Artykuł sponsorowany

Nowy przekaźnik do bezpiecznego załączania

 Phoenix Contact sp z o.o.  |  22.08.2018
Phoenix Contact

Nagły i duży pobór prądu to wyzwanie dla sterowników bezpieczeństwa. Tymczasem, właśnie w sytuacji zagrożenia dochodzi do takiego skoku najczęściej. Dlatego polska firma Phoenix Contact opracowała nowoczesne, sprzęgające przekaźniki bezpieczeństwa do bezpiecznego załączania.

Inżynieria procesowa coraz częściej pochyla się nad przekaźnikami do bezpiecznego załączania. Wykorzystywane w separacji galwanicznej i adaptacji mocy, stają się niezbędnym elementem bezpiecznej instalacji. Nowy przekaźnik bezpieczeństwa sprzęgający PSR-PC50 certyfikowany SIL 3 firmy Phoenix Contact został zaprojektowany i skonstruowany specjalnie dla tych zastosowań.

Nowy produkt świetnie sprawdzi się w aplikacjach przeciwpożarowych i gazowych. W dużych przedsiębiorstwach przemysłowych będzie niezastąpionym elementem alarmów akustycznych ostrzegających pracowników przed sytuacją zagrożenia. Nie tylko uratuje zasoby ludzkie firmy, ale też ochroni obwody przed dużym poborem prądu. W urządzeniach alarmowych bardzo często przekracza on bowiem maksymalną obciążalność prądową wyjść sterownik bezpieczeństwa.

Kluczowe funkcjonalności PSE-PC50

„Standardowe” przekaźniki bezpieczeństwa ustępują też przekaźnikowi sprzęgającemu PSR-PC50 firmy Phoenix Contact w kwestii monitorowania prądu obciążenia czy impulsach testowych. Te funkcjonalności nowego przekaźnika zdecydowanie przemawiają na jego korzyść.

Jak działa filtrowanie impulsów testowych? Zwykle sterowniki są w stanie same sprawdzać swoje wyjścia i przewody. Przy włączonym wyjściu sygnał jest przełączany z wysokiego na niski, a potem na wysoki przez krótki czas, na przykład 2ms. Przy wyłączonym wyjściu dzieje się to w odwrotnej kolejności – może to jednak powodować przedwczesne zużycie i uszkodzenie przekaźnika. Przekaźnik bezpieczeństwa do bezpiecznego załączania firmy Phoenix Contact rozwiązuje ten problem i redukuje ryzyko wstępnego wzbudzenia i odwzbudzenia cewki.

Każde wyjście sterownika bezpieczeństwa ma też zdolność wykrywania zwarcia czy przerwania linii i monitorowania obciążenia wyjścia. W przypadku standardowego rozwiązania przekaźnik musi więc utrzymywać pobór prądu w bardzo wąskim zakresie. Nie za niskim, by wyjście nie wykryło przerwania linii i niezbyt wysokim, bo mogłoby to być interpretowane jako zwarcie. Stąd potrzeba instalowania dodatkowego, wewnętrznego układu regulacji w przekaźnikach sterujących. Tymczasem, PSR-PC50 doskonale radzi sobie bez dodatkowych modułów.

Przekaźnik bezpieczeństwa Phoenix Contact

Jak wspomniano, sterowniki bezpieczeństwa zazwyczaj mają tylko bezpieczny moduł sprzęgający. Wielu użytkownikom to nie wystarcza. Monitorowanie linii i obciążenia w nowym przekaźniku firmy Phoenix PSR-PC50 umożliwione jest w ramach bezproblemowej diagnostyki: od sterownika do całego urządzenia wykonawczego. Monitorowane jest zarówno wejście, jak i wyjście. Analizowane jest i zwarcie, i przerwanie obwodu. Wychwycony błąd, który wystąpi podczas normalnej pracy, będzie miał wpływ na wewnętrzną impedancję wejściową przekaźnika. Da to sygnał zakłócenia impulsów testowych, przez co defekt zostanie wykryty przez odpowiednie wyjście cyfrowe. Ten mechanizm pozwala zrezygnować z dodatkowych kosztów, które trzeba byłoby ponieść, by odczytywać stan urządzenia wykonawczego.

Ponadto, sprzęgający przekaźnik bezpieczeństwa PSR-PC50:

  • Jest przystosowany do sterowników typu fail-safe stosowanych w inżynierii procesowej.
  • Spełnia wymagania dotyczące stosowania w aplikacjach aż do SIL3 zgodnie z IEC61508.
  • Ma zintegrowany filtr impulsów testowych.
  • Ma wbudowany układ regulacji prądu.
  • Zapewnia długą żywotności.
  • Ma najlepszą możliwą kompatybilność ze sterownikami bezpieczeństwa.
  • Umożliwia podłączenie do powszechnie stosowanych systemów bezpieczeństwa poprzez okablowanie (z pomocą Termination Carrier).

Konstrukcja PSR-PC50

Ciągła diagnostyka od sterownika do urządzenia obiektowego gwarantuje, że urządzenia wykonawcze będą bezpiecznie załączane.
Fot. 1 Ciągła diagnostyka od sterownika do urządzenia obiektowego gwarantuje, że urządzenia wykonawcze będą bezpiecznie załączane.

Przekaźniki mają swoje mocne i słabe strony. Inżynierowie firmy Phoenix Contact mieli to na uwadze konstruując przekaźnik sprzęgający PSR-PC50. Zwrócili szczególną uwagę na redundancję i zróżnicowanie. Po licznych testach i badaniach udało im się wykazać, że najlepszym sposobem na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jest projektowanie przekaźnika indywidualnie dopasowanego do konkretnej aplikacji. Stąd staranny wybór wewnętrznego przekaźnika pomocniczego w PSR-PC50.

W przypadku systemów przeciwpożarowych i gazowych zestyki pozostają otwarte przez kilka lat, zanim zostaną po raz pierwszy zamknięte (podczas testu, lub sytuacji zagrożenia). Dlatego zastosowanie bezpiecznego wyłączenia (odpowiedniego przekaźnika) i umiejętne przewidywanie potencjalnych zagrożeń jest w ich przypadku kluczowe. PSR-PC50 spełnia te wymagania, a ponadto wyprodukowano go z materiałów o niskiej temperaturze odgazowania. To sprawia, że kwestia nalotu jest praktycznie znikoma. Przekaźnik produkowany jest w sposób zautomatyzowany, więc wykluczona jest też obecność zanieczyszczeń we wnętrzu urządzenia.

Modułowa koncepcja systemu okablowania Phoenix Contact zapewnia szybki montaż i bezproblemowy rozruch.
Fot. 2 Modułowa koncepcja systemu okablowania Phoenix Contact zapewnia szybki montaż i bezproblemowy rozruch.
SKONTAKTUJ SIĘ Z FIRMĄ
logo_zpue
PHOENIX CONTACT SP.Z.O.O.
ul.Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
tel.: (71) 39 80 410
www.phoenixcontact.pl


(phoenix contact, przekaźnik do bezpiecznego załączania, przekaźnik bezpieczeństwa)

Zdjęcie 1:

Ciągła diagnostyka od sterownika do urządzenia obiektowego gwarantuje, że urządzenia wykonawcze będą bezpiecznie załączane.

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
12/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Aspekty techniczne i ekonomiczne kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej
  • - Optymalizacja elektroenergetycznych sieci SN
Zobacz szczegóły

Do końca stycznia trwa konkurs na zakup autobusów elektrycznych

Do końca stycznia trwa nabór wniosków w konkursie dla miast na rozwój transportu publicznego. Do rozdysponowania jest 300 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Za te pieniądze...

Torba i walizka na narzędzia Knipex 1

Każdy posiadacz dużej liczby narzędzi zdaje sobie z tego sprawę, że utrzymanie ich w porządku ułatwia i przyspiesza pracę. Dlatego torby czy też walizki na narzędzia są świetnym...
Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Unosisz dźwignię, wsuwasz przewód, opuszczasz dźwignię i gotowe. Podobnego rozwiązania jeszcze nigdy nie zastosowano w złączkach listwowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl