Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy warto magazynować energię już teraz?

 Redakcja  |  06.09.2018
Magazynowanie energii to rzeczywistość, a nie przyszłość
Magazynowanie energii to rzeczywistość, a nie przyszłość
Fot. pixabay.com

Magazynowanie energii umożliwia łatwiejsze i efektywniejsze wykorzystywanie energii elektrycznej w ciągu doby i pozwala na jej produkcję w ustalonym, stałym poziomie. Co ważne, nadwyżki wyprodukowanej energii mogą być wykorzystywane w momentach zwiększonej konsumpcji. Koszty przechowywania energii są bardzo wysokie, jednak coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie. Dlaczego magazynowanie energii staje się tak ważne również na rynku OZE?

Coraz większy rozwój magazynów energii

Magazynowanie energii elektrycznej pozwala przechowywać energię elektryczną w ramach sieci elektroenergetycznej. O jej magazynowaniu mówimy wtedy, gdy produkcja przeważa nad zużyciem. Magazynowanie energii umożliwia też masowe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, czyli energetyki wiatrowej czy fotowoltaicznej.

Magazynowanie energii, która wykorzystuje zwłaszcza odnawialne źródła energii, są kluczowym rozwiązaniem w przyszłości energetyki krajowej, jak i zagranicznej. Rynek magazynów energii bardzo się rozwija, ponieważ mają one za zadanie ustabilizować sieci, które nie są przystosowane zwłaszcza do potrzeby zwiększenia udziału OZE w energetyce. Co więcej, korzystanie z zasobów energii wytworzonej, a potem zmagazynowanej lokalnie pozwoli uniknąć problemów strat na przesyle. Obecny trend i skupienie się na ograniczaniu zanieczyszczeń środowiska i powietrza wpływa również na magazynowanie energii, aby ograniczać możliwość przeciążenia sieci lub uniknięcia jej niestabilności.

Przeczytaj również: Raport „Energetyka. Dystrybucja i przesył”

Domowe magazynowanie energii elektrycznej

Domowi użytkownicy energii elektrycznej mogą ją magazynować, montując instalacje np. fotowoltaiczne. Jednak wytworzona z nich energii nie zawsze jest wykorzystywana w całości, ponieważ zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia jest różne. Niewykorzystana energia elektryczna trafia do sieci, z której 80% możemy ponownie pobrać. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie dla konsumentów magazynu energii z domowej instalacji fotowoltaicznej. Za kilka lat dobrym magazynem energii dla gospodarstw domowych będą samochody elektryczne, które będą miały funkcję baterii magazynującej energię elektryczną.

Zalety i wady magazynu energii

Magazyn energii dla prosumentów to przede wszystkim korzyść w postaci zatrzymywania energii. Oznacza to, że użytkownik może odebrać tyle energii, ile wyprodukowała domowa instalacja np. fotowoltaiczna, a nie jak w przypadku zakładu energetycznego, który pobiera 20% energii. Niestety nadal instalacja, która magazynuje energię, jest bardzo droga i taniej jest podłączyć się po prostu do sieci.

Zobacz także: Trendy na rynku energetycznym

Koszty instalacji domowego magazynu energii

Obecnie wiele firm oferuje magazynowanie energii w formie ogniw litowo-jonowych. Firmy zajmujące się produkcją akumulatorów proponują zróżnicowane rozwiązania, obejmujące rodzaj wykorzystywanej technologii czy pojemność akumulatorów. Ceny baterii zaczynają się od ok. 10 tys. zł, a pojemności to od ok. 3 kWh do ok. 10 kWh. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu akumulatory bardzo szybko zużywają się, więc koszty jeszcze bardziej wzrastają.

Magazynowanie energii elektrycznej to szansa dla poprawy bezpieczeństwa i rozwoju energetyki odnawialnej. Na razie tego typu rozwiązanie jest drogie zarówno dla użytkowników domowych, jak i większości przedsiębiorców jednak z czasem ceny zaczną spadać i wówczas przechowywanie energii będzie wykorzystywane na większą skalę.

[magazyn energii, zasilanie gwarantowane, magazynowanie energii, baterie, akumulatory, ogniwa litowo-jonowe, energia elektryczna, energetyka odnawialna, OZE, odnawialne źródła energii, fotowoltaika]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl