Artykuł sponsorowany

ABB Ability EDCS – pełna wiedza o energii

 ABB  |  10.07.2018  |  1
Ability Electrical Distribution Control System
Ability Electrical Distribution Control System
ABB

Rozdzielnice niskiego napięcia firmy ABB zyskały nową, niezwykle przydatną w codziennej eksploatacji funkcjonalność. Dzięki innowacyjnemu systemowi EDCS użytkownik może monitorować w czasie rzeczywistym pobór mocy, a także jakość dostarczanej energii. ABB Ability EDCS to kolejna propozycja, która pozwala tradycyjnym urządzeniom energetycznym korzystać z ogromnych możliwości, jakie dają cyfrowe rozwiązania komunikacyjne.

Rozdzielnice niskiego napięcia firmy ABB zyskały nową, niezwykle przydatną w codziennej eksploatacji funkcjonalność. Dzięki innowacyjnemu systemowi EDCS użytkownik może monitorować w czasie rzeczywistym pobór mocy, a także jakość dostarczanej energii. ABB Ability EDCS to kolejna propozycja, która pozwala tradycyjnym urządzeniom energetycznym korzystać z ogromnych możliwości, jakie dają cyfrowe rozwiązania komunikacyjne.

ABB Ability Electrical Distribution Control System pozwala na pozyskiwanie, gromadzenie, przetwarzanie oraz archiwizowanie danych o poborze energii, jej rozpływie, wielkość mocy czynnej i biernej, a także współczynniku mocy. Wszystkie te parametry mają niebagatelny wpływ na jakość energii i jej zużycie, a w konsekwencji na koszty energii elektrycznej.

– Wszystkie parametry w prosty i szybki sposób mogą trafić na ekran komputera, wyświetlacz telefonu lub tabletu podłączonego do internetu, co oznacza, że dane mogą być odbierane w dowolnym miejscu na świecie – tłumaczy Dariusz Antosiuk, ekspert od systemu EDCS z firmy ABB. – A co ważne, do uruchomienia systemu w nowoczesnej rozdzielnicy nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń zewnętrznych. Dowiedz się więcej >>

Źródło danych i centrala

Klucz stanowią dwa elementy – specjalne moduły Ekip Touch lub Ekip Hi-Touch, w jakie wyposażone są powietrzne wyłączniki nowej generacji Emax 2 oraz platforma chmurowa Azure, którą ABB oferuje wspólnie z firmą Microsoft. Moduł pobiera i przesyła do sieci poprzez inny moduł Ekip Hub wszystkie dane, które są następnie archiwizowane w chmurze i udostępnianie w dowolnej konfiguracji na żądanie użytkownika. ABB Ability EDCS diagnozuje urządzenia i aparaty w systemie elektrycznym, wykorzystując do tego wszystkie zainstalowane czujniki. Wyłącznik wraz z modułem staje się dzięki temu nie tylko źródłem danych, ale także swoistą centralą, która dzięki rozwiązaniu Ekip Com Hub gromadzi i przekazuje do sieci wszelkie informacje pochodzące z monitorowanej infrastruktury.

– Jest to możliwe dzięki modułowi Ekip Com Modbus, który powoduje, że inne urządzenia zainstalowane w rozdzielnicy i wyposażone w protokół Modbus mogą dzielić się danymi z wyłącznikiem Emax 2, w celu przekazania ich do chmury – dodaje Dariusz Antosiuk. – A dzięki oprogramowaniu Ekip Connect 3.0 użytkownik jest w stanie skonfigurować cały system w ciągu kilku minut, wykorzystując automatyczne skanowanie urządzeń.

W porównaniu do podobnych rozwiązań EDCS redukuje liczbę niezbędnych komponentów sprzętowych aż o 60 proc, zachowując identyczną funkcjonalność. Zintegrowana architektura umożliwia również znacznie ograniczenie okablowania i czasu wykonania połączeń podczas integracji systemu.

Nie tylko bieżąca obsługa

Dzięki ciągłemu nadzorowi i gromadzeniu danych z systemu użytkownik uzyskuje znacznie większą pewność prawidłowej pracy nadzorowanych urządzeń i aparatów. Na bieżąco pojawiają się bowiem alerty i powiadomienia w sytuacjach awaryjnych, dzięki czemu decyzje o podjęciu działań zaradczych można podjąć niemal natychmiast. Jest to nie tylko kwestia interwencji w nagłej potrzebie, ale także jest tu istotny monitoring parametrów, który umożliwia także utrzymanie znacznie wyższego poziomu infrastruktury, dając szansę na przewidywanie potencjalnych sytuacji awaryjnych. Najlepszym tego przykładem jest informacja o zużyciu styków w wyłącznikach Emax 2, pozwalająca na podejmowanie w odpowiednim czasie decyzji o ich wymianie.

– Pozyskiwanie i gromadzenie danych to nie tylko bieżąca obsługa serwisowa i eksploatacyjna, ale również długofalowa strategia zarządzania energią elektryczną – podkreśla Dariusz Antosiuk. – Archiwum pozwala bowiem na zestawianie informacji historycznych z danymi bieżącymi. Można porównywać na przykład kolejne dni czy tygodnie. Można zestawiać całe miesiące albo analizować zużycie energii w nocy, gdy teoretycznie firma nie pracuje. Takie raporty i zestawienia pozwalają znajdować anomalie, a dzięki ich zdiagnozowaniu usuwać nieprawidłowości.

Jako ciekawe możliwości wykorzystania systemu ekspert ABB wskazuje także analizę zużycia energii w sklepach należących do jednej sieci handlowej czy w fabrykach o podobnym profilu produkcji w ramach tej samej grupy kapitałowej. Czytaj dalej >>

Gwarancja bezpieczeństwa

Choć ABB Ability EDCS to system dla rozdzielnic nowej generacji, spółka nie zapomina o użytkownikach starszych rozwiązań. System może być bowiem wdrożony nawet przy najstarszych i najprostszych wyłącznikach, tyle tylko, że wymaga to od użytkownika nieco większej inwestycji.

– Przede wszystkim wyłącznik musi być wyposażony w zabezpieczenie Ekip Hi-Touch, co wcześniej nie należało do standardowego wyposażenia – mówi ekspert z ABB. – Z kolei w najstarszych i najprostszych wyłącznikach można zastosować moduł zewnętrzny Ekip E-Hub, który zainstalowany na szynie DIN pozwala gromadzić dane z całego systemu za pośrednictwem analogowych oraz cyfrowych wejść i wyjść, a następnie przesyłać dane do chmury.

I na zakończenie rzecz być może dla wielu najważniejsza – za pośrednictwem systemu EDCS nie można w żaden sposób sterować aparatami czy wyłącznikiem w rozdzielnicy. Nie ma więc możliwości, by jakikolwiek nieautoryzowany dostęp do danych pozwolił na przykład na wyłącznie zasilania. System jest bowiem przygotowany tylko i wyłącznie do pozyskiwania i wysyłania danych i jedynie taką funkcję może spełniać, gwarantując bezpieczeństwo monitorowanej infrastruktury.

ABB ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1

04-713 Warszawa

Tel.: +48 2222 3 7777

 

[Ability Electrical Distribution Control System,abb,rozdzielnice,moduł Ekip Touch,Ekip Com Hub,oprogramowanie Ekip Connect,EDCS]

Komentarze

(1)
Basia | 18.10.2018, 13:38
Dzięki za ten wpis, bardzo pomocny przy budowie własnego domu, przez którą właśnie próbujemy przebrnąć
   1 / 1   
11/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych
  • - Symulacyjne metody analizy funkcjonowania układów automatyki elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły

Aukcje 2019 - ile dla wiatru i fotowoltaiki?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, rząd nadal nie ogłosił szczegółowych założeń przyszłorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Jednak informacje podało Ministerstwo Energii,...

Szczypce-klucz Knipex

Szczypce-klucz to narzędzie opracowane i opatentowane wiele lat temu przez niemiecką firmę Knipex. Pod względem funkcjonalności łączy szczypce nastawne z kluczem nastawnym typu...
EAST UPS EAST UPS
Marka EAST ® to uznany producent wysokowydajnych zasilaczy awaryjnych UPS zaprojektowanych do całodobowej ochrony urządzeń elektrycznych oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl