Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Inteligentne urządzenia domowe

 Redakcja  |  02.01.2009  |  2
Inteligentne urządzenia domowe
Inteligentne urządzenia domowe

Powszechne zastosowanie układów mikroprocesorowych w sprzęcie domowym codziennego użytku stało się faktem. Urządzenia AGD, dzięki wyposażeniu ich w coraz większą liczbę czujników i coraz bardziej wyrafinowane oprogramowanie, wykonują coraz więcej coraz bardziej skomplikowanych funkcji. Co jest też bardzo istotne, w wielu przypadkach ich obsługa - pomimo zwiększonej funkcjonalności - jest prostsza, bo ustawienia szczegółowych parametrów pozostawiamy procesorom.

Przy tak rozbudowanych sprzężeniach zwrotnych i funkcjonalnościach, z jakimi mamy do czynienia w domowych sprzętach, termin „inteligencji” zaczyna pojawiać się szalenie często. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że słowo to ma wydźwięk głównie marketingowy, ale wielu z nas marzyło zawsze o tym, by przestać zaprzątać sobie głowę mnóstwem codziennych prozaicznych spraw, jak uzupełnienie lodówki czy włączenie kotła c.o. Z tych przykrych obowiązków zwolnić nas może technologia.

Zobacz także: Dom bez kabli?

Przeprowadźmy małe śledztwo i poszukajmy urządzeń, które swoją inteligencją ułatwią nam życie. Zacznijmy od kuchni. Pierwsza poranna czynność to zazwyczaj przygotowanie kawy. Dobrze byłoby, gdyby ekspres do kawy włączał się np. na 15 minut przed obudzeniem - wymaga to naturalnie połączenia w system z budzikiem. Druga filiżanka kawy po powrocie z pracy – wystarczy wysłać sms i będzie na nas czekała, gorąca i aromatyczna. Komunikacja sms-owa jest dwukierunkowa, więc ekspres prześle nam informację o małej ilości kawy w zasobniku lub zatkanym filtrze.

Zobacz także: Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Przejdźmy do lodówki. Funkcja utrzymywania niskiej temperatury to już zbyt mało. Teraz czujniki temperatury i wilgotności zadbają o optymalne warunki wewnątrz poszczególnych komór, skaner kodów kreskowych pozwoli rozpoznać poszczególne produkty i zapamiętać ich terminy przydatności, aby przypomnieć, że dany produkt nie nadaje się już do spożycia. Odpowiednio zaprogramowana lodówka może informować nas o małej ilości lub braku jakiegoś produktu. Po podłączeniu do Internetu możliwe będzie nawet to, że lodówka sama zamówi odpowiednie produkty w sklepie. Tutaj trzeba wspomnieć o RFID (ang. Radio Frequency Identification), technologii znaczenia produktów przy pomocy mikroskopijnych nadajników radiowych, zwanej też radiowym kodem kreskowym.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Nadajniki te pozwalają na zapisywanie a potem odczytywanie informacji przy pomocy fal radiowych. Masowe zastosowanie RFID oraz wyposażenie np. lodówek w odpowiednie czytniki pozwoli na proste zarządzanie ich zawartością. W tym przypadku zastosowanie znajdzie przede wszystkim system pasywnego RFID, w którym emiter wyśle wiązkę fal radiowych, by wyindukować w etykiecie prąd elektryczny wykorzystywany do wysłania sygnału zwrotnego. Na podstawie odebranych informacji system określi typ produktu, jego termin przydatności do spożycia itp.

Pojawia się też możliwość podłączenia lodówki do domowej magistrali sterującej, co pozwoli na przekazywanie do jednostki centralnej zeskanowanych informacji oraz innych ważnych sygnałów – np. o awarii systemu.

Zobacz także: Inteligentny budynek

Podobne technologie wykorzystywane są w kuchenkach mikrofalowych. Zeskanowany kod kreskowy pozwala na określenie typu włożonego do kuchenki produktu. Talerz kuchenki waży go, a procesor optymalnie dobiera czas i moc promiennika. Jeśli do tego termometr działający na podczerwień będzie kontrolował temperaturę potrawy, końcowy efekt będzie gwarantowany. Wađciciel kuchenki szybko zapomni, że podgrzewanie potraw mikrofali wymaga chociaż odrobiny namysłu.

I jeszcze krótko o zmywarce. Instalowane w niej czujniki na bieżąco analizują stopień zabrudzenia wody. Pozwala to na optymalizację zużycia wody, środków myjących i energii elektrycznej, co przekłada się na oszczędności w budżecie i ochronę środowiska naturalnego.

Komentarze

(1)
Jakub | 05.07.2017, 13:26
Ja teraz zastanawiam się czy te super inteligentne rozwiązania są nam tak naprawdę potrzebne? Kusi mnie seria Redmond Smart Home. Mają świetny czajnik, w ktorym mozna gotować wode albo ustawiać jej temperaturę przez telefon. Czajnik kosztuje 399 zł. Widziałem na półce w sklepie wygląda bardzo ładnie. Ale to tylko czajnik. Czy warto kupić coś takiego?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl