Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nowy sternik, kurs jak zawsze dobrze obrany

 Redakcja  |  elektro.info 9/2018  |  31.08.2018
Od lewej: Ryszard Migdalski i Andrzej Kubowicz
Od lewej: Ryszard Migdalski i Andrzej Kubowicz
Fot. ZIAD

Rozmowa z Andrzejem Kubowiczem – dyrektorem ds. targów i szkoleń ZIAD Bielsko-Biała, organizatora Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB.

Ten rok będzie dla Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB szczególny. Po raz pierwszy od wielu lat odbędą się one pod opieką nowego dyrektora ds. targów i szkoleń – właśnie Pana. Odchodzący na emeryturę Ryszard Migdalski z dużą nadzieją i optymizmem „przekazywał pod opiekę” Panu tę najważniejszą imprezę targową w branży elektroenergetycznej. A zatem, czy będą jakieś zmiany na targach ENERGETAB 2018 – jest nowy dyrektor targów, czy tegoroczne targi będą różnić się czymś od poprzednich?

– Zmiana sternika na statku zwanym ENERGETAB nie oznacza zmiany dobrze obranego kursu (dawno, dawno temu służyłem na okrętach Marynarki Wojennej – śmiech). Zamierzam kontynuować dobre praktyki spotkań międzyludzkich. To środowisko mówi, a my słuchamy i realnie odpowiadamy na zapotrzebowanie. Rewolucja nie będzie potrzebna, ale ewolucja targów w swojej istocie przez dopasowanie do bieżących czasów. Każda edycja jest od siebie inna, ta również przyniesie pewne zmiany, bardziej organizacyjne, przygotowane z myślą o wygodzie uczestników.

Zatem jakie ma Pan plany związane z targami ENERGETAB w przyszłości, w jakim kierunku chce je Pan rozwijać?

– Targi obserwowałem już parę lat temu jako zwiedzający, nie mając świadomości, że będę z nimi związany. Byłem zachwycony i dumny z tak wielkiej imprezy na terenie naszego miasta. Tym bardziej że jestem z branżą energetyczną związany od pierwszych moich dni życia zawodowego. Zależy mi, aby największe targi ludzi energetyki zostały utrzymane w klimacie spotkań bezpośrednich, na przekór ciągłego postępu innowacyjnych rozwiązań. Nowoczesne środki komunikacji są tylko narzędziem i nie zastąpią rozmów „face to face”, o które tak bardzo dbamy.

ENERGETAB to impreza z wieloletnimi tradycjami. Przygotowywana od lat przez ten sam zespół, przez wiele lat pod wodzą Ryszarda Migdalskiego, osoby o ogromnym doświadczeniu. Czy czerpie Pan z wiedzy i obecności dotychczasowego dyrektora, jeśli tak, to w jaki sposób?

– Odpowiedź na to pytanie właściwie jest bardzo prosta, zacytuję prezes EXPO Kraków: „Wszyscy kochają Ryśka, on zawsze wszystkim pomaga i wszystko umie załatwić”. Ja osobiście odbieram pana Ryszarda jako mentora i darzę ogromnym szacunkiem. Obserwowałem i nadal uczę się, jak wszystkich zaraża swoim zapałem i zaangażowaniem jako doradca zarządu i to nie tylko w czasie przygotowania targów. Bardzo dziękuję w tym miejscu Panu Dyrektorowi za dotychczasową znakomitą współpracę i bardzo cieszę się, że mogę kontynuować jego dzieło życia.

A zatem, proszę powiedzieć, dlaczego warto odwiedzić ENERGETAB i Bielsko-Białą jako zwiedzający, a dlaczego warto wystawić się na targach jako firma?

– Nasi wystawcy to nie tylko liderzy rynku, to cała otoczka firm ściśle współpracujących z branżą energetyczną. Każdy zwiedzający z pewnością zobaczy najnowsze technologiczne rozwiązania, a co najważniejsze, w praktyce ich zastosowania. Tegoroczna edycja to duża liczba wystawców, ponad 700 zgłoszonych firm, dziesiątki nowości produktowych i nie tylko, a wśród nich te najlepsze z najlepszych, które zostaną ocenione przez znakomite i utytułowane jury „Konkursu na szczególnie wyróżniający się produkt”, uhonorowane prestiżowymi nagrodami, m.in. Pucharem Ministra Energii, Pucharem PTPiREE, Medalem Prezesa SEP, medalami i statuetkami Partnerów targów czy też „Złotym Lwem” im. Kazimierza Szpotańskiego. Zdecydowana większość firm jest związana z naszymi targami, ponieważ widzi w tym korzyści i możliwości promowania własnych rozwiązań. A co za tym idzie – biznesu szeroko rozumianego. Są jeszcze dwie rzeczy, dla których warto się wystawiać na targach u podnóża Szyndzielni. Pierwsza to taka materialna, która wyróżnia bielskie targi, czyli uznanie przez Prezes Urzędu Patentowego targów ENERGETAB 2018 za „wystawę publiczną”, dającą pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego lub prawa z rejestracji, w przypadku wystawienia na niej wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego. Natomiast druga, niematerialna, i w tym miejscu zacytuję byłego prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich: „u nas jest klimatyzacja, a w Bielsku-Białej jest klimat”.

Do bielskich imprez branży elektroenergetycznej dołącza też kolejna – ENERGO RODEO – proszę powiedzieć, czego dotyczy, jaki jest jej cel, czy ma być pomysłem na integrację branży w pierwszej połowie roku, tak jak ENERGETAB jest w drugiej?

– Pomysł na stworzenie konferencji w innej formie, by zintegrować środowisko poprzez praktyczne pokazy i zawody, zrodził się w Bielsku-Białej. Ideą spotkań w pierwszej połowie roku jest możliwość pokazania codziennej pracy energetyka osobom, które często pracują już wyłącznie za biurkiem. Dla niektórych zmierzenie się z konkurencjami to wyjątkowe przeżycie, ale też zapoznanie się z technikami oraz nowościami wykorzystywanymi na co dzień przy pracach na liniach średniego i wysokiego napięcia. ENERGO RODEO jest odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska i okazało się „strzałem w dziesiątkę”, a można nieskromnie powiedzieć, że sukces pierwszej edycji przerósł oczekiwania organizatorów. Zachętą do udziału w następnej ­edycji niech będzie wypowiedź kierownika ośrodka szkoleniowego: „ (…) tu po prostu trzeba być, trzeba to przeżyć, to jest dawka innowacji…”. Osoby zainteresowane udziałem w przyszłorocznej edycji zachęcam do odwiedzenia strony http://energo-rodeo.pl.

Ale ZIAD Bielsko-Biała to nie tylko imprezy targowe, prowadzicie również działalność szkoleniową?

– Wielu używa zwrotów „cyfry mówią za siebie”. W przypadku Ośrodka Doskonalenia Zawodowego ZIAD Bielsko-Biała 44 lat mówi dużo. W tym miejscu corocznie szkolonych jest wiele osób, w sposób jakościowo przystający do obecnych stawianych wysokich kryteriów. Oferta szkoleń na całorocznym poligonie z możliwościami elastycznego dopasowania się do wymogów zamawiającego to zdecydowana zaleta sprawdzonego profesjonalnego centrum szkoleń. Tu z inicjatywy wielu osób powstała „Giełda wynalazczości”, która przerodziła się właśnie w Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB. Kreowanie branży energetycznej poprzez szkolenia, warsztaty, kursy, seminaria oraz targi jest wpisane w świadomość tych wszystkich, z którymi przyszło mi pracować. Bardzo dziękuję za zaufanie. Ja zaczynam swą pracę i wiem, że jak mówi powiedzenie, „ludzie tworzą miejsca, miejsce tworzy ludzi”. Chciałbym iść tym tropem i wspólnie z moim zespołem dalej tworzyć historię bielskiego ENERGETABU – nie mniej wspaniałą niż dotychczas.

Rozmawiała Anna Kuziemska

Ryszard Migdalski, wieloletni dyrektor ds. targów i szkoleń ZIAD Bielsko-Biała, o przyszłości Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB:Jestem optymistą, który stara się przewidzieć zagrożenia i możliwie wcześnie im przeciwdziałać. Permanentnym zagrożeniem jest zainteresowanie wielu ośrodków targowych organizacją targów dla energetyki, gdyż jest to branża mocno inwestująca w rozwój, a nadto ulegająca istotnym przekształceniom. Przed energetyką pojawiają się wciąż nowe tematy wymagające rozwiązania, których nie można odkładać w czasie, gdyż będą one mocno wpływać na możliwości rozwoju Polski i poziom życia jej mieszkańców. Zatem jeszcze długo będzie o czym dyskutować i przedstawiać nowe rozwiązania dla energetyki. Mimo że w Polsce można spotkać ośrodki targowe oferujące lepsze warunki infrastrukturalne dla organizacji targów, to nasz ośrodek ma wiele mocnych stron, które zdecydowanie przeważają pewne słabości. Na pewno do tych silnych stron można zaliczyć pracowników – orientujących się dobrze w zagadnieniach energetyki, a jednocześnie o wieloletnim doświadczeniu w organizacji targów dla tej branży. Ważną rolę odgrywa ponad 30-letnia tradycja organizowania targów ENERGETAB, które na stałe zapisały się na wrześniowych stronach w kalendarzach energetyków i dostawców wyrobów oraz usług dla energetyki. Ważnym elementem jest też systematyczne inwestowanie firmy w poprawianie i udoskonalanie infrastruktury targowej, duże walory ma też urokliwe położenie terenów targowych.

[Andrzej Kubowicz, Ryszard Migdalski, Energo Rodeo, ENERGETAB 2018, Międzynarodowe Targi Bielskie, ZIAD, branża energetyczna, SEP]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla Twojego urządzenia rodzaj zasilania?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl