Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nowy sternik, kurs jak zawsze dobrze obrany

 Redakcja  |  elektro.info 9/2018  |  31.08.2018
Od lewej: Ryszard Migdalski i Andrzej Kubowicz
Od lewej: Ryszard Migdalski i Andrzej Kubowicz
Fot. ZIAD

Rozmowa z Andrzejem Kubowiczem – dyrektorem ds. targów i szkoleń ZIAD Bielsko-Biała, organizatora Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB.

Ten rok będzie dla Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB szczególny. Po raz pierwszy od wielu lat odbędą się one pod opieką nowego dyrektora ds. targów i szkoleń – właśnie Pana. Odchodzący na emeryturę Ryszard Migdalski z dużą nadzieją i optymizmem „przekazywał pod opiekę” Panu tę najważniejszą imprezę targową w branży elektroenergetycznej. A zatem, czy będą jakieś zmiany na targach ENERGETAB 2018 – jest nowy dyrektor targów, czy tegoroczne targi będą różnić się czymś od poprzednich?

– Zmiana sternika na statku zwanym ENERGETAB nie oznacza zmiany dobrze obranego kursu (dawno, dawno temu służyłem na okrętach Marynarki Wojennej – śmiech). Zamierzam kontynuować dobre praktyki spotkań międzyludzkich. To środowisko mówi, a my słuchamy i realnie odpowiadamy na zapotrzebowanie. Rewolucja nie będzie potrzebna, ale ewolucja targów w swojej istocie przez dopasowanie do bieżących czasów. Każda edycja jest od siebie inna, ta również przyniesie pewne zmiany, bardziej organizacyjne, przygotowane z myślą o wygodzie uczestników.

Zatem jakie ma Pan plany związane z targami ENERGETAB w przyszłości, w jakim kierunku chce je Pan rozwijać?

– Targi obserwowałem już parę lat temu jako zwiedzający, nie mając świadomości, że będę z nimi związany. Byłem zachwycony i dumny z tak wielkiej imprezy na terenie naszego miasta. Tym bardziej że jestem z branżą energetyczną związany od pierwszych moich dni życia zawodowego. Zależy mi, aby największe targi ludzi energetyki zostały utrzymane w klimacie spotkań bezpośrednich, na przekór ciągłego postępu innowacyjnych rozwiązań. Nowoczesne środki komunikacji są tylko narzędziem i nie zastąpią rozmów „face to face”, o które tak bardzo dbamy.

ENERGETAB to impreza z wieloletnimi tradycjami. Przygotowywana od lat przez ten sam zespół, przez wiele lat pod wodzą Ryszarda Migdalskiego, osoby o ogromnym doświadczeniu. Czy czerpie Pan z wiedzy i obecności dotychczasowego dyrektora, jeśli tak, to w jaki sposób?

– Odpowiedź na to pytanie właściwie jest bardzo prosta, zacytuję prezes EXPO Kraków: „Wszyscy kochają Ryśka, on zawsze wszystkim pomaga i wszystko umie załatwić”. Ja osobiście odbieram pana Ryszarda jako mentora i darzę ogromnym szacunkiem. Obserwowałem i nadal uczę się, jak wszystkich zaraża swoim zapałem i zaangażowaniem jako doradca zarządu i to nie tylko w czasie przygotowania targów. Bardzo dziękuję w tym miejscu Panu Dyrektorowi za dotychczasową znakomitą współpracę i bardzo cieszę się, że mogę kontynuować jego dzieło życia.

A zatem, proszę powiedzieć, dlaczego warto odwiedzić ENERGETAB i Bielsko-Białą jako zwiedzający, a dlaczego warto wystawić się na targach jako firma?

– Nasi wystawcy to nie tylko liderzy rynku, to cała otoczka firm ściśle współpracujących z branżą energetyczną. Każdy zwiedzający z pewnością zobaczy najnowsze technologiczne rozwiązania, a co najważniejsze, w praktyce ich zastosowania. Tegoroczna edycja to duża liczba wystawców, ponad 700 zgłoszonych firm, dziesiątki nowości produktowych i nie tylko, a wśród nich te najlepsze z najlepszych, które zostaną ocenione przez znakomite i utytułowane jury „Konkursu na szczególnie wyróżniający się produkt”, uhonorowane prestiżowymi nagrodami, m.in. Pucharem Ministra Energii, Pucharem PTPiREE, Medalem Prezesa SEP, medalami i statuetkami Partnerów targów czy też „Złotym Lwem” im. Kazimierza Szpotańskiego. Zdecydowana większość firm jest związana z naszymi targami, ponieważ widzi w tym korzyści i możliwości promowania własnych rozwiązań. A co za tym idzie – biznesu szeroko rozumianego. Są jeszcze dwie rzeczy, dla których warto się wystawiać na targach u podnóża Szyndzielni. Pierwsza to taka materialna, która wyróżnia bielskie targi, czyli uznanie przez Prezes Urzędu Patentowego targów ENERGETAB 2018 za „wystawę publiczną”, dającą pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego lub prawa z rejestracji, w przypadku wystawienia na niej wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego. Natomiast druga, niematerialna, i w tym miejscu zacytuję byłego prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich: „u nas jest klimatyzacja, a w Bielsku-Białej jest klimat”.

Do bielskich imprez branży elektroenergetycznej dołącza też kolejna – ENERGO RODEO – proszę powiedzieć, czego dotyczy, jaki jest jej cel, czy ma być pomysłem na integrację branży w pierwszej połowie roku, tak jak ENERGETAB jest w drugiej?

– Pomysł na stworzenie konferencji w innej formie, by zintegrować środowisko poprzez praktyczne pokazy i zawody, zrodził się w Bielsku-Białej. Ideą spotkań w pierwszej połowie roku jest możliwość pokazania codziennej pracy energetyka osobom, które często pracują już wyłącznie za biurkiem. Dla niektórych zmierzenie się z konkurencjami to wyjątkowe przeżycie, ale też zapoznanie się z technikami oraz nowościami wykorzystywanymi na co dzień przy pracach na liniach średniego i wysokiego napięcia. ENERGO RODEO jest odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska i okazało się „strzałem w dziesiątkę”, a można nieskromnie powiedzieć, że sukces pierwszej edycji przerósł oczekiwania organizatorów. Zachętą do udziału w następnej ­edycji niech będzie wypowiedź kierownika ośrodka szkoleniowego: „ (…) tu po prostu trzeba być, trzeba to przeżyć, to jest dawka innowacji…”. Osoby zainteresowane udziałem w przyszłorocznej edycji zachęcam do odwiedzenia strony http://energo-rodeo.pl.

Ale ZIAD Bielsko-Biała to nie tylko imprezy targowe, prowadzicie również działalność szkoleniową?

– Wielu używa zwrotów „cyfry mówią za siebie”. W przypadku Ośrodka Doskonalenia Zawodowego ZIAD Bielsko-Biała 44 lat mówi dużo. W tym miejscu corocznie szkolonych jest wiele osób, w sposób jakościowo przystający do obecnych stawianych wysokich kryteriów. Oferta szkoleń na całorocznym poligonie z możliwościami elastycznego dopasowania się do wymogów zamawiającego to zdecydowana zaleta sprawdzonego profesjonalnego centrum szkoleń. Tu z inicjatywy wielu osób powstała „Giełda wynalazczości”, która przerodziła się właśnie w Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB. Kreowanie branży energetycznej poprzez szkolenia, warsztaty, kursy, seminaria oraz targi jest wpisane w świadomość tych wszystkich, z którymi przyszło mi pracować. Bardzo dziękuję za zaufanie. Ja zaczynam swą pracę i wiem, że jak mówi powiedzenie, „ludzie tworzą miejsca, miejsce tworzy ludzi”. Chciałbym iść tym tropem i wspólnie z moim zespołem dalej tworzyć historię bielskiego ENERGETABU – nie mniej wspaniałą niż dotychczas.

Rozmawiała Anna Kuziemska

Ryszard Migdalski, wieloletni dyrektor ds. targów i szkoleń ZIAD Bielsko-Biała, o przyszłości Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB:Jestem optymistą, który stara się przewidzieć zagrożenia i możliwie wcześnie im przeciwdziałać. Permanentnym zagrożeniem jest zainteresowanie wielu ośrodków targowych organizacją targów dla energetyki, gdyż jest to branża mocno inwestująca w rozwój, a nadto ulegająca istotnym przekształceniom. Przed energetyką pojawiają się wciąż nowe tematy wymagające rozwiązania, których nie można odkładać w czasie, gdyż będą one mocno wpływać na możliwości rozwoju Polski i poziom życia jej mieszkańców. Zatem jeszcze długo będzie o czym dyskutować i przedstawiać nowe rozwiązania dla energetyki. Mimo że w Polsce można spotkać ośrodki targowe oferujące lepsze warunki infrastrukturalne dla organizacji targów, to nasz ośrodek ma wiele mocnych stron, które zdecydowanie przeważają pewne słabości. Na pewno do tych silnych stron można zaliczyć pracowników – orientujących się dobrze w zagadnieniach energetyki, a jednocześnie o wieloletnim doświadczeniu w organizacji targów dla tej branży. Ważną rolę odgrywa ponad 30-letnia tradycja organizowania targów ENERGETAB, które na stałe zapisały się na wrześniowych stronach w kalendarzach energetyków i dostawców wyrobów oraz usług dla energetyki. Ważnym elementem jest też systematyczne inwestowanie firmy w poprawianie i udoskonalanie infrastruktury targowej, duże walory ma też urokliwe położenie terenów targowych.

[Andrzej Kubowicz, Ryszard Migdalski, Energo Rodeo, ENERGETAB 2018, Międzynarodowe Targi Bielskie, ZIAD, branża energetyczna, SEP]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

Kamery termowizyjne Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Liczniki energii elektrycznej do zadań specjalnych»

Liczniki energii jakie wybrać Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania energią. Najnowsze inteligentne liczniki umożliwiają płacenie za faktycznie zużytą energię elektryczną, kontrolę sposobu jej wykorzystania ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

PGG testuje instalacje PV

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej została uruchomiona pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp. Jest to pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl