Artykuł sponsorowany

ABB Ability EDCS – pełna wiedza o energii

 ABB  |  10.07.2018  |  1
Ability Electrical Distribution Control System
Ability Electrical Distribution Control System
ABB

Rozdzielnice niskiego napięcia firmy ABB zyskały nową, niezwykle przydatną w codziennej eksploatacji funkcjonalność. Dzięki innowacyjnemu systemowi EDCS użytkownik może monitorować w czasie rzeczywistym pobór mocy, a także jakość dostarczanej energii. ABB Ability EDCS to kolejna propozycja, która pozwala tradycyjnym urządzeniom energetycznym korzystać z ogromnych możliwości, jakie dają cyfrowe rozwiązania komunikacyjne.

Rozdzielnice niskiego napięcia firmy ABB zyskały nową, niezwykle przydatną w codziennej eksploatacji funkcjonalność. Dzięki innowacyjnemu systemowi EDCS użytkownik może monitorować w czasie rzeczywistym pobór mocy, a także jakość dostarczanej energii. ABB Ability EDCS to kolejna propozycja, która pozwala tradycyjnym urządzeniom energetycznym korzystać z ogromnych możliwości, jakie dają cyfrowe rozwiązania komunikacyjne.

ABB Ability Electrical Distribution Control System pozwala na pozyskiwanie, gromadzenie, przetwarzanie oraz archiwizowanie danych o poborze energii, jej rozpływie, wielkość mocy czynnej i biernej, a także współczynniku mocy. Wszystkie te parametry mają niebagatelny wpływ na jakość energii i jej zużycie, a w konsekwencji na koszty energii elektrycznej.

– Wszystkie parametry w prosty i szybki sposób mogą trafić na ekran komputera, wyświetlacz telefonu lub tabletu podłączonego do internetu, co oznacza, że dane mogą być odbierane w dowolnym miejscu na świecie – tłumaczy Dariusz Antosiuk, ekspert od systemu EDCS z firmy ABB. – A co ważne, do uruchomienia systemu w nowoczesnej rozdzielnicy nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń zewnętrznych. Dowiedz się więcej >>

Źródło danych i centrala

Klucz stanowią dwa elementy – specjalne moduły Ekip Touch lub Ekip Hi-Touch, w jakie wyposażone są powietrzne wyłączniki nowej generacji Emax 2 oraz platforma chmurowa Azure, którą ABB oferuje wspólnie z firmą Microsoft. Moduł pobiera i przesyła do sieci poprzez inny moduł Ekip Hub wszystkie dane, które są następnie archiwizowane w chmurze i udostępnianie w dowolnej konfiguracji na żądanie użytkownika. ABB Ability EDCS diagnozuje urządzenia i aparaty w systemie elektrycznym, wykorzystując do tego wszystkie zainstalowane czujniki. Wyłącznik wraz z modułem staje się dzięki temu nie tylko źródłem danych, ale także swoistą centralą, która dzięki rozwiązaniu Ekip Com Hub gromadzi i przekazuje do sieci wszelkie informacje pochodzące z monitorowanej infrastruktury.

– Jest to możliwe dzięki modułowi Ekip Com Modbus, który powoduje, że inne urządzenia zainstalowane w rozdzielnicy i wyposażone w protokół Modbus mogą dzielić się danymi z wyłącznikiem Emax 2, w celu przekazania ich do chmury – dodaje Dariusz Antosiuk. – A dzięki oprogramowaniu Ekip Connect 3.0 użytkownik jest w stanie skonfigurować cały system w ciągu kilku minut, wykorzystując automatyczne skanowanie urządzeń.

W porównaniu do podobnych rozwiązań EDCS redukuje liczbę niezbędnych komponentów sprzętowych aż o 60 proc, zachowując identyczną funkcjonalność. Zintegrowana architektura umożliwia również znacznie ograniczenie okablowania i czasu wykonania połączeń podczas integracji systemu.

Nie tylko bieżąca obsługa

Dzięki ciągłemu nadzorowi i gromadzeniu danych z systemu użytkownik uzyskuje znacznie większą pewność prawidłowej pracy nadzorowanych urządzeń i aparatów. Na bieżąco pojawiają się bowiem alerty i powiadomienia w sytuacjach awaryjnych, dzięki czemu decyzje o podjęciu działań zaradczych można podjąć niemal natychmiast. Jest to nie tylko kwestia interwencji w nagłej potrzebie, ale także jest tu istotny monitoring parametrów, który umożliwia także utrzymanie znacznie wyższego poziomu infrastruktury, dając szansę na przewidywanie potencjalnych sytuacji awaryjnych. Najlepszym tego przykładem jest informacja o zużyciu styków w wyłącznikach Emax 2, pozwalająca na podejmowanie w odpowiednim czasie decyzji o ich wymianie.

– Pozyskiwanie i gromadzenie danych to nie tylko bieżąca obsługa serwisowa i eksploatacyjna, ale również długofalowa strategia zarządzania energią elektryczną – podkreśla Dariusz Antosiuk. – Archiwum pozwala bowiem na zestawianie informacji historycznych z danymi bieżącymi. Można porównywać na przykład kolejne dni czy tygodnie. Można zestawiać całe miesiące albo analizować zużycie energii w nocy, gdy teoretycznie firma nie pracuje. Takie raporty i zestawienia pozwalają znajdować anomalie, a dzięki ich zdiagnozowaniu usuwać nieprawidłowości.

Jako ciekawe możliwości wykorzystania systemu ekspert ABB wskazuje także analizę zużycia energii w sklepach należących do jednej sieci handlowej czy w fabrykach o podobnym profilu produkcji w ramach tej samej grupy kapitałowej. Czytaj dalej >>

Gwarancja bezpieczeństwa

Choć ABB Ability EDCS to system dla rozdzielnic nowej generacji, spółka nie zapomina o użytkownikach starszych rozwiązań. System może być bowiem wdrożony nawet przy najstarszych i najprostszych wyłącznikach, tyle tylko, że wymaga to od użytkownika nieco większej inwestycji.

– Przede wszystkim wyłącznik musi być wyposażony w zabezpieczenie Ekip Hi-Touch, co wcześniej nie należało do standardowego wyposażenia – mówi ekspert z ABB. – Z kolei w najstarszych i najprostszych wyłącznikach można zastosować moduł zewnętrzny Ekip E-Hub, który zainstalowany na szynie DIN pozwala gromadzić dane z całego systemu za pośrednictwem analogowych oraz cyfrowych wejść i wyjść, a następnie przesyłać dane do chmury.

I na zakończenie rzecz być może dla wielu najważniejsza – za pośrednictwem systemu EDCS nie można w żaden sposób sterować aparatami czy wyłącznikiem w rozdzielnicy. Nie ma więc możliwości, by jakikolwiek nieautoryzowany dostęp do danych pozwolił na przykład na wyłącznie zasilania. System jest bowiem przygotowany tylko i wyłącznie do pozyskiwania i wysyłania danych i jedynie taką funkcję może spełniać, gwarantując bezpieczeństwo monitorowanej infrastruktury.

ABB ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1

04-713 Warszawa

Tel.: +48 2222 3 7777

 

[Ability Electrical Distribution Control System,abb,rozdzielnice,moduł Ekip Touch,Ekip Com Hub,oprogramowanie Ekip Connect,EDCS]

Komentarze

(1)
Basia | 18.10.2018, 13:38
Dzięki za ten wpis, bardzo pomocny przy budowie własnego domu, przez którą właśnie próbujemy przebrnąć
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Kompensacja mocy biernej w środowisku wyższych harmonicznych
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Wzorcowanie, nie tylko wydatek, ale również korzyść

Wzorcowanie, nie tylko wydatek, ale również korzyść

Zakłady produkcyjne bardzo często postrzegają proces wzorcowania urządzeń pomiarowych jako zbędny wydatek, bez którego fabryka mogłaby nadal produkować wyroby, według...
TRONIA Sp. z o.o. TRONIA Sp. z o.o.
Warszawska firma TRONIA Sp. z o.o. swoją działalność opiera na modnym ostatnio „outsourcingu”, co pozwala jej, przy stosunkowo...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl