Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Aktualne wymagania stosowane przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne

Current requirements used for work connected with exposure to the electromagnetic field
Fot. pixabay.com

W celu dostosowania minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na zagrożenia spowodowane czynnikami fizycznymi (polami elektromagnetycznymi) określonymi w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/35/UE z dnia 26 czerwca 2013 [1], w czerwcu 2016 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydał rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne [2]. 

W artykule:

• Pole elektromagnetyczne w przestrzeni pracy - definicje
• Źródła pola elektromagnetycznego w przestrzeni pracy
• Limity narażenia na pole-EM
• Obowiązki użytkownika źródeł pola-EM

Rozporządzenie to określa wymagania dotyczące: rozpoznawania obiektów technicznych emitujących pole elektromagnetyczne, miar oraz oceny narażenia na pole elektromagnetyczne, miar i limitów oraz oceny bezpośredniego oddziaływania pola elektromagnetycznego na organizm człowieka, ochrony przed niebezpiecznymi lub uciążliwymi skutkami bezpośredniego lub pośredniego oddziaływania pola elektromagnetycznego oraz środków ochronnych stosowanych w celu zapobiegania zagrożeniom elektromagnetycznym.

Wymagania dotyczące ochrony przed bezpośrednimi i pośrednimi zagrożeniami elektromagnetycznymi w środowisku pracy określono dodatkowo w następujących aktach prawnych:

 • rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 czerwca 2016 zmieniającym rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy [3],
 • rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy [4],
 • rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych [5],
 • rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy [6],
 • rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet [7],
 • rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac [8].

W artykule przedstawiono podstawowe wielkości charakteryzujące pole elektromagnetyczne w przestrzeni pracy, wyjaśniono znaczenie pojęć wprowadzonych w rozporządzeniu [2], scharakteryzowano bezpośrednie i pośrednie skutki oddziaływania pola-EM na organizm ludzki i inne obiekty oraz wyjaśniono pojęcia limitów narażenia na pole-EM. Ponadto przedstawiono podstawowe źródła pola-EM, przy których istnieje konieczność rozpoznania poziomów narażenia na pole-EM oraz omówiono podstawowe obowiązki użytkowników źródeł pól elektromagnetycznych.

Pole elektromagnetyczne w przestrzeni pracy – definicje

Rozporządzenie [2] określa parametry charakteryzujące pole elektromagnetyczne (pole-EM) w przestrzeni pracy. Zaliczamy do nich:

 • natężenie pola elektrycznego E, czyli wielkość wektorową charakteryzującą pole-E w określonym miejscu, wyrażoną w woltach na metr [V/m];
 • natężenie pola magnetycznego H, czyli wielkość wektorową charakteryzującą pole-M w określonym miejscu, wyrażoną w amperach na metr [A/m]; alternatywną wielkością charakteryzującą pole-M jest indukcja magnetyczna B, wyrażona w teslach [T];
 • f − częstotliwość pola-EM, czyli skalarną miarę zmienności w czasie okresowo zmiennego pola-EM, wyrażaną w hercach [Hz].

W zależności od częstotliwości, na potrzeby oceny ekspozycji lub narażenia w przestrzeni pracy, pole-EM może być:

 • polem elektrostatycznym (PES), czyli polem o częstotliwości z zakresu f £ 5 Hz, występującym wokół ładunków elektrycznych lub obwodów wysokonapięciowych,
 • polem magnetostatycznym (PMS), czyli polem o częstotliwości z zakresu f £ 5 Hz, występującym wokół magnesów trwałych lub obwodów wysokoprądowych,
 • zmiennym w czasie polem-EM quasi-statycznym (PQS), czyli polem o częstotliwości z zakresu 5 Hz < f £ 100 kHz,
 • zmiennym w czasie polem-EM wielkiej częstotliwości (PWCZ), czyli polem o częstotliwości z zakresu 100 kHz < f £ 300 MHz,
 • promieniowaniem mikrofalowym (PMF), czyli polem o częstotliwości z zakresu 300 MHz  < f < 300  GHz.

Rozporządzenie [2] wprowadza nowe pojęcia i precyzuje dotychczas używane. Poprzez pracującego należy rozumieć pracownika lub inną osobę fizyczną (w tym osobę prowadzącą własną działalność gospodarczą) wykonującą prace przy użytkowaniu źródła pola-EM na innej podstawie niż stosunek pracy. Osoba potencjalne narażona to każda osoba, która mimo że nie wykonuje prac przy użytkowaniu źródeł pól, ma dostęp do miejsca narażenia czyli części przestrzeni pracy, w której występuje pole-EM stref ochronnych. Użytkownik to inaczej pracodawca, który użytkuje źródła pola-EM lub przestrzeń pracy, w której występuje pole elektromagnetyczne emitowane ze źródła znajdującego się w tej przestrzeni lub poza nią.

Pole elektromagnetyczne powstające w przestrzeni pracy może wywołać szkodliwe dla zdrowia, niebezpieczne lub uciążliwe bezpośrednie skutki biofizyczne w organizmie człowieka lub skutki pośrednie w innych obiektach. Skutki te stanowią zagrożenia elektromagnetyczne. Do bezpośrednich skutków biofizycznych zaliczamy:

 • skutki termiczne – ogrzanie tkanki przez pochłoniętą energię pola-EM,
 • skutki pozatermiczne – pobudzenie mięśni, nerwów lub narządów zmysłów, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne lub fizyczne, pobudzenie narządów zmysłów może prowadzić do zawrotów głowy czy wrażeń wzrokowych, mogących powodować przejściowe uciążliwości lub wpływać na funkcje poznawcze lub inne funkcje mózgu czy mięśni, przez co mogą wpływać na zdolność do bezpiecznego wykonywania pracy,
 • prądy kończynowe indukowane – prądy pojemnościowe indukowane bezpośrednio w organizmie, przepływające w kończynach.

Czytaj też: Skutki patologiczne u porażonego w pierwszych chwilach zdarzenia >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


[ochrona przeciwporażeniowa, pole elektromagnetyczne, przestrzeń pracy bhp, narażenie na pole elektromagnetyczne, limity narażenia na pole elektromagnetyczne]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
 • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl