Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy warto magazynować energię już teraz?

 Redakcja  |  06.09.2018
Magazynowanie energii to rzeczywistość, a nie przyszłość
Magazynowanie energii to rzeczywistość, a nie przyszłość
Fot. pixabay.com

Magazynowanie energii umożliwia łatwiejsze i efektywniejsze wykorzystywanie energii elektrycznej w ciągu doby i pozwala na jej produkcję w ustalonym, stałym poziomie. Co ważne, nadwyżki wyprodukowanej energii mogą być wykorzystywane w momentach zwiększonej konsumpcji. Koszty przechowywania energii są bardzo wysokie, jednak coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie. Dlaczego magazynowanie energii staje się tak ważne również na rynku OZE?

Coraz większy rozwój magazynów energii

Magazynowanie energii elektrycznej pozwala przechowywać energię elektryczną w ramach sieci elektroenergetycznej. O jej magazynowaniu mówimy wtedy, gdy produkcja przeważa nad zużyciem. Magazynowanie energii umożliwia też masowe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, czyli energetyki wiatrowej czy fotowoltaicznej.

Magazynowanie energii, która wykorzystuje zwłaszcza odnawialne źródła energii, są kluczowym rozwiązaniem w przyszłości energetyki krajowej, jak i zagranicznej. Rynek magazynów energii bardzo się rozwija, ponieważ mają one za zadanie ustabilizować sieci, które nie są przystosowane zwłaszcza do potrzeby zwiększenia udziału OZE w energetyce. Co więcej, korzystanie z zasobów energii wytworzonej, a potem zmagazynowanej lokalnie pozwoli uniknąć problemów strat na przesyle. Obecny trend i skupienie się na ograniczaniu zanieczyszczeń środowiska i powietrza wpływa również na magazynowanie energii, aby ograniczać możliwość przeciążenia sieci lub uniknięcia jej niestabilności.

Przeczytaj również: Raport „Energetyka. Dystrybucja i przesył”

Domowe magazynowanie energii elektrycznej

Domowi użytkownicy energii elektrycznej mogą ją magazynować, montując instalacje np. fotowoltaiczne. Jednak wytworzona z nich energii nie zawsze jest wykorzystywana w całości, ponieważ zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia jest różne. Niewykorzystana energia elektryczna trafia do sieci, z której 80% możemy ponownie pobrać. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie dla konsumentów magazynu energii z domowej instalacji fotowoltaicznej. Za kilka lat dobrym magazynem energii dla gospodarstw domowych będą samochody elektryczne, które będą miały funkcję baterii magazynującej energię elektryczną.

Zalety i wady magazynu energii

Magazyn energii dla prosumentów to przede wszystkim korzyść w postaci zatrzymywania energii. Oznacza to, że użytkownik może odebrać tyle energii, ile wyprodukowała domowa instalacja np. fotowoltaiczna, a nie jak w przypadku zakładu energetycznego, który pobiera 20% energii. Niestety nadal instalacja, która magazynuje energię, jest bardzo droga i taniej jest podłączyć się po prostu do sieci.

Zobacz także: Trendy na rynku energetycznym

Koszty instalacji domowego magazynu energii

Obecnie wiele firm oferuje magazynowanie energii w formie ogniw litowo-jonowych. Firmy zajmujące się produkcją akumulatorów proponują zróżnicowane rozwiązania, obejmujące rodzaj wykorzystywanej technologii czy pojemność akumulatorów. Ceny baterii zaczynają się od ok. 10 tys. zł, a pojemności to od ok. 3 kWh do ok. 10 kWh. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu akumulatory bardzo szybko zużywają się, więc koszty jeszcze bardziej wzrastają.

Magazynowanie energii elektrycznej to szansa dla poprawy bezpieczeństwa i rozwoju energetyki odnawialnej. Na razie tego typu rozwiązanie jest drogie zarówno dla użytkowników domowych, jak i większości przedsiębiorców jednak z czasem ceny zaczną spadać i wówczas przechowywanie energii będzie wykorzystywane na większą skalę.

[magazyn energii, zasilanie gwarantowane, magazynowanie energii, baterie, akumulatory, ogniwa litowo-jonowe, energia elektryczna, energetyka odnawialna, OZE, odnawialne źródła energii, fotowoltaika]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl