywistość, a nie przyszłość
Fot. pixabay.com

Magazynowanie energii umożliwia łatwiejsze i efektywniejsze wykorzystywanie energii elektrycznej w ciągu doby i pozwala na jej produkcję w ustalonym, stałym poziomie. Co ważne, nadwyżki wyprodukowanej energii mogą być wykorzystywane w momentach zwiększonej konsumpcji. Koszty przechowywania energii są bardzo wysokie, jednak coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie. Dlaczego magazynowanie energii staje się tak ważne również na rynku OZE?

Coraz większy rozwój magazynów energii

Magazynowanie energii elektrycznej pozwala przechowywać energię elektryczną w ramach sieci elektroenergetycznej. O jej magazynowaniu mówimy wtedy, gdy produkcja przeważa nad zużyciem. Magazynowanie energii umożliwia też masowe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, czyli energetyki wiatrowej czy fotowoltaicznej.

Magazynowanie energii, która wykorzystuje zwłaszcza odnawialne źródła energii, są kluczowym rozwiązaniem w przyszłości energetyki krajowej, jak i zagranicznej. Rynek magazynów energii bardzo się rozwija, ponieważ mają one za zadanie ustabilizować sieci, które nie są przystosowane zwłaszcza do potrzeby zwiększenia udziału OZE w energetyce. Co więcej, korzystanie z zasobów energii wytworzonej, a potem zmagazynowanej lokalnie pozwoli uniknąć problemów strat na przesyle. Obecny trend i skupienie się na ograniczaniu zanieczyszczeń środowiska i powietrza wpływa również na magazynowanie energii, aby ograniczać możliwość przeciążenia sieci lub uniknięcia jej niestabilności.

Przeczytaj również: Raport „Energetyka. Dystrybucja i przesył”

Domowe magazynowanie energii elektrycznej

Domowi użytkownicy energii elektrycznej mogą ją magazynować, montując instalacje np. fotowoltaiczne. Jednak wytworzona z nich energii nie zawsze jest wykorzystywana w całości, ponieważ zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia jest różne. Niewykorzystana energia elektryczna trafia do sieci, z której 80% możemy ponownie pobrać. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie dla konsumentów magazynu energii z domowej instalacji fotowoltaicznej. Za kilka lat dobrym magazynem energii dla gospodarstw domowych będą samochody elektryczne, które będą miały funkcję baterii magazynującej energię elektryczną.

Zalety i wady magazynu energii

Magazyn energii dla prosumentów to przede wszystkim korzyść w postaci zatrzymywania energii. Oznacza to, że użytkownik może odebrać tyle energii, ile wyprodukowała domowa instalacja np. fotowoltaiczna, a nie jak w przypadku zakładu energetycznego, który pobiera 20% energii. Niestety nadal instalacja, która magazynuje energię, jest bardzo droga i taniej jest podłączyć się po prostu do sieci.

Zobacz także: Trendy na rynku energetycznym

Koszty instalacji domowego magazynu energii

Obecnie wiele firm oferuje magazynowanie energii w formie ogniw litowo-jonowych. Firmy zajmujące się produkcją akumulatorów proponują zróżnicowane rozwiązania, obejmujące rodzaj wykorzystywanej technologii czy pojemność akumulatorów. Ceny baterii zaczynają się od ok. 10 tys. zł, a pojemności to od ok. 3 kWh do ok. 10 kWh. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu akumulatory bardzo szybko zużywają się, więc koszty jeszcze bardziej wzrastają.

Magazynowanie energii elektrycznej to szansa dla poprawy bezpieczeństwa i rozwoju energetyki odnawialnej. Na razie tego typu rozwiązanie jest drogie zarówno dla użytkowników domowych, jak i większości przedsiębiorców jednak z czasem ceny zaczną spadać i wówczas przechowywanie energii będzie wykorzystywane na większą skalę.

[magazyn energii, zasilanie gwarantowane, magazynowanie energii, baterie, akumulatory, ogniwa litowo-jonowe, energia elektryczna, energetyka odnawialna, OZE, odnawialne źródła energii, fotowoltaika]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Transformatory rozdzielcze - jaki produkt wybrać?

Transformatory Transformatory w przedziale mocy od 100kVA do 3150kVA w klasie izolacji do 36kV w pełni spełniają warunki rozporządzenia Komisji Europejskiej EU548/2014 (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Liczniki energii elektrycznej do zadań specjalnych»

Liczniki energii jakie wybrać Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania energią. Najnowsze inteligentne liczniki umożliwiają płacenie za faktycznie zużytą energię elektryczną, kontrolę sposobu jej wykorzystania ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

PGG testuje instalacje PV

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej została uruchomiona pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp. Jest to pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl